aanvragen om verlof te talrijk zijn, zoodat bij in williging een minder aantal manschappen onder de wapenen zon blijven dan vroeger per regiment als minimum is aangegeven, dan zullen bij voorkeur in aanmerking komen de meest geoefenden en zij, die ten gevolge van het vroeger getrokken nummer na 1 Mei 1880 als blijvend gedeelte zijn aange wezen. De commandanten der corpsen zullen in dat geval beslissen welke manschappen voor vier maanden, of welk gedeelte der manschappen ach tereenvolgens voor twee maanden met verlof zal vertrekken. De manschappen, die kunnen bewijzen, dat hunne tegenwoordigheid in het gezin noodig is, zullen vóór de overigen in aanmerking komen. Yan 7 September tot 4 October zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast 5 runderen in Zuid-Holland. In het vorige tijdperk van vier weken waren er eveneens vijf door aangetast. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal morgen en die van den minister van koloniën Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „W. A. Scholten" is gisteren van Nieuw-York te Maassluis aangekomen. Gemengd Nieuws. Èn studenten èn honderden ingezete nen trotseerden regen en wind, welke zich gister avond gedurende den optocht bij gelegenheid der ontgroening der nieuwe muzenzonen onophoudelijk deden gevoelen. Het was echter alsof men ver schillende woningen waar de stoet voorbijtrok door het afsteken van bengaalsch vuur voor dit ongerief wilde tegemoet komen, want somtijds was het alsof de menigte door een zee van vunr haar ommegang deed. De muziek speelde er daarbij dapper op los en ook de fakkels bleven den weg der „spes patriae" verlichten, totdat deze zich binnen de muren van haar eigen gebouw aan ieders blikken had onttrokken. Gisteren werd te Bodegraven bij publieken verkoop verkocht een stuk wei- en hooi land ter grootte van 3 hectaren, 49 aren en 79 centiaren voor de aanzienlijke som van f 12,200 buiten de kosten van 10 pet. De met de „Conrad" overgevoerde en in Indië wegens insubordinatie veroordeelde twee matrozen, de een tot tien en de andere tot vijf jaren kruiwagenstraf, zijn gisteren gevankelijk naar Leiden overgebracht. De proef, door de AmsteTdamsche melkinrichting genomen, om melk per glas op straat te verkoopen, is vrijwel geslaagd, zoodat het voornemen bestaat, in het a. s. voorjaar op uit gebreider schaal daarmede voort te gaan. De ver koop bedroeg, naarmate het weder minder of meer warm was, van 100 tot 600 glazen per dag. Te Haarlemmermeer is Maandag-mor gen afgebrand de boerderij van Pieter Van Leeu wen te Aarlanderveen, staande aan den Spiering- weg, bij den Spaarnwouderweg, en bewoond door L. Van Leeuwen. Al het vee, het meeste huis raad en goud en zilver zijn gered. De boeren gereedschappen, het hooi en koren zijn verbrand de melkgereedscbappen gedeeltelijk. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Men vermoedt dat hij is ontstaan door .vonken uit een fornuis, dat nogal dicht bij den dorsch- vloer stond. Te Delft circuleert een adres aan den gemeenteraad, uitgaande van werklieden aldaar, tot afschaffing der kermis. Naar men berekent moet de heden te sluiten tentoonstelling van Arnhem den deelheb bers op een nadeelig saldo van 30 pet. komen te staan. Hebben de gamelangspelers menige herionering aan Nederland medegenomen, zij heb ben ex ook menige achtergelaten, behalve aan de tonen hunner speeltuigen. Te Arnhem hebben zij velen verzuimd te betalen, sommigen voldaan met de lombardbriefjes van hnn niet gekregen, zooals vroeger verteld werd, maar gekochte hor loges, die zij te pand hadden gegeven. Men ziet hieruit dat de Westersche zeden en gewoonten langzamerhand toch ook op de Oosterlingen vat krijgen. Ze zijn Zaterdag-morgen met de „Madura" naar Indië teruggekeerd. