DAGBLAD. Zaterdag 25 October. J\°. 6040. A0. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden......1.10. Fran» per posL1.40. Aüonderi^ke Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere lellen naar plaatsruimte. Zij die zich van heden af op het Leidscii Dagblad abonneeren, ontvangen de tot 1 November a. s. verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en Nov. wordt alleen de laatste maand, tegen 37 cents, in rekening gebracht. STADS-n ERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Xonings in deze provincie van den 19den September jl. (Prov. blad N°. 55), berinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepa lingen van de artt. 27 en 42 der Wet van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der Wet van den 9den April 1869 (Staatsblad N°. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen mstendo ver plichting tot het inleveren van snppletoire aangiften wegen9 bet in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belastingvoorwerpcn naar de 5de en 6de grondslagen, terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der Wet van 9 April 1869 (Staatsblad N°. 59), en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4) waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zonden blootstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRAN DELER, Bnrge meester. 20 October 1879. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der Gemeente Leiden, Overwegende dat het bem uit de verklaring van den heer j. Kimmel, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: een kapok peluw, een donzen kassen, een veeren kussen, twee dito kleine kussens, een linnen laken, een katoenen deken, een matras gevuld met zeegras, een linnen schort, een borstlijfje, een wollen kinderdoek, een kinderdeken en zeven kinderdockjes, toebehooreuJe aan Marinas Van Beest, wonende te Leiden, door typhus abdorainalis zijn besmet, en uit dien hoofde ter voor koming van verdore besmetting bchooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1S72 (Staatsblad n«. 134); besluit en beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besloit ingevolge gemeld art. 5 der Wet op gebrui kelijke wijze ter opeubarc kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 October 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER j?m WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet adres van A. B. STIJGER, sigarenfabrikant, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene sigaren- drogerij in het pand aan den Nieuwen Rijn u°. 83 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan bet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Vrijdag den 7 November a. 8.,'s voormiddags te elf ureD, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRANDELER, Burgemeester. 24 October 1879. E. KIST, Secretaris. Ter gemeeDte-sccrctarie zijn in druk verkrijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad omtrent de begrootiug dezer gemeente voor 1880, de Memorie van Antwoord en bet Rapport der Commissie van Financiën, tegen betaling van 0.45, f 0.35 en 0.15. LEIDEN, 24 October. Wij ontvingen heden de Memorie van antwoord en het Rapport der commissie van financiën op de ontwerpbegrooting dezer gemeente voor 1880. De commissie vestigt de aandacht op twee ge bouwen aan de gemeente in eigendom behoorende, waarvan geen buur door de gemeente schijnt ont vangen te worden, tw. 1°. het voormalig Huis van arrest 's-Gravenstein waarin thans het Huis van bewaring voor de kantons Leiden en Alphen is gevestigd, zoodat ook door de overige gemeenten welke tot deze kantons behooren, iets behoort te worden bijgedragen, en 2°. het Invalidenhuis, dat vroeger wel gratis is in gebruik gegeven omdat het over onvoldoende fondsen te beschikken had, doch waaraan thans een niet onbelangrijk kapitaal is vermaakt. Zij heeft geene bedenkingen tegen de voorge stelde verhoogingen der jaarwedde van den be waarder of portier der stadstimmerwerf, van den gemeente-archivaris en van den concierge van het Museum in de Lakenhal; evenmin tegen de be trekkelijk geringe verhooging van den pest der schrijfloonen en om weder ƒ700 in plaats van 400 voor onderhoud en aankoop van voorwer pen van waarde voor de oudheidkunde en de ge schiedenis toe te staan. Ook acht zij de uitgave van ƒ800 tot verbetering van het Pieterskerk plein niet te hoog, wanneer althans daarmede kan worden verkregen dat de overlast van het water, waarover is geklaagd, in het vervolg wordt voor komen. Hoewel de commissie veel liever gezien had dat met de verhooging der jaarwedde van den com missaris van politie nog eenigen tijd was gewacht, vindt zij toch geen termen of vrijheid om de aanne ming van het voorstel te ontraden, daar blijkens He ten vorigen jare gevoerde discussiën en gewisselde stuk ken de Regeering een jaarwedde van 2600 noo- dig acht. De voorgestelde jaarwedden van de inspecteurs komen haar ook niet te hoog voor, in verband met de aan deze ambtenaren opgedragen werkzaamheden en, vooral wat den eersten inspec teur betreft, met jaarwedde van den commis saris. In vergelijking met die in andere gemeenten, zijn hunne tractementen hier niet te hoog. Ten gevolge van het ontslag verleend aan een der inspecteurs vervalt de voor