r In Den Haag is Zaterdag-nacht in de St.-Jozefkerk aan den Stationsweg ingebroken. De dief of dieven hebben zich den toegang weten te verschaffen door het raam van een der biecht stoelen aan den kant der bleekerij. Er is vermist een zilveren wierookscbeepje en kandelaar. Op merking verdient het dat de dieven de kostbaar heden van veel grooter waarde, waarmee de kerk voor den feestdag van Allerheiligen versierd was, hebben achtergelaten. Bij het altaar lagen alle kerksieraden intusschen als een ruïne door elkander. De politie doet onderzoek. Zaterdag- nacht is te Haarlem uit een sigarenwinkel welke 's nachts onbewaakt is een kistje met sigaren gestolen. De dief heeft, om zich dit te kunnen toeëigenen, eene ruit uit het raam gesneden. Mejuffrouw doctor Aletta Jacobs is met nagenoeg eenparige stemmen tot lid van het Amsterdamsche Leesmuseum aangeDomen en der halve de eerste vrouw die lid is van deze in stelling. Gisteravond omstreeks acht uren, terwijl de bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven, is bij Buys te Bleiswijk brand ontstaan, met dit gevolg dat de woning geheel is afge brand, alsmede twee hooibergen van zijn buur man. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid bekend; men vermoedt dat ze aan het springen van een petroleumlamp moet worden toegeschreven. Vrijdag-avond omstreeks vijf uren is te Helievoetsluis brand ontstaan in een der grootste huizen, het „Hotel Oudheusden" op de Westkade aldaar. AaD alle zijden sloeg de vlam het dak en de vensters uit, en algemeen vreesde men dat een goed deel van deze zoo dicht opeen- gebouwde plaats zou afbranden. Dcor de krach tige werking van de brandspuiten der gemeente, alsmede die van het wachtschip, van de inslruc- tiebrik „de Zeehond" en van de stoombrandspuit der marinewerf is het echter gelukt den brand te beperken tot het perceel waarin hij ontstond en was men hem tegen halfacht meester. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. De brand was zoo plotseling en hevig uitgebarsten, dat een der logés, even op de bovenverdieping vertoevende, de trap niet meer kon afkomen en over het dak in de aangrenzende woning moest overklimmen. Hoewel gehouw en inboedel tegen brandschade zijn verzekerd, lijdt de eigenaar toch groote schade, daar hij niets van waarde heeft kunnen redden. De heer Keun te Middelburg is.ver oordeeld tot f 5 boete, wegens het gebruik maken van een niet meer geldig plaatsbewijs op den Staatsspoorweg RotterdamMiddelburg. Het de vorige week door het openbaar ministerie geno men requisitoir strekte, gelijk men zich zal herinne ren, tot vrijspraak. Vr ij dag-middag bevond zich op den grintweg van 's-Heerenberg naar Zeddam zekere H., die een beladen handkar voorttrok. Door iemand, met wien hij in geen te beste verstand houding leefde, werd hem de behulpzame hand aangeboden, doch spoedig bleek het dat deze het voortgaan meer belemmerde dan bevorderde. Daarom verzocht H. hem de kar los te laten, waarop de ander een mes trok en hem eene diepe wonde in het onderlijf en een snede in de hand toebracht. De verwonde werd in de woning van den veld wachter te Zeddam opgenomen, waar hem genees kundige hulp is verleend. Er bestaat weinig hoop op levensbehoud. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Vrijdag-namiddag had aan boord van het ter reede liggende oorlogsstoomschip „Atjeh" te Nieuwediep een matroos 1ste klasse het onge luk om van den bezaansboom in zee te vallen. In weerwil dat men hem dadelijk een redding- gordel toewierp ch nog een sloep streek, kon men den ongelukkige niet redden: de stroom was te hevig. Hoewel als zeer goed zwemmer bekend, is hij waarschijnlijk door zijne waterlaarzen verhinderd geweest meer krachtige pogingen tot zelfbehoud aan te wenden. Te Londen werd een matroos veroor deeld wegens een kleinen diefstal, maar een cipier van de gevangenis te Portsmouth verzekerde dat hij zekere Treherne was, die, tot zevenjarige ge vangenisstraf veroordeeld, een deel van dien tijd in de gevangenis te Portsmouth had doorgebracht. Bij onderzoek bleek dat ook een cipier te Millbank hem herkende. Sprékend geleek hij op eene