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" schonk hun ook nu weder vrijen overtocht. De a r r o n d issements-rechtbank te Rotterdam heeft gelast buiten vervolging en in vrijheid te stellen J. C. Q., die op een signale ment, met zijn uiterlijk overeenkomende, wegens oplichting eenige dagen te voren was in hechtenis genomen. Uit mededeelingen zijnerzijds, van elders bevestigd, bleek, dat het signalement niet hem, maar een ander betrof. Als eene bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat in een der tuinen van het gasthuis te Dordrecht de aardbeziënplanten voor de tweede maal van dit jaar bloeien, terwijl sommigen dier bloesems reeds vrucht gezet hebben. Maandag-avond kwam de personen- trein, die te 10.5 van Zutfeu te Arnhem moest arriveeren, eerst te halfelf aan. Men schrijft deze vertraging toe aan de groote hoeveelheid aardap pelen die met dezen trein moest vervoerd worden, en waardoor hij te zwaar bevracht werd. Voor den z ee krijgsraad aan boordvan het wachtschip te Hellevoetsluis stond Zaterdag een jeugdig schepeling terecht, die binnen weinige maanden tweemaal gedeserteerd was. Ditmaal werd hij afgestraft met 60 slagen met de laarzen en voorts veroordeeld tot kromsluiting in de boeien gedurende eenige weken. Bij Jackson, in den Ameri kaanschen staat Michigan, liep verledeu Vrijdag te één uur in den ochtend een exprestrein tegen een stil staande locomotief, ten gevolge waarvan de elf waggons door en over elkander werden geworpen. Volgens de eerste berichten waren daarbij 25 per sonen omgekomen eu 30 gekwetst, doch men had nog niet al de reizigers onder de verbrijzelde wagens uitgehaald. Nog vóór het aanbreken van den dag was een bijzondere trein met genees- en heel meesters uit Detroit naar de plaats des onheils vertrokken. Verleden Woensdag werd een trein op den spoorweg tusschen Chicago en Alton, ten westen van de stad Kansas, Missouri, door twintig gemaskerden aangehouden, die een bestendig ge weervuur onderhielden, terwijl eenigen hunner eene met den trein vervoerde geldkist plunderden. De roovers ontkwamen met eene som van 50,000 dollars, waarvan 6000 in klinkende munt. Onlangs is m eld i ng ge maak t v an ve el- vuldige branden in het Iransche dorp Auvers. Het bij een daarvan gevangengenomen zestienja rig meisje heeft thans bekend, die allen te heb ben aangestoken. Zij heet Clémence Bessier en behoort tot een geacht werkmansgezin. Haar vader was een der ijverigste spuitgasten, die de branden bluschte, door zijne dochter, zonder dat men nog recht begrijpt waarom, zoo moedwillig gesticht. BUITENLAND. Frankrijk. Te Port-Vendres is weer een stoomschip aan gekomen met 400 geamnestiëerde communards aan boord. Louis Blanc was te Port-Vendres gekomen, om hen te begroeten en de eerste hulp te verstrekken. In zijne toespraak tot hen zeide bij Er is geen amnestie, zoolang er nog één uwer buiten het vaderland gehouden wordt. Een der aangekomenen is terstond over de Spaansche grens gezet en vier zijn te Perpignan in de gevan genis gesloten. De president der republiek heeft gisteren aan den nuntius Meglia de kardinaalsbaret ter hand gesteld. Italië. Zondag zijn de overblijfselen van Angelo Bru- netti, bijgenaamd Ciceruacchio, die van zijn zoon en zes anderen, in 1849 door de Oostenrijkers te Ca Tiepolo doodgeschoten, benevens die van in 1870 gesneuvelden, met groote plechtigheid naar den Janiculum overgebracht en op het ter ras tegenover San-Pietro in Montorio ter aarde besteld. Op de begraafplaats van den Campo VeraDO had de opgraving der beenderen en lijken der- genen, die in 1819 en 1870 gevallen waren, on der toezicht eener commissie plaats. Men vond overblijfsels van meer dan 300 personen met ge denkpenningen, flarden van roode hemden eBz. Een andere commissie, met Menotti Garibaldi aan het hoofd, haalde de beenderen van Ciceruacchio enz. van Porto Tollo af. Zaterdag waren alle overblijfselen in eene „chapelle ardente" in het spoorwegstation gereed gezet; een toevloed van menschen bezocht de plaats, terwijl de muziek op het plein treurmarschen deed hooren. Den volgenden dag begon de optocht te negen uren en ten gevolge van den grooten aandrang van volk werd de Janiculum eerst te één uur bereikt. De stoet bestond uit zes groote lijkwagens, de bloedverwanten en nakomelingen der dooden de vrouwen in zwarte sluiers gehuld de verte genwoordigers van Senaat en Kamer, den ge meenteraad, de vrijmetselaars met hunne banier, de vertegenwoordigers van 42 werklieden-vereeni- gingen enz. Tot de daken der huizen toe waren in de Trostevere met toeschouwers bezet. Bij de diepe groeve, waarin de verschillende kisten en eene urn met het overschot van Ciceruacchio werden bijgezet, hield de burgemeester eene rede, die zich onderscheidde door volkomen afwezigheid van al wat Oostenrijk en Frankrijk had kunnen kwetsen. Telegrammen. BRUSSEL, 14 October. Te Brugge is de clericale candidaat voor den senaat gekozen, ter vervanging van den heer Boyaval, liberaal. De gedeeltelijke werkstaking, die sedert eeDige dagen te Charleroi begonnen was, schijnt zich uit te breiden en een dreigend aanzien te verkrijgen. SIMLA, 14 October. Het Engelsche legerkamp te Alikheyl is door eene groote macht der omrin gende stammen aangetast. De aanval werd afge slagen door de troepen, die het kamp verlieten en den vijand uiteenjoegen. Van laatstgenoemde zijn 23 man gesneuveld. Aan den kant der Engel- scheu zijn 5 man gewond. ST.-PETERSBURG, 14 October. Het bericht in de Parijsche bladen over eene beleediging, welke de Russische consul te Salonica zou ondergaan hebben, is onjuist, daar niet de consul zelf maar een zijner geëmployeerden beleedigd werd. De consul vroeg tevergeefs voldoening aan de Porte, maar na ernstige vertoogen van prins Lobanoti' zijn de schuldigen gestraft, en de zaak is nu vol komen geregeld tusschen den gouverneur der pro vincie Salonica en den Russischeu consul. LONDEN, 15 October. In een bijeenkomst van conservatieven te Clitheroe verdedigde de minister Cross de houding der regeering in het Ooslersche vraagstuk, en het beginsel van nako ming der verdragen. Naar zijn gevoelen zou aan het Berlijnsche verdrag in al de hoofdpunten uit voering gegeven worden. Hij eindigde met te verklaren, dat de regeering zon volharden in de tot dusver gevolgde staatkunde. Aan de „Standard" wordt uit Berlijn on der dagteekening van gisteren gemeld, dat een defensief verbond tusschen Duitschland en Oos tenrijk gesloten en geteekend is. LEIDEN, 15 October. Tweede Kamer. Heden is aangenomen het ontwerp tot voorziening nopens de liquidatie der voormalige weeskamers en met 36 tegen 28 stemmen dat tot bevordering der immigratie in Suriname. Voorts is aangenomen een voorstel van den heer Godefroi nopens eene andere behandeling van het strafwetboek met overneming van de amendementen der commissie van rapporteurs. De burgemeester van Amsterdam heeft in de heden gehouden gemeenteraadszitting officiéél medegedeeld dat hij met 31 December a. s. zijne betrekking zal nederleggen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok denzelfden dagde „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok heden. Omtrent den zelfmoord van den heer en mevrouw Kortèweg, te Groningen, waarvan het gerucht zich als een loopend vuur door de stad verspreidde, wordt nader gemeld dat beiden, na Maandag-morgen nog een tweede ontbijt te heb ben gebruikt, aan de menscheu, bij wie ze in woonden, klaagden over onpasselijkheid, waarom zij zich te bed wilden begeven, hetgeen dan ook geschiedde. Verder op den dag lieten zij niets meer van zich hooren. Toen de huisgenooten ein delijk des avonds, na herhaald kloppen aan hunne kamer, geen gehoor kregen, gingen ze naar bin-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2