DAGBLAD. N°. 6035. Maandag 20 October. A0. 1879. Twecclc Blad. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANTS Voor Uiden per 3 miandeo1.10. Franco per post1.40. Af. i nderlijte Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 October. Bij don post van de kosten voor het verstrekken van een aanleg voor duinwater vroeg in eene sec tie een lid, naar aanleiding van ten vorigen jare daarover gevoerde discussiën, inlichting omtrent de verplichting van concessionarissen, bij den aan leg van duinwaterleiding ten behoeve van particu lieren. Daarop werd geantwoord dat de verplich ting van concessionarissen zich, ingevolge art. 5 der concessie, niet verder uitstrekt dan tot het leggen der hoofdhuizen, waar die ontbreken, in aansluiting met het buizennet. Het maken der aansluiting vau de hoofdbuis naar de gebouwen of woningen, door het leggen van kleinere pijpen, komt voor rekening van hem die de aansluiting verlangt. Een ander lid was door die uitlegging niet bevredigd en bleef van gevoelen dat conces sionarissen, volgens hetzelfde art., verplicht zijn voor de geheel e aansluiting zorg te dragen. In eene sectie wwd gevraagd of de rentegarantie der gemeente niet langzamerhand zou verminderen. Zij is weer tot het volle bedrag uitgetrokken. Men hal zich gevleid nu reeds eenige verminde ring te zullen vinden en zag zich dus daarin teleurge-leid. Een ander lid meende dat daarop, in de eerstvolgende jaren althans, niet te rekenen valt. Weder een ander lid was van gevoelen dat daarop na verloop van enkele jaren, zij het dan ook niet in de eerste vijf jaren, toch wel eenig uitzicht zou bestaan. Ook in eene andere sectie vond epn lid aanleiding tot de vraag of nog steeds het volle bedrag der rentcgarantie moest worden voldaan. Bevreemding wekte het dat de raad on kundig bleef van de financiëele uitkomsten der Maatschappij. Algemeen verlangde men een ver slag, zooals dit aan de aandeelhouders was uitge bracht in de vergadering waarin de eerste rekening was goedgekeurd, waaruit zou blijken hoevele con tracten voor waterlevering waren gesloten en welk bedrag daarvoor is ontvangenmaar vooral zou men gaarne in het bezit gesteld worden van een afschrift der exploitatie-rekening, ten einde daar uit bekend te worden met den finantiëelen toe stand der Maatschappij en met de vooruitzichten omtrent afname der jaarlijksche uitkeering als rentegarantie. Een lid vestigde de aandacht op de onreinheid van de waterplaatsen in de Stadszaal en wenschte dat daarin verbetering werd gebracht. De uitgetrokken som van f 572 voor nog twee straatvegers was in eene sectie door een lid met genoegen opgemerkt. Hij meende dat daarmede in eene wezenlijk gevoelde behoefte zou worden voorzien. Een ander lid was tegen elke uitbreiding van het stelsel van eigen beheer en dus ook tegen hetgeen hier voorgesteld wordt. Het was toch niet mogelijk alles onder eigen beheer te. doen uit voeren en in vele gevallen verdiende dit ook geen aanbeveling. In eene andere sectie merkte een lid op dat de 37 stadswerklieden knappe en in hunnen stand bekwame menschen moesten zijn, niet, zoo als nu met velen het geval was, afgeleefd en bijna niet meer in staat om te werken. Meer bijzonder kad bedoeld lid op het oog de drie snoeiers, die naar zijne meening al zeer onbekwaam in hun vak waren, daar zij bij het snoeien niet met oordeel te werk gingen en hierdoor de hoornen slecht be handelen. Hij vestigde, tot staving van zijn ge voelen, de aandacht op de boomen tussehen de Zijl- en Spanjaardsbruggen, die z. i. inderdaad mishandeld waren. Een ander lid wenschte de on bekwame werklieden ontslagen en door andere, bekwame, vervangen te zien. Daartegen werd in het midden gebracht het nadeel dat hieruit voor de gemeente zon voortvloeien, daar allen in het pensioensfonds waren opgenomen en dus aanspraak hadden op pensioen. Ook in deze sectie kwam op nieuw ter sprake het denkbeeld om eigen beheer zooveel mogelijk door aanbesteding te vervangeD, waartegen werd aangevoerd dat men te Botterdam, na het stelsel van openbare aanbesteding te heb ben beproefd, teruggekeerd was tot eigen beheer. In eene sectie werd de vraag gedaan of er geen middelen te vinden zijn om te zorgen dat de stoombrandspuit vroeger bij den brand aan wezig is. Steeds is zij de laatste. Wenschelijk ware het dat zij de eerste konde zijn. Dit zou waarschijnlijk vele branden in den aanvang stuiten. Een ander lid merkte op dat daartoe personeel en paarden steeds in de onmiddellijke nabijheid zouden moeten zijn, hetgeen alleen mogelijk is met opoffering van groote kosten, die de finan- tieele krachten dezer gemeente in dit opzicht te boven gaan. In gevallen van grooten en langdu- rigen brand kan de stoomspuit toch, zooals meer malen gebleken is, uitnemende diensten bewijzen. Dat schijnt dan ook inderdaad meer hare eigen aardige bestemming te zijn. Wanneer zij bij kleine branden dadelijk bij de hand was en in werking werd gebracht, zou in verhouding tot het brand gevaar te veel waterschade worden veroorzaakt. Dat is dus niet wenschalijk. Ook in het buiten land begint men met