Jlr. 6057. 3. A0. 1871). T. Vrijdag 14- november. lij EIDSCH DAGBLAD. p-i PEIJS DEZER COURAHT: 'ven/ui v#or Leiden per S meenden.1.10. Franco per poet.1.40. Aüonderüjke Nommers0.0S. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVERTENTIES: ?«b 16 regels1.05. Iedere regel meer°«i- Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. burgemeester en wethouders van leiden, fER. IGezien Bet adres van P. VAN der meer Hz., Sigaren- Bbrikant, woDende alhier, hoodende verzoek tot oprichting van *me sigarendrogerij in het pand in de Vrouwenkamp n°. 57; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad - 95>; Geven bij deze kennis aan het publiek dat geBoemd verzoek, a| let de bijlagen, op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd vl U: alsmede dat op Donderdag den 27ste.n Nov. a. s., 's voormid- iga te elf ureo, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. e. BRANDELER, Burgemeester. aedel3 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIOENp 13 November. De Leidsche schilder- en teeken-academie mder de zinspreuk „Ars Aemula Naturae" hield listeravond hare eerste kunstbeschouwing van de 'ier, welke dezen winter zullen gegeven worJeu. 'oor de eerste maal had ze thans in de Stadszaal >la»ts. De kleine benedenzaal was geheel ingenomen loor vier groote lessenaars, waarop ruim een zes- igtal aquarellen uit de portefeuille van de firma roupil en Co. waren gerangschikt. Ten einde deze leekeningen in al hare schoonheid te kunnen be- scliouweu was er een voor deze gelegenheid afzon- lerlijke gasleiding aangebracht. De verscheidenheid lie er in het tentoongestelde werd aangeboden, ■as groot, evenals het bezoek dat er zoowel door ;unstminuaars en kunstmiunaressen aan gebracht talrijk. Het was dan ook inderdaad een Igeuot eenigen tijd te midden van de vele juweeltjes van meestal Nederlandsche meesters vertoeven en onder anderen voor Meskers boekenstalletje, Mauve's koe, Apols winterge- zicht of het bloemstuk van mej. Van de Sande Bakhuyzen in stille bewondering te blijven staan. Gaarne rustte men dan in de aangrenzende conver satie-kamer eenige oogenblikken nit. Van het oog toch werd zooveel gevorderd.Of de plaatsing of liever de misschien te kleine kappen van het licht daarop soms ook van invloed konden zijn? Zonder ons tot een critiek gerechtigd te achten ook al ware deze bij een rijkdom als gisteren werd aan geboden mogelijk meenen we toch het be stuur met den gunstigen uitslag van deze eerste kunstbeschouwing te mogen gelukwenschen. Met belangstelling zien wij de volgende te gemoet. Over dezelfde kunstbeschouwing ontvingen we een artikeltje, te laat echter om nog in dit nommer op te nemen. Maandag-avond zal alhier een nieuw looneel- stuk van den heer H. G. Roodbuyzen, de „Roof vogels", worden opgevoerd. Dinsdag had er te Rotterdam de eerste opvoering van plaats. De titel schijnt eigenlijk minder juist te zijn. Want het zijn geen roofvogels, geen menschen die azen op het goed van anderen, welke de schrijver laat* zien, maar hel zijn speculantenmenschen, die zaken doen als de meeste, maar door winzucht, licht zinnigheid, onkunde verleid, een al te gewaagde onderneming op het touw zetten, honderden dien tengevolge ongelukkig maken en zeiven zoo be dorven raken, dat ze op de vlucht medenemen zooveel als er nog overig is van hetgeen hun werd toevertrouwd. Deze geschiedenis herinnert levendig de ramp, welke Rotterdam in het begin van den laatsten zomer trof, en