staan door het overlijden van den heer J. Van der Giesen, zijn uitgebracht op de heerenP. Van der Maat 51, C. Batelaan 14, K. Douwes Dekker 43 en W. Kok 30 stemmen, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschendetweeeerstgenoemden. Bij de Ned. Hervormde gemeente te Rot terdam is beroepen ds. K. W. Vethake te Leeu warden. Door den heer S. Van Velzen Jr. is, uit naam van eenige christelijke vrienden te Batavia, aan mr. L. W. C. Keuchenius ten geschenke aange boden een exemplaar van dr. A. Kuypers „Ons Program", gebonden in groen Marokko-leder, ver guld op snee, en voorzien van zilveren sloten, in Griekschen stijl geornamenteerd met palmetten. Men verneemt dat de „Willem Barendsz" gedurende de wintermaanden aan 's rijks marine werf te Amsterdam in conservatie zal worden op gelegd, en dat bij eene volgende expeditie het commandement over dien bodem zal worden opge dragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse H. Van Broekhuyzen, die daartoe thans den tocht als 1ste officier heeft medegemaakt. Sedert eenige dagen wordt de bibliotheekzaal van het Leeskabinet te Rotterdam druk bezocht door de leden en niet minder door hunne dames. In die zaal zijn tentoongesteld de photographieën welke op Middel-Sumatra werden gemaakt bij de expedities A°. 187779. De heer D. D. Veth zond ongeveer 300 clichés over, die echter, ten gevolge der vaak ongunstige omstandigheden waar onder zij werden gemaakt niet alle even gelukkig geslaagd waren. Van de best geslaagde maakte de heer Oosterhuis te Amsterdam afdrukken en deze werden in eeu album vereenigd. De hoogleeraar P. J. Veth deeit in het voorbericht van dit album mede, dat weldra de eerste afleveringen ter perse worden gelegd van een werk, dat een uitvoerig reis verhaal en eenenauwkenrige uiteenzetting der weten schappelijke resultaten van den tocht zal bevatten. In plaats van den heer Matthes, die voor de benoeming heeft bedankt, is door de afd. wis- en natuurkunde der kon. academie van weten schappen tot lid der commissie voor den standaard van den meter en het kilogram benoemd professor dr. Bosscha. Zooals men zich herinnert, zal vóór 1 Juni 1880 moeten worden beslist, of de Staat tot naasting van den spoorweg der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij, dan wel tot verlenging der concessie zal overgaan. Ingevolge de concessie kan de spoorweg voor ongeveer 15,000,000 het ei gendom worden van den Staat, terwijl de zuivere opbrengst over 1878 ƒ1,300,000 heeft bedragen. In het voorloopig verslag op de spoorweg-begroo ting voor 1880 wordt als de meening van ver scheiden leden der Kamer de wenschelijkheid uit gesproken om de lijn RotterdamAmsterdam in het bezit van den Staat te hebben. Wat de ex ploitatie betreft van die nieuwe staatslijn, deze zou een punt van nadere overweging kunnen uit maken de Holl. Spoorwegmaatschappij of wel de Staat zelf zou de lijn exploiteeren. De Kamerle den vragen naar 's Ministers plannen aangaande dit onderwerp. Het veelbesproken waarborgkapitaal van ƒ400,000 der RotterdamMunstersche Spoorwegmaatschap pij, dat ingevolge de concessie aan den Staat is vervallen, komt niet onder de middelen voor 1880 voor. In het verslag op de Spoorwegbegrooting wordt gevraagd, wat er met dat kapitaal is geschied. De Staatscourant behelst het verslag van de staatscommissie, belast met het afnemen van het notarieel examen voor het jaar 1879. Voor de akte in de Fransche taal 1. o. werden gisteren in Den Haag geëxamineerd S candidaten4 afgewezen en 4 toegelaten, mej. A. L. G. Bosboom, B. A. Kok en D. C. Van Rooy uit 's-Hage, E. Ch. Knappert uit Schiedam. Voor de hulpouderwijzersakte 14 candidaten3 afgewezen en 11 toegelaten E. Boersma nit Zeg waard, J. Iiaalebos uit Wassenaar, H. J. Heschlé uit Delft, H. P. Van der Hoorn, C. J. Destrée, A. G. Den Hertog, H. E. Klok, J. Kok, J. Muller en G. J. H. Van de Vijver uit 's-Hage. Voor m. o. werd toegelaten voor boekhouden T. Allersma, Ieeraar aau de rijks hoogere burgerschool te Warf- fum; P. Fockens, van Amersfoort, voor Hoog- duitsche taal- en letterkunde, en C. C. Jager, van Naarden, voor aardrijkskunde. Z. M. heeft den lsten luit. H. W. Van Rhijn, van de torpedo-compagnie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de artillerie in Ned.