handspuiten en wordt de stoomspuit het laatst aangevoerd. Toch werd de wenschelijkheid niet tegengesproken dat zij in sommige gevallen vroeger aanwezig kon zijn. Met het oog daarop vestigde een ander lid de aandacht op het bestaan van een kleiner soort stoomspuit, die spoediger en gemakkelijker ver voerd kan worden. Hij zou het wenschelijk ach ten er zulk eene aan te schaden en die te plaat sen in een ander deel der gemeente dan waar dc tegenwoordige spnit geborgen wordt. Daarentegen konden een paar gewone spuiten gevoeglijk wor den gemist. Hierdoor zou tevens een niet onbe duidend bedrag aan premiën van brandspuitlie- den kunnen worden bespaard, zoodat bij slot van rekening geene verhooging van uitgaven zou wor den veroorzaakt. Sommige leden vereenigden zich daarmede, andere verklaarden zich daartegen. Ook in eene andere sectie werd door een lid gewezen op de wenschelijkheid om de stalling der paar den meer in de nabijheid der stoomspuit te bren gen. Meermalen was reeds het ongeriefelijke dier verwijdering gebleken. Meerdere leden ondersteun den dien wensch en drongen op verandering in den toestand aan. Een der leden deed nog de vraag of er vooruitzicht bestond dat aan de behoefte aan brandkranen zal worden te gemoet gekomen. Een ander lid gaf te kennen dat, naar zijne mee ning, het gebruik dier brandkranen aanmerkelijk minder kosten zou veroorzaken dan men wellicht denken zou, indien maar de kranen alléén in geval van brand gebruikt werden en bij niet-ge- bruik gesloten bleven. Weder in eene andere sectie maakte mede een lid de opmerking dat de stoomspuit in den regel te laat kwam, waartegen in het midden werd gebracht dat die spuit eerst dan goede diensten kou bewijzen, wanneer er eene permanente brandweer was, die met personeel en paarden altijd gereed stond om op het eerste gerucht van brand zich onmiddellijk naar de plaats des onheils te begeven, terwijl hier de paarden der artillerie, die daarvoor beschikbaar zijn ge steld, de stoomhrandspuit moeten gaan halen, waarmede natuurlijk veel tijd verloren gaat. De noodzakelijkheid van den torenwachter, en derhalve ook van diens adsistent, werd in eene sectie door een lid niet ingezien. Eenige leden deelden dat gevoelen, andere daarentegen waren voor het behoud dier betrekking. Gemengd Nieuws, Dezer dagen werd als eene bij zonder heid medegedeeld dat te Dordrecht de aardbezie- planten voor de tweede maal dit jaar bloeien, terwijl sommige bloesems reeds vrucht gezet hebben. Thans meldt men ons dat in de Kaag in meer dan één tain hetzelfde plaats heeft. Het moet zelfs op meer plaatsen het geval zijn. Te Oude-Wetering is in een sloot ver- dronken een bijna tweejarig kindje van den heer J. R. Op den Spoorsingel te Delft is gis ternacht zekere P., wonende te Hof van Delft, door de politie aangehouden wegens het ongedekt vervoeren van 18 liter gedistilleerd ad 45 pet., in drie zoogenaamde blikken harnassen en 3 fles- schen. Een hem vergezellend persoon had op het zien der agenten zich uit de voeten gemaakt. Uit hoofde de aangehoudene een juk droeg, kwam de politie op het denkbeeld dat er in den om trek wellicht nog iets verborgen moest zijn en na eenig zoeken ontdekte zij nabij het station, onder bet gras en brandnetels verborgen, een fust inhoudende 20 liters gedistilleerd ad 46 pet. Door den gemeenteraad van Amster dam is aangenomen het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wijziging van de alge- meene politieverordening en daarin op te nemen eene bepaling, waarbij de bestuurders van rij- of voertuigen en van handkarren verplicht zijn, bij het naderen van een tramwagen, het voor dezen aangelegd spoor onmiddellijk te verlaten op de eerste daartoe door den voerman van den tram met de schel gegeven waarschuwing. Den 5den October vervoegde zicheen vreemdeling op een bankierskantoor te Amsterdam om cheques in te wisselen. Men weigerde de beta ling, doch zou om inlichtingen naar Londen seinen. De vreemdeling kwam niet terug, en te recht, want nu zoekt de politie hem, daar hij te Rot terdam er in geslaagd is een bankierskantoor voor f 800 op te lichten. Door den krijgsraad te 's- Bosch is P. S., hoornblazer bij het 2de reg. inf., veroordeeld tot twee maanden detentie, wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie door een meerde ren in rang met woorden te beleedigen en te bedreigen, gepaard aan verzachtende omstandig heden. Uit Zwartsluis wordt gemeld dat de oudste vrouwelijke ingezetene, de 93-jarige B., Donderdag op jammerlijke wijze om het leven is gekomen. Kond als ze was, wilde zij een kooltje nemen, in 't half-donker, en schijnt zij de test vóór de stoof te hebben gezet, waardoor hare kleeren in brand geraakt zijn. Zij is kort daarop aan de brandwonden bezweken. Zekere J. v. B. te Oss, die geweigerd had inkwartiering in zijn huis op te nemen, is door het kantongerecht aldaar veroordeeld tot eene geldboete van f 50, subsidiair een gevange nisstraf van zeven dagen. Eerste qualiteil rnndvleesch wordt thans te Deventer voor 60 a 70 cents per kilo verkocht.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1