Naar men verneemt zal de Tweede Kamer den lSden November a. s. bijeenkomen. Z. M. heeft tot lid van het bestour van het leenfonds „Weldadig en Zorgvuldig" benoemd mr. C. W. Hubrecht, lid van Ged. Staten van Zuid- Hollandgoedgekeurd de benoeming van den heer E. W. Westerouen van Meeteren, laatst directeur der suikerfabriek te Oosterbeek, verblijf houdende te Haarlem, tot directeur der Suri- naamsche Bank te Paramaribo; gewijzigd het be sluit van 10 Sept. jl„ waarbij aan den majoor prov. adj. J. B. H. Van Royen pensioen is toegekend en dat pensioen werd vastgesteld op f 1253, en thans bepaald, dat het pensioen zal bedraden 1600; de 2de luits. R. A. Jackson, J. Zijlstra en C. A. De Visser, allen van de infanterie hier te lande, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in hun rang en ouderdom in dien rang overge plaatst bij de inf. in Oost-Indië. Gemengd Nieuws. Naar het Vad. verneemt is het ge lukt de daders van de inbraak e» diefstal, dezer dagen in de R.-C. kerk in de Van der Duyn- straat te 's-Hage gepleegd, in handen te krijgen. De dieveu moeten een vader en zijn zestienjarige zoon zijn, in de onmiddellijke nabijheid der kerk woonachtig, die in het zand rondom de kerk den indruk hunner voeten hebben achtergelaten en zoo zelf de eerste aanwijzingen gaven. Gistermorgen werd in Den Haag bij het tirailleercn der grenadiers de sergeant v. S. met een bajonet in het dijbeen gestokenhij werd onmiddellijk per brancard naar het hospitaal vervoerd. Uit Scheveningen meldt men dat al daar 10 haringschuiten zijn aangekomen met goede vangst. Slechts ééa kwam huiswaarts met weinig haring. Dat vaartuig was genoodzaakt aan te komen omdat het een jongetje van ruim 15 jaren, dat ten ge volge van een slag door het kluifhout overleden was, moest overbrengen. Gisternamiddag zijn in de nabijheid van Schipluiden twee boerenwagens omgeslagen, daar het paard van een der wagens, op bol geraakt, met zooveel geweld tegen den ander reed, dat beide den schok niet konden weerstaan. Eene vronw en een meisje, die op een der rijtuigen zaten, kwamen er slecht af, daar de vrouw ernstig aan het hoofd werd gekwetst en het meisje een been brak. De voerlieden en de paarden bekwamen weinig of geen letsel. De verwonden werden met een schuitje naar het dorp vervoerd, waar haar heelkundige hulp werd verleend. St.-Hubertusdag (3 Nov.) werd op het Loo gevierd met een groote jachtpartij, waaraan de Koning en alle heeren van zijne hofhouding van het begin tot het einde deelnamen. De jacht was zeer gelukkig. Een vijftal herten werd ge schoten, terwijl nog een viertal getroffen werd, dat den volgenden dag door de jachtbedienden werd opgezocht. Eenige weken geleden werden brutale diefstallen met braak gepleegd te Goutum, Garijp en Suameer, waarvan verdacht werd zekere P., verversknecht, die o. a. den gepasseerden zomer het huis der onlangs bestolenen had geschilderd. Nadat overal in Friesland vergeefsche pogingen aangewend waren om hem machtig te worden, is het der politie te Leeuwarden gelukt, hem Dins dag aan te houden en wel in gezelschap van een tweeden verdachte, herkomstig van Rotterdam. Hij was zeer netjes gekleed met een hoogen zijden hoed, overjas en reisvalies in de band. Zij gingen met hun beiden in de richting van den Groninger straatweg, toen nabij de gasfabriek een politie agent hem ontmoette en hem herkende. Die agent alleen kon evenwel deze twee personen niet mees ter worden, maar eenige burgers hebben krachtig geholpen. Bij onderzoek bleek, dat het valies ge vuld was met verschillend gereedschap om in te breken, juist geschikt voor dat bedrijf. Onlangs werd medegedeeld dat te Londen uit Rusland kaas was aaDgevoerd, die in smaak en vorm volkomen met de Edammer kaas overeenkomt. Dit verschijnsel laat zich misschien verklaren uit het feit, dat een tiental jaren ge leden de zoon van den heer W. Sluis, te Beem- ster, eenigen tijd op de goederen van een Pool- schen graaf heeft vertoefd, om