Maandag 10 November. A°. 1879. N°. 6053. LEIDSCH DAGBLAD. i PBIJ9 DEZES OOÜEAST: Vmt Lelden per 8 mMnden.1.10, Fr»n«o per post.1.40. Atzoaderiqke Nommers..,B 0,0ft. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PE1JS DEK ADYEETE5TIEN: Ven 1—0 regelsl.Qf, leder, regel meer0.171. Groolere letten neer plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TVVKE BLADEN. Eerste Blad. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN herinneren by deze den ingezetenen der gemeente aan da be- :!paliDg van art. 181 der algemeene politieverordening van den 16den October 1873 (Gemeenteblad n°. 4) houdende, dat ten lainite tweemaal in het jnar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op keunisgeving van Burgemeester en Wethou ders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRAN DELER, Burgemeester. 7 November 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 Decémber 1872 (Staatsblad N« 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen weck zijn aangegeven ah door roodvonk aangetast 27 personen, en aan die ziekte overleden 7. Leiden, D« Bargemeestcr voornoemd, 8 November 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma VERKOUW STOKHUYZEN en hare rechtverkrijgenden tot de plaat sing van eene stoommachine in het pand aan dem Middel weg n*. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgern. 6 November 1879. E. KIST, Secretaris. UK ID EN, S November. Hek publiek schijnt de genomen besluiten omtrent het niet meer gangbaar zijn van oud model briefkaarten en postzegels slecht begrepen te hebben. Wij maken er daarom uitdrnkkelijk opmerkzaam op, dat alle briefkaarten en postze gels, in de laatste vijf jaren aan het een of ander postkantoor gehaald, geldig zijn en geldig blijven. Ingetrokken zijn die van oude uitgifte, namelijk de briefkaarten met geklenrden rand en met het rijkswapeu alleen rechts van bovende goede brief kaarten hebben èn rijkswapen, èn zegel in de linker- en reebter-bovenhoeken en hebben geen rand. Van de cents1 cents en 2'/, cents postzegels zijn niet meer gangbaar die met een ■wapen in 't middende geldige hebben daar een cijfer. De oude afgekeurde stuivers-postzegels heb ben het woord „Nederland" staan in een rechte lijn en niet als de geldige in een boogje. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5177 volwas sen personen en van 918 kinderen. Tot gemeente-ontvanger van Hillegom is gekozen de heer P. Stijnman. Den 22sten dezer zal door den raad van administratie der kon. milit. academie te Breda worden aanbesteed de levering gedurende het jaar 1880 van de bij die inrichting benoodigde voor werpen van kleeding en uitrusting der cadetten, met uitzondering van de lakens, die afzonderlijk znllen worden aanbesteed. Aangaande het voornemen van den minister van oorlog om, niettegenstaande er een veel groo- ter aantal officieren bij de infanterie hier te lande ontbreekt, slechts 20 onderofficieren tot tweeden luitenant te benoemen, uit het aanzien lijk getal dat aan het examen heeft voldaan, geeft bet Vad. de volgende verklaring: De ontbre kende officiereu bij de infanterie zijn voor het meerendeel slechts tijdelijk afwezig, daar zij ge detacheerd zijn bij het O.-I. leger (dit getal be draagt ongeveer 100). Nu worden er in 1880 een groot getal dier gedetacheerden teruggewaebt, en verder de volgende jaren weder eenige. Bij het openstellen van vacaturen moet men dus daarop rekenenanders zou over een paar jaren, wanneer de militaire academie jaarlijks een con tingent van 20 a 25 officieren gaat leveren, bet geval zich kunnen voordoen, dat er geen vacatu ren of althans veel minder dan 20 zouden kun nen worden opengesteld voor de onderofficieren der cursussen. Daarenboven zij nog opgemerkt, dat zij, die aan de eischen van bet examen zullen voldoen, maar door het iagere nummer dat zij behalen niet in aanmerking kunnen komen voor de infanterie hier te lande, dan toch zeker officier kunnen worden bij het O.-I. leger, waarvoor het aantal opengestelde vacatures onbepaald is. De beperking van de vacatures voor hier te lande beeft dus tevens het gelukkige gevolg, dat men daardoor dit jaar een groot getal officieren voor bet O.