Maandag 24 November. N°. 6065. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post.1.40. Atronderijjlie Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.08. Iedere regel meer0.171- Grootera letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 33 November. Het was ons niet onbekend dat er in den eerst daags verschijnenden Altnanak voor Hollandsche blijgeestigen een gedichtje van onzen geachten stadgenoot den heer D. F. "Van Heyst zou voor komen dat den titel draagt van „Een lied van den tram." Naar aanleiding van de heden plaats gehad hebbende inwerkingstelling van dat nieuwe ver voermiddel hier ter stede, achten we het niet on gepast van dat lied een paar coupletjes OBder de aandacht onzer lezers te brengen. Deze humoris tische dichterlijke ontboezeming geeft tevens het bewijs, dat de uitgever van den Almanak nog steeds voor goede waar zorgt, zoodat er met alle recht de aandacht op gevestigd kan worden. Wat is het voertuig onrer dagen, Het voertuig bij uitnemendheid, Dat oud en jong voor weinig centen Zoo prettig door de straten rijdt? Het voertuig, dat men vrij langdradig In 't Hollandsch «paardenspoorweg" noemt; Doch met een naam van vreemden oorsprong Bij alle standen is beroemd Het is de tram, het is de tram, Zoo juicht onze eeuw met luider stem 1 Te voren waart gij innig dankbaar, Schonk u Natuur een beenenpaar, Dat u getrouw bleef heel uw leven, Tot zestig en tot tachtig jaar. Toen deedt ge vaak tot spijsvertering Een fiksche wandling door de stad, En spotte met den luien makker, Die daar bezwaren tegen had. O, treurig noodlot vóór den tram, Toen zat de luiaard in de klem. Maar thans kan elk zijn beenen missen Zij zijn maar weelde en overdaad, Voor kerk, kantoor, visites, zaken, Daar alles thans per tramway gaat. Geen jonge dame doet een wandling, Wie die het meer van haar verwacht? En voor 't onnoozelst klosje garen Wordt aan den tramway cijns gebracht. Komt, dames, heeren, prijst den tram, Verbreidt zijn lof met luider stem. Geen dienstmeid zal zich meer verhuren, Bij menschen, waar zjj 1 o o p e n moet, Wanneer 't verslijten van haar schoenen Niet honderdvoudig wordt vergoed. En spoedig zal de tijd genaken, Dan eischen zij met luider stem, Bij hooge huur, verval en waschgeld, Ook durend kaartjes voor den tram. Wij zeggen bij dien hoogen eisch: De tram maakt de aard tot paradijs I Hoe menig huw'lijk werd gesloten, Alleen door toedoen van den tram I Daar kon men licht een briefje wisslen, Dóór zag hij haar, daar zag zij hem; Want Amor is zóu loos en listig, Dat hij geen enkle kans verliest, Maar, om zijn plannen te volvoeren, Zelfs de uniform der tramway kiest. En daarom, ouders! hoort mijn lied: Let op den tram, vertrouwt hem niet. In de gisteren gehouden vergadering der Nederlandsch-Indische Gas-maatschappij te Rotter dam zijn de door de commissie van onderzoek voorgestelde gewijzigde statuten met nog eenige wijzigingen vastgesteld. De belangrijkste van deze laatste wijzigingen is, dat aan het college van com missarissen voorlaan /"3000 zal worden toegekend, in plaats van 5 pet. in de winst zooals was voor gesteld. De commissaris J. Mees besprak den in de vorige vergadering aan commissarissen gegeven raad tot teruggave van de tantièmes. Hij zeide dienaangaande dat het hier geene geldquaestie gold, maar een beginsel. Gaf hij zijne tantièmes terug, dan zou hij daardoor de verantwoordelijk heid op zich nemen en dat deed hij niet. Door den machinist der 1ste kl. E. J. Graat is voor de commissie te Willemsoord op zeer vol doende wijze examen afgelegd voor het vaste corps. Ter vervulling van een of twee plaatsen van adjunct-ijker der maten, gewichten en weegwerk tuigen zal 18 December van dit jaar, in het ge bouw der polytechnische school te Delft, een ver gelijkend examen worden afgenomen. Aan die be trekking is verbonden eene jaarwedde van /"1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 8 December bij gezegeld adres wenden tot den minister van waterstaat, handel en nij verheid. Gemengd Nieuws. Eene vrouw, die Woensdag-avond in hare woning aan de Kruiskade te Rotterdam door haren man met een mes werd verwond en daarop naar het stedelijk ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, is aldaar gisteren overleden. Te Middelburg is 's avonds brand ontdekt op eene achterkamer in den Bliudenhoek, die werd bewoond door een 55-jarige vrouw. Na dat de deur der kamer was opengemaakt, vond men de bewoonster in bewusteloozen toestand op den grond liggen, met nog smeulende kleederen aan het lichaam, die evenals het bed, dat reeds brandende was, spoedig werden gebluschtde onge lukkige vrouw had mede lichte brandwonden be komen. Dadelijk werd geneeskundige hulp inge roepen, waarna zij weldra bijkwam en naar het gasthuis werd vervoerd. Men vermoedt dat de vrouw eenigszins beschonken was en de petroleum lamp omgevallen. Uit Brouwershaven wordt gemeld dat het gestrande stoomschip „Alveston"" is