N". 6032. Donderdag 16 October. A\ 1870. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.if U0. fresco per poet.1-W- iizonderiijke Nosunixso tLOS. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTENTIES: Ten 16 regob1.08. todora regel meer0.17J. Grootere letten neer pleaternlmte. LEIBEN, IA October. Heden is afkondiging geschied van de ver ordening regelende het getal der leeraren, verbon den aan de gemeente-instellingen van middelbaar onderwijs alhier. De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen de voordrachten van Burg. en Weth.: tot wijziging van de verordening regelende de invordering van collegegeld op de gemeente- inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren tot tijdelijke voorziening in de vaceerende betrek king van leeraar in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschooltot tijdelijke voorziening in het onderwijs in de Engelsche taal aan de kweek school voor onderwijzers en tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school N°. 1 voor min vermogenden, de school N°. 3 voor minvermo genden en de meisjesschool 1ste klasse. Ook met het voorstel van Burg. en Weth. om aan den leeraar van het gymnasium, den heer Van Deventer, boven zijn jaarwedde eene personeele toelage van f 200 per jaar te verleenen tot 1 Sep tember 1884, ter tegemoetkoming in de voor dien leeraar verplichte bijdrage voor het rijkspeusioen- fonds, kan de commissie zich wel vereenigen, omdat het hier een buitengewoon geval geldt, hetwelk zich in het vervolg niet meer kan voordoen. Zij kan zich evenwel in geenen deele vereeni gen met het voorstel van Burg. en Weth. om eene som van 2400 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van gaskronen in de raadzaal en twee andere vertrekken van het raadhuis. Die uitgaaf komt haar toch voor te zijn eene zaak van luxe, waarvoor allerminst noodzakelijkheid bestaat. Zij ontraadt derhalve de aanneming van het voorstel. Met de voordracht tot den aanleg van trottoirs in enkele straten, met het oog op de exploitatie van den paardenspoorweg, kan de commissie zich wel vereenigen, op grond dat bij den bestaanden toestand ongelukken zouden te wachten zijn. Zij betreurt het evenwel dat bij de aanvrage om con cessie voor den aanleg niet aan den raad is mede gedeeld dat een werk als het onderwerpelijke het gevolg zoude moeten ziju van het verleenen der concessie. Ter benoemiüg van een onderwijzer in de gym nastiek voor de openbare middelbare en lagere scholen wordt de volgende voordracht aangeboden G. J. Mullers te Wageningen, A. G. Montfoort te Schiedam, J. N. Leget te Amsterdam. De commissie van financiën raadt tot goedkeuring van de rekeniDg der plaatselijke schoolcommissie over 1878, in ontvangst en in uitgaaf ad 195,34. Curatoren van het gymnasium te Leiden hebben zich, naar men verneemt, tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek om eene aanschrijving van den vorigen minister in te trekken, waarbij bepaald werd dat er na 1 October 1881 geen suppletoir propaedeutisch examen zou mogen worden afgenomen. Na te hebben aan gewezen dat de wetsinterpretatie van dien vorigen minister willekeurig is, dringen de curatoren ook om deze reden op intrekking der bedoelde aan schrijving aan, dat de faculteiten zich waarschijnlijk, ondanks de ministeriëele opvatting, toch niet ge rechtigd zouden achten hen terug te wijzen, die zich uit 1 October 1881 voor het propaedeutisch examen mochten aanmelden. De faculteiten hebben enkel de wet toe te passen; de wet nu gebiedt alleen dat er nit 1 October 1881 geen admissie- examens worden afgenomen en geen promotie van het gymnasium naar de hoogeschool op den ouden voet plaats grijpe; zij zegt niets aangaande een termijn, binnen welken men, na met goed gevolg admissie-examen afgelegd te hebben of van het gymnasium te zijn gepromoveerd, ook het zooge naamd propaedeutisch examen behoort af te leggen. Men behoudt dus zijn leven lang het recht pro paedeutisch examen af te leggen, mits men maar vóór 1 Oct. 1881 zich op ééne van de twee moge lijke manieren, door admissie-examen of door gymnasiale promotie, den toegang tot dat examen verwerft. Dezer dagen werd gemeld dat voor de vacature-Vissering aan de Leidsche universiteit door de rechtsgeleerde faculteit aan curatoren waren aanbevolen de heeren Van Houten, Kerdijk en Borgesius. Het bericht was niet geheel juist. Niet de heer Van Houten, maar mr. Kerdijk stond de eerste op de voordracht. Wij kunnen er nog bijvoegen, zegt de N. It. Crt., dat curatoren zich met den weusch der faculteit hebben vereenigd, en den heer Kerdijk aan de regeering hebben aanbevolen. Uit het verslag van hetgeen het laatste jaar door de hier ter stede gevestigde Maat schappij van Weldadigheid ten behoeve van die Leidsche ingezetenen gedaan werd, welke om de een of andere reden gedrongen waren hulp in te roepen, blijkt dat die hulp dikwerf inge roepen werd, ten bewijze waarvan strekt de be langrijk hoogere som die dit jaar voor ondersteu ning werd uitgegeven, en welke ƒ1100 meer bedroeg dan het vorige jaar. Gelukkig was men in staat aan alle aanvragen te voldoen, die na ingewonnen informatiën bleken te behooren tot die categorie welke de