te zijn. Zijue erkentenis van bestelling en ont vangst wilde de heer P. krachtens de bepaling van art. 1961 Burg. Wetboek, omtrent het onsplits- bare aveu, niet zien afgescheiden van hetgeen hij aan die bekentenis had toegevoegd. Namens den Fran- scheu fabrikant vrerd de vordering toegelicht door den advocaat mr. D. S. Van Emden, die in hoofd zaak betoogde dat de beklaagde zich in deze ten onrechte beriep op eene onsplitsbare bekentenis, daar de bijvoeging omtrent het vroeger geleverde tapijt in geen onmiddellijk of rechtstreeksch verband stond met de erkenning van de bestelling en ont vangst. De vordering werd namens den heer P. bestreden door den advocaat jhr. mr. J. F. Schuur- beque Boeye, die breedvoerig betoogde dat het ant woord des gedaagden met al wat deze daar had bijgevoegd, niet mocbt worden gesplitst. De ge daagde was nl. met den agent des eischers over eengekomen, dat het tweede tapijt zou strekken tot vervanging van het. eerst geleverde en dat hij ook nog schadevergoeding zou krijgen. Deze voor waarden stonden in nauw verband tot de erken ning der bestelling. Intusschen bood de ged. aan, zoo noodig, deze nadere voorwaarden te bewijzen. Uit den overgelegden brief des gedaagden werd de bestelling niet afdoende bewezendiens aanbod tot betaling van het verschil in prijs tusschen de beide tapijten mocht niet van diens geheele ant woord worden gescheiden. PI. concludeerde dus tot ontzegging der vordering. Uitspraak 25 dezer. Maandag-avond zijn te Hazerswoude door den laatsten van Utrecht komenden spoor trein drie koeien overreden, zonder dat verdere ongelukken werden veroorzaakt. Gisteren werd voor de prodeo-kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam be handeld de aanvraag van K. Ris, om kosteloos te mogen procedeeren tegen de Amsterdamsche spaar bank tot het doen benoemen van scheidslieden, door de arr.-rechtbank, tot beslissing van het tnsschen partijen gerezen geschil. Mr. P. Pet lichtte als procureur voor Ris het verzoek toe, dat voor de spaarbank door den procureur mr. E. J. Asser werd ondersteund. Mr. Asser toch zeide dat hij niet zau onderzoeken of de heer Ris soms in deze als strooman optrad en of hij wel onvermogend was. Hij kon toch aannemen dat, zoo hij soms vermogen gehad had, hij dat door strooibiljetten kan hebben verloren. Spreker was van oordeel dat de Amsterdamsche spaarbank een beter sociaal democraat was dan de heer Ris, daar zij zorgde dat het geld van den werkman in zijn handen bleef en niet naar de kroeg verhuisde. Hij ver zocht dat de rechtbank het verzoek zoo spoedig mogelijk zou toestaan, opdat weldra het volle licht der openbaarheid over deze zaak zou schijnen. Eene dienstbode te Reenwijk verliet Maandag-avond heimelijk haren dienst, eenige voorwerpen van waarde met zich nemende. Den zelfden avond reeds werd zij in het station van den Rijnspoorweg te Gouda door de politie aan gebonden, terwijl de ontvreemde voorwerpen in haar bezit werden gevonden. Te Schoonhoven is Maandag-avond F. G., kapitein van de veeboot „Concordia I", welke daar voor den steiger lag met 81 stuks ossen, vermoedelijk door het opdringen van een dezer dieren over boord gevallen en jammerlijk verdronken. De oppassende man laat eene weduwe met drie kinderen na, te Arnhem woonachtig. Te Nieuwediep zijn proeven genomen met de optische telegraaf. Op de Oostbatterij was een telegraafpaal met seintoestellen geplaatst en een gelijk toestel was aan boord van het ramtoren- achip „Guinea" opgesteld, hetwelk ter rcede van Tessel manoeuvreerde. Hoezeer het weer zeer dam pig was, moeten de proeven toch goed gelukt zijn. Terwijl er velen in ongerustheid ver- keeren omtrent het lot van den verdwenen burge meester van Domburg, ontvangt het N. v. d. D. de tijdisg dat hij in den omtrek van Parijs zou gezien zijn. Wat hiervan is zal zeker spoedig blijken. Men herinnert zich het ontsnappen en vatten van den befaamden Zwitserschen dief Thali, te Lncern. Toen hij weder in de gevangenis