JV°. 6045. Vrijdag 31 October. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden...1.10. Fnnee per poet.1.40. Aliondertijte No mm ere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regelef 1.05. ledera regel meer...0.17$. Groolere letten naar plaatsruimte. i,l In it •eld lbs :td cc IR LEIDES, 30 October. het Nutsgebouw alhier zal Zaterdag-avond bijeenkomst gehouden worden ter bespreking het nut en voordeel der internationale ten- F1 nstelling te Melbourne in 18S0. Daaromtrent p, len dan alle inlichtingen te bekomen zijn, waarom vooral heeren fabrikanten aansporen deze be- ijke vergadering bij te wonen en voorts naar ilerstaande advertentie verwijzen. '<x - Gisteravond hield het schaakgezelschap „Pa- icdes" in een der lokalen van de sociëteit oncordia" zijn gewone jaarvergadering. Opge- in het jaar 1846 door den in de schaak met roem bekenden heer C. Naret Oliphant eenige vrienden, verschaft dit gezelschap sedert 1 en dertig jaren den beoefenaars van het schaak- de gelegenheid zich te bekwamen. Met iage- Dcnheid herdacht dan ook de secretaris in zijn slag de liefde tot het edele spel die sedert rele jaren hier ter stede bestond en de goede monie onder zijne leden. Het bestuur gaat sds voort tegen zeer matige contributie en onder jzianige bepalingen de schaakliefhebbers van ;elijke krachten in de gelegenheid te stelleu te oefenen, terwijl het niet-ledeu eenmaal "(frars des Woensdags-avonds gaarne introduceert. Naar aanleiding van het dezer dagen in de bladen voorkomend bericht aangaande een ver van eenige pachters vau Prins Prederik, ten de de voorgestelde verhooging hunner paclit- amen niet te doen doorgaan, mag het, zonder men zich naar ons inzien behoeft te laten es aanjagen door overdreven berichten over een unstigen oogst en aanstaande slechte tijden, i een punt van ernstige overweging uitmaken, voor den aanstaanden winter geen voorzorgs- itregelen moeten genomen worden. Gebrek aan werk en nijpende behoefte werken neu tot het plaats grijpen van misdaden, welke traft moeten worden. En zeker zijn repressieve de atregelen soms noodig, maar zouden preventieve nog beter werken? Wij hebben hierbij het op het bericht dat men onlangs in de dag- iden vermeld vond aangaande het ingesteld onder- van den Noorder Lekdijk, in verband met paaltjes door Rijnland geslagen langs den Hoogen jndijk, ter aanwijzing van de mogelijke hoogte het water te bereiken bij doorbraak van in dijk. Zooals de toestand nu is, zou bij een strengen 0(|nter en ijsgang, gevolgd door zulk een rampj schade niet te overzien zijn, en wanneer de iig'.oopende werklieden daar werk vonden, zou een dubbel voordeel behalen, door hen werk te rschaffen en ongelukken voorkomen te hebben, adat alsdan de put eens gedempt werd, vóór het If verdronken was. De directeur der gemeente-gasfabrieken te Hage heeft in een uitvoerige nota aan bet da- lijksch bestuur der gemeente zijne bedenkingen teengezet tegen het rapport va a de commissie onderzoek der zaken betreffende de gasfabrieken. Met de opmerking der commissie dat in de isste fabrieken de kolen worden gewogen, kan niet instemmen. In 18 van de 21 gemeente- sfabrieken in Holland worden de kolen gemeten in slechts 3 gewogen. De Engelsche kolen nu «den hier gemeten en de Schotsche gewogen, et eerste is volgens den directeur een algemeen st gebruik en ook te verkiezen boven het wegen. controle toch is gemakkelijker en goedkooper; >k zal men dan geen natte kolen ontvangen, die, 'geslagen zijnde, broeiiDg veroorzaken. Wat de Si verdere proeven met Dnitsche kolen betreft, hier tegen verklaart de directeur zich bepaald de tweede nu weer beproefde soort viel zeer tegen zoolang er geen hetere spoorwegverbinding bestaat; onder de Duitsche kolen, zegt hij, bestaan buiten twijfel zeer goede soorten, maar die kolen moe ten, nog zeer versch zijnde, gedistilleerd worden, en met de bestaande middelen van vervoer is dat niet goed doenlijk. Verschillende leden der Tweede Kamer heb ben in de afdeelingen hunne goedkeuring teken- nen gegeven, dat de regeering in den toestand der schatkist geen aanleiding vindt om af te zien van het voornemen om die openbare werken tot stand te brengen, welke bestemd zijn om de wel vaart en de draagkracht der natie te verhoogen. Vooral bij den tegenwoordigen gedrukten toestand van handel en nijverheid zou, meende men, het geld aan openbare werken in meer dan één op zicht doelmatig zijn besteed. Blijkens het voorloopig verslag achtte een zeer aanmerkelijk aantal leden in de afdee lingen der Tweede Kamer wijziging van eenige bepalingen der Grondwet noodzakelijk om aan de eischen van onzen tijd te voldoen. Men wees daarbij op de dringend gevoelde behoefte der hervorming van het kiesstelsel en van de parlementaire in richting in het algemeen, aan eene hetere ver- deeliug der lasten van de bevolking en aan het wegnemen van de beperkende bepalingen omtrent de verplichting tot den krijgsdienst. Sommigen noemden daarbij nog de voorschriften omtrent de troonsopvolging en meer algemeen wees men op het Xlde hoofdstuk. Deze