N°. 6065. Maandag 24 November. A0. 1879. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. FBIJS PEZEB COÜBAHT: T«or Laden per 8 maan (Jem..Lit. Franco per jo«.L40. Alrandertyke Fiounn.G.05. Deze donrast wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIESt Vu 1t regeltl.OS. Iedere regel meer0.171. Grootere lettert neer pUetaniate. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. 8TADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N*. 134); Brengt ter kennis vaö de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 86 personen, en aan die ziekte overleden 11. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 November 1879. V. D. BRANDELER. LEIDEN, 23 November. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer A. A. J. Van den Broecke, geb. te Aardenburg, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Over wettiging van natuurlijke kinderen." Het Leidsche studentencorps heeft den rouw aangenomen, wegens het overlijden van den heer L. A. A. Junius van Hemert, van Den Haag, behoorende tot de juridische faculteit. De sociëteit Minerva was daardoor heden gesloten. Morgenmiddag (Zondag) zal hier een groote militaire parade gehouden worden, ter uitreiking aan den kanonnier 1ste klasse Haamke van de gouden medaille wegens 36-jarigen onafgebroken militairen dienst. In 1843 bij de veld-artülerie in dienst getreden, maakt hij thans deel uit van de 3de batterij. Hij heeft zich steeds als een braaf en trouw militair doen kennen, zoodat hij ook de genegenheid zijner superieuren heeft verworven. Voor deze zeldzame militaire plechtigheid zullen al de hier in garnizoen liggende troepen zich tegen twaalf uren op de Ruïne vereenigen. Naar wij vernemen is de commissie voor de volks bijeenkomsten voornemens dit jaar met de kinderen der bezoekers in de Stadszaal het St.-Nicolaasfeest te vieren. Aan de ledeu van het departement zul len lijsten worden aangeboden, ten einde zich van entree-kaarten te kunnen voorzien. Deze kaarten zijn door de commissie gesteld op 50 ct. voor een volwassene met twee kinderen. Meerdere kin- derkaarten zijn tegen 25 ct. verkrijgbaar. Wij twijfelen niet, of de commissie zal door ruime in- teekening in staat gesteld worden dit echt natio naal kinderfeest op waardige wijze te vieren. Hedenmorgen om tien uren had de officiëele opening van den tramway alhier plaats. Een aantal heeren, daartoe met hunne dames uitgenoodigd, had zich tegen dien tijd nabij de Plantage ver- eenigd. Er werd een rit gemaakt eerst van de Plantage naar het station, toen van daar naar de Haven, waarvan weder naar de Blauwpoortsbrug bij de Beestenmarkt werd teruggereden om vervolgens opnieuw door de Paardensteeg naar de Plantage te vertrekken, waar ieder zijns weegs ging. De verschillende ritten liepen volkomen naar wensch af. Vele bewoners der straten waar de tram is aangelegd, hadden van hunne woningen de vlag doen wapperen, waardoor de opening eenig feestelijk aanzien kreeg. Ook hier en daar zag men in de stad eenige vlaggen hangen. Toen de officiëele opening was geschied, werd de dienst voor het pu bliek verkeer opengesteld. Reeds gisteren was er een aanzienlijk getal kaartjes verkocht, waarvan heden gedurende den middag heelwat werden verreden. Onophoudelijk kon men volle wagens zien pas- seeren, waarin zich soms geheele families, waarbij de kinderen gewoonlijk de hoofdrol vervulden, bevonden, zelfs van hen die er equipage op na houden. De voorstelling van het Nederlandsch Tooneel, gisteren in de Stadszaal met medewerking van het „Spaansche studenten-gezelschap" gegeven, was vrij- goed bezocht. Vooral de eerste rang was zoogoed als stampvol. De Leidsehe studenten waren eveneens niet in gebreke gebleven in grooten getale op te komen. De opvoering van de beide lieve tooneel- stukjes „De Vrouwenhater" en „Een Blakertje" verschafte den aanwezigen zeer veel genoegen. In het bijzonder mocht mevrouw De Vries onder vinden hoezeer haar optreden hier werd op prijs gesteld. Men kan evenwel niet ontkennen dat dit maal voor velen, zoo niet de meesten der bezoekers, de komedie slechts bijzaak was en dat hunne be langstelling voornamelijk de Spaansche musici gold. Telkens wanneer het scherm werd opgehaald vormden dezen een groep van een zestiental jon gelieden, oogenschijnlijk tnsschen de 25 en 35 jaren oudallen dragen een zelfde kleeding, na melijk een. zwart fluweelen buis en korte broek, zwarte kousen, lage schoenen en een steekje schuin achterover op het hoofd. Over den linkerschouder dragen zij een mantel, die over de berst opgerold is. Een strik van rood en geel lint op den rech terschouder is de eenige heldere kleur die zij dra gen, wanneer men althans de kanten lubben niet mederekent, welke met een klein randje nit hunne mouwen komen, en het ivoren eierlepeltje, dat in een las op den hoed gehecht is. Zooveel zwart zou aan de groep zeker een somber voorkomen geven, als de levendige, sprekende, bij velen zeer regelmatige trekken, en de vurige blikken, die zij onbeschroomd in het rond werpen, er geen leven en opgewektheid aan gaven. Hunne instrumenten zijn de mandoline en de gitaar; een van hen heeft