Dinsdag 21 October. "ft IN0. 6036. A0. 1879. G. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden Donderdag 23 October 1879 des namiddags te Uwi/^ee uren. liddagi] 189, i Q Sing] srten r EIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: m Voor Leiden per 8 mtanden.1.10. 1 Franco per posL1.40. AiiOoderigke Nommena 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 16 regelsf 1.05. Iedere regel meert 0.17$. Groot ere letters naar plaatsruimte: Zllvt- en, gouè en mi STADS-BERICHTEN. w m Burgemeester der Gemeente Leiden, óverwegende dat het bem nit de verklaring van den heer lokki jJjacob Baert, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navol- 3 urt« goedercD, als e«B bed met kussen, een matras, een hoofdpeluw en twee kus- met sloopen, toebehoorendc aan Cornelis Larrewijn, wonende eiden, door roodvonk zijn besmet, en uit dien hoofde ter oming van verdere besmetting behooren te worden in beslag oen, onteigend en vernietigd; jet op art. 5 der "Wet van 4 December 1S72 (Staatsblad 134); jsluit en beveelt tevens: dfe bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemeD, Jlpteigenen en te doen vernietigen, Zullende dit besluit iügevolge gemeld art. 5 der Wet op gebrui- Tffllie wijze ter openbare kennis worden gebracht. HLeideD, De Burgemeester voornoemd, 18 October 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 20 October. u eene sectie verklaarden bij het onderzoek jler gemeentebegroting meerdere leden zich tegen 'der voorgestelde verhooging der wedde van den °:oncierge in het Museum in de Lakeuhal met f 100, °r3)mdat zij daarvoor geen voldoenden grond vonden. lu eene andere sectie werd door één lid bezwaar sctata ^kt tegen de opnieuw voorgestelde verhoogiug ,n dat traktemeut, en zulks met bet oog op de rije woning welke de titularis geniet. Verscheidene >den verklaarden évenwei zich met dat voorstel zeer goed te kunnen vereeuigen, op grond van de wezenlijke verdiensten van den titularis eu de ge- '8 'schiktheid welke bij voor zijue betrekking aan den >en'dag legt. Weder in eene andere sectie verklaarden de leden zich eenparig tegen het voorstel tot ver- CIh«oging. Eén lid merkte op dat de titularis, wei- ïrlijjige jaren geleden, die betrekking op f 300 had aanvaard en de werkzaamheden dezelfde waren ge- deibleveu, terwijl er, bij eventueele vacature, voor- itf.zeki-r genoeg andere personen, voor deze betrek- ?t«king geschikt, te vinden zouden zijn. Daartegen ;ec werd aangevoerd dat de werkzaamheden van den concierge inderdaad van lieverlede uitbreiding had den oudergaan en dat door hem slechts bij uitzon dering fooien werden ontvangen. Het bevreemdde sommige leden dier sectie, dat het dagelijksch be stuur opnieuw de verhooging voordroeg, terwijl een voorstel van gelijke strekking eerst ten vorigen Jïjare door den Raad was afgestemd. In eene sectie werd door sommige leden be zwaar gemaakt tegen de som uitgetrokken voor ijzeren omkastingen en urinoirs. Die omkastingen bevorderen de onreinheid. Waar zij niet bestaan, 'g is de onaangename lucht oneindig minder. Een lid vroeg wat men dan verlangt. De urinoirs kunnen toch niet midden op de straat zonder omkasting - geplaatst worden, en eigenaars van huizen eu andere gebouwen beklagen zich steeds wanneer een urinoir j in de nabijheid van of tegen hun eigendom wordt geplaatst. Houten omkastingen zijn zeker nog min- der aan te bevelen. Bovendien treft men de hier gebruikelijke omkastingen ook in andere gemeenten, zooals te Amsterdam en in Den Haag, aan. Het stelsel wordt zoo min mogelijk toegepast. Daar i waar een urinoir noodig is en het zonder omkas- i ting kan worden geplaatst, geschiedt dit steeds bij voorkeur. In eene andere sectie werd door een lllid aangedrongen op spaarzaamheid in het gebruik dier omkastingen, wegens de onreinheid die steeds daarbinnen wordt aangetroffen. Andere leden waren voor die omkastingen, mits ze goed werden inge licht en er behoorlijk toezicht op worde uitge oefend. Algemeen was men van gevoelen dat het gebruik van duinwater tot doorspoeling veel ver betering in den bestaanden toestand zou brengen en dit dus zeer aan te bevelen is. Een lid vroeg inlichting of er reeds eenig plan bestond om in den toestand van uitmonding der riolen in de Binnenvestgracht en afvoer van de faecale stof fen verbetering te brengen. De overwulving toch heeft de bezwaren niet weggenomen en de toestand, zooals die thans bestaat, eischt dringend verbete ring. Meerdere leden sloten zich bij het gevoelen van dat lid aan, om op verbetering te wijzen. Weder in een andere sectie verklaarden twee leden zich tegen het aanschaffen van omkastingen voor urinoirs. Zelfs daar waar de urinoirs met duin water werden doorgespoeld, liet de reinheid te wenschen over. Naar hun oordeel waren vroeger de urinoirs beter ingericht. Een ander lid was van een tegenovergesteld gevoelen, mits maar de urinoirs behoorlijk werden schoongehouden. Alleen door eene gewijzigde inrichting kon aan de bezwaren van de beide eerstbedoelde leden worden tegemoet gekomen. - De natuuronderzoeker Carl Bock, wien door het Ned.