onderwijs te geven in de Noord-Hollandsche kaasmakerij, en dat een paar jaar geleden een ander jongmensch, eerst bij den heer Sluis in betrekking, met hetzelfde doel naar Rusland is gegaan. Een vrederechter in het graafschap Stafford ontmoette onlangs op de Westminster- road, waar hij na middernacht een luchtje was gaan scheppen, nadat hij een zieke een tijd lang had opgepast, eenige jongelieden, waarvan er een, die later bij het verhoor een „vuistvechter" ge noemd werd, met luider stem de anderen opwekte om hem de hersenen in te slaan en hem uit te schudden. Reeds wilde hij den rechter bij den kraag grijpen, maar deze had gelukkig een revol ver bij zich en waarschuwde op zijn beurt den „vuistvechter", die daarop haastig den aftocht blies. Hij werd later gevat en tot een pond ster ling boete veroordeeld. Uit Semlin bericht men dat het met gesloten deuren gevoerde proces tegen den prins Karageorgewitsch en diens medeplichtigen, welke zich gezamenlijk op Oostenrijksch gebied bevindeD, eindelijk is afgeloopen. Het resultaat daarvan is, dat twee der medeplichtigen ter dood, en de prins én de overige aangeklaagden elk tot 20 jaren zware gevangenisstraf zijn veroordeeld. De expressetrein uit Berlijn is Maan dag vier uren te laat te Parijs aangekomen door een misgreep van een wisselwachter, ten gevolge waarvan hij bij Aken in botsing kwam met een goederentrein. De twee achterste wagens van dezen werden verbrijzeld, doch andere onheilen zijn niet te betreuren. Onder de reizigers bevonden zich prinses Olga Troubetskoi, prins Galitzin en graaf Levarchoff, aide-de-camp van den czaar. Tus- schen Grenoble en Lyon werd in den avond van denzelfden dag de trein anderhalf uur opgehouden door sneeuw. Te Besanpon heeft een treurig fami liedrama plaats gehad. Door toom meegesleept, bracht een zekere heer Nadoz zijn zoon met een mes een wond in de zijde toe. De vader was wan hopig. De zoon was ongeruster over de gevolgen, die de zaak voor zijn vader kon hebben, dan over zijn eigen wond. Kort daarop dacht de vader dat de zoon stierf. Hij sloot zich in zijne kamer op en sneed zich met een scheermes den hals af. De zoon wordt beter; doch de moeder is zoo he vig geschokt, dat ook zij in gevaarlijken toestand verkeert. KOLONIËN. BATAVIA, 4 October. Door den pooveroeur-generaal van Ned.-Indië lijn nog de vol gende beschikkingen genomen Departement van Oorlog, Ontslagen: Eervol, w. lich. oage- achiktheid voor alle mil. diensten, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. M. J. H. Saner; eervol, de burg. schrijvers 5de kl. bij de mil. adm. C. J. Mischkc en C. Wattimena. Over geplaatst: By het hosp. te Willem I, de ode. van gez. 2de kl. H. Van Dam; hij het hosp. te Soerabaia de offic. van gez. 2de kl. J. R. DoefT; hij het subsist.-kader te Batavia de kapt. F. F. Weber; by bet garn.-bat. der Mol. eil. de 1ste loit. Ti A. Eogelbert van Bevervoorde; bij de geniewerken te Samarang de late luit. H. R. De VrieB; bij de werken in Atjeh de 1ste luit. J. G. H. De Voogt. Gesteld: Op non-activ. de 2deluit. der inf. N. T. Van der Tak. Bevorderd: Tot magazijnmeester 2de kl. bij de genie, D. Van Assen; by de art.: tot kapt., H. w. J. Royen en J. F. Dormaar, tot magazijnm. late kl. W. E. P. Monhemius en "W. Kampschrcur. Geplaatst: Bij het hospitaal te Samaraog de off. van gez. 1ste kl. J. J. Postma; bij den gen. dienst der Z. en O.