ook een tamboerijn bij zich en hun aanvoerder bespeelt de viool, waarvan hij den strijkstok echter grootendeels tot dirigeerstok bezigt. Hunne voordrachten werden met aandacht ge volgd en steeds wanneer er een was afgeloopen werd ze met een daverend applaus beantwoord, zoodat men telkens nog een automatische bui ging extra of een nieuwe voordracht ten beste kreeg. Wat er werd uitgevoerd was voor het meerendeel eenvoudige dansmuziek en Spaansche volksliederen, die echter vol schakeeringen zijn, welke zich op de eigenaardige instrumenten meesterlijk laten weergeven. Juist doordat de tonen niet door klinken, maar onmiddellijk verstommen als de snaar losgelaten wordt, hebben de executanten hun instrument volkomen in de macht en is het hun mogelijk zulke geleidelijke overgangen van fortis simo op pianissimo te verkrijgen waarin hunne maatvastheid en overeenstemming, het gevolg van een langdurig samenwerken, bijzonder aan hel licht kwamen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6082 volwas sen personen en van 914 kinderen. De minister van waterstaat zegt in zijn me morie van antwoord, dat de vele misbruiken, die bij het vervoeren van andere voorwerpen dan de brievenmalen met de postkarren plaats hadden en waardoor de postdienst schade leed, aanleiding heb ben gegeven om bij de jongste aanbesteding der postritten dat vervoer ten bate van den aannemer of zijn postiljon te verbieden. Nochtans is het zegt de minister waar dit zonder nadeel voor den postdienst geschieden kan, den postboden voortdurend geoorloofd om enkele kleine pakjes over te brengen, mits zij niet verzegeld zijn en geen brieven of papieren bevatten, waarvan het vervoer bij de postadministratie behoort. De minister van financiën heeft aan de commissarissen des konings, aan de directeurs en ontvangers der registratie en domeinen eene aan schrijving gericht, strekkende om vereenvoudiging te brengen in de wijze van verkoop van boomen staande langs rijkswegen. De ambtenaren van 's rijks waterstaat zullen in het vervolg zonder voorafgaand advies van de directeurs of ontvan gers der registratie en domeinen de boomen aan wijzen, wier opruiming in het belang van den weg noodig is en tevens den prijs bepalen, waar voor de boomen kunnen worden gegund. Daarna kan de ontvanger tot verkoop overgaan en de boomen afstaan, minstens tegen den prijs door den hoofd-ingenieur bepaald. De minister van waterstaat enz. heeft iu gelijken zin eene aan schrijving aan de ambtenaren van 's rijks waterstaat gericht. Bij den Zwolschen gemeenteraad zijn in behandeling geweest ingekomen plannen tot aan voer van water voor braDdblussching, waaronder een plan van den heer K. Breigers, om dat te doen plaats hebben door middel van twee gas- kracbtmachmes, door aan te leggen ijzeren b.uizeD, waarop 60 hydrauten zouden moeten geplaatst worden. De- aanvoerkraoht moet zoo sterk zijn, dat men bij brand slechts de benoodigde brand spuitslangen op de hydrauten heeft te schroeven, en zelfs op de verstgelegen en hoogste gedeelten der stad daaruit waterstralen van 20 meter hoog verkrijgt, zoodat de gewone brandspuiten zouden kunnen vervallen. De plannen worden onderzocht. Ofschoon in de laatste jaren te Arnhem voortdurend nieuwe straten zijn aangelegd en de bevolking er in p. m. tien jaren tijds van 30,000 op 40,000 is geklommen, houdt de uitbreidiug der stad nog altijd aan en kan o. a. de waarde van den grond ten bewijze strekken, dat men goed vertrouwen op de toekomst heeft. In de buurt van het „Geldersch Spijker" wordt een nieuwe boulevard aangelegd; deze straat wordt tusschen de huizen 32 meter breedzij zal den Eusebius-Baitensingel achter het landgoed „Geldersch Spijker", thans te koop, met de Velpersteenstraat verbinden. Er staat nog ter nauwernood een huis; de ophooging en het vloedvrij-maken van den ondergrond is nog niet gereed en toch is nu reeds aan sommige eigenaars van grond aldaar gekocht toen de boulevard reeds was uitgebakend f 2 per vierk. meter winst geboden. De ingediende begrooting voor het pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren bedraagt f 1,625,800. Op 1 Januari 1879 behoordeu tot het fonds 12,335 ambtenaren. Hun pensioenbijdrage zal over 1879 vermoedelijk f 840,000, over 1880 f 855,000 bedragen. Het kapitaal van het fonds bedroeg op 21 Augustus 11. ƒ24,376,100 2'/j pet. en f 2,932.450 3 pet. nat. schuld. De eersten worden voor 1880 geraamd op 750,000. Voor m. o. zijn in Den Haag toegelaten: mej. M. H. J. De Laat de Kanter, van Goes, voor Hoogduitsche taal- en letterkunde; voor gymnastiek P. B. Oost Lievense, van Middel burg, W. Rutgers, van Leeuwarden, en W. Schar- roo van Den Haag; voor boekhouden, huisonder wijs, C. Worp, van Delft, en J. Zalm, van Den Haag. Doar den minister van marine zijn eenige beperkende bepalingen gemaakt op het nitgaan der adelborsten 1ste klasse, die zich aan boord der in de havens liggende schepen bevinden. Deze bepalingen zijn vermoedelijk het gevolg van het treurig ongeval, dat onlangs te Nienwediep met een dezer jongelieden is voorgevallen (een zelfmoord).

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1