photo graphic van Treherne. Maar de matroos verzekerde plechtig, dat hij Treherne niet was. Eindelijk ge lukte het hem, dat te bewijzen, doordat bij, terwijl beiden getatouëerd waren, geheel andere figuren op zijn arm en hand had dan Treherne. Hij droeg o. a. de gedaante van eene vrouw en eene vlag getatouëerd op zijne rechtervuist. In de gevangenis had men eene zorgvuldige beschrijving van de op de huid van Treherne prijkende afbeeldingen, die andere bleken te zijn. De matroos is zoodoende aan het gevaar van een zwaarder vonnis, waarin zijne sprekende gelijkenis met Treherne hem ge bracht had, ontsnapt. Donderdag werd te Neuilly het huwe- lijk voltrokken van den onlangs uit Nieuw-Cale- donië teruggekeerden Humbert met mejuffrouw Lepelletier, zuster van een der redacteuren der „Marseillaise". Eene zoo groote menigte menschen was aan de mairie bijeengekomen om getuige te zijn van de plechtigheid, dat de trouwzaal te klein was om ze te bevatten, zoodat de maire, om meer ruimte te maken, het kamerschut liet wegnemen, hetwelk de trouwzaal van de raadzaal scheidde. Voordat de maire de gewone formules uitsprak, hield hij eene toespraak tot het paar. „Aan men schen als gij", zeide hij onder anderen, „heb ik niet noodig hunne plichten onder het oog te bren- geu. Gij beiden behoort tot dezulken, die de plechtigheid van het burgerlijk huwelijk juist op vatten, en dit doet mijn hart, dat van een ouden republikein, goed". Nadat hij hierop de gebruike lijke artikelen uit het burgerlijk wetboek had voor gelezen, en het paar op de registers hunne hand- teekening had gezet, sprak hij aldus: „Het is mij eene innige voldoening u beiden openlijk ge luk te wenschen, u, mijnheer, na de harde beproe vingen die gij doorstaan hebt, en u, mevrouw, die eene moderne Cornelia zijt en thans uwe be looning vindt voor uw heldhaftig geduld." Mejuffr. Lepelletier was namelijk reeds aan Humbert ver loofd tijdeus zijne veroordeeling, en toen zijn von nis uitgesproken was, zeide zij tot hem, hare hand in de zijne leggende: „Hoe lang gij ook moogt wegblijven, ik zal geen ander toebehooren dan u." Vervolgens noodigde de maire de jonggehuwden uit zich in de burgemeesterskamer te begeven. De kreet: „Leve de volledige amnestie!" bleef niet achterwege. Hij werd vooral gehoord, toen de bruid uit het rijtuig stapte. Zij was gekleed in wit satijn. Geen koningin, leest men in de „Daily News," kan de toejuichingen eener menigte met meer gratie, bescheidenheid en zelfheerschiug beautwoordeu dan zij deed. Men schrijft uit de Mennonieten- kolonie Holmstadt, prov. Tauris (Rusland), dat aldaar, waarschijnlijk door de Zigeuners, uit wraak over de maatregelen, tegen hen door de politie genomen, twee der beste waterputten vergiftigd zijnmen vond daarin twee stukken arsenicum, wegende meer dan een pond; twee menschen zijn reeds gestorven en een 50-tal meer of min gevaar lijk ziek. Gelukkig ontbreekt het niet aan genees kundige hulp. In de Londensche „Globe" van 31 October schreef een Engelschman, die op Tessel vertoefde om er te jagen, eeuige opmerkingen neer over den toestand van de landbouwers op dat eiland. Hy stelt hen aan zijne landgenooten ten voorbeeld als lieden, die, ondanks schrale oogsten, hunne pachtpenningen behoorlijk weten te betalen en hij wenscht uit Engeland eene commissie naar Tessel te zien gezonden, om eens te onderzoeken hoe de boeren op het eiland dit aanleggen. De „Rappel" meldt dat tegenwoordig op dc „Are de Triomphe" te Parijs honderden duiven nestelen en in de bouwvallen der Tuilerieëu sperwers huizen, die groote slachting aanrichten onder de musschen in den tuin. Volgens opgave van het bureau Ve ritas zijn in de maand September verongelukt 118 schepen, als van: Engeland 84, Amerika 15, Noorwegen 13, Frankrijk 10, Nederland 8, Duitsch- land 7, Italië 5, Rep. v. Nicaragua 5, Zweden 5, Chili 3, Rusland, 8, Oostenrijk 2, Portugal 2, Brazilië 1, Rep. Costa Rical, Rep. N. Grenada 1, onbekende natie 3; hieronder zijn begrepen 8 schepen waarvan bijzonderheden ontbreken. Stoom- booten 6: Engelaud 5, Frankrijk 1. !gwj*.3iDtmtwi».unu. JIUÜIMIT'IIIM JI iMUMtm De