BUITENLAND. België. Tegenover den twijfel van de „Etoile Beige" houdt de „Précurseur" de juistheid van zijn be richt. vol, dat de Nederlandseh-Belgiscbe conventie met betrekking tot het kanaal van Temeuzen tot stand gekomen is. Het blad voegt er bij, dat behalve het Belgisch deel van de lijn Antwerpen Rotterdam ook de lijnen der LuikLimburgsche maatschappij door den Belgischen Staat zouden fworden overgenomen. In den loop der vorige week zouden de contracteerende partijen tot overeen stemming gekomen zijn, terwijl alle op deze zaak betrekkelijke stukken aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken gedeponeerd werden, om onmid dellijk na de hervatting der zittingen aa.-i de Kamers te worden medegedeeld. De „Moniteur Beige" bevat een circulaire van den minister van justitie aan de gouverneurs, waarin aan dezen gelast wordt maatregelen te nemen tegen de gemeentebesturen, welke de oprichting van confessioneele scholen in hospitalen, gasthui zen en pastorieën toestaan of begunstigen. Spanje. De „Temps" bericht dat de commissie tot on derzoek der quaestie van de vrijmaking der slaven op Cuba heeft besloten, aan de regeering voor te stellen, de slaven trapsgewijze vrij te maken, zoodat hunne emancipatie in 1890 geheel voltroid zal zijn. Het verlies, door de overstrooming in de provincie Murcia veroorzaakt, bedraagt meer dan 50 millioen pesetas. Groot-Bri taaanië. Te Sheffield ia eene nieuwe inrichting voor hooger onderwijs geopend door prins Leopold, den jongsten zoon van koningin Victoria. Zij draagt den naam van Pirth College, naar den stichter, den heer Mark Firth, die daaraan 20,000 pd. st. ten koste heeft gelegd en bovendien nog 5000 pd. st. voer het fonds der instelling heeft gegeven. Prins Leopold wees in zijne welsprekende toespraak o. a. met ingenomenheid op het feit, dat de nieuwe instelling haar onderwijs en hare diploma's even goed aan vrouwen als mannen geven zal. De „Daily News" zegt, dat lord Salisbury volstrekt niet heeft aangetoond, hoe Engeland en Europa van het verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk voordeel zullen trekken, en dat het hem misschien moeilijk vallen zou dat aan te toonen. De minister zeide te gelooven, dat „in de kracht en onafhankelijkheid van Oostenrijk de beste waarborgen liggen voor het evenwicht en den vrede van Europa." Als lord Salisbury daarin gelijk heeft, vervolgt het blad, dan ziet het er met dat evenwicht en dien vrede slecht •uit. Meet men de kracht van een staat af naar het aantal soldaten, die hij op de been brengen kan, dan is Oostenrijk zeker tamelijk sterk; maar vraagt men naar de innerlijke levenskracht, die verband houdt met eenheid van gezindheid en belangen onder de bevolking, dan is Oostenrijk waarlijk niet krachtig. Het blad brengt in her innering, dat lord Derby twee jaar geleden Oos tenrijk ongeneeslijk zwak noemde en ontkende, dat Oostenrijk een bondgenoot was, waarop men rekenen kan. Zoo het zich thans met Duitschland verbonden heeft, dan heeft dat geheel het karak ter van een steun zoeken van Oostenrijk bij Duitschland. Zoodra het Bosnië en de Herzego- wina nam, kon het zulk een steun niet meer missen. Die politiek van uitbreiding en verovering kan, meent het blad, voor Oostenrijk hoogst ver derfelijk blijken te zijn. Prins Bismarck weet dat ook we), en zou er niet tegen opzien, Oostenrijk in den steek te laten, als de proefneming mis lukte en zijn politiek doel niettemin bereikt was. Maar dergelijke proefnemingen en zulk een toe stand acht het blad weinig berekend om rust en vertrouwen aan Europa te geven. Het kan dus de rechtmatigheid van lord Salisbury's blijdschap over het geheim verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland niet inzien. Busland. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Polit. Corr." gemeld: Het tractaat met China is te Livadia onderteekend en de Chineesche gevolmachtigde Tsun-Hon, die daartoe naar het genoemde ver blijf van den czaar vertrokken was, is reeds in deze stad teruggekomen. De Chineezen zijn zeer verheugd en maken zich gereed om over Mar seille en Suez naar hun land terug te keeren. Ten gevolge van dat tractaat zal hier, naar het schijnt, een vast Chineesch gezantschap gevestigd worden. De eerste chef van dat gezantschap zal de heer Schoo-Iu-Lin zijn, tot dusver eerste secretaris van legatie. Het nieuwe tractaat is voordeelig voor de Chineezen, vooral omdat de Chineesche koopvaardersvloot in het geval van oorlog tusschen China en Japan, die wellicht spoedig kan uitbreken, onder Russische bescher ming wordt geplaatst. De gouverneur-generaal van Siberië heeft reeds een ambtenaar naar China gezonden om te onderzoeken, welke de geschiktste plaatsen zijn voor de vestiging van Russische consulaten. De „Nowoje Wremja" zegt dat lord Salis bury in het tractaat betreffende Cyprus ten on rechte een middel ziet om Rusland de handen te binden. Het Berlijnsche tractaat, door geheel Europa onderteekend, verhinderde Rusland niet, in 1877 den oorlog aan Turkije te verklaren en zeker zal het door Engeland bezette Cyprus geen beletsel zijn, indien Rusland nogmaals lust mocht krijgen met de Porte afrekening te honden. Turkije. Ten gevolge van het optreden van Said en Mahmoud Nedim-pacha heeft Midhat-pacha zijn ontslag ingediend als gouverneur van het vilayet van den Libanon. Hij schijnt stelselmatig door de centrale regeering te Konstantinopel te zijn tegengewerkttegenover personen die zich door hem verongelijkt achtten, werd de gouverneur steeds in het ongelijk gesteldals ambtenaren werd hem het uitschot der ambtenaarswereld te Stamboel gezonden, in één woord van Konstan tinopel uit werd alles gedaan om later te kunnen zeggen, dat Midhat's regeeriDgs-systeem blijkens de ervaring totaal mislukt was. De correspondent van de „Times", die hiervan tal van bijzonder heden mededeelt, bericht tevens dat sir A. H. Layard onlangs bij zijn bezoek aan Syrië niet temin constateeren kon, dat Midhats bestuur schoone vruchten afwierp, daar o. a. van het vroe gere fanatisme der Mohamedanen geen spoor meer te ontdekken was. Men gelooft dat de Porte het ontslag van Midhat-pacha niet zal aannemen. Bulg-arïje. Aan de „Polit. Corr." wordt gemeld dat te Sofia binnenkort vele Russische officieren worden verwacht, die, na genaturaliseerd te zijn, in Bul- gaarschen dienst zullen treden. De Bulgaarsche regeering had gehoopt, onder de Bulgaren genoeg personen te zullen vinden om de officiersplaatsen te vervullen, maar de Bulgaarsche officieren toon den zoo weinig bekwaamheden, dat zjj van de hoogere betrekkingen naar ondergeschikte ver plaatst moesten worden. Van de 26 staf-officieren van het Bulgaarsche leger zijn maar twee Bul garen en deze hebben hunne militaire opleiding in Rusland genoten. Men moest dus buitenlandsche officieren zien te verkrijgen en natuurlijk werden toen Russen gekozen, die door de verwantschap tusschen hunne taal en de Bulgaarsche zich spoe dig verstaanbaar kunnen maken. Volgens de Bul gaarsche constitutie echter moeten zij genaturali seerd worden en dus alle banden met hun vaderland verbreken voordat zij in het Bulgaarsche leger aan gesteld kunnen worden. Telegrammen. PARIJS, 24 October. De Russische troonop volger en zijne gemalin zijn hedenavond te half- acht te Cannes aangekomen. Prins Bismarck is Woensdag over Cannes naar San-Remo gereisd. WEENEN, 24 October. Uit Cettinje wordt aan de „Polit. Corr." gemeld, dat gisteren een bende Albaneezen de Montenegrijnen tusschen Orschantica en Velika aangevallen beeft. Het gevecht was bloe dig; de uitslag is nog onbekend. In geheel noor delijk Albanië hebben wapeningen op groote schaal tegen de Montenegrijnen en Serviërs plaats. WEENEN, 24 October. De aartshertogin Maria Christina heeft haren verloofde, koning Alfonsus, per telegram verzocht om, wegens de rampen van den watersnood in Murcia, de