Dinsdag 28 October. N". 6042. A0. 18?9. LEIDSCH DAHBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maas den.L1(X Fronoo per post.....1.40. A£zoi>*k-ri^ke Nommtr»O.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESs Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groot©re letten naar plaatsruimte. Nieuwe abonnementen. Zij die zich van heden af op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot 1 November a. s. verschijnende nornmers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en Nov. wordt alleen de laatste maand, tegen 37 eenls, in rekening gebracht. STADS-BERICIITEN. Vergmicring van den Gemeenteraad van Reiden, op Donderdag 30 October 1879, des namiddags te een nor. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan do 6chool N°. 8 voor minvermogenden. (236) 2°. Voordracht betrekkelijk het rooien van eenige hoornen. (232) 3®. Verzoek van H. M. D. Van Gelder, oni een stoep te leggen aan het Galgewater. (237) 4°. Begrooting der gomeente voor 1880. LEIDEN, 27 October. Heden ia aan de hoogcschool alhier de heer J. F. Selhorst, geb. te Steenwijk, bevorderd tot doc tor iu de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Intrauterine injecties van salicylzuur bij febris pnerperalis." Eeu der Haagsche correspondenten van het Rott. Nwbl. schrijft naar aanleiding van het ont slag van den heer Modderman als professor nog het volgende „Ik kaD u verzekeren dat de minister van ju.-titie bij het vragen van zijn ontslag als hoogleeraar niet geweken is voor eenige pressie Had hij het koninklijk besluit, waarbij hem verlof werd verleend, voor onwettig gehouden, hij zou niet hebben toegelaten dat liet genomen werd. Al zijne aaibtgenooten hebben zich solidair met hem verantwoordelijk gesteld voor het besluit, waarvan de regecring ieder oogenblik de wettigheid wil verdedigen, indien een lid der Kamer een prin cipieel debat daarover mocht wenscheu. Maar de omstandigheden zijn veranderd. De loop der zaken is deze geweest, dat professor Modderman een opvolger heeft gekregen, die geene andere dan de hem thans opgedragen vakken dcceeren zal, en dat ook de achtste leerstoel der faculteit door de be noeming van mr. Van der Vlugt bezet is. Daar is dus geene ruimte meer voor een hoogleeraar met verlof. Wie dezen toestand bevorderd heeft of hebben, weet ik niet, doch de omstandigheden hebben thans den heer Modderman gedwongen tot eeu ofTer, dat te voren, naar mijne meening, niemand het recht had van hem Ie eischen." Van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij rijdt morgen, Dinsdag, een extra-sneltrein van Amsterdam (W. D.) naar Den Haag, 's avonds om 11 u. 45 ra., alléén stoppende te Haarlem en Leiden. Zaterdag vierde de fabriekarbeiders-vereeni- ging „Eendracht maakt macht" alhier haar vijfde jaarfeest in het koffiehuis „Ephraïm." Er werd door 98 leden met hunne vrouwen aan deelge nomen en het feest opgeluisterd door de staf- muziek van het vierde regiment infanterie, nu en dan afgewisseld door voordrachten en liedereu. Het lid B. Van Berkel werd tot eerevoorzitter benoemd. De festiviteit liep tot elks groot genoe gen en zonder de minste stoornis af. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 21.50, f 4.40 en f 2.15de laagste f 40.00, f 21.00, 4.10 en f 2.10. Voor de Engelsohe taal 1. o. waren Zater dag in Den Haag 9 candidaten, die allen werden toegelaten, mej.L. M. F. Arntzeuius, A. J. Bruut, W. J. Commijs, H. W. Daum, A. Dike, A. B. II. Van den Oudendijk Pieterse, A. J. Peters, J. P. Pietersen en W. J. Riem Vis uit Den Haag. Voor teekenen 3 candidaten; 1 afgewezen en 2 toegelatenII. M. Klaver uit Hazerswoude en J. J. Koumans uit Delft. Voor hoofdonderwijzer 15 candidaten1 trok zich terug, 8 werden afg. en 6 toegelatenE. Allan, G. B. Lalleman, A. M. Mink, K. Muntinga, C. Pannekoek en K. K. A. Valken uit Den Haag. Toezegging van beroep naar Koudekerk aan den Rijn is gedaan aan ds. G. II. Van Rhiju te Leusden. Door den gemeenteraad van Bodegraven is vastgesteld de begrooting voor het dienstjaar 18S0 aan inkomsten op f 20,368.50 en aan uitgaven op f 20,865.41, waaronder f 5700 wegens kosten voor het onderwijs is begrepen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de bur gemeester mr. J. D. Steenstra Toussaiut. Aan het Handelsblad wordt uit „het Noorden" geschreven: „De noordelijke academie wordt steeds meer het aantrekkelijk middelpunt van vele jonge menschen van 't platteland, die begrijpen, dat wei nige duizenden, in de Alma mater op intrest ge zet, wel zoo solide geldbelegging is, als vijf-, zes maal die som voor 't landbouwbedrijf productief te makeu. In geen 80 jaar zijn zooveel studenten aangekomen als in anno 1879. Zoo een réunie in dezen slechten tijd is zoo kwaad niet voor de populariteit der hoogeschool. Ze mag zich thans beroemen op een uitstekend stel professoren. Vooral de medische faculteit heeft een lot uit de loterij getrokken, toen ze dr. Ranke uit