De verlichting der Niagara-waterval- len met electrisch licht blijft een groot aantal be zoekers aanlokken. De verscheidenheid van kleuren en tinten, daarmede verkregen, moet alle voor stelling te boven gaan. Nu eens ziet men het water rood als een stroom van purper gloeiende lava, een oogwenk later veranderd in flonkerend zilver, of alle schakeeringen van den regenboog verloonende. De wolken schuim roepen daarbij het bekende phosphorisch lichten der zee voor den geest. Voor de deur van een deftig huis in Somersetshire hield onlangs eene lijkkoets met toebehoorend personeel stil, gezonden om den heer des huizes te begraven. Daar deze echter levend en gezond was, was hij juist bezig den lieden te beduiden dat hij niet dood was, toen een tweede lijkkoets, voor hem bestemd, naderde, weldra door eene derde gevolgd. Het bleek eene zoogenoemde aardigheid te zijn. In Esthland is een beruchte roover, Jurri Rummo genaamd, de schrik van de lande lijke bevolking. Het geluk is hem steeds gunstig bij zijne ondernemingen en zoowel dit als zijne buitengewone stoutmoedigheid heeft het volk groot ontzag voor hem ingeboezemd. Tweemaal gelukte het der politie, den roover gevangen te nemen, maar steeds wist hij weder te ontkomen. Origineel is de wijze, waarop deze nieuwe Rinaldo reist. Hij steelt een wagen ei goede paarden en om de 20 a 80 werst voorziet hij zich van nieuw voer tuig en laat het oude span als pand bij den laatst bestolene achter. Wanneer er geen goed voerwerk bij de hand is, gebruikt hij eenvoudig postpaarden. Ofschoon door de overheid formeele drijfjachten op den roover gehouden zijn, is men hem echter tot dusver niet meester kunnen worden. Een bakkersknecht te Parijs was zoo erg aan den drank verslaafd, dat hij zijn geheele weekloon gewoonlijk in de herberg verteerde, het aan zijn vrouw overlatende door eigen arbeid in het onderhoud van het gezin te voorzien. Doch ook daarmee was de dronkaard nog niet tevreden en op zekeren dag nam hij ondanks de smeekin gen en tranen zijner vrauw het door haar zoo zuur verdiende geld mee, waarvan zij zichzelf en de haren moest onderhouden. Door die wandaad van haar man tot wanhoop gebracht, sprong de arme vrouw uit het raam van haar woning op de derde verdieping naar beneden, om zoo een einde aan haar treurig leven te maken. Te St.- Petersburg zijn weder onder- scheidene studenten in de medicijnen gevangen genomen, op verdenking van te zijn betrokken in eene samenzwering. Zekere Malinoffskaja namelijk, eene vrouw, beschuldigd van medeplichtigheid in den aanslag tegen generaal Mezentzeff, kreeg in de gevangenis een brief in cijferschrift, meldende, dat zij twee harer bewakers, Gnjankoff en Schar- fenberg, kon vertrouwen. Dezen brief liet zij slin geren en hij kwam in handen van de rechterlijke macht. Men vond nu de sporen eener samenzwe ring om de gevangenen te bevrijden en ten huize van Scharfenberg de namen van eenige medische studenten, die in het komplot zijn. Voordederde maal binnentweejaren had in een spoorwegrijtuig op de lijn Ala-Verona eene misdaad plaats, 's Avonds van den 20sten dezer stapten drie reizigers, een Amerikaansch echtpaar en een ingenieur uit Napels, van den Oostenrijkschen trein over in een waggon tweede klasse van den trein naar Boven-Italië, en vonden daar twee personen in gezeten, als boereu gekleed. Er was nog geen half uur verloopen, of de laatsten haalden wapenen voor den dag en dreigden de nieuw aangekomenen te vermoorden, als deze hun niet terstond al het geld, dat zij bij zich hadden, overgaven. De Amerikanen, de vrouw vooral, ver dedigden zich dapper, doch moesten voor de over macht bukken, terwijl de Italiaan zoo door den schrik verlamd was, dat hij hun volstrekt geen hulp kon verleenen. Zoodra de dieven zich in 't bezit zagen van eene beurs met 30 gouden Na poleons, openden zij het portier, wachtten het oogen- blik af waarop de trein, eene bocht moetende be schrijven, zijne vaart aanmerkelijk verminderde, sprongen toen uit het rijtuig