-I. leger zal verkrijgen, waar ze hoog noo- dig zijn. De „Werkmansvriend" bevat de concept statuten vo»r het pensioenfonds voor Nederlandscbe werklieden, opgemaakt door den voorzitter van „Patrimonium", den heer B. Poesiat. Het doel is aan werklieden op hun 60ste jaar of later een pensioen te verstrekken ten bedrage van de helft hunner globale verdiensten per week gedurende de twee laatste jaren vóór de toekenning van het pensioen. De inkomsten van het fonds znllen voor eerst bestaan nit stortingen der deelnemersbij, wiens deelneming aan het verbond aanvangt op den leeftijd: a van 2030 jaar 1 pet.; b. van 3040 jaar l'/2 pet.; c. van 4050 jaar 2 pet. d. van 50 jaar en daarboven 2'/2 pet. zijner ver diensten. Verder worden patroons beleefdelijk uit- genoodigd tot deelneming aan het verbond, en tot steun voor het pensioen der deelnemende werk lieden zoover bij ben werkzaam, 2 pet. van dezer verdiensten in de kas van het verbond te storten voorts het verbond met raad en daad te steu nen. Ook worden aanzienlijken als donateurs voor het verbond geweuscht en gaarne toegelaten. Het verbond houdt zich verder aanbevolen voor schen kingen, giften, erflatingen enz. Voor m. o. zijn in Den Haag toegelaten E. D. Van Cappelle, van Utrecht, voor Nederl. taal- en letterkunde, en M. J. IJzerman, van Amsterdam, voor staathuishoudkunde; voor delf stof-, aard-, plant- en dierkunde, mej. M. C. Van Heuckelum, van 's-Hagevoor boekhouden, H. I. Labrijn, van Rotterdam. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft, op zijn verzoek, eervol emeritaat ver leend aan den heer J. M. Van Walsem, pred. te Lekkerkerk, met ingang van 1 December e. k. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren W. H. Snetblage en J. J. De Kat Angelino, door dat van Drente de heeren J. J. Van Wal sem en E. S. Tichelaar, door dat van Noord- Brabant de heeren L. J. Van Apeldoorn en R. Jaarsma. In de te Groningen gehouden tweede veri ficatie-vergadering in het faillissement van de firma Mulder C°. te Winschoten, is door de curators namens de gefailleerde firma aan de crediteuren een accoord aangeboden van 54 pet!, te betalen in twee termijnen28 pet. vóór 1 Januari a. s. en 26 pet. in Mei. De beraadslaging en stemming over dit aangeboden accoord zal plaats hebben op Donderdag 20 Nov. a. v. Voor de richtige be taling der procenten is zekerheid gesteld. Het oorlogsstoomschip „Atjeh", van Nieuwe- diep naar Batavia, te West-Cowes aangekomen om een stoombarkas aan boord te nemen, heeft Donder dag bij bet onderzeilgaan een anker en 60 vaam ket ting verloren en is teruggekeerd om het op te visschen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren van Nieuw-Vork te Brouwershaven aangekomen. Z. M. beeft aan mr. H. Van der Hoeven, op zijn verzoek, met 15 Nov. a. s., eervol ont slag verleend als advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhagebenoemd tot rechter-plaats- verv. in de arrond.-rechtbank te Zutfen mr. R. A. Eockema, advocaat en procureur aldaar; met 15 Nov. a. s. aan den ing. van den waterstaat 3de kl. A. B. Albers een onbepaald verlof ver leend, met behoud van anciënniteit; met genoem den datum benoemd tot ingenieur van den water staat 2de kl., den ingenieur 3de kl. C. B. Schuur man tot ingenieur van den watersfaat 3de kl. de adsp.-ing. J. C. Ramaer en C. A. Jolles en tot adsp.-ing. van den waterstaat de civiel-ing. A. E. Kempees en M. Calandaan de volgende personen vergunning verleend tot bet aannemen en dragen der onderscbeidingsteekenen, achter hunne namen vermelddr. M. W. C. Gori, lector in de mili taire genees- en heelkunde aan de universiteit te Amsterdam, ridder 3de klasse der orde van St.- Anna van Rusland; D. G. Kröber Jr., boekdruk ker en uitgever te Middelburg, de medaille van het borstbeeld van Simon Bolivar, hem door den president van Venezuela geschonkenP. J. Von Kolkow, kon. Ned. hofphotograaf te GroningeD, de gouden medaille voor kunst en wetenschap aan het lint der Prederiksorde. Dat het Pransche opera-gezelschap uit Den Haag onder zijn nieuwen directeur, den heer A. Voitus Van Hamme, na de eerste voorstelling hier een gunstigen indruk had achtergelaten, wie zou, het na het optreden vaD gisteravond willen ontkennen Alle rangen waren goed, sommige zelfs zeer goed bezet, zoodat de verwachtingen in „Lucie de Lam- mermoor" ook nn weder hoog gespannen bleken te zijn. En of ieder nu voldaan den schouwburg zal verlaten hebben? Wij gelooven het wel. Immers, zij die de hoofdpartijen vervulden, mej. Guerin als Lucie en de heeren Vitaux en De Vries als Edgard en Asthon vormden een klaverblad,, zóó als men dat o. i. hier zelden zal aanheffen. Bracht hun zang meestal in verrukking, ook hun actie liet over het algemeen weinig te wensehen over, of schoon de muziek van den heer De Vries ons nu eD dan wel wat zonderling voorkwam. Zij hebben ook nn weder de ondervinding kunnen opdoen, dat men hier in Leiden met geen ondank baar publiek te doen heeft. Daverende toejuichin gen toch vielen hun bij herhaling ten deel. Niet het minst was dit geval bij de fontein-scène in de üste acte tusschen mej. Guerin en den heer Vitatx, in de 2de acte bij het sextett, in de 3de acte toen Lncie als krankzinnige optrad en in de 4de acte bij het bezoek aan den doodenakker door Edgard. De wijze waarop ook de overige personen hunne partijen vervulden, verdient met lof vermeld te worden, evenals den koren en het orkest een woord van dank toekomt. Moge de heer Hamme er toe besluiten Leiden spoe dig weder met een bezoek te vereeren.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1