Madridschehotelhouderszijniilicbtif ter neder geslagen. Deze vaderlandlievende borXootii dier hoofdstad hadden zich gouden bergen beloKet c van de feestelijkheden ter gelegenheid van 'skosilijn. huwelijk. Een der afgezanten, die zijn -onvetjoeie bij deze plechtigheid zou komen vertegenvojemo digen, had in een hotel den prijs gevraagd eene zitkamer en vier slaapkamers, waarvoor lljien: 2000 realen daags werden gevraagd, benevens sfluitgt realen daags voor een rijtuig, mits voor drie weiluai' gehuurd werd. Door deze prijzen afgeschrikt, lltred gaf hij zich naar een ander hotel, waar menllieei 8000 realen daags eischte voor de kamer en lCiliin: daags voor een rijtuig, dat bij de veertien daJtuc genomen werd. De afgezant zou juist naar jlaca eersten hotelhouder terugkeeren, om met. dozen «1 gel overeenkomst aan te gaan, toen bericht ontvanJ zoi werd, dat de feesten niet zouden doorgaan J ov naar mon wil, omdat de koninklijke bruid de dagl or voor bestemde sommen ten behoeve van de noo:« bf lijdenden door den watersnood verlangt, besteed* 2 zien. Bovendien zullen er, naar het schijnt, t< de verschillende regeeringen geene uitnoodigin J v worden gezonden men is daarvan afkeerig, nu bl l nog betrekkelijk zoo kort geleden is dat de ui» s noodiging geschiedde voor het eerste huwelijkcl s konings en daarna voor de begrafenis zijne etrgH i gemalin, Mercedes. Iutusschen zullen de regeeringfM uit eigen beweging vertegenwoordigers zenden. B De aandacht wordt gevestigd op d;E planeet Mars, die thans bij haren tegenstand ie| de zou, om middernacht door het zuiden gaat el zich het naast bij de aarde bevindt, en da3tl door in de laatste dagen van October en in èl eerste dagen van November zich in hareu grootste» glans vertoont. De Duitsche admiraliteit heeft heil contract met den heer Leutner, te Londen, be-| treffende het lichten van het wrak van de „Grosse» Kurfürst" tot het einde van dit jaar verleng!» Het contract liep tot het einde van October eil de heer Lentner is nu zoo ver gekomen, dat bijl het lek gedicht heeft, dat door de botsing anil de „König Wilhelm" ontstaan was eu de oorzaal» was van het zinken van de „Grosser Kurfürst,'1! Dat lek moest eerst dichtgemaakt zijn voordat hetl lichten beproefd kon worden. Dit laatste zal iol deze maand geschieden, indien het weder liet toelaat.l BUITENLAND Frunkrljlr. Om aan te toonen, dat de regeering in het verleenen van amnestie reeds zoo ver mogelijk is gegaan, zal zij bij de Kamers een staa. overleggen van het aantal personen, aan wie de amnestie is te beurt gevallen, eu van hen die er van uitge sloten zijn gebleven. De cijfers zijn uu reeds be kend gemaakt. In 't geheel hebben 3(l(i5 personen amnestie gekregen, van welke ruim 131'0 gevangen waren en 1700 bij verstek waren veroordeeld. Omstreeks 100 hebben eenvoudig grai ie gekregen sedert de amnestiewet is aangenomen. Op onge veer 1000 is de amnestie niet. toegepast550 van deze hadden zich reeds vóór de commune schuldig gemaakt aan misdaden, vallende binnen de termen van het gemeene recht250 zijn veroordeeld wegens soortgelijke misdaden, in verband met de commune. De overige 200 zijn staatkundige misdadigers, onder welke Rochefort en zeker aantal uitgewekenen in Zwitserland en Londen, die, volgens de regeering, in de verste verte niet voor eene amnestie in aan merking kunnen komen. DuitschlancL Voor de verbetering van de vijf groote rivieren: Rijn, Weser, Elbe, Oder en Weichsel, is 5,833,000 mark op de Pruisische begrooting uitgetrokken. De hiertoe vereischte plannen zullen binnenkort worden ingediend. Naar berekening zal, wanneer ieder jaar ongeveer hetzelfde bedrag wordt be steed, met de volledige uitvoering een tiental jaren verloopen. Daarna, of wellicht reeds inmid dels, zullen ook voor de bevaarbare vertakkingen dezer rivieren verbeteringen worden verlangd. De minister verwacht, dat er tevens sprake zal zijn van verbetering en uitbreiding van het kanaalnet. Hij zou er, in weerwil van de ongunstige finan- ciëele omstandigheden, geen bezwaar in vinden om ten behoeve van zekere kanalen, die een ge"

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2