Woensdag 15 October. iV. 6031. A". 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURART: Toot Leiden per S maanden.1.19. Franco per post.a 1-90. Afzonderlijke Nommeraa O.05. Deze Courant wordt dageljjks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIESt Van 18 regels1.05. ledera regel meer0.17-fc. Groolere letters naar plaatsruimte. Bij dit nommer wordt onzen Abonnés binnen de stad een spoorweglijstje met de Winterdieust- reeeling, aanvangende 15 October, van den Hol- landscheu spoorweg en de lijn LeidenWoerden aangeboden. De volledige dienst van de. laatste lijn is als volgt Van Leiden naar Woerden: Leiden 7.25 9.35 1.45 7.20 Hazerswoude-^oudekerk 7-40 9.50 2.3 7.33 Alphen 7.50 10.— 2.16 7.39 Zwammerdam 8.10.10 2.29 7.47 Bodegraven 8.9 10.19 2.39 7.55 Woerden 8.25 10.35 3.— 8.10 Van Woerden naar Leiden: Woerden 7.35 10.52 4.3 9.56 Bodegraven 7.50 11.6 4 23 10 9 Zwammerdam 8.— 11.12 4.32 10.15 Alphen 8.10 1.20 4.44 10.24 Hazerswoade-Kondekerk 8.20 11.27 4.55 10.32 Leiden 8.40 11.45 5.15 10.50 De treinen vertrekkende van Leiden om 7.25 v. m., 1.45 en T.20 n. m., en van Woerden om 7.35 v. m., 4.3 en 9.56 n. m. zullen te Zoeterwoude en Waarder stilhouden tot het uitlaten of opnemen van reizigers, indien daartoe tijdig het vereischte verzoek wordt gedaan. LEIDEN, 14 October. In verband met de kosten voor de middelbare scholen gaf bij bet onderzoek der gemeeutebe- grooting voor 1880 in eene sectie een lid zijne bevreemding te kennen, geen post te zien uit getrokken voor de op te richten Hoogere Bur gerschool voor meisjes. Een ander lid deelde dat g°voelen en gaf tevens den wensch te kennen dat, kwam de school ook al iu 1880 niet tot stand, er toch eene som werd uitgetrokken, voldoende om bet terrein en bet gebouw te bekostigen. Iu bet algemeen achtte dat lid een volledig over zicht van al de uitgaven, die vermoedelijk in 't ver volg nog te doen zijn voor scholen als auders- zins, niet overbodig, ten einde daardoor eene voorstelling te krijgen van hetgeen nog moet worden tot stand gebracht. In eene sectie verklaarde een lid zich zeer te gen het vcrleenen van toelagen ten behoeve van instellingen van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't AlgemeeD, en dus ook tegen die aan de Commissie voor de volks voorlezingen. Volgens dat lid moest men, wanneer men dergelijke zaken in 't leven riep, ook zelf in de daaruit voortvloeiende behoeften voorzien. De post voor renten van de bijzondere geld- leeningeu gaf in eene sectie een lid aanleiding om zijne bevreemding uit te drukken dat voor de gasfabriek, bij eene zoo groote winst als zij te genwoordig afwerpt, eene som van f 20,000 werd uitgetrokken tpt uitbreiding van het bedrijf kapi taal. Z. i. kon de winst met bet bedrag, tot die uitbreiding benoodigd, worden verminderd, waar door tekens de moeielijkheid werd vermeden om een volgend jaar, wanneer de winst eens niet zoo groot was als nu, deu hoofdelijkeu omslag tot ceu nog hooger cijfer te moeten opvoeren. Een ander lid bestreed die meeningde hoofdelijke omslag toch is een sluitpost, die door dezen maat regel volstrekt geene verandering zou ondergaan. Nog meende een lid dat eene vermindering van de winst eene verbooging van den gasprijs ten gevolge zou hebben, zoodat de ingezetenen door den voorgestelden maatregel bij slot van reke ning niet zouden worden gebaat. Door eenige leden werd vervolgens inlichting gevraagd omtrent de oorzaak van de slechte hoedanigheid van het gas. Zij betuigden hun leedwezen over de inge komen klachten. Een lid konde de gegrondheid dier klachten niet toestemmen, terwijl een ander lid meende dat het algemeen gebruik van geijkte meters die klachten zeker spoedig zou doen ver dwijnen. In eene sectie deed een lid de vraag boe lang de vroegere schatter bij de Bank van Leening nog iu het genot van wachtgeld