N°. 6055. Woensdag 12 Ho member. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidee per 8 maanden..#«*v. 1.10. Franco per post.9 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. De» Ooorant wordt dageiyta, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 18 regels Iedero regel meer Grootere letters naar plaatsmimte. 1.05. 0.17i STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door een belas tingschuldige, die te laag in de plaatselijke directe belasting in deze gemeente over het jaar 1879 ie aangeslagen, een bedrag van honderd gulden is ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders vaornoarad, Leiden, V. p. BRAN DELER, Burgemeester. 11 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 November. De vereeniging „Het metalen Kruis" vierde gisteravond in het lokaal „Eigenzorg" haar ge wone jaarfeest. Vele dames en heeren hadden van de uitnoodiging gebruik gemaakt om daarbij tegeu- woordig te zijn. Ook familiebetrekkingen van leden in de buitengemeenten wonende, waren opgekomen. De beide zalen waren netjes met groen en bloemen, bet nationale dundoek, de op het krijgsmansleven betrekking hebben aitributeu en de busten van onze drie Koningen versierd. De president, de beer E. H. Themps, riep allen een hartelijk welkom in deze feesture toe, stelde hunne belangstelling in de vereeniging op prijs en ging in 't kort de ver liezen na die deze ook dit jaar, het eerste na haar 25- jarig bestaan, weder door den dood geleden heeft. Gaat het eene geslacht alzoo langzaam weg, de sympathie die het jonge geslacht voor de oud-strij ders steeds aan den dag legt, geeft de overtuiging dat wanneer bet vaderland opnieuw in gevaar mocht komen, het dan weder niet aan warme verdedigers zou ontbreken. Daarom thans vroolijk feestgevierd! Dat deed men dan ook. Erheerschte zoowel onder de oudjes als onder de jongeren een prettige en gezellige toon. Na den feestmarsch, waaraan bijna allen deelnamen, werd de avond en een gedeelte van den nacht onder zang en dans doorgebracht. Het zingen der feestliederen werd nu en dan afgewisseld door verschillende toespraken op Koning en Vaderland enz., welke bewezen hoe zeer het hart der oud-strijders nog met jeugdig vuur voor hun geboortegrond klopt. Vermelding verdient insgelijks de krasse wijze waarop door vier hunner met hunne dames nog een quadrille werd gedanst. Aan de toejuichingen der toeschou wers scheen daarbij als het ware geen eind te zullen komen. Door een en ander werd de feest vreugde en opgewektheid nog verhoogd en bleven velen misschien nog langer dan zij voornemens waren bijeen. Goed voedsel voor weinig geld verkrijgbaar te stellen, ziedaar waardoor de Leidsche volks keuken bekend is sedert 1871 en waarom deze inrichting, die geen eigen voordeel beoogt, zoowel waardeering als ondersteuning verdient. Wij achten het gepast daarop te wijzen bij het naderend winter seizoen. Achterstaande advertentie geeft denamen op van de heeren bij wie voor warme spijs, vleesch en spek kaartjes zijn te bekomen, welke mede aan het gebouw verkrijgbaar zijn. In M. Reimann's „Eiirber-Zeitung" wordt dcor een correspondent o. a. het volgende over de internationale tentoonstelling te Arnhem gezegd „Ik moet beginnen met te verklareD, dat men, vooral wat den Hollandschen ververij-tak betreft, op verre na niet die eischen kan stellen, als aan de Duitsche, Oostenrijksche en de ververij van andere landen, daar nog tot op den huidigen dag alle stoffen in fijne modekleuren, vooral schakee ringen, uit het buitenland komen, een feit dat door de statistiek kan aangetoond worden. Als bewijs daarvan kunnen eenige zeer fraai en smaakvol gearrangeerde vitrines op de tentoon stelling dienen. De firma Veldmann C°. te Amsterdam stelt beddedekens ten toon, meest van zijde en ook ten deele van zeer smaakvolle be drukte katoenen stollen. De dessins, alsook het stikwerk vau deze dekens zijn zeer verdienstelijk, echter niet in die mate, dat het iets bijzonder nieuws of eigenaardigs is. Daar nu in Holland geen zijdefabriek bestaat, veel minder eene ver verij, die zijde aan het stuk verft, en ook in het land geene drukkerij van zulke monsters voor handen is, als de firma tentoonstelt, zijn natuur lijk de stoffen uit het buitenland afkomstig. Het zelfde laat zich van dezijden dekens van de firma J. C. Zaalberg Zoon te Leiden zeggen. Daarentegen zijn de door deze firma tentoongestelde wollen dekens eigen fabrikaat en bevelen zich door hunne smaakvolle, dessins en levendige kleuren zeer aan, zooals die voor wollen fijne dekens gebruikelijk zijn, als blauw, verschillende nuances in rood, groen, grijs en diverse modekleuren. Jan Zuur deeg Zoon te Leiden schitteren op dezelfde wijze. De Leidsche sajetfabriek stelt in den vorm van een tempel verschillende wollen garens, als brei- wol, ten toon, doch geenszins in de fijne zephir- garens en nuances als de Berlijners. Evenzoo losse en getwijnde wol uit verscheidene kleuren samen gesteld. Voorts maakt zij de fabricage van dit artikel aanschouwelijk van af de ruwe wol tot het gereede garen, doch alle kleuren zouden bij de wijd beroemde Berlijnsche wolververijen geweldig afval len. Het zijn meest schelle kleuren en van scha keeringen is geen sprake, wat volstrekt niet te verwonderen is, daar in Holland de ververij, zij moge heeten hoe zij wil, slechts als