en vluchtten haastig weg. Bij het eerste het beste station werd de zaak aangegeven. Te Saratof, in de hoofdstad van het Russische gouvernement van dien naam, heeft de politie eene vrouw gevonden, die drie jaren lang in een kelder, geketend, slecht gevoed en niet gekleed, opgesloten was gehouden door haren oom, die zich op die wijze van eene erfenis wilde meester makeu, hoewel hij buitendien reeds zeer rijk was. De ongelukkige vrouw kon bijna niet meer sprekenhaar lichaam was geheel met wonden overdekt, zoodat zij niet meer kon staan. Men heeft haar in een hospitaal gebracht en den oom in hechtenis genomen, die tevergeefs 200,000 roebels aanbood, als men hem in vrijheid wilde laten. Een achtjarig meisje te Bussang (Vogeezen, Frankrijk) dronk onlangs des morgens bij het opstaan, buiten weten harer moeder, eene fiesch met ongeveer een liter brandewijn leeg, die deze voor het inmaken van zwarte bessen had willen gebruiken. Eenige minuten later vertoonden zich de meest afschuwwekkende verschijnselen van hevige dronkenschap. De spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp mocht niet baten weinige uren later was het kind overleden. Te Parijs heeft zich een werkman van de Are de l'Etoile naar beneden gestort; het lichaam kwam neder op een gaslantaarn, waaraan het bleef hangen. Men kan zich het afgrijselijke van dat tooneel voorstellen. Onmiddellijk snelde men den zelfmoordenaar te hulp, doch hij had reeds den geest gegeven. Een inwoner van Saint-C h a m ond (Loire) was op het punt zich naar de kerk te begeven om in het huwelijk te treden. Reeds was hij geheel in feestgewaad gekleed, doch wilde nog even iets aan een raam vastspijkerenterwijl hij daarmede bezig was, werd hij overvallen door een duizeling, die hem van de tweede verdieping op het trottoir deed storten, met het ongelukkig gevolg dat de schedel werd verbrijzeld en hij weinige oogenblikken later overleed. Studentje spelen. Tegenover de vele voordeelen, welke het bezit eener universiteit binnen hare muren voor de bewoners eener stad oplevert, staan ook enkele nadeelen. Dikwerf toch worden zij in hun nachtrust door straat- of burengerucht gestoord, terwijl velen hunner niet zelden dupe worden van min of meer gepaste aardigheden. Bovendien werkt het aangename leven, dat de studenten leiden, niet altijd gunstig op de niet-studeerende burger zonen. Bij velen dezer wordt door het toezien van het vroolijke leven der Minerva-zonen de zucht ge boren, om eveDZoo aangenaam hunne dagen te slijten. Zelden openbaarde zich, zegt het Paleis van Justitie verder, de zucht tot navolging van bet minder solide studentenleven sterker dan bij de twee Leidsche jongelieden, die dezer dagen voor het gerechtshof te 's-Hage op de bank der crimi neel beschuldigden plaats namen. Hel waren B. en Van D., beiden tamelijk welgesteld, die zich te verdedigen hadden tegen de beschuldiging van des nachts uit een bewoond huis ieder een stoel te hebben ontvreemd. Het was namelijk in den nacht van 27 op 28 April jl., dat deze beide heeren, iu gezelschap van zekeren W., onder den invloed van een meer dan sterken borrel, door Leidens straten liepen of liever zwaaiden. Toen zij op de Breestraat gekomen waren, voor de sociëteit Minerva, bekroop hen de lust, om toch ook eens, zooals de heeren studenten, op de hooge stoep dier sociëteit te gaan zitten. Daartoe gingen zij eerst iu de vestibule, en haalden ieder een stoel naar buiten. Na hierop te hebben plaats genomen, be stelden zij een fiesch wijn, die hun natuurlijk niet gebracht werd. Waarschijnlijk hierover ontstemd, besloten zij verder te gaandoch, zooals de voor zitter onderstelde, uit vrees van op hun verderen tocht moede te worden, namen beiden hun stoel mede. Toen zij daarmede in de Vrouwensteeg kwamen, werden zij door twee politie-ageBten opgemerkt, die hen ook verderop volgden, en hoorden, dat een vrouw aldaar tot hen zeide, dat zij voor elk dier stoelen een kwartje wilde geven. Van D. echter verklaarde, dat de stoel hem