Vrijdag 24 October. N°. 6039. A'. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post1*0- Atxoodert$ke Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17|. Grootere letten nur plaatsruimte. LEIDEN, 23 October. Naar wij vernemen heeft de hoogleeraar D. Biereus de Haan dezer dagen een schoon geschenk aan de bibliotheek der Leidsche universiteit aan geboden, dat door heeren curatoren dankbaar werd ontvangen. ZHG. had zoowel in zijne vroegere betrekking te Deventer als hier ter stede onder anderen eene uitgebreide verzameling aangelegd van brochures betreffende liet onderwijs, zoowel in het algemeen als over het lager, het middel baar en het hooger onderwijs, welke thans meer dan acht duizend stuks telt. Deze paedagogische collectie is thans het eigendom der universiteits bibliotheek geworden en zal daar dos door de belanghebbenden kunnen worden geraadpleegd. Om eeuig denkbeeld van deze verzameling te geven is het-niet ondienstig mede te deeleu dat zij in 60 octavo- en 28 kwarto-portefeuilles is vervat, welke te zameu eene lengte van 23 meter beslaan, terwijl een reeks boekwerken van grooteren om vang, welke daarom in die portefeuilles niet wer den opgenomeu, Joch over dezelfde onderwerpen handelen, een breedte van 8 meter innemen. In 20 portefeuilles zijn de vlugschriften over ons onderwijs vereenigd, terwijl in anderen zijn bijeengebracht de brochures over scholen in het algemeen en bepaalde scholen, over methodes van onderwijs en levens van onderwijzers, over gym nasia en middelbare scholen, over technische en polytechnische scholen, over hoogere en lagere bur gerscholen, en dat alles afzonderlijk over die in richtingen van onderwijs hier Ie lande en daar buiten; verder zijn tal van geschriften over de wetten betreffende de verschillende takken van onderwijs met hare geschiedenis en discussies met zorg verzameld, alsmede verslagen en rapporten van lager en middelbaar onderwijs in Nederland en het buitenland, evenals een menigte paedago gische geschriften. Het hooger onderwijs wordt door tal van oraties en werken over de wetten dienaangaande vertegenwoordigd; daaronder zijn eeuige zeldzaam voorkomende stukken. Bovendien heeft professor Bierens de Haan zijn exemplaar der „Mémoires de l'Académie des Sciences, Inscriptions et Belles Lettres de Tou louse", der Deensche „Bulletins de 1' Académie Royale de Copenhague" en der Italiaansche „Atti del Reale Istituto Veneto di Scienze, Lettere ed Arti" op de bibliotheek geplaatst, ten einde deze geschriften door belangstellende beoefenaren van de verschillende wetenschappen kannen geraadpleegd worden, en dus in ruimeren kring nut verspreiden. Aan het postkantoor alhier is verkrijgbaar gesteld de lijst der wiuterdienstregeling voor de correspondentie voor binnenland, koloniën en buiten land. Het nut er van voor kantoren enz. beveelt haar vanzelf aan. Aan het Utr. Dbd. wordt uit een brief van Atjeh het volgende medegedeeld„De legercom mandant is nu sedert eeue maand hier en heeft geheel Atjeh, d. i. onze vestigingen, in de puntjes opgenomen, zoodat die uitstekend over alles oor- dceleu kan als hij weder te Batavia is; en dat is noodig, anders worden allerlei onbekookte ver anderingen in den tegenwoordigen toestand ge bracht, nu de oorlog als geëindigd kan beschouwd worden eu heel spoedig enkele bataljons vertrek ken zullen, en alles weer op voet van vrede en vast garnizoen zal worden geregeld. De lui die het eerst hier voor vast geplaatst worden zullen het niet treffen, want alles moet nog kolossaal veranderen eer men hier met zijn gezin kan heen trekken en wonen; van de bestaande woningen is niets te maken, er moeten geheel nieuwe ge bouwd worden, en dat zal nog een poos duren wegens de aanstaande bezuinigingen. Van de magazijnen deugt niets, wat ook door den leger commandant werd beaamd, toen hij onlangs deze inrichtingen inspecteerde; er zal dus nog heel wat geld moeten uitgegeven worden om alles hier goed te krijgeu. Generaal Van der Ileyden heeft alle eer van het beëindigen van dien roeke loos begonnen oorlog, al heeft men de lui dan ook wel eens door branden moeten dwingen zich te onderwerpen, wat zoo afgekeurd wordtmaar met zachtheid waren de Atjehers zeker niet te overwinnen en men vergeet dikwijls, dat dit soort van volk zich niet overwonnen noemt, indien ze het teeken er van (d. i. verwoesting) niet zien en de kracht der wapenen niet gevoeld hebben". Voor de zwaar geteisterde Limburgsehc ge meenten Stevensweert en Ohé-Laak is van den prins van Oranje en prinses Marianne ieder/100 ontvangen. Voor de wisknnJe 1. o. waren gisteren in Den Haag 7 caudidaten1 trok zich terug, 5 werden afgewezen en 1 toegelaten, al.A. Kars uit Leksmond. Na voldoend afgelegd examen is te Delft de akte van bekwaamheid tot hét geven van mid delbaar onderwijs in het haudteekenen M' uit gereikt aan de heeren J. Berens, J. Dée, J. Van Looy, W. G. Wagner, B. W. Wierink en aan mej. L. Ch. Van der Keilen. De rijkscommissie vóór de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen heeft het diploma voor eersten stuurman op de groote vaart uitgereikt aan T. Schmidt, van Rotterdamdat voor tweeden stuurman op de groote vaart aan J. Wouters, van Terschelling. Één candidaat werd afgewezen. De generaal-majoor Pfeiffer, commandant der 2de divisie, is door den president der Fransche republiek tot commandeur en de luitenant-kolonel der infanterie Joost tot officier van het Legioen van Eer benoemd. Tot grootkruis van de orde der Eikekroon is benoemd de gepensioneerde luitenant-generaal G. P. De Neve, onlangs afgetreden commandant van het Ned.