Maatschappij zich ten doel stelt. Het totale bedrag dat voor ondersteuning besteed werd beliep eene som van ƒ6099.49. Door den laugdurigen en nijpenden winter werd menig gezin gedwongen de hulp der Leidsche Maatschappij in te roepen en klom het getal on dersteunden daardoor dit jaar tot 305hiervan waren 106 eenloopende personen, terwijl de ove rige 199 hetzij een grooter of kleiner huisgezin hadden. Voor de ouden van dagen, die zeiven niet meer in staat zijn geheel in hun onderhoud te voor zien, werd ƒ1087 besteed. Voor tijdelijke hulp werd dit jaar ruim 100 meer besteed, waarvan zoo niet geheel toch het grootste gedeelte ten laste van den langdurigen winter komt. De belangrijkste vermeerdering van uitgaafhad ten behoeve van het onderwijs plaats. Door het aanzienlijk batig saldo van het vorig jaar ge voelden bestuurderen vrijheid om in enkele buiten gewone gevallen, bij uitzondering, ter bevordering van dit middel tot welvaart baar hulp te verke ren en zoodoende voor de toekomst van hen te zorgen, die door aanleg en vlijt daarop volgens hunne overtuiging met recht aanspraak mochten maken. De verkregen uitkomsten hebben hen dan ook niet beschaamd. Evenals het vorig jaar werden ook nu weder aan een gedeelte der arbeiderswo ningen verbeteringen aangebracht. Men stelt zich voor daarmede ook dit jaar voort te gaan. De afdeeling arbeid verschafte ook dit jaar aan heizelfde aantal personen als vroeger onafgebroken werk, waardoor zij in staat waren te zamen eene som van f 18,786.52 te verdienen. Dit bedrag is echter f 2000 minder dan het vorige jaar. Tot 1 Januari a. s. is er voorloopig werk genoeg. De gemeenteraad van Oegstgeest heeft be- slotên op het daartoe gedaan verzoek eervol ont slag en aanvulling van het hem toekomend wettig pensioen te verleenen aan den hoofdonderwijzer den heer W. Renaud aldaar; den hoofdonderwijzer aan de Morsch, den heer P. J. de Jong, over te plaatsen naar de openbare lagere school in de Leidsche Buurt en sollicitanten op te roepen voor de dientengevolge vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer aan de school voor lager onder wijs aan de Morsch. Voor den duur van den winterdienst, aan vangende den 15den October, zijn de telegraaf kantoren op de spoorwegstations der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij open als volgtAlk maar, Amsterdam (Westerdok), Amsterdam (Oos terdok), Delft, 's-Gravenhage, Haarlem, Den Hel der, Hilversum, Leiden, Schiedam en Utrecht (Maliebaan), van 7 uren voor- tot halfelf namid dag; Anna Panlowna, Apeldoorn, Baarn, Barne- veld, Beverwijk, Bussum, Castricum, Halfweg, Noordscharwoude, Piet Gijzenbrug, Schagen, Uit geest, Veenenburg, Velzen, Vogelenzang, Voor schoten, Vorden, Weesp, Winterswijk, Wormer- veer, Zaandam, Zaandijk en Zandpoort, van 8 uren voor- tot 1 uur namiddag, en van 3 tot 9 uren namiddag. Op de tentoonstelling te 's-Gravesande, die heden en morgen gehouden wordt, is een 2de pr., bronzen medaille, toegekend aan J. Prissel te Boskoop voor groene heesters en aan J. Van der Breggen Az. te Waddingsveen voor machi nale kaas, een bestuursprijs aan J. Van Tol te Hillegom voor eene verzameling pompoenen. Op de thans geopende tentoonstelling van zuivelbereiding te Londen is aan de Hollandsche boter de 1ste en 2de prijs toegekend, aan de Deeusche de 3de. Pieter Huisman, te Maasland, verkreeg een zilveren medailleHarmens Zonen, te Harlingen, een bronzen. Voor de Eransche taal werden gisteren in Den Haag 3 candidaten toegelaten, alsA. Bouman, uit Vlaardingen; J. De Haan, uit Barendrecht; W. Korteweg, uit IJselmonde. Voor het teekenen 4 candidaten allen toegelaten, alsIt. B. Beeuwkes, J. C. Bignell, G. II. Heyligers, uit 's-HageP. Ilaverhorst, uit Rotterdam. Voor de landbouw kunde 2 candidaten, die beiden werden afgewezen. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden gcëxam. 11 candidaten; 8 afgewezen en 3 toegelaten, als K. Benjert en K. Oh. Van Waalwijk uit Leiden A. Waasdorp uit Leiderdorp. Ofschoon de inschrijving als student van degenen, die de lessen aan de Groningsche hooge school willen bijwonen, nog niet is gesloten, blijkt toch reeds, dat dit jaar het aantal weder is toe genomen. Onder de ingeschrevenen zijn er namelijk 46, die voor het eerst die academie bezoeken, een getal, zoo hoog als wellicht in dertig jaren niet is bereikt. De inschrijving vau studenten voor de Delft- sche instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië heeft het verrassende resultaat opgeleverd, dat tot heden een getal van 112 studenten zich voor de lessen heeft aangemeld. De heer Eranz Küster te Amsterdam is tot ridder in de orde van de Eikekroon benoemd. Door het departement van oorlog is, ten aanzien van het buitengewoon met verlof zenden van een deel der militie, nader bepaald, dat, ver mits de eerste oefeningstijd der lichting 1879 op 12 maanden is vastgesteld, bij het teekenen van dit verlof elk begrip van loten moet worden uit gesloten. Zij die niet deelen in dit verlof kunnen namelijk, volgens de aanschrijving, in geen geval beschouwd worden als blijvend gedeelte ter voor ziening in het gebrek aan vrijwilligers. Ingeval de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1