gebroken. De kapitein en dé equipage hebben het schip ver laten en zijn door de sleepboot „Brouwershaven" aangebracht. Men gaat steeds voort met het lossen der lading. De rechtbank te Middelburg heeft het vonnis tegen den heer Keun, betreffende de geldigheid van spoorwegkaartjes, bevestigd. Door den heer J. W. Roorda, olie slager te Bildt (Friesland), is een middel uitge vonden om den ketelsteen, die zich, zooals bekend is, steeds aan den binnenwand van stoomketels afzet, gemakkelijk te verwijderen. Het middel moet uiterst gemakkelijk zijn in de aanwending en is noch nadeelig voor het ijzer, waarmede het in aan raking komt, noch belemmerend voor de werking der machine. Het wordt door den uitvinder aan geboden voor f 10. De trekkingslijsten der Arnhemsche tentoonstelling zijn thans verkrijgbaar gesteld. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat een hevige orkaan Dinsdag en Woensdag op de Canadasche meren woedde, die talrijke ongelukken veroorzaakte, velen deed omkomen en groote schade teweegbracht. Bij het boren van een spoorwegtun nel in Californië hebben drie ontploffingen plaats gehad ten gevolge van het ontsnappen van petro leum. Een vijftigtal Chineezen werden deels gedood, deels gewond. Ristori heeft byna in Zweden haar graf gevonden. Zij was gezeten in den trein van Stokholm naar Gothenburg, die over een draaibrug de rivier moet passeeren. Toen de trein daar kwam, was de brug verkeerd gesteldgelukkig kon de machinist nog tijdig stoppen, anders was de ge- heele trein in de wateren bedolven geworden. Naar aanleiding van de uitvoering van een doodvonnis in Hongarije, dezer dagen voorgekomen, deelen Hongaarsche bladen het vol gende voorval mede, gelijk het uit de herinnering van een Hongaarsch rechter is opgeteekend. Een strnikroover was ter dood veroordeeld en opgehangen. De galg met het daaraan hangende lichaam bleef onbewaakt staan, zoodat een vrachtrijder, die daar langs kwam, het lichaam ongehinderd kon afsnijden en op zijn wagen leggen. De beul scheen zijn werk al zeer slecht verricht te hebben, want de vracht rijder werd plotseling verrast door de dankbe tuigingen van den achter hem liggenden struik- roover, die geene woorden genoeg kon vinden om zijne erkentelijkheid aan den redder zijns levens te betuigen. Hij noodigde hem uit, in eene nabij gelegen eenzame herberg een glaasje samen te drinken en terwijl de vrachtrijder zijn roes uitsliep, maakte de roover zich met paard en wagen uit de voeten. De vrachtrijder begaf zich nu ten hoogste verontwaardigd naar den vrederechter, om aangifte van den diefstal te doen, maar deze ried hem zich stil te houden, daar hij anders wegens het afsnijden van den veroordeelde ter verantwoording geroepen zou worden. De man kon het gebeurde echter niet verkroppen, zocht den roover in het bosch op, overviel hem en hing hem nogmaals op, nu zóó, dat de dood er wezenlijk op volgde. Intusschen was hij bespied door lieden, die hem ah een moordenaar aanhielden en aan de justitie overgaven. De vraag deed zich nu voor, wat met den man gedaan moest worden. Moest hij gestraft worden voor het afsnijden van den roover, waardoor hij den loop der justitie belemmerd had, of voor het ophangen van een man, die wel is waar een roover bleek te zijn, maar daarom toch niet door den eersten de beste ter dood gebracht mocht worden? Nadat de zaak in verscheidene instantiën verschil lend beoordeeld was, besliste de hoogste rechter, dat de vrachtrijder in vrijheid gesteld moest wor den, omdat hij niets gedaan had dan de gestaakte uitvoering van een wettig doodvonnis ten einde te brengen, hetgeen geacht moest worden niet straf baar te zijn. Tusschen 25 en 28 November wordt door de sterrenkundigen het verschijnsel van een buitengewoon groote menigte zoogenaamde vallende sterren verwacht. De aarde komt dan namelijk zeer dicht bij de loopbaan van de komeet van Biela, op een oogenblik, dat de komeet zelve kor telings dit punt beeft verlaten. Hetzelfde gebeurde in den nacht van 27 November 1872. Sedert geruim en tijd reist in Frank rijk de heer Alfred Naquet rond, om verhande lingen te houden voor de invoering der echtschei ding. Onlangs deed hij dit te Tarbes en het zon derlingste daarbij was, dat een paar jonggetrouwden, met de bruiloftsgasten van de huwelijksplechtigheid terugkeerende, de lezing tot het einde toe aan dachtig bijwoonde, de bruidegom in deftig zwart, de bruid in haar sierlijk witten tooi. De koningin van Zweden kreeg on langs over de post een anoniemen brief, waarin haar 2500 fr. werd gevraagd. In geval van weige ring zou de schrijver den kroonprins vermoorden en indien de koningin de politie verwittigde, zon hij zich zelf van het leven berooven. De politie, door de koningin verwittigd, deed onderzoek en arresteerde een 19-jarigen student, die bekende dat hij den brief had geschreven, maar eenvoudig uit de grap!

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1