iV. (>066. Dinsdag 25 November. a°. 1879. Tweede Blad. PRIJS DEZER CODRABT: Voor Leiden per 8 mnnnden.1.10. Freaco per post.l.dO- Afzonderlijke Nommere0.05. Deze Oourant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYEETENTIEN V»n 1regels1.08. Iedere regel meer0.17$. Groolere letten niu plaatsruimte. jaren moest zij er tachtig op krukken gaan, want op haar twintigste jaar wertl zij kreupel ten ge volge van een ongeluk met een rijtuig, liet eeuw feest van Rose werd onlangs in de kerk der ge meente op plechtige wijze gevierd. Te Lissabon zijn reeds meer dan 4000 exemplaren besteld van het blad „Paris-Murcie", dat bij Plou te Parijs zal worden uitgegeven ten behoeve van de noodlijdenden van Murcia. Het blad zal 20 a 24 pagina's groot zijn en een frank kosten; eeuige duizenden exemplaren zullen, op beter papier gedrukt, voor 3 fr. verkrijgbaar zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke onderstaande regelen in uw veelgelezen blad te willen opnemen. Met groote belangstelling hebben de ingezete nen dezer gemeente de opening van den tramway te gemoet gezien't is dan ook een groot gerief voor de bewoners der Breestraat, Hoogewoerd, Haarlemmerstraat, Haven en der daaraan gren zende stegen. Met genoegen hebben ze dan ook gezien, dat de dienst met betrekking der aan komende alsook der vertrekkende treinen goed geregeld is. Echter is de dienstregeling met be trekking tot den laatst aankomenden trein uit Rotterdam (10 u. 20 min.) voor de bewoners van Haarlemmerstraat, Haven, Ouden Rijn en der daaraan grenzende straten en stegen (vooral van Donkersteeg en Hoogstraat, waar men juist in het centrum der stad is) zeer siecht en treurig, want bij de aankomst van genoemden laatsten trein staan wel de twee tramwagens in gereedheid om het publiek naar de Breestraat en Plantage te brengen, maar geen der beide wagens staat ten dienste voor bovengenoemde straten, wier bewo ners toch ook hetzelfde recht met hun kaartjes hebben als de bewoners der Breestraat en Plantage. Hopende dat dit ongerief zeer spoedig in het belang van zeer velen en niet het minst in dat der Leidsche Trainway-Maatschappij geregeld zal worden en u, Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dank zeggende voor het plaatsen dezer regelen, noem ik mij hoogachtend UEd. dw. dienaar Unus peo mdt.tis. Mijnheer de Redacteur, In eene heden gehouden buitengewone openbare vergadering van den raad der gemeente Noordwijk is door het lid Paardekooper aanmerking gemaakt dat uw verslaggever aldaar geen volledig verslag der jongste vergadering bekend maakte en let wel op verder gezegd dat van hel anoniem schrijven in het Leidsch Weekblad van Zondag jl. waarbij op de grofste wijze onze Burgemeester is gehooud, alleen oorzaak was het in dit blad verzwijgen der benoeming van den heer De Groot tot wethouder. Ik veroorloof mij vóór alles u beleefd te ver zoeken den heer Paardekooper nog wel te willen mededeelen dat het „Nieuws van den Dag" van 31 October jl. een getrouw verslag van die be noeming inhield. Mij schijnt het toe dat de heer De Groot uw verslaggever wel dankbaar mag zijn over degansche zaak te hebben gezwegen en in geen geval kan ik verband vinden tusschen dat zwijgen en lus- schen het daaruit ontleenen van een recht om den bij ieder weldenkende geachten Burgemeester grove beschuldigingen toe te werpen, terwijl ik meen te Gemengd Nieuws. Met den tram alhier zijn gisteren den eersten dag na de opening, 3683 personen vervoerd. Een heer en dame (broederen zuster), gisteravond even na elf uren van eene visite terug komende, welke zij bij den heer Tbemps, adjunct- commandant der militaire gevangenis alhier, ge maakt hadden, werden onverwachts aan het eind der Gevaugenhuislaan bij deu Morschsingel aangeval len door een vreemden kerel, die er slecht gekleed uitzag, de pet diep in de oogen getrokken had, en met den uitroep: Sta! uit het kreupelhout aan den kant te voorschijn komende, hen te lijf wilde. De heer, voorzien van een wandelstok, wist den aanrander van zich af te houden, zoodoende aan de dame de gelegenheid gevende te ontsnap pen, waarop zij zich hevig verschrikt in allerijl stadwaarts begaven. De aanrander ging op deu loop. Wegens dronkenschap, en niet ten gevolge van den tram, zooals wordt verteld, is gisteravond een vrouw nabij het station in een moddersloot geraakt, waaruit zij echter nogal spoedig wevd gered. De pachter derStadszaalza1morgen- avond bij gelegenheid van het Toonkunst-concert een proef met een nieuwe regeling aangaande de rijtuigen nemen. Ten einde het bij herhaling on dervonden ongerief met het afroepen der namen van de families en der daardoor dikwijls ontstane vergissingen te voorkomen, zal namelijk aan den koetsier zoodra deze met zijn rijtuig aan het ge bouw is gearriveerd een nummer worden afgegeven, waarvan I et hoofd der passagiers een duplicaat