Donderdag 13 November. fl°. 6056. A6. 187». n Per 'LEIDSCH DAGBLAD. i re— PEIJS DEZER COUEAHT: Voor Leiden per 3 maanden.LID, Franco per post.1.48. Atzondcrttjko Hominera.0.03» I "1 I )l II 2| Per Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.04. Iedere regel meer0.171- Groeten letter* naar plaatsruimte. STAD8-BER1CHTEN. <r li reffltj iet f 42j agli| ioruf i -\ol De Burgemeester der Gameeote Leiden, Orerwegende dat het bem uit de verklaring «a deo heer |j. Kimmel, geneeabaer t* Leiden, gebleken is dat de navolgende leren, ais: een stroomatras, een kapokbtd, een kapokpeluw, een kapok lessen, een vaerenknssen, een wollen deken, een katoenen deken Inec kusseasloopen, twee bcddelakens, twee katoenen bedgordij- itn, toebehoorende aan Hendrik Franciacon Van Ewijk, itoawille [e Leiden, door tjphna abdominalis rijn baarnet, en ait dien heofde ter voorkoming van verdera besmetting bebooron te worden in inslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 DeoemW 1S72 (Staatsblad, u'. 134); bealnit en beveelt tevens*. de bovenomiohraven goederen onmiddeU^k in beslag te k onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit beslnit ingevolge gemeld art. 4 der Wot op de gebruikelijke wijic ter openbare kennis wordan gebracht. Leiden, De Burganeoeter voornoemd, 11 November 1879. V. d. BRANDBLER. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN brao- nen ter kennis van de ingeieteneD dat aan hen door een onbe kende is ter band gesteld eau bedrag van vijf en twintig galden nvoor de kas van de Stad van Let/den." Burgemeester en Wethouders vaornowmd, Leiden, V. n. BRANDELER, Bnrgei 12 November 1879. K. EIST, Secretaris. Q lj veri l i.l irj;| LE1BUV, 12 November. nu| Iu de gisteren gehouden zitting vau de Staten dezer provincie zijn nog de stukken om trent den Noorder-Lekdijk voor kennisgeving aan- enï genomen. Alle overige voorstellen werden over eenkomstig de conclusion der commissie goedge- keurd. Alleeu werd nog besloten de gemeente Everdiugen niets te doen bijdragen iu de buiten st! gewone kosten vu het lager onderwijs. De najaars vergadering werd daarop gesloten. De commissie, door het aardrijkskundig ge nootschap benoemd tot het samenstellen van een linguïstische kaart van Nederland, heeft de over tuiging hekomen haar taak te kannen volbrengen Iu 't geheel heeft zij van ruim 200 medewerkers inlichtingen verkregen van 160 streken en plaatsen. Volledigheidshalve zou zij echter vóór 30 Novem ber nog antwoord wenschen te ontvangen op de vragen der circulaire van Juli voor nog een 60 tal plaatsen, die zij opnoemt. De commissie bestaat uit de heerendr. Kern alhier, dr. Sasse te Zaandam, Robidé van der Aa te 's-Hage, Witkamp en Bouman te Amsterdam De Nederl. cousul te Yokohama schrijft in ziju jaarverslag van 187S o. a.De Nederlandsche schepen schijnen de vaart op deze haven geheel opgegeven te hebben. Toch is er wel aanleiding voor onzen handel oua communicatie met Yokohama te onderhouden. Zoo is b.v. Turksch rood (shir tings) een van de weinige artikelen, in Hol land vervaardigd, die niet alleen met andere kun nen coucurreeren, maar waaraan zelfs de voorkeur gegeven wordt. Het merk „De Heyder en Co." is zeer gewild en er wordt veel van aangevoerd, ofschoon de prijzen in 1878 nauwelijks rekening hebben kunnen laten. Het ware wenschelijk, dat meerdere onzer fabrikanten wat meer ondernemings geest toonden. Mogen er somtijd» verliezen geleden worden, zoo is men er dan ook bij, wanneer er eens goede winsten te behalen zijn, en