een gewoon handwerk en niet als een kunsthandwerk of weten schappelijk beoefend wordt. Vooral mist men bij genoemde, firma de prachtige schakeeringen in modekleuren, zooals ze in de Duitsche inrichtingen worden gemaakt. Eenige nuances in grijs, reekleur daarmede is deze tak der ververij afgehandeld. Al het overige doet het oog zeer en maakt den indruk van een uit alle mogelijke kleuren blind dooreen- geworpen hoop." We laten de beoordeeling van deze opmerkin gen aan meer bevoegden. Ten einde te voorzien in het gebrek aan bevoegde geneeskundigen voor dén dienst op zee schepen, dat algemeen wordt gevoeld en vaak aan leiding heeft gegeven tot wetsontduiking, is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van art. 2 der wet regelende de uitoefening der geneeskunst met deze bepaling: „Desgelijks behouden wij ons voor aan vreemdelingen, die, na afgelegd examen, het recht tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang in een ander rijk verkregen heb ben, onder bepaalde voorwaarden vergunning te geven tot die uitoefening op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen. Die vergunning kan ten allen tijde worden inge trokken." Het ontwerp strekt derhalve om onze reederijpn en althans onze stoomvaartmaatschap pijen, die aan bevoegde geneeskundigen eene aan hunne diensten geëvenredigde beloouing kunnen aanbieden, in de gelegenheid te stellen de passagiers en bemanning van degelijke genees-, heel- en ver loskundige hulp gedurende de reis te voorzien. Vreemde geneeskundigen toch bieden zich meer malen aan voor den dienst op onze groote zeebooten. Aan de Tweede Kamer is een adres inge zonden, waarbij Gijsbertus Van de Boom, oud 66 jaren, gepensioneerd sergeant-majoor van het leger hier te lande, deelgerechtigde vau het fonds voor onderofficieren met eene lijfrente van f 40 's jaars, te kennen geeftdat hij in 1841 zich heeft verklaard lid te willen zijn van gemeld fonds, wetende dat voor deelnemers de kans veel minder was dan eene nadeelige loterij, en toen reeds met cijfers kon aantoonen, dat, na 40 jaren te hebben bestaan, het fonds een batig saldo van meer dan een half millioen gulden kon bezitten dat hij echter, op grond van de goede bedoeling, in het reglement vervat, deelnam om de kans te hebben van op hoogen ouderdom 's winters eenige ondersteuning uit eigen bijdragen te kunnen ge nietendat hij in 1871 en 1872, op 1 Novem ber, de bij het reglement bepaalde 28 pet. ver- hoogiug op zijne lijfrente ontving en hem alzoo telkens f 49.20 werd uitbetaalddat op 1 No vember 1873 de ontvangst weder op f 40 terug gebracht werd, zonder eenige mededeeling waarom de vermindering geschiedde. Die vermindering bleef voortduren, ook op den lsten dezer, waar door hem in zeven jaren tijds f 64.40, strijdig met de bepaling van het reglement, wederrechte lijk is onthouden; dat in Juni jl. door Z. M. is bepaald„dat het fonds voor onderofficieren enz. geleidelijk, met instandhouding van de verkregen rechten der deelgenooten, zal worden opgeheven." Op grond van die bepaling, in het kon. besluit zoo duidelijk aangetoond, neemt requestrant de vrijheid, te verzoeken, dat zijn verkregen recht in deze waardiglijk ten uitvoer worde gelegd. Weder heeft de onbekende weldoener der Maatschappij van weldadigheid, door tusschen- komst van den voorzitter-commissaris jhr. mr. J. K. W. Quarks van Ufford, te 's-Hage, ƒ8000 aan die inrichting geschonken. Namens de heeren Van Heek en Zonen te Dordrecht, Eisach en Co. te Londen en Spijer en Zonen te Amsterdam, allen groothandelaars in de te Roelofarendsveen geteeld wordende agur- ken, kwam Zaterdag 11. aldaar eene bezending van 400 hectoliter aardappelen aan. Het R.-C. parochiaal armbestuur heeft zich, op verzoek der edelmoe dige schenkers, welwillend belast om die uit te deelen aan die gezinnen van helftteelders en dag gelders, welke, hoewel niet armlastig, echter door het totaal mislukken der agurken- en aardappe lenteelt een hangen winter te gemoet gaan. De erfgenamen van wijlen mej. de wed. H. JoDgeneel, geboren Verbree, te Zevenhuizen, heb ben aan de Nederl. Ilerv. Diaconiekas aldaar een som van f 1000 geschonken. Naar men verneemt zal prins Frederik, oud-grootmeester der artillerie, de plechtige uit reiking der herinnering-medailles aan het 200-jarig bestaan der artillerie-inrichtingen te Delft, op Zaterdag 22 dezer, met zijne tegenwoordigheid vereeren. Ook dc minister van oorlog zal daarbij tegenwoordig zijn. Gisteren werd, meldt het Vad., in het Loge- gebouw van L'Union Royale een zeer belangrijk feest gevierd, nl. het zestigjarig bestaan en het zestigjarig grootmeesterschap van den stichter der afdeelingen van den meestergraad, van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Dit feest, dat reeds den lOden Juni had moeten gevierd worden, werd door de ziekte en het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje tot gisteren uitgesteld. Van alle Loges waren afgevaardigden en leden tegen woordig en allen verheugden zich nog in het bezit te zijn van hun vorstelijlcen grootmeester, die zich nog wel genoeg gevoelde om het feest met zijn tegenwoordigheid «p te luisteren. Het vijfentwintigjarig bestaan der theolo gische school te Kampen zal 9 en 10 December a, s. feestelijk worden herdacht, Alle oud-studen-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1