-ofd. van Borneo, de off. van gez. 1ste kl. F. Van Gelder; by het subsistentenkader te Batavia de 2de loit. G. P. VVynmalen. BUITENLAND. Dultschland. Volgens de wet op de tabaksbelasting is het gebruik van surrogaten van tabak verboden, maar kan de bondsraad hierop uitzonderingen toestaan, met vaststelling van het noodige toezicht. Daar nu verscheidene tabaksfabrikanten vergunning tot het gebruik van surrogaten hebben aangevraagd, heeft de rijkskanselier thans aan den bondsraad voorgesteld1°. toe te laten het gebruik van kersen en morellenboombladeren, onder bepaling dat die surrogaten zullen worden belast met 65 mark per 100 kilo, naar verhouding van hun gewicht in zoodanigen toestand, dat zij ter verwerking gereed zijn, en voorts de noodige voorschriften omtrent de controle te geven. De berichten omtrent den gezondsheidstoe- stand van Bismarck zijn zeer overdreven. Wel lijdt bij aan zware pijn in de heup, maai toestand is hoegenaamd niet zorgwekkend. Spanje. Telegrammen uit Cuba melden, dat eenige opstand gekomen negerbenden geslagen zijn, benden van Bagauo en Ignani worden nog J het leger vervolgd. Men geloofde, dat het eil spoedig tot rust zou komen. Turkije. Uit Philippopel wordt aan de „Polit. Ca gemeld dat bij de verkiezingen in Oost Run voor de provinciale vergadering de schandali onregelmatigheden zijn voorgekomen. Voort Philippopel zijn de Bulgaren voor geene get dadigheden teruggedeinsd om hunne tegenstaa te overwinnen. Men dwong de Joden en de 1 hamedanen om de Bulgaarsche candidaten te kie en met hetzelfde terrorisme is de verkiezing Bulgaarsche candidaten in de geheele provi; doorgedreven. De Grieksch-Mohamedaansche t derheid in de Kamer zal op zijn hoogst oven stemmen kunnen beschikken. Het succes der! gaarsche partij, zegt het blad, zou zeker op zelf niet ongevallig zijn geweest aan Aleko-pt den gouverneur der provincie, maar de overwoi i Grieken en Mohamedanen willen in hnnne i onwettige middelen bewerkte nederlaag niet bert en een groot aantal protesten zijn reeds ingedis niet alleen bij de consuls der mogendhedei deze stad, maar ook bij de Porte. "Vereemig'tle Staten. Berichten van half October uit Arizona i de bewegingen der Indianen luiden vrij ver: rustend. De Apachen, een der krijgshaft! stammen, schenen tot een algemeenen oorlog sloten. De bewoners van Colorado-cily moe een formeel beleg doorstaan, en een bende i willigers, die hun te hulp kwam, werd doot Apachen verslagen. Ongeveer 40 blanken zijt 4 dagen door de Roodhuiden vermoord. Troe trokken op om de blanken te helpen. Telegrammen. BERLIJN, 6 November. Volgens hierontvi gen bericht is in Opper-Silezië een ernstige ht gersnood ontstaan en heeft de regeering maat gelen genomen om den nood te lenigen. PARIJS, 6 November. De ministerraad beslci heden, de Kamers den 27sten dezer in buiufi gewone zitting bijeen te roepen. De raad van bestuur der „Banque européent beeft aan de aandeelhouders dier instelling beke gemaakt, dat geene verandering hoegenaamd hare operatiën gekomen is. De raad zal binnt kort de aandeelhouders bijeenroepen, om hun rel ning en verantwoording te doen. Naar men vt neemt, wil de Bank de beursverliezen van Phili part, verscheidene millioenen beloopende, niet b talen, maar slechts haar eigen verschil (een vier: in geld, de rest in aandeelen). BERLIJN, 7 November. In een brief t Weenen aan de „Nordd. Alg. Zeitung" wor van goed onderrichte zijde gemeld, dat de onde handelingen der heeren Baring en De Blignièr over de Egyptische fiuanciëele aangelegenhedi aldaar, ten slotte meer kans bieden op een goedf uitslag. LONDEN, 7 November. De „Times" ve neemt dat Musurus-pacha, de Turksche ambasss deur, aan lord Salisbury de verzekering gaf, d de staatkunde van Turkije geene verandering ha ondergaan. De sultan wenschte niets liever da de uitvoering der hervormingen, welke hij aan d Britsche regeering had toegezegd. Baker-pach zou tot bevelhebber der gendarmerie in Armcni kunnen benoemd worden. Hij hoopte dat de be weging der Tloot zqu bevonden worden onnoo dig te zijn. Lord Salisbury antwoordde, dat de Britsch regeering geen nienw uitstel kon dulden. Onde: de tegenwoordige zorgelooze leiding moest het Turksche rijk in duigen vallen. De Britscht regeering verlangde daden, geen woorden. Doet uit aanmerking van de verzekeringen, door des ambassadeur gegeven, zou zij nog voorloopig hare maatregelen opschorten. MALTA, 7 November. Het vertrek van het Engelsche eskader onder admiraal Hornby is tien dagen uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2