JV°. 6033. Vrijdag 17 October. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Cotirant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Gistemamiddag heeft een mansper soon, alhier niet te huis behoorende, als commis sionair getracht bij eenige winkeliers in naaima chines bestellingen te doen, welke voorwerpen bij den rector van het gymnasium te Warmond moesten bezorgd worden, daar men echter al dadelijk kwaad vermoeden tegen dien persoon koesterde, is zijn poging tot oplichting niet gelukt. Des avonds omstreeks halfnegen is de heer H. door een vigelante, welke van de vischbrug kwam afrijden, aangereden, ten gevolge waarvan die heer viel, cd een schramp in het aangezicht heeft bekomen. In Den Haag is weer eens een dief op de oude, maar dikwijls doeltreffende wijze ont dekt. In de kast waaruit nu en daD iets vermist werd, verborg men een agent van politie, die den dief, huisknecht van den bestolene, op heeterdaad etrapte, toen hij zich met een sleutel toegang tut de kast verschafte. Den fabrikant L. Vogel te Middel burg is door een bankier te Londen de vervaar diging en levering opgedragen van een half dozijn brandkasten, waaronder één vanzeergrooteaftneting. Gisteren heeft teGroningeneentwee- de voorstelling van de maskerade „Graaf Edzard's intocht binnen Groningen" plaats gehad. Het varen thans de leerlingen der voorbereidende school voor middelbaar en hooger onderwijs, die, a.le in prachtige pakken uitgedost en op hitten en ezels gezeten, een tweede blijde inkomst te zien gaven. De burgemeester weigerde het verlof tot een fakkeltocht, zoudat de rondgang alleen bij dag geschiedde. De krijgsraad te 's-Bosch heeft J. J. G. P. S., korporaal bij het 3de reg. huzaren, veroordeeld tot acht maanden cellulaire gevange nisstraf en drie dagen detentie in de plaats eener geldboete van f 8 wegens moedwillige verwonding door middel van eene sabel gepleegd, geene ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan twintig dagen hebbende veroorzaakt. Eene Engelsche, net gekleede jonge dame werd te Parijs dezer dagen, op het oogen- blik dat zij de hand in den zak van een dame stak, door de politie betrapt en naar het politie- bureel overgebracht. Daar aangekomen hield zij zich krankzinnig; maar men liet zich niet ver schalken en ging tot het doorzoeken harer zak ken over, waariü Dog zeven portemonnaies ee- vonden werden. De huiszoeking bracht onderschei dene voorwerpen van hooge waarde aan den dag, en het bleek dat men te doen had met een En gelsche dievenbende, bestaande uit vijf vrouwelijke personen, onder leiding van een man, die ech ter op het oogenblik niet te vinden was. De medeplichtige vrouwen werden allen op één na, die ontsnapt was, in hechtenis genomen. Van Hamme, de man van de aanplak biljetten, is te Rijssel in hechtenis genomen en van daar naar Brussel overgebracht in de gevan genis des Petits-Carmeshij werd vervolgd wegens valschheid in geschrifte. Te St. - Petersburg is een nieuwe brug ingewijd, die den naam des keizers draagt en meer dan 5 millioen roebels heeft gekost. De brug is 1404 voet lang, 77 voet breed; aan ijzer weegt zij 5616 ton. De ontwerper en ingenieur, kolonel Struve, is door den czaar tot generaal-majoor bevorderd. De „Army and Navy Gazette" maakt met lof melding van de uitviuding van een af standsmeter door een recruut te Chatham, den zoon van een Duitschen gezichtkundige. Met be doeld instrument, waarvan de samenstelling zeer eenvoudig is, kan in korten tijd, t. w. in 40 seconden, elke afstand tot op ongeveer 6500 schreden bepaald worden. Reeds drie dagen achtereen had een deurwaarder tevergeefs aangeklopt aan het verblijf van een persoon in de rue Bonaparte te Parijs, wiens inboedel hij in beslag moest nemen. Dcor tusschenkomst van een commissaris van politie werd nu de deur geopend, en daar vond men den bewoner tegen zijn bed geleund onder het, gewicht van een zware steenen fontein, die het hem on mogelijk maakte op te staan. Hij verhaalde nu met zwakke stem, dat hij vier dagen te voren dronken was thuis gekomen. Te bed liggende, gevoelde hij zich ongesteld en, willende opstaan, had hij zich aan de fontein vastgegrepen, doch deze had losgelateD en was op hem nedergevallen. Wel had hij herhaaldelijk om hulp geroepen, doch zonder gevolg. Men zond nu onmiddellijk om een geneesheer, en eindelijk kon de deurwaarder zijn werk beginnendoch nauwelijks was hij daarmee bezig, of hij moest het weer stakende drinkebroer was nog vóór de komst van den dokter overleden. Uiteen huis op den boulevard Saint- Martin te Parijs weerklouken Maandag hevige angstkreten. Onmiddellijk drongen buren en voor bijgangers binnen en Dadat men de gesloten deur, waaruit het geluid voortkwam, had opengebroken, vond men de bewoonster, een weduwe, bewuste loos op den grond liggen. Toen zij tot'bewustzijn was teruggekeerd, verhaalde zij, dat haar zoon, een deugniet van zeventien jaren, haar eerst hevig had geslagen en