-Iudië; aan mr. W. Polmau Kruseman, op zijn verzoek, met 1 Dec. a. s., eervol ontslag ver leend als kautonrechter-plaatsvervanger te Middel burg; aan J. L. R. Le Rutte, op zijn verzoek, met 1 Nov., eervol ontslag verleend als notaris eu als kantonr.-plaatsverv. te Ridderkerkbenoemd bij de 3de afd. vesting-artillerie, tot kapt. van de 2de kl. den lsten luit. A. A. Van Doesburgh, van de artillerie-instructie-compagnie, en tot lsten luit., den 2deu luit. Ph. F. Peletier, van het corps. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanG. A., te Voorschoten, w. niet opvolgen van een door de politie in het belang der veiligheid gegeven bevel omtrent het berijden der straat te Leiden 3 of 1 dag; J. d. R., C. M. en J. M., te Oestgeest, w. laten grazen van vee langs een open baren weg: vrijspraak; J. v. d. P. te Leidenw. baggeren zonder vergunning (tweemaal) tweemaal 10 of tweemaal 3 dagen; C. S., te idem, w. idem: ontslag van rechtsvervolging; J. v. d. V. te idem, w. idem: 10 of 3 dagen; P. v. d. P. te idem, w. idem: 10 of 3 dagen; L. H. te Leiderdorp, w. idem (driemaal)W. K., te Leiden, w. idem (tweemaal), J. d. B., te idem, w. idem (driemaal), C. P., te idem, w. idem (twee maal), resp. 10 of 3 dagen drie-, twee-, drie- en tweemaal; J. P., te idem, w. idem: 10 of3 dagen; G. d. B., te idem, w. idem: bij herhaal van overtreding (tweemaal), tweemaal 20 of tweemaal 6 dagen; K. v. d. G., C. v. d. K., A. M. v. H„ P. C. J. V„ C. v. L., J. H. C. K. en M. E. B., te Leiden, w. als ingeschre vene zich niet aanmelden tot het geneeskundig onderzoek: de zes eerstgen. 1 dag; laatstgen. w. tweemaal: 2 dagen. Een oppassend en aan bij ziend heid lijdend jongeling uit de gemeente Rijnsburg is gistermorgen van de schuit, waarop hij als knecht werkzaam was, in de Haarlemmervaart gestort. Niemand schijnt hierbij tegenwoordig te zijn ge weest, aangezien men de schuit drijvende vond. Hierop afgaande heeft men naar het lijk gevischt, dat men dan ook al spoedig bij de spoorbrug heeft gevonden. Een ander inwoner dier ge meente reed met iemand mee op een brik. On verwachts ging het paard op hol. In zijn angst wilde de passagier van de kar afspringen, doch hij had daarbij het ongeluk door paard en kar erge verwondingen te bekomen. Hevig bloedende is hij naar zijne woning vervoerd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Comelis Van der B., van Ilpendam, schuldig ver klaard aan de hem ten laste gelegde opzettelijke brandstichting in een aldaar gelegen schuur, zon der dat gevaar voor menschenlevens daarbij te voorzien was, en hem onder aanneming van ver zachtende omstandigheden veroordeeld tot een cel lulaire gevangenisstraf van twee jaren. De eisch was tuchthuisstraf van vijf jaren. Door het schip „Germania" is te Dover aangebracht de equipage van het Ned. brikschip „Cato", kapt. Bakker, benevens diens vrouw. Het schip was met hout van Riga bestemd naar Amsterdam en werd den 21sten in de Noord zee door stormweder zoo lek, dat men den 22sten, dewijl het schip vol water begon te loopen en men er niet tegen pompen kon, genoodzaakt was het te verlate». Zij werden naderhand aangetroffen door de „Germania", welke hen voor de haven bracht, die zij met hunne eigene boot zijn binnengeroeid. De rechtba n k te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak van den Engelschen zakken roller Stanley, die de vorige week terechtstond. Bij het vonnis is wettig en overtuigend bewezen verklaard de poging tot zakkenrollerij, den 18den Juli op het perron van het station gepleegd, maar niet bewezen die in „Musi3 Sacrum", van welk feit de beklaagde dus werd vrijgesproken, terwijl hem voor eerstgemeld feit een celstraf van 183 dagen werd opgelegd. Naar men verneemt is de veroordeelde tegen dit vonnis reeds in hooger be roep gekomen. De jonge dame bij