van den goederentrein, op de plaats dood bleven, terwijl slechts 7 passagiers, allen licht, gekwetst werden. Ben bericht aan den „Précurseur" meldt echter, dat ook nog twee passagiers dood, en eene dame in hopcloozen toestand onder den verbrijzel den wagen werden gevonden, terwijl het aantal licht, srewonden niet 7, maar 17 zou zijn. Het openbaar ministerie heeft nog Maandag-avond een onderzoek in loco ingesteld en proces-verbaal tegen den ongelukkigen wisselwachter opgemaakt. De „Gazette" van Cincinnati deelt bijzonderheden mede van een nieuw werktuig, uitgedacht door prof. Graydon aldaar en door bem „andiphone" geheeten. Het bestaat uit eene kleine elecro-microphone, in het midden van welker vlies een naar goedvinden langer of korter koord be vestigd is, aan het andere einde vastgemaakt aan een stuk hout. Het is bestemd voer dooven. De doove neemt het stuk hout tusschen de tanden en men spreekt tot hem door de electro-microphone, zorg dragende het koord gespannen te houden. Op deze wijze worden de geluidstrillingen door de tand- en aangezichtszenuwen naar de gehoorzenuw overgebracht. Alleen wanneer deze laatste verlamd is werkt het instrument niet. In alle andere ge vallen, zoo wordt verzekerd, wordt alle doofheid er door verholpen. Heeds moeten de verrassendste proeven er mede genomen zijn. KOLOME TV. BATAVIA, 20 September. Volgens het Alg. Dagblad is het besluit tot afschaffing der cavalerie bij het Indische leger hier in het geheel niet ontvangen. De afschaffing der cavalerie in Indië is reeds sinds lang een on derwerp van discnssie. Voortdurend aangezweept tot bezuiniging zou, nu eenigen tijd geleden, de Indische regeering het bepaalde voorstel daartoe tij het opperbestuur gedaan hebben. Dit voorstel zou uit Nederland teruggezonden zijn, om het advies van den legercommandant in te winnen. Omstreeks den tijd waarop de Java-Bode be richtte dat het besluit tot afschaffing uit Den Haag ontvangen zou zijn, zou hier, volgens hen die niet slechts den buitenkant der brieven te zien krijgen, werkelijk een beschikking van het opperbestuur op het voorstel tot afschaffing der cavalerie zijn ontvangen, doch zou de inhoud daarvan zijn, dat het opperbestuur voorloopig den maatregel zou aanhouden totdat tevens een in be werking zijnde reorganisatie van de Indische in fanterie voltooid zon zijn. Voor het groot-ambtenaarsexamen, dat de vorige week een aanvang heeft genomen, hebben zich 14 candidaten aangemeld. Tot heden zijn geslaagd de heeren Van Emmerik, Le Sueur, Ger- rits en Kroesen, terwijl twee werden afgewezen. De gouverneur van Atjeh heeft den 5den dezer eene dagorder uitgevaardigd, waarin aan officieren, ambtenaren, onder-officieren en soldaten wordt aangekondigd dat met den veldtocht tegen de XXVI Moekims, schitterend besloten door den tocht naar Selimoen, geheel Groot-Atjeh is ten onder gebracht. De bevolking keert van liever lede in hare kampongs terug; enkele aanzienlijke hoofden zijn reeds in onderwerping gekomener bestaat gegronde hoop dat velen dat voorbeeld zullen volgen. Krijgsbewegingen van grooten om vang zullen vermoedelijk niet meer noodig zijn, maar nog geruimen tijd wordt de krachtige steun der troepenmacht vereischt om een goed bestuur in te voeren en eene geregelde orde van zaken te vestigen. De krijgsoperatiën in de XXII en XXVI Moekims, luidt het verder, die in Juli van het vorige jaar zijn aangevangen en zoo schitte rende uitkomsten hebben opgeleverd, hebben uwen krijgsroem verhoogd en glansrijk bevestigd, dat Z. M. onze geëerbiedigde Koning recht heeft trosch te zijn op het leger en de vloot, die in zijnen naam Neerlands gezag in Oosl-Indië helpen handhaven. Leve de Koning! Het weder begint hier wat droger te worden en dadelijk verbeteren de berichten omtrent den waarschijnlijken uitslag van den suikeroogst. In de Preanger is de koffieoogst bijzonder goed ge slaagd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Cwiel Departement. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de fcoofdcomm. by het dep. van ond., enz. A. Klasing. Benoem d Tot adv. en proc. bij den raad van justitie te Soerabaia mr. M. Enschedétot laten commies bjj de staatsspoorwegen op Java, G. H. A. Mathey; bij de hoogere burgerschool te Soe rabaia: tot lecraar in de wis- eu natuurk., T. K. Van Velzen; tot leeraar ia de Ned. taal- en letterk., M. Valk Lzn.; tot leeraar in de Duitaohe en de Engelsche talen en hare letterk., S. Wagenaar; bij de h. b. s. te Samarang: tot leeraar in de wis- en natnark., de mechanica en de mechanische techn.,H. C. T. Van do Wall; tot leeraar in de gesch., aardr., de staats-en haa- delswetensch., C. J. Kok de Jong. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij den raad van administratie te Willem I, de 1ste loit.-kwart. J.D. P. Soe- terikj bij de intend, in Atjeh, de 2de luit.-kwartm. C. G. Voa sen; bij het lste depot-bat. inf., de kapt. H. J. Holsboer; bij het garn.-bat. der Z. en O. afd. van Borneo, de lste luit. B. Ciaasen. Ontslagen: Eervol, w. lichamelijke ongeachiktheid voor alle mil. diensten, met bohond van recht op pens., deritm. der cav. C. B. Bentfort van Valkenburg; eervol uit zijn be trekking van adjudant van den gouv.-gen. de luit. ter zee I9U kl. jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Alteostad. Benoemd: Tot adj. van den gouv.-gen. de luit. ter zee 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste. BUITENLAND. Frankrijk. Te Marseille is Maandag-avond bet arbeiders congres geopend. 126 afgevaardigden, waaronder drie vrouwen, ware» op deze derde jaarverga dering tegenwoordig. Eenige kernspreuken op schilden, waarmede de wanden der vergaderzaal getooid waren, herinnerden aan het doel en de beginselen" der vereeniging. Daaronder kwamen de volgende voorde grond behoort den landbouwer, het werktuig den werkmanwerk voor allen emancipatie der arbeiders door de arbeiders zeiven geen rechten zonder plichten, geen plichten zon der rechten. Met de phrygische muts gedekt, ver toonde zich het beeld der republiek boven de zeiels van het bureau. Te Parijs is het eerste nummer verschenen van „Lc Parlement, journal de la République libérale." In het hoofdartikel leest men„In ons oog is en was de republiek reeds lang de eenige regeering, die in staat is den vrede te bewaren, onder zulk een democratie als de onze. Wat zon men in plaats van de republiek kunnen stellen? Niets. Het keizerrijk stierf met den keizerlijken prins, de monarchie zal met den graaf van Cham- bord sterven." Het blad verklaart zich tegen art. 7. Belgic. Op grond van particuliere inlichting verklaart de „Etoile", dat de mededeelingen der „Précur seur" omtrent eene overeenkomst tusschen België en Nederland aangaande het kanaal van Terneuzen zeer voorbarig zijn. Oostenr.-Hong. ^loimrclile. Een particulier correspondent schrijft uit Weenen, dat er een defeDsief verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland gesloten is, waarbij beide rijken elkaar hun grondgebied waarborgen en beloven tegen eiken aanval van buiten te verdedigen. Moch ten de bondgenooten aangevallen worden door Rusland ter zake van het Oosten, dan is Engeland bereid tot het verbond toe te treden. Zoolang bet verbond echter defensief blijft, blijft Engeland er vreemd aan. De commissie uit den Dnitschen bondsraad is wegens het verbond bijeengeroepen. Men brengt de benoeming van den heer Ham burger tot Russisch gezant te Bern in verband met plannen van Rusland, om een verbond tusschen Rusland, Italië en Praukrijk te sluiten. Etiuland. De Russische dagbladen zijn zeer verontwaardigd over de redevoering, die lord Salisbury dezer dagen te Manchester heeft gehouden. Het regeeringsblad zegt, dat het voeren van zulk eene taal tegen over eene bevriende natie door een buitenlandsch minister in strijd is met het gebruik en niet kan strekken om de handhaving van den vrede en de goede betrekkingen te bevorderen. De „Novoje Vremja" bevat een bericht uit Tiflis, dat er volgens de Armenische bladen te Erzerum een botsing heeft plaats gehad tusschen Turken en Armeniërs. De Turken werden ver slagen, doch vier bataljons