ontvangt. In plaats van de namen, zullen bij het vertrek d m de nommers worden afgeroepen. Terw, I V r ijdag - a v o n d op het station- Gouda d. locomotief voor den trein werd ge plaatst, geraakte de stoker onder de machine met het noodi. i tig gevolg dat de voet tot aan den enkel werd verpletterd. De vrouw, die in het ziekenhuis te Rotterdam is overleden ten gevolge van de wond, haar door haren man, den hofmeester J. M. G. A., met een dolkmes in de zijde toegebracht, is op haar sterfbed door den rechter-commissaris gehoord. Te Zwolle ging de vrouw van een smidsknecht Zaterdag-ochtend boodschappen doen, hare drie kinderen van 3, 2 en '/i jaar alleen te huis latende, het oudste op bed, het jongste in de wieg en het tweejarig meisje in een mandenwagen, welken de vrouw voor de brandende kachel had geplaatst. Een uur later bemerkten de buren, dat de wagen, waarin het kind lag, geheel in brand stond. De gesloten deur werd met eene bijl open gehakt en het tweejarig kind uit den wagen ge haald het was reeds overdekt met brandwonden aan heide armen, een der beenen en boven deu buik. De broeder van den verongelukten kapitein van het stoomschip „Pallas", J. J. Mun tendam, uit Veendam, verdronk voor ruim een jaar bij het vergaan van het stoomschip „Ulysses" bij Katwijk. Hij was opperstuurman aan boord van dien bodem. De derde, nu eenig overgebleven zoon der weduwe, oefent ook het beroep van zeeman uit. Door den commissaris van politie te "Venlco is in hechtenis genomen een jongeling uit Boclnim, die te Yenloo bij een molenaar werk zaam was en beschuldigd wordt van moord op een veertienjarig meisje. Hij is aan de Duitsche politie overgeleverd. Een tamboer van het 7de reg. inf. te Naarden, die een stukje blik voor een 25-cents- stuk heeft uitgegeven, is daarvoor gestraft met ver vallenverklaring van den militairen stand en zes maanden gevangenisstraf. In den mond van de Elbe zijn zooals kortelijk gemeld werd dezer dagen zeven zeelieden om het leven gekomen, waaronder vijf loodsen. Zij bevonden zich in een bootje, dat op het van Amsterdam naar Hamburg komende stoomschip „Medea", kapitein Brouwer, toeroeide om het van een loods te voorzien. Het bootje sloeg om nog voordat het de „Medea" bereikte en alle pogingen tot redding waren vruchteloos. De Duiuche bladen roemen zeer het gedrag van kapt. Brouwer, die onmiddellijk achteruit liet stoomen, hoewel de stortzeeën daarbij zoo hevig over het achterdek sloegen, dat de stuurmau van het roer werd weg geslagen. Maar de „Medea" moest het opgeven, te meer daar eene Noorweegsche bark kwam aan zeilen, die niets van het voorval gezien bad en het stoomschip dreigde te overzeilen. De avond was reeds gevallen, zoodat het in de duisternis onmogelijk was, iets meer voor de verongelukten te doen. Aan de „Daily News" wordt medege deeld dat toen de gouverneur der Kaapkolonie in een gesprek met Cetawayo hem vroeg, of hij ook iets verlangde, deze het zeker niet verwachte ant woord gaf, dat hij den vloer van zijn vertrek wat beter schoongemaakt wilde hebben. Cetawayo schept veel behagen in het bezien van de illustraties, en toen hij eene plaat zag, waarop hij zelf bezig was een mes te slijpen om een gevangen Europeaan te vermoorden, barstte hij in een luid gelach uit en zeide, dat, zoo er ooit eene leugen was ver teld, dit er eene was. Den naam van John Dunn kan hij niet uitstaande schrijver van den brief vindt dat trouwens zeer natuurlijk. Het Engelse he parlementslid Simon zou onlangs te Dewsbury een toespraak tot zijne kiezers beginnen, toen eenklaps een deel van de galerij inzakte. De personen, die daarop gezeten waren, vielen van een hoogte van 15 tot 16 voet naar beneden30 a 40 werden gekwetst, 2 kwamen om. Van dc redevoering kwam natuurlijk niets. In Manitoba zijn uitgestrekte kolen velden ontdekt, nabij de Assiuiboine-rivier, onge veer 60 mijlen ten zuiden van de Grand Valley. Er heeft zich reeds een maatschappij gevormd om 4500 acres land te ontginnen; zij berekent nog in dezen winter 1000 ton steenkolen naar Winni peg te kunnen verschepen. Een handelsreiziger uit Quiévrain is op de spoorlijn Charleroi-Mons uit de coupé gevallen, waarin hij had plaats genomen. Gelukkig werd de reiziger opgemerkt en onmiddellijk opge nomen door een spoorwegwachter, die hem aizoo voor een vreeselijken dood behoedde, daar er juist een trein in aantocht was. Niettemin kwam de man er slecht genoeg af, daar niet alleen het ge laat en het hoofd verwond was, maar ook de tong op afgrijselijke wijze vaneengereten. In de Eransche gemeente Gisay, dep. Eure, woont eene vrouw van honderd jaar, Rose Lefebvre, geb. Cauchois. Zij is weduwe en zag het eerste levenslicht te Boisrobert. Nog in het volle bezit van haar zintuigen, verricht zij naai werk zonder behulp van een bril. Van die honderd LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1