wie miss Edwards te Londen haar intrek nam, zegt dat zij haar den 20sten Sept. in Hydepark de3 morgens om elf uren vond zitten. Zij ging naast haar zitten en knoopte een gesprek met haar aan. Miss Edwards had weinig lust tot praten, maar bekende dat zij eeu betrekking zocht of op het tooneel wilde gaan, en dat zij in twee dagen niets had gebruikt. De ander noodigde haar mee te gaan en na eenig aarzelen volgde miss Edwards haar. Zij noemde zich Eliot en zeide dat zij te Liverpool bij een oude dame had gewoond, die haar wilde dwingen met een oud man te trouwendaarom verliet zij Liverpool. Miss Edwards bleef eenigen tijd bij hare vriendin en maakte met haar een uitstapje naar Brighton. Daar werd ze herkend en te Londen door den politie-agent Lloyd met haar oom opge zocht. Zij nam hartelijk afscheid van de jonge dame en beloofde haar te zullen schrijven; een belofte die zij niet nakwam. Dit verhaal werpt geen licht over de mysterie de familie blijft het stilzwijgen bewaren en de dokter, die miss Edwards bezocht, zegt, dat zij aan melancholie lijdt, dat het ondoenlijk is een behoorlijk relaas uit haar mond te vernemen, en dat het gevaarlijk zou zijn daarop aan te dringen zoolang zij niet beter is. Duitsche bladen berichten dat de sterrenkundigen op de planeet Jupiter een ver- miljoenroode vlek ontdekt hebben, die ongeveer een vijftigste van hare oppervlakte beslaat. De vlek is op de noordelijke helft der planeet langwerpig van vorm. Zij is bepaald op de planeet zelf en niet in haar atmosfeer. Men kan dit tot nu toe niet opgemerkte verschijnsel niet anders verklaren, dan door aan te nemen dat er op de planeet groote vulkanische omwentelingen hebben plaats gehad. De vlek is, naar de verhoudingen van onze aarde gemeten, ongeveer zoo groot als Europa. BUITENLAND. Duitselilaud. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt vernomen te hebben dat de conservatieven en nieuw-conserva- tieven zich tot ééne groote conservatieve fractie vereenigd hebben. De grootvorsten Alexis en Paul zijn Maan dag-avond te Berlijn aangekomen en hebben een bezoek gebracht aan den keizer en de koninklijke prinsen. Gisternamiddag heeft er bij den keizer ter hunner eere een groot diner plaats gehad. In de troonrede ter opening der zitting van het Huis van afgevaardigden wordt gewezen op de vermindering van lasten, die voor Pruisen voortvloeit uit de hervorming der rijksbelastingen, onder opmerking echter dut bij den tegenwoor- digen financiëelen toestand de begrooting voor het volgende dienstjaar te dien opzichte nog geen beslissenden invloed kan hebben. De voornaamste ontwerpen, die aangekondigd worden, zijneene leening tot dekking van het tekort, eene wet om de meerdere opbrengst van de rijksbelastin gen te doen strekken ter verlaging van de inkom stenbelasting, eene belasting op den kleinhandel in brandewijn, eene wet tot aankoop van bestaande en aanleg van nieuwe spoorwegen en een ontwerp ter wijziging van de regeling der administratieve rechtspraak. Spanje. De miaisteriëele „Cronista" zegt dat de minis terraad het ontwerp tot afschaffing der slavernij op de volgende grondslagen heeft aangenomen. Zoodra de wet is afgekondigd, zullen de vrijge- maakteu onder bescherming van de vorige eige naars blijven, die verplicht zijn om hun geduren de acht jaren tegen arbeid loon uil te keeren. Op het einde van elk jaar zal bij wijze van loting een achtste gedeelte dier gewezen slaven volledig vrij worden. De ministerraad heeft voorts, met het oog op den toestand van den oogst, besloten geen verandering te brengen iu het invoerrecht op de granen. Oostenr.-Hong. Monarclile. De Hongaarsche minister van financiën Sza- pary heeft een wetsontwerp ingediend betreffende de bestemming van het amortisatiefonds der obli gation van de aflossing der wijntienden en van de vrijmaking van gronden, waardoor jaarlijks 4 millioen bespaard zal worden. Het Hongaarsch budget voor 1880 sluit met een deficit van 18 millioen, tot dekking waar-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2