r. 6058. Saterdag 15 November. A0. 1879. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJÏT: Voor Leiden per 8 maanden....1.10. Franco per post.1.40. Afzonderipe Nommer»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: V.n 16 regels1.0S. Iedere regel meer0.174. Grootere letters nasr plaatsruimte. KINDERSPELEN. Het doel en liet geheim van een voornaam Hdeel van de opvoeding der kinderen is: zesleeds ^op de aangenaamste wijze bezig te houden, d. i. te laten spelen. Reeds vader Van Alphen, van wiens kindergedichten er nog altijd in trek zijn, niettegenstaande zijn roem later wel wat verduis terde, getuigde dit in zijn Mijn «pelen is leeren, mijn leeren is spelen Bij het spelen behoort echter afwisseling te rijn. Het dient niet altijd met ééu en hetzelfde voorwerp en ook niet te lang achtereen voortge zet te worden. Speelgoed, dat men alleen geeft om te laten zien en te doen bewonderen, met de ernstige vermaning: „het niet aan te raken" of „er voorzichtig mee te zijn", is geen speelgoed voor kinderen. De kinderen hebben liever iets waarbij wat te maken en te breken valt, zooals bouwdoozen, legkaarten, kegels, tuingereedschap enz. Men heeft mechaniek speelgoed vervaardigd, b. v. rijtuigjes, spoorwagens, stoombootjes en die ren zulk speelgoed is niet alleen aangenaam voor het oog, maar ook leerzaam, vooral wanneer men het reeds een weinig ontwikkeld kind de werking der beweegkracht verklaart. Meisjes spelen gaarne inet kamertjes en keu kentjes, en dit is een zeer goed middel om haar reeds van de prilste jeugd af aan het koken en toebereiden der spijzen te gewennen, willen zij eenmaal op lateren leeftijd goede moeders en flinke huishoudsters worden, want van degoedetoebereiding der spijzen hangt inderdaad veel af, eu al spelende krijgen de meisjes op deze wijze reeds een klein begrip van kookkunst, inzonderheid wanneer de moeder of oudere zuster hierbij de behulpzame hand biedt, en wanneer zij dan de goedgeslaagde proeveu barer kookkunst aan hare kleine gasten of familieleden ronddeelen, kan men het aan hare van vreugde stralende gezichtjes zien, hoe tevreden zij zijn, wanneer hetgeen zij gekookt of gebakken hebben als zeer lekker geroemd wordt. Doch hoe goed en nuttig deze wijze van spelen ook is, mag men toch vooral de pop niet vergeten. De pop, groot of klein, goedkoop of duur, moet natuurlijk als een kind van het kind gekleed zijn. Kinderen moeten met de poppen alles kunnen doen en uitrichten, wat zij zeiven te genieten en te lijden hebben. Het uit- en aankleeden, wasschen en kammen, ziek zijn en medicijnen innemen, liefkoozingen, kussen, kastijdingen wanneer het zoo wezen moet, het verlies van een arm of been, van de haren, van een oog of ander lichaamsdeel, dat alles moeten de poppen knnnen lijden en uit houden. En toch blijft zulk een verminkte pop voor het kind de lievelinge, waarvan het niet scheiden kan. Evenals menige moeder al haar zorgen wijdt aan haar door de eene of andere oorzaak ongelukkig geworden kind, zoo ook wijdt het meisje al hare liefde, al hare gehechtheid aan de deerlijk gehavende en onooglijke pop, ja, zij zal dikwijls eene nieuwe, sierlijk gekleede onaan geroerd laten liggen, om zich slechts bezig te houden met het voorwerp barer genegenheid, dat als het ware met haar vereenzelvigd ls. Het spe len met de pop spoort de meisjes er reeds van zelf toe aan, om onder toezicht van moeder kleeren te vervaardigen en te herstellen waar dit noodig is. Zoodoende leert het meisje reeds op jeugdigen leeftijd zich een begrip vormen van die vrouwelijke bezigheden, welke haar in haar volgend leven te pas komen. De jongens houden zich gaarne bezig met hoepelen, vliegeren, tollen, schieten, balwerpen, soldaatje spelen met geweer, sabel, vlag, trompet enz.ook bouwen en timmeren is door hen zeer geliefd. Een timmerdoos is meestal het voorwerp van het grootste genot. Men drage echter zorg, dat hun timmeren steeds onder het vaderlijk toe zicht geschiede, wanneer men ten minste niet wil, dat zij hunne kunst op het een of ander meubelstuk vau waarde uitoefenen, door b. v. een spijker in een mahoniehouten tafel te slaan, of met een zaag den poot van een stoel af te zagen. De keus richte men overigens in naar den smaak en de bevattelijkheid van het kind, want ook het speelgoed meet dienen om het kind naar het lichaam en den geest te oefenen en te ontwikkelen. Het is een der schoons'e, maar ook een der moeilijkste kunsten, om de kinderen met speel goed aangenaam en nuttig bezig te houden. Al zeer spoedig ontdekt men men bij kinderen de eerste sporen van het humeur en karakter. Daar naar moet men ook de wijze van spelen en de keus van 't speelgoed inrichten. Aan stille, droomerige, ook aan leer- en weetgierige kinderen geve men geen dingen, die tot zitten leeren nit boeken nood zaken, maar paarden, wagens, hobbelpaarden, werp spelen, pijl eu boog, croquetspel, kegels, kortom alles wat tot ontwikkeling en oefening hunner physieke krachten strekken kan. Daarentegen geve men aan de zoogenaamde woelwaters, die geen minuut kunnen stilzitten, boeken, houwprenten, kleurdoozen, plakprenten of zulke zaken, die tot leeren of nadenken dienen moeten. Geef alzoo uit den speelgoedwinkel datgene, wat als tegenwicht voor de verschillende karakter-uitingen strekken kan. Een Kindervriend. LEIDEN, U Navcmbcr. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Tndiê, door raiddel van het stoomschip „Hampton", waarvan de laatste boslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 19 November des avonds te halfacht. In de maand Maart 1880 zal te's Graven- hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij.den rijkstelegraaf. Aanmelding vuór 1 Februari. Blijkens het overzicht van dc opbrengst der middelen over de afgeloopen tien maanden des jaars is er wel eene vermeerdering op te merken van f 1,804,530, maar bedraagt die toch minder dan de toeneming van het successierecht, zijnde f 2,287,11S. Zonder deze zou er een achteruitgang wezen van ruim een half millinen, dat zich over alle bronnen van inkomsten verdeelt. Alleen in de posterijen en de telegraphie blijft voortdurende stijging waar te nemen. Door de vermeerderde opbrengst der successierechten is men nu de raming reeds zeer nabijgekomen. Daaraan ontbreekt nu nog l'/t millioen. Door de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn uitgeschreven de volgende prijs vragen 1°. Een groot hotel voor eene zeebadplaats mededinging voor alle Nederlandsche bouwkun digen. Prijs f 300. 2°. Een titelblad voor het tijdschrift„De Bouwkundige Bijdragen", uitge geven door de Maatschappijmededinging voor alle Nederlandsche bouwkundigen. Prijs /150. 3'. Eene warande achter een gewoon woonhuis mededinging uitsluitend voor de leden der Maat schappij. Prijs f 50. De antwoorden worden ingewacht vóór of op 1 November 1880. In een nader bericht omtrent het Leidsche centraal comité van het „Liefdewerk oud papier" w.ordt. het daarover onlangs medegedeelde ge rectificeerd. Het hoofdcomité te Amsterdam ont ving van het c. c. alhier in het laatst van Juni eene zending papier, door het c. c. van April tot en met Juni verzameld. Toen die partij bij het hoofdcomité onlangs werd gesorteerd, vond men daarin de bedoelde broche. Het hoofdcomité be richtte dit aan het. c. c., dat onder zijne begun stigers eene circulaire verspreidde, waarin van deze vondst, werd kennis gegeven en gelijktijdig in herinnering gebracht dat door het hoofdcomité aan den bisschop van Haarlem verleden jaar/17000 was afgedragen en dat de internuntius dit bedrag aan den Paus heeft overgemaakt. Ds. J. Schotel te Alphen heeft voor het be roep bij de Chr. Ger. gemeente te Oud-Beierland bedankt. Aan dr. Th. W. Engelmann, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Utrechtsche hoogeschool, is eene benoeming als zoodanig aangeboden aan de universiteit te Freyburg. Van verschillende zijden worden pogiDgen in het werk gesteld om den algemeen geachten hoogleeraar te bewegen voor die betrekking te bedanken. Voor m. o. is in Den Haag voor de akte lagere wiskunde toegelaten de heer A. A. Sweep, vau Breda. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Java, vertrok van Suez den llden Novem ber, des avonds. Z. M. heeft den kapitein H. H. T. Walter, vau hel 3de reg. inf., op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; aan den eervol ontslagen adj.-comm. bij het dep. van marine A. P. P. Van Santen, uit hoofde vau lichaamsgebreken, toegekend een pen sioen ten laste van den Staat, van f 426 's jaars; benoemd tot 'lsten luit.1°. bij den plaatselijken staf, de 2de luits. B. R. De Breuk, H. L. Loots en J. A. Nuy, van dien staf, plaats, adjudanten 2de kl., respect, te 's-Hertogenbosch, Helder en Bergen-op-Zoom2°. bij het wapen der inf., de 2de luits. F. J. R. Van Ernst, F. P. L. Van Driel, P. Wiersma en W. F. K. Bischoff van Heemskcrck, van het wapen, allen gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; bij het 1ste reg., de 2de luits. A. F. G. G. Schwartz, van het 2de, en J. H. Makkiuk, van het 5de; bij het 2de regiment, de 2de luits. J. M. Van Stein Calleufels en P. Schaap van het corps; bij het 3de reg., den 2den luit. C. A. Sprenger, van het corpsbij het 5de reg., den 2den luit. A. H. Blaauw, van het corps; bij het 6de reg., den 2den luit. C. J. M. Noor- duyn, van het corps; bij het 7de reg., de 2de luits. M. II. Spruyt en II. R. Hagedoorn, van het corps, alsmede J. F. Rappold, adj. bij het corps; bij het 8ste reg., de 2de luits. H. N. Ravesteyn en J. W. Vau den Bergh, van het corps; bij het instructie-bat., deu 2deu luit. A. Hoogeboom, van dat bataljon. Gemengd Nieuws. Hoe zeer in Den Haag het gebruik van on-Hollandsche woorden is doorgedrongen, kan o. a. blijken uit de uitspraken van het kanton gerecht aldaar. Zoo is zekere S. M. tot f 1 of 1 dag subs. gev. veroordeeld, voor het berijden der Torenstraat in „vicieuse" richting. Een schuit van den reedcr J. Knoes- ter, laatstleden Dinsdag afgevaren, werd Woensdag

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1