vervolgens getracht had haar in een kast met kleederen op te sluiten. Ouder de worsteling, die daarop was gevolgd, had zij het bewustzijn verloren. Dat verhaal wekte zoo groote verontwaardiging bij de omstanders, dat het der inmiddels toegesnelde politie de grootste moeite kostte den jeugdigen booswicht aan hunne handen te ontrukken. Een houthakker uit het bosch van Andoine (dep. Ome) had onlangs voor zijn kin deren, waarvan het oudste nauwelijks vier jaren telde, kleine bijltjes gemaakt bij wijze van speel goed. Terwijl zij met die vrij gevaarlijke voor werpen speelden, had de moeder hen een oogen blik alleen gelaten, met de aansporing tot de kleinen vooral voorzichtig te zijn. Bij haar terug komst wachtte haar een vreeselijk schouwspeleen der handjes van het jongste kind was geheel afge houwen, terwijl zich aan het hoofdje een gapende wonde vertoondedie verminkingen waren veroor zaakt door het oudste kind, toen het een stuk hont wilde kloven. Weinige oogenblikken na de terugkomst der moeder overleed het kleine slachtoffer. Terwijl de veertienjarige zoon van den geneesheer te Perrières een wandeling in den omtrek maakte, vroeg een troep Zigeuners, die met mandenwerk te koop liep, hem den weg naar Nemours. Om des te beter aan dat verzoek te kunnen voldoen, vergezelde het jongmensch hem een eind weegs, doch die welwillendheid kwam hem duur te staan. Toen de Zigeuners nl. op een eenzame plek waren gekomen, pakten zij hun gids beet en sloten hem in een kist op den wa gen, dien zij bij zich hadden. In dat eDge ver blijf werd de knaap naar Nemonrs vervoerd, een afstand van 25 kilometer. Daar kwam hij aan, uitgeput van honger, angst en vermoeienis, een gevolg zijner vruchtelooze pogingen om te ont snappen, wat hem ten laatste toch nog gelukte, dank zij het medelijden van een knaap, tot den troep behoorende en die tot zijn bewaking was achtergelaten. Op aanwijzing van den ontsnapten gevangene is de politie er spoedig in geslaagd de hand op de gevaarlijke bende te leggen. In Servië is, volgens berichten uit Belgrado, de oogst van wijn, koren en vruchten dit jaar bijzonder gunstig geweest. Voor Amerika en Frankrijk zijn daar reeds 300,000 centenaars gedroogde pruimen aangekocht. Bij een daglooner in het Fransche dorp Barres traden onlangs 's avonds drie personen binnen, die nachtverblijf vroegen, om het even waar men hun een plaatsje wilde aanwijzen. Nau welijks had de daglooner den tijd hun een ant woord te geven, toen een der drie onbekenden hem een revolver, dien hij bij zich had, op de keel zette met de woorden: „Je geld of je leven terwijl een der andere bandieteD hem met een mes aan het hoofd verwondde. De vrouw van den daglooner evenwel had weten te ontkomen en be gon nu uit alle macht om hulp te roepen, waarop het drietal zich uit de voeten maakte, den armen man in beklagenswaardigen toestand achterlatende. Maandag-avond zijn de Bruchsal twee goederentreinen in botsing gekomen, die beide ook reizigers vervoerden. Drie reizigers bleven op de plaats dood en 13 werden gekwetst, benevens twee spoorwegbeambten. De machinist, door wiens schuld het ongeluk ontstaan is, heeft zich uit wanhoop met een pistoolschot van het leven beroofd. Te Brest zijn door een benzine-ont- plofEng bij een verver zes personen gewondtwee verkeeren in levensgevaar. Te Sedan viel een bier brouwer in een vat met kokende hophij werd er uitgehaald, maar stierf aan de bekomen hraudwonden. Te Grenoble heeft een onderofficier zich doodge schoten, omdat hij een straf, die hem was opgelegd, niet wilde ondergaan. Te Venetië had een jonkman van ouden adel een liefdesbetrekking aangeknoopt met een burgermeisje; eenige weken geleden werd hij ziek en zijn minnares vernam niets van hem. Dezer dagen bij toeval het klooster van het kerkhof van San-Michele bezoekende, zag zij op een grafsteen den naam van haar minnaar. Het meisje viel in onmacht en toen zij daaruit ontwaakte, bleek het dat zij krankzinnig was geworden. Het blijktdat miss Edwards, de Liver- poolsche jonge dame, wier verdwijning zooveel sensatie maakte, te Birmingham is geweest. Zij had daar in Corbett's Temperance Hotel van II Sept. tot 8 Oct. gelogeerdzij ging 's morgens uit en kwam eerst 's avonds thnis. Na den 3den had men haar niet meer gezien. Bij Grenoble worden thans proeven genomen met de vuurballen van Lamarre, eene uitvinding, waardoor men in eene belegerde stad kan ontdekkeD, waar de belegeraars 's nachts loopgraven aanleggen en batterijen oprichten. De bal geraakt in vuur spoedig nadat hij uit het kanon wordt geschoten en geeft een tijdlang een fel licht, zoodat de belegerden bun geschat kunnen werpen in de richting, waar men door den vuur bal den vijand aan 't werk heeft gezien. Aan den vuurbal is eene bom verbonden, die op onge regelde tijden ontploft en mitsdien de soldaten, die den vuurbal trachten uit te dooven, met den dood bedreigt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1