zelf 25 stuivers kostte, en inmiddels stond zoowel hij als B. met zijn stoel te zwaaien, als waren het wandelstokken. Hierop gingen zij verder, doch niet naar huis, maar liepen zij met hun stoelen de ge heele stad door, terwijl zij daarbij niet weinig rumoer veroorzaakten. Dit noopte de beide straks vermelde politie-agenten, om, toen zij hen later weder ontmoetten, de stoelen in beslag te nemen. J1S De Leidsche politie vond in dit voorval y leiding, om tegen B. en Van D. een instrnv te doen openen, wegens diefstal bij nacht ia bewoond huis. Nu de beschuldigden voor het'; verschenen, verklaarden zij beiden, zich van 1 voorgevallene niets te herinneren, daar zij destj geheel beschonken waren. Alleen dit wisten dat zij, gelijk ook later bleek, ruim van geld vt. zien waren, en ook niet het minste plan had: gehad iets te stelen. Tegenover de verklaring der politie-agenten,i de beschuldigden zeer goed wisten wat zij dei stonden die van hun vriend W. en van de vro: volgens welke zij tamelijk beschonken waren, ten de laatste ook getuigde, dat zij begonnen was: over het verkoopen der stoelen te spreken. Niettemin achtte de advocaat-generaal, mr.G gory, de arglist in deze zaak bewezen, hoewel erkennen moest, dat er ook wel wat voor plei om het feit als een baldadigheid te beschout Het was toch bewezen, dat de beschuldigden o den verkoop der stoelen hadden onderhandelt, dat, terwijl zij, volgens de beide agenten, volko: goed wisten wat zij deden. Derhalve requires hij tegen ieder hunner een eenzame opsluit van drie maanden. De verdediger, mr. J. Schouten, meende het geheele voorval slechts een droukenmansdwi heid te moeten zien, en achtte volstrekt geen arj in deze zaak bewezen. Het hof deed terstond uitspraak, en sprat beschuldigden vrij. BUITENLAND. Frankr^k. De „Marseillaise" heeft aangekondigd dat gedurende de veertien dagen, voor welke zij gesch is, zich den mond niet zal laten snoeren. Hetl zal gedurende dien tijd onder den vanouds beker titel: „le Mot d'Ordre" verschijnen. De ver deeling heeft de „Marseillaise" den volger dag een goeden aftrek bezorgd. Het aantal den man gebrachte exemplaren is toen geklom van 17,000 tot 28,500. Grootvorst Constantijn vau Rusland, ten gevolge van een val sedert eenigen tijd z kamer heeft moeten houden, is Dinsdag-a* uit Parijs vertrokken in een salonwagen, wi hem tot de Russische grens brengen zou. grootvorsten Paul, Sergius en Wladimir, die e ge dagen te Cannes bij de keizerin hadden d< gebracht, zijn Woensdag te Parijs teruggekos Duitschland. Gisternamiddag werd in de Mattheus-kerl Berlijn een plechtige lijkdienst voer de nagedi tenis van den minister Yon Bülow gehouden, plaatsen in de kerk waren bezet. Onder de wezigen waren de keizer, prins Karei, all Berlijn aanwezige ministers en ambassadeurs, corps diplomatique, graaf Moltke en verscheii generaals. De „Standard" bevat de volgende mi deelingen omtrent Bismarcks memorie van lichtiBg aan den keizer bij het verdrag WeenenDe rijkskanselier wijst op de ven venheid der Russische maatschappij door nihilisme en beweert dat het leger deelt in revolutionnaire agitatie en anti-Duitsch gezin Verder wijst hij op de voortdurende intriges Russische diplomaten in Parijs en Weenei bewijst hij de anti-Duitsche gezindheid van Russischen troonopvolger, waarvoor hij een aa diplomatieke bewijsstukken aanvoert. Oostenr.-Hong;. Monarchie. In de Oostenrijksche Kamer van afgevaar den heeft de minister van landsverdediging, gt raai Horst, in antwoord op eene interpellatie zegd dat alle reservisten in Bosnië vóór midden van November naar hunne haardstf zullen terugkeeren. Door de regeering zijn w ontwerpen ingediend betreffende een tolverb met Bosnië en de Herzegowina en tot opnea in het Oostenrijksch-Hongaarsche tolverbond Dalmatië, Istrië, de stad Brody in Galliciê verscheidene vrijhavens in Hongarije aan de Ad tische Zee. Voorstellen van gelijken iuhoud aan de Hongaarsche Kamers gedaan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2