Dinsdag 11 November. N0. 6054. A*. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT i Voor Leiden per 8 mnmden......1.10. Franco per post.1.80. Afzonderlijke N ommen0.08. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels1.05. kdere regel meerB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de be paling van art. 181 der algeraeene politieverordening van den lGden October 1873 (Gemeenteblad n°. 4) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en cen9 in het najaar, op kennisgeving van Borgemeester en Wethon- ders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. BRANDELER, Borgemeester. 7 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO November. Maandag 24 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens tusschen de 14 en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens onder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. De Leid;che Tooneelvereeniging „Jacob Cats" gaf Zaterdag-avond in de Stadszaal een uit voering, bij welke gelegenheid zij tevens haar vijf jarig bestaan vierde, waarin de kunstlievende leden o. a. door het doen aanbrengen van nette versie ringen door middel van tropeeën en groen van de heeren Van Ewijk Groen en den heer J. D. Speet hunne belangstelling toonden. Ook door het aanbieden der stafmuziek van het 4de reg. voor dezen avond gaven zij daarvan blijk. De geheele zaal had een feestelijk aanzien, ook wat het aantal op gekomen genoodigden betreft, want er bleef bijna geen plaats onbezet. De heer Grentzius had voor een schoon programma ter afwisseling van de andere werkzaamheden zorg gedragen. Dat hij met zijn corps den aanwezigen veel genoegen verschafte, bewezen de vele toejuichingen, waarmede de voor drachten werden beantwoord. Toen het eerste nommer van het programma was uitgevoerd, werd de feestrede uitgesproken bij wijze van een „proloog tusschen Jan Knor en Piet Vroolijk," waarin een korte geschiedenis der vereeniging werd gegeven en o. a. de aanbieding der banier van eenige Leidsche dames herinnerd. Voor de wijze waarop deze proloog werd voorge dragen, verdienen de beide leden een woord van lof. De opvoering van Benedix' „Drie puntdichten" liep in waarheid flink van stapel. De werkende leden die in dit stuk optraden, konden nu eens toonen wat de vereeniging sedert haar vijfjarig be staan geworden was. En wij gelooven niet te veel te zeggen met te verklaren dat zij de verwach tingen heeft overtroflen. Zij toonde dat zij onder hare zusterverenigingen een eerste plaats inneemt en een sieraad voor onze stad mag genoemd wor den. Zoowel door opvatting als door spel gaven de dilettanten, de een in meerdere de ander in mindere mate, bewijzen dat zij voor hunne taak berekend waren en dat zij zich daarop onder goede leiding met liefde hadden toegelegd. Deaanwezigen betoonden dan ook bij herhaling hunne erkentelijkheid. Na de pauze had de uitvoering van een door den heer Grentzius aan de vereeniging opgedragen banier- marsch plaats, terwijl het bestuur en de werkende leden in optocht de zaal binnentraden. Zij werden ont vangen door den president der feestcommissie, den heer P. Essers, die er aan herinnerde waarom de kunstlievende leden op dezen avond zooveel sym pathie voor de vereeniging betoonden, wat deze was geweest en nu is, den heer H. J. Van der Horn als haar stichter herdacht, er op wees welk een verlies de vereeniging leed door het bedanken van haren president den heer H. Van Nifterik, op wien hij echter een beroep deed om op zijn besluit terug te komen, alsmede een woord van dank richtte tot hem die steeds op zoo'n uitstekende wijze de leiding der repetities en der uitvoeringen had op zich genomen en ook in andere opzichten zich voor de vereeniging verdienstelijk had gemaakt. Deze toespraak, waarin evenmin de heer Grent zius voor zijn baniermarsch werd vergeten, werd onder aanbieding van den eerewijn met andere toespraken beantwoord, waarna het muziekcorps het verdere gedeelte van het programma uitvoerde en onder de genoodigden eene meer opgewekte en feestelijke stemming begon te heerschen, welke nog vermeerderde toen eindelijk het bal een aanvang nam, waaraan door zeer velen werd deelgenomen, dat bijzonder geanimeerd was en door een rozengalop werd afgewisseld, waarvoor almede de kunstlievende leden door hunne buitengewone bijdragen over het alcremeen schoone prijzen hadden beschikbaar gesteld. Een tweetal dames, die zich bij het organiseeren daar van zich veel moeite hadden getroost, werd ieder een bouquet aangeboden. Zeer zeker zal deze avond bij velen nog laDg in aangename herinnering blijven. Door den gemeenteraad van Oegstgeest is met algemeene stemmen benoemd tot hoofdonder wijzer in de school aam de Morsch de heer C. Van Swieten, thans onderwijzer 2de klasse aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs van den heer J. D. Van Wijk alhier. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, f 18.50, f 4.30 en f 1.85; de laagste f 36.00, f 18.00, 8.60 en f 1.80. Tot ontvanger der gemeente Stompwijk is benoemd de heer H. Velthuysen. Ds. Klein te Woubrugge heeft het beroep naar Nieuwe Stadskanaal aangenomen. Den 20sten dezer zal aan het departement van marine te 's-Gravenhage worden aanbesteed de levering van: 1600 meter voeringbaai, 1000 wollen dekens en 1800 bont-linnen overtrekken voor matrassen en 2000 voor kussens (in één perceel). Uit Batavia wordt aan het Vad. medege- gedeeld dat mr. P. Brooshooft als redacteur der „Samarangscbe Courant" allerwaarschijnlijkst af treedt en vervangen zal worden door mr. Cohen Stuart, thans nog redacteur der „Locomotief'. In elk geval zal de redactie der „Locomotief" met Maart 1880 in andere handen overgaan. De gemengde commissie, benoemd door de Maatschappij tot nut van 't algemeen, de Neder- landsche Maatschappij van nijverheid, de Vereeni ging ter bevordering van fabriek- en handswerks- nijverheid en het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, is reeds zoo ver met haar arbeid het totstandkomen van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden gevorderd, dat binnenkort haar rapport, benevens ontwerp-statuten, het licht zullen zien. Naar men verneemt, wijken de grondslagen van dat fonds zeer af van die van den heer Poesiat, in zoo ver zij namelijk meer zekerheid aanbieden voor deugdelijk bestaan. Wij vernemen dat de heer H. Rombach, predikant te St.-Antoniepolder, door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland uit zijn ambt en bediening is ontzet. Het bedrag der bij de consuls van Spanje te Amsterdam en Rotterdam ingekomen giften voor de overstroomden in Murcia heeft de ver wachting verre overtroflen. Ook uit vele andere plaatsen in ons land werden den Spaanschen ge zant bijna dagelijks geldelijke bijdragen toegezon den. Het concert der Spaansche studenten ten voordeele dier noodlijdenden in Den Haag gegeven heeft ongeveer f 5000 opgebracht, waaronder f 1000 van prins Frederik en f 200 van den prins van Wied. Men verneemt dat het Chr. nationaal zen- dingsfeest in 1880 op den eersten Woensdag in Juli zal gehouden worden op „Boekenrode" bij Haarlem. Woensdag a. s. wordt de kroonprinses van Denemarken met hare kinderen in Den Haag ver wacht. Zij zal haar intrek nemen bij haar groot vader prins Frederik. Ook de kroonprins wordt aldaar verwacht. Tot hofmaarschalk van prinses Hendrik der Nederlanden is benoemd L. R. baron Taets van Amerongen, vroeger hofmaarschalk van wijlen prins Hendrik. Het wiskundig genootschap te Amsterdam onder de zinspreuk: „Een onvermoeide arbeid komt alles te boven" heeft zijne kostbare boekerij, be staande uit de werken van de beste wis- en natuur kundigen in het binnen- en buitenland, en een aantal der belangrijkste wiskundige tijdschriften, aan Burg. en Weth. van Amsterdam aangeboden, om die in bruikleen te aanvaarden en te plaatsen in het gebouw der universiteits-bibliotheek. Voor m. o. is in Den Haag toegelaten voor lagere wisk., L. Van der Vegt, van Zwolle; voor boekhouden, huisonderwijs, R. M. Limburg, van Rotterdamvoorts F. A. Van Dam, van Almeloo, voor geschiedenis; L. P. H. Eykman, van Zaan dam, voor Engelsche taal- en letterkunde; H. M. Leopold, van Buitenpost, voor Hoogduitsche taai en letterkunde. Voor 1. o. Engelsche taal zijn van de 8 candidaten 7 toegelaten, mej.G. J. Beynen uit 's-Hage, A. M. C. Engelhart uit Leiden, A. Koolemans Beynen nit Voorburg, E. J. M. De Lange, J. Ch. Overduyu en A. S. Verschoor, uit Delft, en M. C. Denier van der Gon uit Zoeterwoude. Voor de akte als hoofd onderwijzeres 13 candidaten; 10 toegelaten, mej. A. H. Van Alphen uit Dordrecht, D. J. Van IJmeren uit Rotterdam, E. C. J. C. Hamming, J. H. M. J. Heppener en A. H. C. Michaël uit 's-Hage, S. M. C. Musqnetier uit Rotterdam, C. E. Niermaun uit Schiedam, C. M. Noman en M. C. Potters uit 's-Hage, en A. J. Reyers uit Rotterdam. Het stoomschip „Prinses Amalia" is gis teren van Batavia naar Amsterdam vertrokken; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, gis teren van Port-Saïd vertrokken, had twee dagen oponthoud gehad in het kanaal, door het aan den grond zitten van het stoomschip „Kaiser-i-Hind"; de „Hampton", 22 September van Padang naar Rot terdam vertrokken, is Zaterdag te Maassluis aan gekomen; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Port-Said, en de „Rotterdam" van Maassluis naar Nieuw-York. Gemengd Nieuws. In den nacht van Z a t e r d ag o p Z on d ag werden de Leidenaars door klokgelui, geklep en tromgeroer weder op geweldige wijze uit hunne nachtrust gewekt. Er was nl. tusschen halfvier en vieren brand ontdekt in de achter het woon huis gelegen bakkerij van den koek- en banket^ bakker den heer II. M. Biesiot op de Haarlem merstraat. Gelukkig werd eene der bewoners zelve door den rook die zich op hare slaapkamer vcreenigde, het onheil gewaar nog vóórdat het vuur het

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1