hem uitgetrokken ver hooging van 100. Algemeen wordt erkend dat de oprichting van politie-stations in het belang van eene behoorlijke handhaving der orde en veiligheid wenschelijk is, zoodat zij er zich mee kan verenigen om daar voor 2000 op de begrooting te brengen. Daar up den dienst 1879 een som van f 6250 in ontvangst is gebracht wegens opbrengst van den verkoop van grond aan de Holl. IJzeren-Spoor- wegm., welk kapitaal uit den aard der zaak moet worden aangewend tot kapitaalbelegging of tot aflossing van schuld, komt het der commissie regelmatig voor, om thans niet over te gaan tot de leening vau 7000 voor de aanplemping bij de Kweekschool voor Zeevaart, maar de opbrengst van den verkoop van het land aan te wenden tot bestrij ding der kosten van demping. In verband met de voorgestelde wijzigingen geeft zij in overweging de inkomsten, op de be grooting uitgetrokken tot een bedrag van ƒ632,182, te verminderen met f 1231 en te vermeerderen met 13,136, alsmede de uitgaven, eveneens uitgetrokken op 632,182, te verminderen met 825 en te vermeerderen met 12,730, om al- zoo de geheele begrooting in ontvangst en uitgaaf te brengen op 644.087. Om in aanmerking te komen bij de vervulling van een der beide vacatures in de algemeene reken kamer hebben bij adres aan de Tweede Kamer hun verlangen daartoe nog te kennen gegeven o. a. de heeren dr. W. C. Vau den Brandeler, burgemeester van Leiden en curator der rijks universiteit aldaar, en mr. A. M. Maas Geesteranus, redacteur der Ned. Staatscourant. Het koninklijk besluit, waarbij aan mr. Modderman eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking als hoogleeraar te Leiden, zal, zegt het Rott. Nwsbl., ongetwijfeld door velen met ingenomenheid worden begroet. Daardoor toch is de positie van den minister van justitie veel zui verder geworden, terwijl men dit besluit mag aan merken als een bewijs, dat de minister zelf ver trouwen stelt in de kracht van het Kabinet. Te meer waardeering verdient deze handelwijs van den heer Modderman, omdat hij, indien het biad zich niet vergist, daardoor een niet onaanzienlijk offer brengt, maar het twijfelt niet of de diensten, die hij aan het vaderland bewijst, zullen naar waarde worden gewaardeerd. Dat een man als hij door tijdelijke loslating van het professoraat voor de wetenschap zou verloren gaan wil er, zegt het verder, bij ons niet in. De wetenschappelijke beteekenis van een geleerde is niet afhankelijk van een professoraat. Een man als mr. Modderman zal al- lijd op wetenschappelijk gebied eene autoriteit blijven en de wetenschap, die hij zoo lief heeft, zal hij niet ontrouw worden, al staat hem geen professorale leerstoel ten dienste om de vruchten van zijn kennis mede te deelen. Voor de weten schap gaat een man als hij niet verloren, maar ongetwijfeld zal men het ieder oogenblik een geluk achten wanneer hij bet weder verlangt een catheder ter zijner beschikking te stellen. Tot predikant te Noordwijk aan Zee is be roepen de heer G. J. Brulel de la Rivière, cand. tot den h. dienst. In de gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer is na stemming de volgende no minatie van drie candidaten opgemaakt ter ver vulling van éëne vacature in de algemeene reken kamer J. L. Becking, directeur der registratie en domeinen vau Zuid-IIolland te 's-Gravenhage; jhr. E. C. L. Van Nispen, controleur der directe belastingen enz. te Arnhem; mr. D. J. Zubli, ontslapen houfdcommies bij het departement van binnenlandsche zaken, te 's-Gravenhage. Het kon. instituut voor land-, taal- en vol kenkunde van Ned.-Iudië, gevestigd te 's-Graven hage, heeft, met toestemming van den minister van koloniën, in druk uitgegeven het Journaal van den gepensioneerden O.-I. hoofdambtenaar J. G. Coorengel, gehouden op zijne reis naar Nieuw- Guinea. De heer Robidé van der Aa heeft het met geschied- en aardrijkskundige toelichtingen verrijkt. Voor de Eransche taal 1. o. werden gisteren geëxamineerd 9 candidaten6 werden afgewezen 3 toegelaten: A. J. Jansen, A. Limburg en R. W. Theesing uit Rotterdam. Voor hoofd onderwijzer 15 candidaten; 10 werden afgewezen en 5 toegelaten, als; J. H. Le Geu uit Rotter dam, J. W. Den Herder uit Gorcum, A. Jon- gerius uit Rhoon, G. C. F. Van der Laan en A. Ra demaker uit Rotterdam. Voor het m. o. zijn gisteren in Den Haag toegelatenvoor de Fransche taal en letterkunde de heer J. H. Leopold HLz. van Westzaan, voor de Duitsche taal- en letterkunde de heer M. Hom, van Sittard, voor de Nederl. taal- en letterkunde de heer M. T. Van der Horst te 's-Hage. Den heer L. C. Lentz is gisteravond, bij gelegenheid van zijn 50-jarigen dienst als predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Amsterdam, door den heer J. G. Sillem, president-ouderling, namens den Koning het ridderkruis van de Eikekroon ovefhandigd. De te Utrecht gevestigde inrichting voor hulpbehoevende blinden herdacht gisteren haar 15-jarig bestaan. Nadat door den president de bijeenkomst was geopend, deed hij verslag van de lotgevallen der inrichtiug, die thans aan 46 blinden een middel van bestaan verschaft, en bracht dank aan allen die hadden medegewerkt aan de instandhonding daarvan, niet het minst

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1