blijft men onder het oog der consumenten, die niet licht van een merk, dat hun bevalt, afgaan. Daar de aankoopen van wollen dekens voor het gouvernement opgehouden hebben, zijn de aanvoe ren verminderd van 83,962 tot 39,871 paren. Dit artikel is ook in Holland zeer goed te ver vaardigen de fabrikanten zenden te fijne dekens hierheen, die altijd met verlies worden verhandeld. Groene en roode van gemiddelde qualiteit, wegende '7, 8 en 9 8 Engelsch per paar, zijn gewoonlijk goed te plaatsen. De verpakking geschiede in balen van 50 paren. Andere wollen gouderen blijven steeds gevaarlijk uithoofde der made, die hier zeer veranderlijk is. Bij de herstemming is tot lid voor den ge meenteraad van Bodegraven gekozen de heer P. Van der Maat met 103 sbeinmen. Op den heer C. Batelaan waren er 97 uitgebracht. De Midd. Crt. meldt dat voor de in 1880 te Berlijn te houden internationale visscherijten- toonstelling voor de Nel. afdceling reeds talrijke en belangrijke inzendingen zijn toegezegd, zoodat men zeker kan zijü, dat zelfs de geringste tak onzer visscherijeu even volledig daar vertegenwoor digd zal worden als de groote zee- en riviervis- scherijen. Het is de commissie uit het college der zeevisscherijen mogen gelukken eene der fraaiste en best gelegen zalen van het groote gebouw voor Nederland te bespreken, hetgeen zij te eer kon doen, omdat Nederland daar het eerst op het appèl geweest is. De Duitsche Noordzeevissehers zullen voort aan aau het. hoofdzeil en aan -de boot letters voeren, waaruit blijkt nit welk district elke boot afkomstig is. Daardoor, meent men, zal het ge makkelijker zijn dan tot dusverre, bij strijd tus- scheu Duitsche en vreemde visschers de Duitsche als zoodanig te onderkennen. Men acht deze be paling in N.-Duitachland van veel belang voor de orde en de bescherming der Duitsche Noordzee- risscherij. Naar meu verneemt, is de hoofdingenieur J. Dirks, die als vice-president van een der sub- commisaiën het internationaal congres voor de doorgraving van de landengte vau Panama bij woonde, benoemd tot lid eener commissie, die den heer De Lesseps zal vergezellen naar Nonrd-Ame- rika, om het terrein van Panama naar Aspiawall nader op te nemen en om het gouvernement der Vereenigde Staten van Noord-Amerika over te halen zijn goedkeuring aau het door het congres aangenomen plan te verieenen. Aan allen, die het vrijmetselaars-feest in Den Haag hebben bijgewoond, 140 iu getal, is door den prins-grootmeester een zilveren medaille uit gereikt, aau de eene zijde tot opschrift dragende: Frederik, prius der Nederlanden, geb. 28 Febr. 1797, stichter der afdeeiing van den meestergraad, 1819 1879, en aan de keerzijde een matjonniek symbool. Aan Z. K. II. zeiven is een afslag in goud ter hand gesteld. Aau den grootmeester werd een ivoren staf aangeboden, rijk met goud versierd, met de genoemde medaille, aan het boveneinde bevestigd in een zilveren krans. Een oorkonde, iu prachtig schoonschrift en geteekeud door alle aanwezigen, was daarbij gevoegd. Voor m. o. zijn gisteren in Den Haag toe gelaten A. J. Wichers, van Holwerd, voor aard rijkskunde; P. Roorda, van Steenbergen, voor Engtlsche taal- en letterkunde; voor boekhouden J. J. Van Manen voor schoolonderwijs en D. A. Noordegraaf voor huisonderwijs, beiden van Rot terdam. Voor 1. o. Fransche taal warnn 7 candi dates die allen werden toegelaten, zijnde, behalve de gisteravond reeds genoemden, mej.D. A. J. Bolomey uit Gorkum, A. Dobbe uit Dordrecht, eu M. A. C. Meyer uit