N°. 6047. Maandag 3 November- A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH HISS DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. LEIDE1V, 1 November. In de gisteravond in het Loge-gebouw gehou den vergadering van de afdeeliug Leiden en om streken der Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantenkunde is het ledental weder met twee vermeerderd. De "Voorzitter richtte tot de leden een woord van opwekking om op ruime en flinke wijze deel te nemen aan de tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen, welke door de Maatschappij van 24 tot en met 29 April a. s. te Groningen zal worden gehouden. Door den heer Witte werd een voorstel inge diend om op de gewone ledenvergadering het een en ander dat op het gebied van land- en tuin bouw bijzonders is, te doen inzenden. Er zou dan telkens een commissie van 8 of 4 deskundigen uit de leden kunnen worden benoemd om het inge- zondene te beoordeelen en daarover na de pauze rapport uit te brengen. Hij wenschte de inzending binnen den kring der Maatschappij bepaald te zien. Door de aanneming van zijn voorstel zou hetgeen men bijzonders heeft, meer onder de oogen komen, zouden de vergaderingen meer kleur krijgen en zou het certificaat der afdeeling in aanzien toe nemen. Of zijn voorstel echter wel bijval zou vin den, daarvoor kon hij niet instaan; want, hij ver beelde het niet, onder onze bloemisten hecrscht een laakbare onverschilligheid. Op een desbetref fende vraag van den heer Boursse Wils ant woordde hij dat Leiden z. i. wel degelijk bevoegd is om bekroningen toe te kennen ook aan leden van andere afdeelingen zonder daardoor in de rechten van het hoofdbestuur te treden. Men kon zelfs nog verder gaan. Na een korte gedachtenwisseling verklaarde de vergadering met 44 tegen 4 stem men dat zij het wenschelijk achtte ter gelegener tijd voor ingezonden voorwerpen bekroningen uit te reiken, doch kon er zich met 25 tegen 23 stem men niet mede vereenigen dat de gelegenheid tot inzending voor het geheele land worde opengesteld. Bij acclamatie werd bepaald dat dit uitsluitend voor de leden zou geschieden. Blijkens mededeeling van het bestuur had een voorstel van den heer Couvée Jr., die verhinderd was zelf ter vergadering tegenwoordig te zijn, om den beer Witte uit te noodigen dezen winter twee lezingen te houden waarop ook dames zouden worden toegelaten, niet den noodigen bij val gevonden. Er werd nu door het bestuur voor gesteld om in de plaats daarvan, behalve de gewone, van Nov. tot Febr. 4 buitengewone vergaderingen te houden, ook toegankelijk voor dames en waarop dan door enkele personen die zich daartoe bereid verklaarden, voordrachten konden gehouden worden. Bovendien bestond het denkbeeld, maar meer was het nog niet, om ook een cursus te openen voor plan tenkunde. Tegen de vier buitengewone vergade ringen was niemand, doch ook niemand der leden verklaarde zich bereid een dier avonden aan te vul len. De Voorzitter verklaarde dat hij er wel niet op gerekend had dat men allen tegelijk met „ja" zou antwoorden, doch zoo iets viel hem bitter tegen. Daar de heer Werst, zeide hij alsnu, die zoo trouw de vergaderingen als verslaggever van de Leidsche Courant bijwoonde, hem reeds vroeger had te kennen gegeven dat hij, ofschoon geen lid, niet ongenegen was een spreekbeurt te vervullen, hield hij hem nu aan zijn woord. De heer Werst stelde zich voor den eersten avond Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. disponibel, terwijl het bestuur de volgende avonden zou aanvullen. Reeds vroeger was er sprake van een uitstapje naar Gent geweest, dat toen echter geen door gang had kunnen hebben. Het bestuur stelde voor om deze excursie nu in Maart of April a. s. te doen. Ze zou 3 dagen moeten duren en wanneer men met velen ging werden de kosten geringer. Voorloopige toezegging om mee te gaan gaven staande de vergadering 21 leden en tot het be ramen en klaarmaken van plannen werd een com missie benoemd bestaande uit den Voorzitter, mr. Obreen, als lid van het bestuur, den heer Van Laren als hier wonend lid en den heer Van der Hoefl' te Oegstgeest als buiten Leiden wonend, dus tot de omstreken behoorend lid. Vervolgens bracht de heer Witte den laatsten in de Stadszaal gesleten winteravond in herin nering. Die geïmproviseerde tentoonstelling was uitmuntend geslaagd. De afdeeling had in de stad éclat gemaakt, er waren vele nieuwe leden gewonnen en den dames had men genoegen gedaan. Er werd daarom voorgesteld om weder zoo'n dadelijk daar- gestelde avondtentoonstelling te houden, maar nu van bloeiende bolgewassen, met de noodige aan vullingen van groene, frissche planten, echter, op aanraden van den heer Krnyff te Sassenheim, die eveneens sympathie voor het plan aan den dag legde, eerst nh de tentoonstelling te Haarlem, waarvoor thans alle krachten worden ingespannen en die bepaald van invloed op die van hier zou zijn. Het plan vond bij de leden den noodigen bijval, zoodat in de volgende vergadering tot het benoe men eener commissie er voor zal worden over gegaan. Tot