-Ind. leger. Dr. J. W. C. A. Zürcher, te Amsterdam, is door de „Société scientifique européeune" te Parijs tot eerelid benoemd, na door haar met de gouden medaille' beloond te zijn voor zijne ver handeling, getiteld„L'infiuence des beaux arts sur le développement de l'eufant." De „Willem Barendsz", die Dinsdag om den storm het ruime sop moest kiezen, is gister middag te IJmuiden binnengeloopen. De reizigers werden door den staatsraad Jansen, voorzitter van het hoofdcomité voor de Poolvaart, bij hunne komst verwelkomd. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Port-Said aange komen eu denzelfden dag vertrokkende „Maas" is Dinsdag te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft aan M. L. Van Deventer, laatst consul-generaal der Nederlanden in Brazilië, een pensioen verleend van 2559 en aan mr. W. baron Van Heeckeren van Keil, laatst minister van buitenlandsche zaken, een van 2625 's jaars; aan mr. A. E. J. Modderman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, onder dankbetuiging voor de in die be trekking den lande bewezen piensten. Gemengd Nieuwe- Hedenmiddag omstreeks kwart over twaalven had vrouw I., wonende in de Dief- steeg alhier, het ongeluk, toen zij glazen zeemde, voorover en met de hand door een der ruiten te vallen, waardoor zij zich ernstig aan den pols verwondde. Zij werd weldra geneeskundig be handeld door den arts den heer v. D. Haar dochtertje, dat om hulp riep, viel van eenige trappen, doch bleef ongedeerd. Naar men verzekert, moet bij het ge tuigenverhoor in zake den gepleegden moord op het Boonepad te Dordrecht gebleken zijn, dat het scheermes, door de politie in de sloot gevonden, aan J. S. toebehoorde. Indien dit werkelijk het geval is, dan wordt het vermoeden, dat S. zelf den moord gepleegd en vervolgens zich zeiven de wonde aan hals en pols heeft toegebracht, zeer waaarschijnlijk. Dinsdag herdacht de heer J. H. Wes- sels te Geertruidenberg den dag waarop hij vijftig achtereenvolgende jaren lid van den gemeenteraad was geweest, waarvan ruim twintig jaren als wethouder. Zoowel van zijne medeleden als van de ingezetenen mocht hij vele bewijzen van belang stelling ondervinden. Toen Dinsdag de stoomboot van Drachten op hare terugreis van Sneek nabij de „Oude Schouw" onder Irnsum kwam, werd uit een aldaar liggend scheepje geheel onverwacht een schot gelost. Men vermoedt dat het gemunt was op den kapitein der boot. Het had dit gevolg dat een op het dek staand passagier uit Opeinde zwaar gewond werd in het aangezicht, den schou der en het been, en een koe aan den rug. De dader is tot dusverre nog onbekend. De politie doet onderzoek. VolgeDs eeu ander bericht zou de dader een strooper zijn, en het schot op wild gemunt zijn geweest. Bij de scheiding der spoorweglijneD van Leuven en Antwerpen, ongeveer 1000 meter van het station van Mechelen, zoo wordt nader gemeld, zijn Maandag-avond omstreeks kwartier voor tienen de laatste wagens van den personen trein n°. 117, welke te 9 uren Antwerpen verlaat, in botsing gekomen met de locomotief van een goederentrein uit Leuven, ten gevolge waarvan een wagen een hoogte van zes meter afstortte cn ge heel verbrijzeld werd door den volgenden, welke slechts de wielen verloor, en een derde, door dezen in evenwicht gehouden, bleef hangen. Het waren twee derde-klasse-wagens en een goederenwagen, Van den goederentrein werd de locomotief zwaar beschadigd. Beide treinen werden nagenoeg gelijk tijdig gesignaleerd aan het kruispunt, waar de twee lijnen in elkaar loopen, en de spoorwegwachter, in de overtuiging dat de personentrein snel genoeg; reed om dien te kunnen laten passeeren, voordat hij den wissel voor den Leuvenschen trein ver plaatste, bracht voor beide treinen het sein op „veilig." De goederentrein bereikte echter reeds het kruispunt, toen de drie laatste waggons van den personentrein nog niet gepasseerd waren. Het verkeer tusschen Antwerpen en Brussel was Dins dag ten gevolge van het gebeurde belemmerd geworden, zoodat de treinen anderhalf uur te laat te Antwerpen aankwamen. Men verwachtte echter, daar de weg zelf niet geleden had, dat de dienst gisteren weder zijn gewonen gang zou kunnen gaan. Eene mededeeling van het spoorwegbestuur zegt, dat alleen de stoker cn de conducteur, die aan den rem van den eersten wagen zat, beiden

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1