leden deden de vraag of van de zijde der regeering eenige stap tot grond wetsherziening gedaan zou worden. Andere leden achtten het tijdstip voor grondwetsherziening nog niet gekomen. Er bestonden geen genoegzame blijken dat de overtuiging van hare onvermijdelijk heid diep bij de bevolking is doorgedrongen. Hit- voering der schoolwet en regeling van het finan- tiewezen, of volgens sommige anderen eene wijziging der kieswet met. behoud barer grondbeginselen, behoorden vooraf te gaan. De Koningin heeft het beschermvrouwschap der maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin aanvaard, terwijl prinses Marianne hare jaarlijksche bijdrage aan die maatschappij belang rijk heeft verhoogd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot gewoon hoogleeraar in de geschie denis van het Christendom aan de universiteit aldaar dr. J. J. Van Toorenen bergen, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam, en tot leeraren aan het gyainasiumin de Neder- landsche taal en letterkunde en de geschiedenis des vaderlands, den heer J. G. Frederiks te Zut- fenin de Fransche taal, den heer E. A. Sunier te Groningen; in de Latijnsche en Grieksche talen en hare letterkunde, den heer H. C. Muller, doctorandus te Amsterdam; in de natuurlijke his torie en de scheikunde, den heer J. C. C. Lo- man, candidaat in de wis- en natuurkunde aldaar. De benoeming van den heer dr. Van Toorenen- bergen had plaats na eene geheime zitting en wel met 17 stemmen, terwijl op dr. J. G. R. Aequoy, eersten candidaat op de voordracht, 15 stemmen werden uitgebracht. Te Delft is de akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het boet- seereu uitgereikt aan J. G. Steenbeek. Voor dit examen hadden zich 4 candidaten aangemeld, van welke 2 zich terugtrokken en 1 werd afgewezen. i Voor de wiskunde 1. o. werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 7 candidaten1 trok zich terug, 4 werden afgewezen en 2 toegelatenJ. Smits uit Dordrecht en H. De Zeeuw uit Ridder kerk. Voor het m. o. zijn van de drie candidaten voor de akte hoogere wiskunde toegelaten A. W. Gravelaar, van Hoogezand, en S. H. Colen, van Delft; van de vier candidaten voor boekhouden toegelaten voor schoolonderwijs P. J. Boer, van Rotterdam, en voor huisonderwijs J. H. Bekke ring, van Wildervank, en C. Van Boom, van Rot terdam; voor de aardrijkskunde is toegelaten de heer J. J. II. Cornelisse, van Amsterdam. Daar de Zuidooster-Spoorwegmaatschappij buiten staat is den spoorweg TilburgNijmegen te voltooien, heeft de regeering voorgesteld haar eene subsidie te verleenen in den vorm van rente- garantie. De Staat waarborgt, nadat de weg vol tooid en in exploitatie gebracht is, 4'/j percent van het voor de voltooiing benoodigd kapitaal van 3 millioen, tot een maximum van i 35,000, indien dc opbrengst dezer lijn, na aftrek der exploi tatiekosten, minder dan dat bedrag zal zijn. Het wetsontwerp tot goedkeuring dezer overeenkomst is bij de Kamer ingekomen. De gemeenteraad van Groningen heeft be sloten het Zuiderdiep te dempen en daarop straten aan te leggen volgens het indertijd gemaakte plan van den heer Bert Brouwer. In de laatste zes jaren is te Groningen reeds voor ruim ƒ2,584,000 ten behoeve van publieke werken uitgegeven. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan het hoofd van den dienst der militaire administratie bij het leger zal staan een hoofd intendant met den rang van kolonel of van generaal-majoor, voor wien het jaarlijksch trakte ment zal bedragen 4500 in den rang van kolonel en 5500 in den rang van generaal-majoor. Men verneemt dat de regeering voornemens zou zijn, het verbod van invoer van aardappelen uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerikac dat bij kon. besluit van 3 Juli 1875 werd uit gevaardigd, in te trekken. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Dinsdag van Southampton de „W. A. Scholten" vertrok gisteren via Maas sluis van Rotterdam naar Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Door het omvallen van eene petro leumlamp is gisteravond te zes uren een begin van brand ontstaan op den zolder van het stroo- hoedenmagazijn van den heer Does op de Haar lemmerstraat. Met eenige emmers water was door de hulp der buren het brandje spoedig gebluscht. J. De R. en C. M. van Oegstgeest zijn door het. kantongerecht alhier niet vrijgesproken, maar veroordeeld tot geldboete van 3 of 1 dag gevangenisstraf wegens weiden van vee langs een openbaren weg. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld: De schippers ondervinden tegenwoordig maar al te zeer, hoe slecht de toestand van het vaarwater is in de Nieuwe Meer bij de Ringvaart. Dage lijks bijna ziet men schepen, zelfs die, welke niet eens diep geladen zijn, aan den grond zitten. Met het oog op de drukke scheepvaart is het wenschelijk, dat men spoedig tot uitdiepen zal overgaan. Ongeveer drie weken geleden zageen dienstmeisje te Amsterdam in de Leidschestraat een kind van twee jaar oud tusschen de rails

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1