herstelden de orde. Het ingestelde onderzoek schijnt den Armeniërs gunstig. Telegrammen. LONDEN, 22 October. Eene officiëële dépêche bevestigt het bericht van de ontploffing welke op 16 dezer een deel van de citadel te Kaboel heeft vernield. Twintig personen zijn daarbij omgekomen, De groote kruittoren, 250,000 pond kruit 1* vattende, is tot dnsver gespaard gebleven. I Engelsche troepen hebben de citadel ontruim Krachtige pogingen werden in het werk gesie' ter voorkoming der ontploffing van den groot krnittoren, waardoor onzaglijke schade zou aj; gericht worden. Generaal Roberts heeft een grondig onderzo; ingesteld naar de omstandigheden van den opsta; van 8 September. Uit Simla wordt geseind, dat de moord opd; heer Damaut heeft plaats gehad te Khonama, «tl waarts hij was gegaan met een geleide van tati tig man, om eene hoeveelheid amunitie, door j Nagas bijeengebracht, in beslag te nemen. Daun; verwachtte geen verzet, maar toen hij nadert werd door de Nagas het vnnr geopend, waardo: hij en de helft van het escorte sneuvelden. D overigen vielen toen de oproerlingen aan, n welke slechts weinigen aan den dood ontsnapte; Uit Lahore wordt gemeld, dat het garnizot van kapitein Reid was omsingeld. Er was u voor drie maanden levensmiddelen en overvloi van amunitie, maar men vreesde dat er gebtt aan water zou komen. Een regiment zou onmi; dellijk tot ontzet oprukken, doch vóór 10 Nov. zo het onmogelijk zijn om werkdadige hnlp te biedt Aan de „Standard" wordt uit Weenen g; meld, dat de overeenkomst, waarbij de goede vei standhouding tusschen Oostenrijk en Duitschlar wordt bevestigd, op 5 October geteekend is. I bevat 21 paragrafen, waarvan de voornaamste zijs gemeenschappelijk verzet tegen een aanval vi buiten, overeenstemming van de handelstariev; van beide landen, en behoud van den status qt iu de Oostersche aangelegenheden. LEIDEN, S3 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de het D. G. Jelgersma, geboren te Drongelen, bevo; derd tot doctor in de classieke letterkunde, u» acad. proefschrift, get.„De fide et auctorital Dionis Cassii Coccejani." TweedeKamer. Bij het hoofdstuk uitgave in Indië van de Indische begrooting werden ti van punten besproken, waaronder het inlandse! onderwijs. De heer Moens drong aan op bevorde ring der opleiding aan de kweekscholen. De hro Heydenrijck achtte onderwijs zonder godsdieni onmogelijk. De heer Keuchenius verdedigde zijn; eerste rede, die bedoelde de onoverkomelijke kloe aan te wijzen tusschen Protestanten en Katholieken hoe eenstemmig zij ook zijn in vele opzichten. Di heer "Van der Hoeven laakte dat de heer Ken chenius de fakkel der tweedracht was komen wet penverschil van geloof was als geen onoverko' melijk bezwaar aan te merken. Morgen voortzetting over publieke werken. Gisteravond kwamen drie haringschuiten, alle met meer of minder verlies, te Scheveninge: aan, de eerste na eene langdurige reis met ver lies van ruim 40 netten met toebehooren welkt Zondag-avond door een kotter zijn afgevischt, di tweede na een lange reis met verlies van 14 net ten beiden hadden een tamelijke lading haring, de derde, die slechts enkele, dagen in zee was met verlies van 24 netten en bijgevolg zonder haring In den afgeloopen nacht is tnsschei Scheveningen en Katwijk een Hollandsche gela den stoomboot door het mistig weer aan wal ge raakt. Het schip staat op de buitenbank en heeft, zoo men zegt, een anker in zee. Er is om een sleepboot getelegrapheerd, om te beproeven het vaartuig er af te halen. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 No vember, des avonds te acht uren. De „Willem Barendsz" werd heden door vele autoriteiten, waaronder de burgemeester, van Amsterdam naar Yelzen te gemoet gegaan en in de hoofdstad hartelijk ontvangen. Overal stond bij het paeseeren een groote juichende menigte- Van verschillende zijden werden de kloeke Hol landsche Noordpoolvaarders verwelkomd. Van vele waren hnnne onders en familiebetrekkingen op den Rijkswerf aanwezig. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2