Duitschland tot zich troonde. Ongeloofelijk groot is 't aantal ope raties door dien geleerde verricht. We hopen dat van zijn druk bezochte colleges evenveel goeds onze noordelijke provinciën moge ingaan als van zijn handige ea gelukkig geslaagde kunstbewerkingen." In plaats van mr. S. Vissering is mr. J. L. De Bruyn Kops tot voorzitter van de vereeniging voor de statistiek gekozen. Dr. A. H. De Hartogh, pred. bij de Ned. Ilerv. gemeente te Rotterdam, heeft voor het be roep naar Amsterdam bedankt. Voor het in Den Haag gehouden examen van de eerste ploeg onderofficieren, dingende naar den rang van officier, hebben voldaan de ser geanten Kroet, Van Lonkhuizen, Van Bennekom,- Van Oppen, Drijber, Hissing, Louw, De Booy en d'Hamecourt, allen van het instructie-bataljon te Kampen. Het „Athenaeum" zegt dat men in Enge land zeer ingenomen is met den uitslag van den tocht naar de Noordpool, zoowel van kapitein A. H. Markham als van de „Willem Barendsz." Nu twee kleine zeilvaartuigen zonder hulp zulke hooge breedten bereiken konden, mag men onderstellen dat een expeditie op grooter schaal goede kans heeft eene nog veel hoogere breedte te bereiken door de westkust van Frans-Jozeflaud te nemen. Dit is de richting, van welke de meeste geografen de meeste verwachting hebben voor den volgenden Noordpooltocht. Zaterdag avond had te Utrecht het concert plaats, dat ter herinnering aan het gewichtig feit, dat de eerste werkelijk bruikbare locomotief was uitgevonden, vanwege de spoorwegambtenaren werd gegeven. De zaal was zeer fraai gedecoreerd. Te genover het orkest hing, zeer nauwkeurig door de bekwame hand van den decoratieschilder W. C. Abspoel uitgevoerd, de „eerste locomotief', omge ven door vijf schilden, waarop de namen der Neder- landsche spoorwegen vermeld waren. Het wapen van Nederland en dat der stad Utrecht en de namen van George Stephenson voltooiden met tal van vlaggen en wimpels het geheel. De voorzitter der commissie, de heer Hamelink, hield vóór den aanvang eene toespraak. Het welgekozen program ma werd iu zijn geheel voortreffelijk uitgevoerd. De beide solisten, mejuffrouw Jaeoba Broekman, uit Amsterdam, en de heer Charles Yenth, uit Parijs, mochten zich in den meesten bijval ver heugen. De Berlijusche organist Kbyrn heeft zich Zaterdag te Haarlem doen hooren. Hij bleef daar niet weg. Onderscheiden bladen hebben gemeld, dat het groote muziekfeest voor de Maatsehappij tot bevordering der toonkunst, hetwelk men in Juni 1880 te Utrecht hoopte te vieren, niet zou door gaan. Het U. D. bericht thans, dat alle bezwaren zijn uit den weg geruimd en het muziekfeest met grooten luister, onder leiding van Richard Hol, in Juni 1880 zal plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje", 13 September van Amsterdam vertrokken, arriveerde Zaterdag te Batavia; de „Koning der Nederlanden" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam de „Madura", vau Amsterdam naar Batavia, is Zaterdag te Napels aangekomen en Zondag weder vertrokkende „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zondag Tarifa; de „Conrad" vertrok Zaterdag van Amsterdam via IJmuiden naar Ned.-Indië en arriveerde gisteren te Southamptonde „Rotterdam" arriveerde Za terdag via Maassluis te Rotterdam van Nieuw-York. Z. M. heeft de 1ste luit. G. H. L. De Wijs, van het 7de, en J. C. Van Teylingen, van het 2de reg. inf., overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers; aan J. Frense vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuws. Blijkens den staat der zeevissche- rijen in 1878 ontwikkelt zich de vloot in de prov. Zuid-Holland voor de zoogenaamde versch- liaring-visscherij uitgerust, in een veel sterker mate dan die waarmee de groote visscherij wordt uitgeoefend. In 1878 telde men daarvoor: te Scheveningen 195, te Katwijk 57, te Noordwijk 13, te zamen 265 schepen. In den tijd van tien jaren is het getal bomschuiten met ruim een derde vermeerderdScheveningen, Katwijk en Noordwijk hebben jaren achtereen met hunne visscherij grooten voorspoed genoten, ook nog als de uitkomsten voor de reederijen te Vlaardingen en Maassluis verre van voordeelig waren. Op dien regel maakte het jaar 1878 eene uitzondering, want dat jaar behoorde tot de slechtste, welke de kustvisschers sinds lang hebben gekend. De vaugst is toch verre beneden het middelmatige gebleven. Dat jaar is voor de zeelieden op onze haringschepen zeker in zeldzame wijze noodlottig geweest. Het aantal versche haringen toch in Scheveningen, Katwijk en Noordwijk was onge veer 30' /2 millioen stuks tegen ongeveer 39 mil- lioen in 1877 en 36 millioen in 1876. Terwijl de timmerman J. Zuidewaart te Nieuwkoop Vrijdag-namiddag bezig was eene overgezakte schuur op te richten, viel het geheele gebouw omver en werd hij onder de puinhoopen begraven. Door schielijk ingeroepen hulp mocht het gelukken hem te redden, terwijl de inmiddels

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1