-Ind. gouvernement een zending is opge dragen ten behoeve van 's rijks museum van na tuurlijke historie te Leiden, kwam den 16den Juli te Koetei aan en begaf zich onmiddellijk naar den sultan, alwaar hij eenigen tijd doorbracht. Van Teggarong vervolgde hij zijn tocht naar de binnenlanden van Koetei, vergezeld van een ver trouwd hoofd en de noo lige volgelingen. Hij was van plan de reis te doen over land door bet ge bied van Teweh naar Bandjermassing. Naar men zegt, zal de sultan van Koetei hem op die reis vergezellen. Het schijnt dat de heer Bock bezield is van den noodigen ondernemingsgeest, want sedert 1864, toen dat traject door den toenmaligen adsistent-resident Dahmen werd gemaakt, heeft nog niemand dea moed gehad dat voorbeeld te volgen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piug van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 44.00, f 22.00, f 4.50 eu f 2.30de laagste 42.00, f 21.00, 4.00 en /"2.20 Voor den dienst in Ned.-Iudië zijn noodig eenige ouderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaam heid als hoofd- of als hulponderwijzer, en voor zien van aanteekeningen voor eenige audere vakken van het onderwijs, bij voorkeur voor het Eransch. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, eu hulponderwijzers, beneden den leeftijd van vier en twintig jaren, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschre ven aau het departement van koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's-Gra- venhage, franco in te zenden request, onder over legging van de vereischte stukken. De gisteren gehouden stemming voor vier leden van het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente van Voorschoten en Veur c. a. had den uitslag dat gekozen zijn de heerenJ. Steneveld, J. Baart en J. L. Bemhardi en er een herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Van Dorp en G. A. Alblas. Het aantal tot dusver aan de universiteit van Amsterdam voor het studiejaar 1879/80 in geschreven studenten en hoorders bedraagt 413, waarvau in de godgeleerdheid 20, in de rechts geleerdheid 39 (16 hoorders), in de geneeskunde 255 (14 hoorders), in de wis- en natuurkunde 59 (37 hoorders), in de letteren en wijsbegeerte 40 (30 hoorders). Hieronder zijn 155 milit. medici en onder de hoorders voor afzonderlijke lessen komen 7 dames voor. Zaterdag zijn in Deu Haag 11 candidaten voor de hoofdonderwijzers-akte geëxamineerd, van welke zijn toegelaten A. J. Fijan uit Capelle aan den IJsel, W. E. Keizer eu J. L. A. Van Poelje uit Gouda, A. J. Lans uit Haastrecht. Bij resolutie van den minister van binnen- landsche zaken is, naar het Utr. Dagbl. meldt, krachtens 's Konings machtiging, afwijzend beschikt op het verzoek om geheele of gedeeltelijke ver nietiging van de kiezerslijst te Harmeien, op grond dat zoodanige vernietiging zou in zich sluiten eene beslissing over burgerschapsrechten, die volgens de grondwet aan de rechterlijke macht behoort. De stoomboot „P. Caland", Zaterdag van Rotterdam op weg naar Nieuw-York, geraakte op de Zuid aan den grond, doch is gisternacht met adsisteDtie van de sleepbooten „Delfshaven" en „Nelly" vlot gekomen en in den Hoorn geankerd. Gemengd Nieuws De politie is met medewerking van dr. Andreson te dezer stede tot de ontdekking gekomen van een misdaad, die, hoe afschuwelijk ook, diep medelijden doet opwekken met de onge lukkige, die zich zoozeer vergeten kon. De justitie heeft zich van haar verzekerd, terwijl twee des kundigen met de schouwing van het lijkje zijn belast. Hedenmiddag te halfdrie voer ereen schipper door het Rapenburg. Op het dek bevon den zich drie personen, naar gissing vader en twee dochters. Een dier dochters had het ongeluk over boord te vallen en de schipper toen de tegen woordigheid van geest om dadelijk zijn hand toe te steken, die de drenkelinge greep. Ze werd zoodoende naar het vaartuig getrokken en daarna met veel moeite weder op het dek gehaald. Door J. J. Schuitemaker, veldwachter, en H. Vink, rijksveldwachter, beiden wonende te Oegstgeest, is Zaterdag-nacht buiten de Witte- poort bij de spoorbrug uit een sloot een Leidsch ingezetene gered, die vermoedelijk door de duister nis misleid daarin gevallen was. Uit Maassluis wordt gemeld: Zater dag-avond is op de West gestrand het Engelsche stoomschip „Luna", gevoerd door kapt. Phillips, met granen, van Dautzig naar Rotterdam. Het schip zit geheel onder water. De bemanning, be staande uit 15 man, is gered en alhier aange bracht en door tusschenkomst van den heer Dirk zwager, consulair agent van Engeland, verzorgd en van kleederen voorzien. Een der verkoopers van geheime ge neesmiddelen te Groningen is dezer dagen door de rechtbank veroordeeld tot eene boete van f 10O of 14 dagen gevangenisstraf, wegens het „onbe voegd verkoopen van geneesmiddelen" in dit geval Holloway-pillen en zulks na reeds een maal te dezer zake te zijn veroordeeld geweest. De zaak is dubbel gewichtig, omdat het hier een groot depothouder geldt, die zijne waren in wijden omtrek verspreidt. Een boekdrukker en zijn wederhelft, woonachtig in de rue du Cherehe-Midi te Parijs, werden kort na middernacht uit hun slaap gewekt door een hevig gekraak, en nog voordat zij zich rekenschap konden geven van dat ongewone ge luid, lagen zij reeds met hun geheelen inboedel in een onder hun verblijf gelegen paardenstalde

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1