kosten van het huwelijksfeest tot het hoog noodige te bepalen, y alles wat hierop kan bezuinigd worden, te dot) strekken tot ondersteuning der noodlijdenden. LONDEN, 25 October. De Standard" meldt De haven welke Egypte aan Abyssinië wil af. staan, volgens de met Gordon-picha gemaakt, schikking, heet Zeilar. Er zal tot eene grens, regeling van Egypte en Soedan worden overge. gaan. Koning Jan is vooanemens binnenkor. een gezantschap naar de Europeesche vorsle; te zenden. Te Manchester is gisteren de aangekondigd, liberale meetinggehoudeu. De markies van Hartin», ton verklaarde dat de politiek van lord Salisbury die den oorlog tracht te rechtvaardigen voor di handhaving van een slecht gouvernement, een onzedelijke politiek is. Eene vrijzinnige regeering zou niet alles omverwerpen wat de conservatieve: hebben gedaan, want de internationale verplichtinge: zonden geëerbiedigd moeten worden maar zij zo: verbonden sluiten met het doel om den vrede t: de onafhankelijkheid van Europa te verzekem zij zou zich verzetten tegen eene aanvallend politiekden zwakke tegen de sterke verdediger en de vrije bevolking tegen hare onderdrukken beschermen. NIEUW-YORK, 24 October. Uit San-Do miugo wordt gemeld, dat te Porto-Plata en i: de noordelijke provinciën een opstand tegen pte sident Guillermo is ontstaan. Geueraal Saperou i het hoofd van den opstand. Als de voornaamst! reden wordt ontevredenheid opgegeven over d: beslechting der quaestie welke met Spanje bestond BERLIJN, 24 October. Een berichtgever ui St.-Petersburg maakt melding van een plan de Russische regeering, om in het aanstaande vooi jaar een geduchte macht onder generaal Kaufman: naar Afghanistan te zenden. De correspondent va- de „Üaily-News", dit bericht overseinende, voeg, er echter bij, dat bij aan deze mededeeling geei geloof slaat, hoewel de bron, waaruit zij afkom stig is, wel eenig vertrouwen verdient. LONDEN, 24 October. Aan de „Standard' wordt uit Kandahar gemeld, dat de gouvernen van Khelat-i-Ghilzai, die sedert het binnentrek ken van generaal Hughes in die stad zich steed vriendschappelijk jegens de Engelschen betoonde plotseling met zijn geheelen staf die stad vei laten heeft. In welke richting hij gegaan is wee: men niet. LONDEN, 25 October. Uit Kaapstad wordi van 15 dezer, over Aden, gemeld, dat de kolone Lanyon met eene afdeeling dragonders naar Mid delburg vertrokken is, wegens lichte ongeregeldhe den der Boeren. LÏÏIDKNj 25 October. Voor een leeraar in het Latijn en Grieksch aai het gymnasium te Amsterdam is de volgende, naa rangorde door het lot bepaalde voordracht opge maakt: D. G. Jelgersma, doctorandus te Leidei (sedert gepromoveerd), en H. C. Muller, docto randus te Amsterdamvoor een leeraar in di natuurlijke historie en de scheikunde: J. C. C Loman, candidaat aldaar, en dr. J. M. Hiebendaal leeraar te Gorcum. Met het leggen van de rails voor de beidi paardenspoorwegen alhier is men thans, met he: oog op de smerige straten gelukkig, zoo verre gevorderd, dat alleen nog maar de verbindingei over de drie houten bruggen moeten plaats heb ben, waarmede men trouwens reeds druk bezig was Hedenmiddag is men op enkele gedeelten begon nen de banen met het onderstel van een wagen, be last met jongens die dezen keer mochten „meerijden" te beproeven en om tevens de sporen schoon te maken Binnenkort kan de opening van den tramway wordet te gemoet gezien. Voor het m. o. zijn heden in Den Haag toegelaten G. J. Cramer, van Zutfen, voor aard rijkskunde; G. A. J. Franke, van Winschoten, voor staathuishoudkunde. Eene welverdiende onderscheiding. (Particuliere correspondentie.) i. De naam van Demak is voorzeker in Holland niet onbekend; wie heeft niet eens hooren spre ken van den hongersnood in 1848; de hoewel minder hevige van 1873 ligt nog versch in ie ders geheugen. Ten einde de gevolgen van die ontzettende ramp, waardoor Demak in 1848 ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2