Voorschoten. Gistermiddag zijn de burgemeester van Am sterdam jhr. mr. C. J. A. Dtn Tex, de wethou der mr. G. Vau Tienhoven en het raadslid F. J. W. H. Schmitz naar Berlijn en Hamburg vertrok ken, ten einde de daar bestaande beursgebouwen en inrichting in oogenschouw te nemen en de wijze van exploitatie aldaar gevolgd te bestudeeren. Van 5 Oct. tot 1 Nov. ziju, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast 2 rundereu iu Zuid-Holland. In het vorige tijd perk van vier weken waren vijf runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde Maandag-avond te Suez. Z. M. heeft A. Verueuil, professor iu de chirurgie te Parijs, beuoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuwtot betaalm.te Leeuwarden jhr. G. J. M. Bowier, te Maastricht jhr. G. F. baron Van Asbeck, te Alkmaar O. G. Lotsy, te Zutfeu mr. C. M. Van Hees; mr. A. J. Van Deinse, ontvanger der directe belastingen enz. te Hengeloo, benoemd tot oatv. derz. middelen te Alblasserdamden officier van gezondheid 1ste kl. G. P. J. Theunissen, dienende bij het eskader in Ooat.-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen, zoodra in zijn vervanging zal zijn voorzienJ. A. Dieduksmau, wijkmeester, te Djokjo- karta, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der 2de kl. van de Albreehts- orde, hem door den koning vau Saksen geschon ken bepaald dat de luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, dienende bij het eskader in Oost- Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen wordt met den laatsten der maand waarin zulks te zijner keDnis zal worden gebracht, hem toegekend den titulairen rang van kapt.-luit. ter zee en vergund de activiteitsuniform van zijn rang te blijven dragen; de benoeming van jhr. G. F. Van Tets tot 's konings commissaris in de prov. Noord-Holland ingetrokken en met 15 December a. s. daartoe benoemd jhr. mr. J. W. M. Schorer, thans burgemeester der gem. Middelburg; als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend aan den inlander Wahati uit de kampong Riugin-auom, regentschap Kediri, die den 15deuJnnill. moedig en beleidvol den lsten luit. der genie E. Tieienius Kruytholf redde uit den snellen stroom aan de samenvloeiing van de Brontos- eu Ngrowo-rivieren; den inlander Raoe Poea Binkoeng te Paugkadjene, die den llden Juni 11. den serg.-maj. C. Waldvogel met levensgevaar van den bodem der snelstroo- mende Pangkadjene-rivier aan den oever bracht. Gemengd Nieuws. Vzn Maandag- op Dinsdagnacht is alhier ingebroken in de houtkooperij van den heer Vreeburg buiten de voormalige Heerenpoort. Het paneel van de kantoordeur was ingetrapt. Niets anders werd medegenomen dan een stuk guta- percha, dat gisteren in eene sloot in de nabijheid werd teruggevonden, een sigarenpijpje en eene oude pet. Eeu paard van deu landbouwer Riet kerk is hedenmiddag op de Galgstraat op hol gegaan, doch werd halverwege de Haarlemmerstraat, zonder ongelukkeu te veroorzaakt te hebben, tot staan ge bracht. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren eene rechtsvordering bepleit die door den heer J. A. Vaysou, tapijtfabrikant te Abbeville, was ingesteld tegen den heer II. Pander, te 's-Gra- venhage, en welke strekte tot betaling van rnim 1500 fr., wegens een in October 1878 geleverd tapijt. De heer P. ontkende niet dit te hebben besteld en ontvangen, doch beweerde dat het had moeten strekken ter vervanging van een vroeger geleverd, dat volgens hem gebleken was niet goed

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1