gebracht werd, voegde hem een der beambten toe: „Nu hebben wij onze maatregelen genomen", waarop Thali antwoordde: „Ik ook." Eene opzettelijk voor hem naar alle regelen der kunst ingerichte cel werd hem aangewezen en hij met stevige ketenen aan den muur vastgeklonken, de deur van buiten met geweldige sloten verzekerd, enz. Dit alles heeft echter niet mogen baten. Den 7den dezer reeds werd het des avonds in de stad bekend, dat Thali voor de zevende maal verdwenen was. Te Plouguernevel in het Fransche departement der Cötes-du-Nord is eene afgrijselijke misdaad gepleegd. In het holle van den nacht stond zekere vrouw Cornec, naar het schijnt in eene vlaag van waanzin, op, haalde hare twee kindertjes, het eene twee jaar, het andere eene maand oud, uit de wiegen, legde ze op eene kleine bank en bracht hun met een bijl zoolang houwen toe totdat zij den geest gaven. Daarop legde zij hen weder in de wiegen en ging de boren oproepen, wien zij verhaalde, dat een onbekende hare kleinen ver moord had. In Minnesota in de Ver. Staten heeft zich een kleine kolonie van Russische nihilis ten gevestigd, die, teneinde deportatie naar Siberië of erger lot te ontgaan, derwaarts vertrokken, ten einde een bestaan te zoeken. Aan het hoofd staat een voormalig inwoner van Odessa, die vroeger 19,000 acres grond in Zuid-Rusland bezat en tbans in zijne nieuwe woonstreek 10,000 acres gekocht heeft, welke door zijne onderdanen, lijnde vier gehuwde paren, vijf jongelieden, een weduwe en twaalf kinderen, worden bebouwd. BUITENLAND. Frankrljlc. De regeering heeft vergunning gegeven tot het houden eener loterij van 2,000,000 fr. ten be hoeve der slachtoffers van den watersnood in Murcia. Uit alle departementen komen berichten omtrent den mislukten wijnoogst. Voor Champagne alleen wordt de schade op 80 mil. fr. geraamd. Dcltopcbland. De keizer heeft 10,000 mark gezonden a»n het Berlijnsch comité voor de noodlijdenden van Murcia. In Boven-Silezië hebben overstrooming, misgewas, afsluiting der grenzen voor het vee- vervoer wegens runderpest in Rusland, bij ver schillende andere omstandigheden, een toestand teweeggebracht, waardoor regeering en bevolking met bange zorg den winter te gemoet zien. De districts- en plaatselijke besturen hebben ijverig maatregelen beraamd; de provinciale landdag is bijeengeroepen; bij de regeering te Berlijn zijn voorstellen aanhangig om het gewest financieel te hulp te komen; inmiddels werken de autoriteiten mede om de noodlijdende bevolking althans van de noodigste levensmiddelen te voorzien en zooveel mogelijk de arbeidende klasse aan werk te helpen. Verontrustend, zoo wordt van daar nog gemeld, is de groote uitvoer van aardappelen naar Enge land, waaraan de regeering alle aandacht wijdt. Alleen in October moet op den spoorweg B»r- lijnPotsdamMaagdenburg het transport van aardappelen uit het zuidoosten van Pruisen naar den Rijn, ter verscheping via Rotterdam 300,000 centenaars hebben bedragen. Naar de „Berliner Zeitung" meent te kunnen mededeelen, moet daarom de directeur van Bismarck's landgoederen, op diens last en in het belang der Silezische be volking, bij de Moskauer Handelsbank alle in Orel opgestapelde graanvoorraden hebben opgekocht en zich met die bank over verderen aanvoer hebben verstaan. G-roo-t-Br-itÉLnnlö. De „Daily News" zegt dat de militaire auto riteiten aan Wolseley instructies hebben gezonden om alle pogingen in het werk te stellen, ten einde het horloge van den keizerlijken prins terug te krijgen. Hetzelfde blad zegt gemachtigd te zijn om alle geruchten betreffende een huwelijk van den groot hertog van Hessen tegen te spreken. Rusland. Aan graaf Schuwaloff is op zijn verzoek eervol ontslag als gezant verleend, onder dankbetuiging voor zijne goede diensten en met benoeming in de Orde van Wladimir 1ste klasse. Turkije. Uit Philippopel wordt aan de „Polit. Corr." gemeld, dat Aleko-pacha, aan eene uitnoodiging van den sultan gehoor gevende, heden naar Kon- stantinopel zou vertrekken. Telegrammen. NIEUW-VORK, 11 November. Het stoom „Falcon", van Baltimore naar Charleston, is L dagnacht ten gevolge eener aanvaring gezoi De passagiers en de bemanning zijn gered. Van' regeeringswege wordt eene nieuwe aan Engeland iu gereedheid gebracht, ove overtredingen bij de visscherijen. KONSTANTINOPEL, 11 November. 