die herinnering wordt sterker opgewekt, omdat de hoofdrollen iu dit drama worden vervuld door de heeren Gruvema en Bolder, wier persoonlijkheid meer dan één trek gemeen heeft met die der firmanten, welke bedoelde ramp brachten over die stad. Bolder is een zwak, karakterloos man, Gruvema ondernemend, licht zinnig en wildhun onderneming ligt in Brazilië alle toeschouwers verplaatsen haar naar Afrika. Het stuk is nochtans geen speculatie op schandaal. De verslaggever der N. R. Crt. althans verklaart dat reeds in het, voorjaar, toen nog niemand aan den val der firma Kerdijk en Pincofis dacht, de directie van de Nieuwe Rotterdamsche schouwburg- vereeniging dit stuk van den heer Roodbuyzen reeds had ontvangen en aangenomen. De groote actualiteit van het stuk, voorwaar, geene kleine deugdis dus uitsluitend hiervan het gevolg eensdeels dat dergelijke catastrophen in den grond steeds elkander gelijk zijn, anderzijds van de nauw keurigheid, waarmede de schrijver Nederlandsche personen en toestanden weergeeft. In de maand October zijn binnen deze ge meente geboren 159 kinderen, als: 81 zoons en 78 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten; overleden 191 personen, als: 16 mannen, 19 vrouwen, 93 zoons en 63 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 27 paren. Het tijdschrift van geneeskunde geeft een saniteits-overzicht betreffende twaalf groote ge meenten in Nederland, over de maaud September 1879. Ook met het greintje zout, waarmede men wijselijk statistieken van dien aard moet lezen, kan zij voor Leiden geeu gunstig aanzien krij gen. Per 1000 zielen overleden in September te Haarlem 15.9, Leeuwarden 18, 's-Hertogenbosch 21.8, Amsterdam 22.5, Rotterdam 22 7, 's-Hage 22.8, Groningen 23, Arnhem 26, Dordrecht 27.9, Utrecht 28.5, Maastricht 33.6, Leiden 56.3. Aan aanhoudende koortsen stierven iu die maand te: Rotterdam 1, 's-IIage 2, Haarlem 2, Utrecht 3, Amsterdam 7, Leiden 12 personen; aan roodvonk te: 's-Hage 1, Groningen 1, Rotterdam 1, Dor drecht 2, Amsterdam 2, Maastricht 4, Leiden 42 personen. Het is niet benijdenswaardig in deze rij vooraan te staan. Aan lichaamszwakte en tering overleden te: Amsterdam 112, 's-IIage 28, Leiden 18 en Rot terdam 66 personenaan hersenziekten en krank zinnigheid: te Amsterdam 27, 's-Hage 12, Leiden 16, Rotterdam 17; keel- en longtering: te Am sterdam 60, 's-Hage 11, Utrecht 15, Rotterdam 21; aan ziekten der spijsverteringswerktuigente Amsterdam 69, 's-Hage 30, Maastricht 25, Rot terdam 22, Utrecht 36 personendoor geweldda- digen dood en verdrinken: te Amsterdam 18, 's-Hage 2, Leiden 3, Rotterdam 9. Boven de 80 jaren oud stierven er te Amsterdam 13, te's-Hage 5, te Leiden 8, te Rotterdam 8 en te Utrecht 5. De heer J. L. Creyghton alhier zal dezer dagen in de vuurtorens op de koppen der hoofden van de haven van IJmuiden een proef nemen met zijne nieuwe uitvinding van electrische kustver- lichting, doch met het licht naar den duinkant gekeerd, daar een proefneming met het licht naar zee, bij eventueel uitdooven, zeer gevaarlijk voor de scheepvaart zou kunnen zijn. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft voor de beroepen naar Hoogeveen en Aalsmeer bedankt. Onder het opschrift „Pensioenfonds" schrijft de heer Kraan in de „Gemeentestem" dat de gevallen zich menigvuldig voordoen, dat, bij overlijden van den secretaris, gemeente-ontvanger of ambtenaar ter secretarie, vroaw en kinderen geheel onverzorgd, soms der armoede ten prooi, achterblijven. Ook bij eervol ontslag wegens ouder dom, ziekte of gebreken van den titularis, vooral ten plattelande, komt zoodanig gezin veelal in benarde omstandigheden, daar de gemeentebesturen in de behoeften niet voldoende of in het geheel niet voorzien. In dezen staat van zaken acht de heer Kraan het wenschelijk, dat een pensioenfonds worde opgericht, waaraan een weduwenfonds behoort te worden verhonden. Eerst wanneer dit denkbeeld, dat zeker niet nieuw is, levensvatbaarheid blijkt te bezitten door algemeene instemming en deel neming, kan een nader plan ter tafel worden ge bracht, waartoe eene vergadering te 's-Hage ware te houden. Zij die sympathie voor dit plan ge voelen, worden uitgenoodigd dit te betoonen door toezending van een brief kaart, met vermelding van naam, qualiteit en woonplaats, aan de redactie der „Gemeentestem" aldaar, die het denkbeeld van den geëerden inzender bij belanghebbenden aanbeveelt. Voor 1. o. zijn gisteren in Den Haag ge ëxamineerd: Voor het teekenen 3 candidaten, die allen werden toegelaten, mej.J. Croiset van der Kop en H. J. Van Hove van 's-Hage, en W. Scheffer, van Leiden. Voor de Fransche taal 4 candidaten; toegelaten mej.: E. F. Ente van Gils, S. Van der Spek en E. C. Verwohlt uit 's-Hage. Voor de Hoogduitsche taal 7 candidaten6 toe gelaten, mej.M. J. Blok van Sliedrecht, S. jE. Böger van Dordrecht, J. E. Van Ilettinga Tromp van Leiden, L. Roorda van Rijswijk, E. M. Tel- ting van 's-IIage en M. Velthuyzen van Rotter dam. Voor de vrouwelijke handwerken 19 candi daten; 8 werden afgewezen en 11 toegelaten, waar onder mej. M. J. Coster uit Leiden voor nut en smaak. Voor m. o. werden toegelaten voor boek houden schoolonderwijs B. H. Ten Raa van Am sterdam en huisonderwijs C. P. J. Reclaire en P. C. F. Reyneker van Rotterdamvoorts J. H. Van der Voort, van Haarlem, voor Engelscbe taal- en letterkunde. Bij hetexamen der teeken-academie „Minerva" te Groningen heeft eene der leerlingen, mej. C. Bruins, voor verschillende afdeelingen vier medailles behaald, waaronder de groote zilveren medaille van Z. M. den Koning. Ook de raadsleden mr. Herin. J. Van Len- nep en Smidt van Gelder maken deel uit van de commissie uit het Amsterdamsche gemeentebestuur, welke zich naar Berlijn, Hamburg en Bremen be geven heeft ter bestudeering van de beurs-systemen aldaar, terwijl het lid der Tweede Kamer mr. Van der Kaay hen vergezelt. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te 's-Bosch hebben in Den Haag voldaan aan het examen voor 2den luit.Bays en De Visser van het 3de, jhr. Siberg van het 4de, en Amiot, Buyze, De Chalmot, Noordberg, Umland en Vink van het 6de reg. infanterie. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Ouessant de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton, en de „Drente" van Batavia naar Rotterdamde „W. A. Schol ten" arriveerde Dinsdag te Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Bij den brandvangistermiddagwaren het vooral de spuit en het personeel van het spoorwegstation, die spoedige en uitstekende diensten hebben bewezen. Te Zoetermeer geraakte gistermiddag omstreeks drie uren in de dorpsstraat een paard op hol, doordien het lemoen van den wagen brak waarvoor het gespannen was. De berijder G. B. werd al spoedig van den wagen geslingerd, doch bekwam geen letsel. Het paard kwam in zijn weg in aanraking met een wagen, geladen met steenkolen,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1