het vervullen eener spreekbeurt zal levens iemand, die met de bollencultuur goed vertrouwd is, worden uitgenoodigd. Omtrent het Leesgezelschap kon de Voorzitter niets dan treurigs meedeelen. Van de 32 leden hadden er 11 bedankt, zoodat er nog maar 21 overbleven. Die vermindering schreef hij daaraan toe, dat het hoofdzakelijk voor de leden te weten schappelijk was. Het bestuur zou aan de wenschen trachten te voldoen, wees op het nuttige der zaak en drong op medewerking aan. De leesbibliotheek is ook weder geopend. Een voordracht van den heer Mater en de be antwoording der eventueel in de bus te vinden vragen werden, met het oog op het gevorderde nur in verband met het aantal aanwezige buiten wonende leden, tot een volgende vergadering aan gehouden. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is gisteren aangehouden W. P., die zich in den laatsten tijd aan kleine oplichterijen had schuldig ge maakt. Hij is naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Gisteravond is door den laatsten trein uit Woerden nabij Gouwsluis overreden W. V., scheepjager, wonende te Alphen. Het hoofd was van het lichaam gescheiden. Men vond bij den ongelukkige een briefje, waarin hij meldde, dat hij ging verhuizen verder dan Bos koop. Hier valt dus waarschijnlijk aan zelfmoord te denken. "Uit Edam wordt gemeld: Donderdag nacht is een boerenwoning in deu Zuidpolder tot den grond afgebrand. De oorzaak ligt tot heden in het duister; sommigen schrijven het ongeluk toe aan het broeien vau hooi, terwijl anderen ver zekeren dat dit niet het geval kan zijn, omdat PEIJS DEE AD YE ETEN TIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere Ieders naar plaatsruimte. het hooi eene zuiver blanke kleur had. Men hoorde knappen in een kast, zocht geruimeu tijd naar de oorzaak zonder die te vinden, tot eindelijk rook en vlammen uitsloegen. Het pand was, maar tegen te lage som, verzekerd. De eigenaar had onlangs te kennen gegeven dat hij hooger assurantiën zou sluiten, maar dat tot heden verzuimd. Onze wak kere burgemeester was nog vóór de brandspuit gasten op het terrein aanwezig, waar weldra de schutterij verscheen en andere autoriteiten aan kwamen. Enkele brandwaarborgmaatschappen heb ben dezen zomer bij aanplakbiljet ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat zij niet zouden uitbetalen, wanneer de brand het gevolg was van het broeien van hooide mogelijkheid bestaat dus dat de rechter in dit geval uitspraak moet doen. In den nacht van Woensdag op Don derdag ontstond te Hoogkerk brand in eene groote boerenschuur aau het Aduarder diep. Alles werd door het vuur vernield zeven koeien, die nog maar een paar dagen dagen gestald waren, kwamen in de vlammen om. De bewoners werden nog bijtijds door den heembond gewekt. Het dier toch, in de brandende schuur opgesloten, sprong, door be nauwdheid gedreven, door een der schuurraampjes, °n blafte en huilde toen zoo lang, dat zijn meester ontwaakte en den tijd had, zich met de zijnen te redden. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot krui wagen straf: J. F. S., korpo raal bij de 8ste afdeeling vesting-artillerie, voor den tijd van een jaar en zes maanden, wegens ontrouw in een bewind van penningen, door als commandant van gedetacheerde militairen, weer loos maken van gelden hem in die hoedanigheid voor en ten behoeve van het detachement ter hand gesteld, en W., P., huzaar bij het 2de regiment huzaren, voor den tijd van drie jaren, wegens tweede desertie in tijd van vrede gevolgd door aanhouding. Op 21 Juni 1857 werd te Chingford, in Essex, eene oude dame vermoord. Men had ver moeden op zekeren Gagdon, een jonkman uit de buurt, den zoon van een kleinen pachter; maar hij was niet te vinden. Thans heeft hij zich als den moordenaar aangegevengewetenswroeging schijnt hem daartoe te hebben gedreven. Hij is ter dood veroordeeld. Eenigen tijd geleden werd tusschen Belgrado en Drenkowa aan den Beneden-Donau de schok van eene aardbeving gevoeld. Men hoorde toen niet van schade. Thans echter verneemt men, dat op het eiland Moldowa de schok een zeer zonderling gevolg heeft gehad. Tijdens den schok kwam eene scheur in den grond, waaruit een vrij hooge en zware kolom water spoot, die het eiland ten deele overstroomde en deed vreezen, dat deze vruchtbare plek geheel onder water zou geraken. Later echter hield de slroom op te vloeien en men ziet nu in de scheur een aantal kleinere openingen, waaruit zand en aarde wordt opge worpen. Het geheele eiland trilt voortdurend. Eene commissie heeft het verschijnsel onderzocht, maar men weet nog niet, wat het verder zal worden. Sommigen meenen, dat een nieuwe vulkaan wordt gevormd, anderen vreezen, dat het geheele eiland zal verzinken. De bouwvallen van het oude kas teel van Colubay zijn door de aardbeving geheel ingestort; ze stonden op eene eenzame rots aan den Servischen oever der rivier, dicht bij den in gang van de IJzeren Poort. Het was een dor schilderachtigste punten van dit gedeelte der rivier.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1