1 Lobanoff, uit Livadia teruggekeerd, heeft ter ni3 van Sawas-pacha gebracht, dat het berichl zou hij met het doen vaa zekere voorstellen doe Russische regeering belast zijn, van allen gi ontbloot is. De Russische ambassadeur zal in loop dezer week Konstantinopel weder verl: om van een hem verleend verlof gebruik te ma BERLIJN, 11 November. Zoover men kan gaau, zijn de Duitsche staatslieden van gevoe dot Eugelaud in het Turksche vraagstuk niet handelen zonder in schikking met Frankrijk Duitschlaad te treden. Zij meenen, dat Frank met zekere ijverzucht het jongste optreden Engeland in het Oosten heeft gadegeslagen, d men gelooft hier algemeen, dat lord Beacons! spoedig Europa met een nieuwe annexatie in Oosten zal verrassen. Van eene goed onderrichte zijde wordt nit St, tersburg gemeld, dat onlangs, bij gelegenheid tt vrij drukke briefwisseling tusschen de keizers Duitschland en Rusland, eerstgenoemde vertroui lijk aan den czaar mededeelde, dat noch hij m zijn zoon ooit aan Rusland den oorlog zooi verklaren. ST.-PETERS BURG, 11 November. De „Ve mosti" meldt, dat generaal Dolgorukoff, die bevel voerde over de vooruitgeschoven colonne Russische expeditie tegen de Tekke-Turkomam bij het gevecht van Dengil Tepe in September teruggeroepen en tot militair attaché bij het Et sische gezantschap te Berlijn benoemd is. LffilDKNj 13 Novemkar. Heden zijn in den Haag toegelatenvoor akte Duitsch 1. o. mej. Van Hettinga Tromp, t teekenen mej. Schefl'er en voor handwerken Coster, allen uit Leiden. Een oppassende jongedochter, doch die aan vlagen van zwaarmoedigheid lijdende wai, hedenmorgen omstreeks halfvijf uit de ouderli woning aan het Broederpad buiten de voormal: Hoogewoerdspoort, thans Utrechtsche brug, v dwenen. Aan hare zuster, op haar vroegtijdig waken opmerkzaam, gaf zij wel is waar antwooi doch kort daarna bleek bij onderzoek dat zij hetgeen zij voorgaf geen gevolg had gegeven, zo der dat men eenig spoor van haar kon ontdekli Hare bovenkleeren had ze op hare kamer achtt gelaten. Men vreest voor het ergste. Wel heeft ui zich ook den geheelen dag met het visschen in Rijn en den singel onledig gehouden, doch zond eenig resultaat. Omstreeks vijf uren tegen den avond beden achter de nieuw gebouwde arbeiderswoning! aan den Morschsingel een tuinkoepeltje in bras geraakt. Spoedig kwam het gerucht ook in stad en rukte de spuit der infanterie Ook de stadsspuiten N°. 1 en 7 waren aanwezi Door den hevigen storm waren de aangrenzen huizen niet zonder gevaar. Men mocht er echt in slagen dit te doen wijken, ofschoon het tuit hnisje zoogoed als geheel is afgebrand. Blijkens bet jaarverslag over 1878 van de consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad blijve de Nederlandsche en koloniale producten voort durend gezocht. In de westelijke havens liepen Nederlandsche schepen binnen. De premiën n eee-assurantie-maatschappijen bleven op Amslerdu en op Rotterdam 2, op Batavia lJ/« pet. De handel in het jaar 1878 was, wat invoa betreft, gunstiger dan het vorige jaar, zijnde dl aangegeven waarde van invoer 6,151,023 pd. st, alzoo 1,000,000 meer dan het vorig jaar. De aan giften voor consumtie waren met bijna 50 pd gestegen, tot 6,081,564 pd. st., welke vermeer dering hoofdzakelijk in levensmiddelen, als rijs' koffie, suiker, thee en brandstoffen bestond. Dezf vermeerdering is deels aan den aanwas der fce volking, deels aan haar welvaart en hooge loonei toe te schrijven. Opmerking verdient, dat in d consumtie van bier, wijn en geestrijke drankei geen vermeerdering plaats vond. Exploitatie val gw del ha zo 3, ni vc m

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2