zoude blijven. Hij kou bet niet goedkeuren dat iemand, nog in de kracht des levens, gedurende een aantal jaren eene niet onbeduidende som uit de gemeentekas zou trekkeu, zonder daarvoor eenigeu dienst te bewijzen. Hij vroeg of het niet mogelijk was hem bij voorkomende gelegenheid iu eene betrekking te plaatsen, waarvoor hij de geschiktheid heeft, ten eiude hem die jaarlijksche toelage te laten verdienen, door ten hehoeve der gemeente van zijne krachten partij te trekken. De uitgetrokken post voor kosten voor open bare vermakelijkheden gaf in eene sectie een lid aanleiding om dringend in overweging te geven den toestand van de Ruïne te verbeteren, vooral ook met het oog op de academische en andere feesten in 1880. Iu eene sectie- verklaarde een lid zich tegen het verkenen der toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. Die voor zich het geuot eener tooneelvoorstelliug wenschen, moeten dit dan ook zeiven maar betalen. Daarop werd geantwoord dat indertijd aan Commissarissen van den Schouw burg het uitzicht op die toelage was geopend. De aandeelhouders genieten trouwens slechts eene rente van 2 pet., hetgeen stellig niet overdadig kan worden geacht. Eerstbedoeld lid gaf te ken nen dat elk jaar, bij de vaststelling der begroo- ting, opnieuw over het verleesen dier toelage moet worden beschikt. Men is aan niets gebon den. De financieele toestand der gemeente gedoogt thans niet dat subsidie toe te staan. Een ander lid verklaarde zich mede tegen die toelage, op grond dat de Schouwburg eene particuliere in richting voor vermakelijkheden is. Wanneer de gemeente aan den Schouwburg eene toelage ver leent, waarom dan ook niet aan andere openbare vermakelijkheden, b. v. aan den eigenaar van een circus? Een lid meende dat het wellicht overwe ging zou verdienen, om, in plaats van eene toe lage aan den Schouwburg te verleeuen, eene be lasting op tooneelvertooningen en andere openba re vermakelijkheden te heffen, waartoe art. 240 der Gemeentewet de bevoegdheid geeft. Een an der lid drukte nog de wenschelijkheid van het geven van meer volksvoorstellingen uit. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft be sloten de Haarlemmervaart, gelegen buiten de Warmonderbrug, te verlichten, om zoodoende in een lang gevoelde behoefte te voorzien. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie te Hillegom is benoemd de heer J. T. Van Slijpe. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam heeft Zouilag san dr. A. G. Van Hamel op zijn verzoek eervol ontslag als predi kant verleend, onder verklaring van leedwezen dat hij bij zijn besluit was blijven volharden en oöder dankbetuiging voor de vele diensten, doorhem aan kerk en gemeente bewezen. De priüs Von Wied is gistermiddag te 4 u. 15 min. per Rijnspoor naar Duitschland ver trokken. Aan de Japansche ambtenaren, door hun gouvernement naar Europa gezonden, o. a. ter bestudeering van de inrichting der politie en van het gevangeniswezen, en thans hier te lande ver toevende, zijn door de ministers van buitenland- sche zaken en van justitie voor hun onderzoek toegevoegd de heeren Van den Bergh, procureur- generaal, en Netscher, inspecteur der gevangenissen, beiden 's-Hage. Voor de gymnastiek zijn gisteren in Den Haag van dG 5 candidaten toegelatenM. Boekholt en P. Dikshoorn uit Delft en H. A. Meerburg uit Zoetermeer. In April 1878 vereenigden zich de heeren E. A. T. Delprat, P. H. Holtzman, H. J. Koper, J. Peelen, P. E. Tegelberg, J. W. Visser en J. G. C. A. De Vogel te Amsterdam in commissie, met het doel eene kweekschool voor machinisten in het leven te roepen. Drie maanden later kon tot de oprichting der school besloten worden, daar de inschrijvingen van leden en donateurs der ver- eeniging tot een bedrag geklommen waren, vol doende voor de kosten van oprichting en de helft der exploitatie-kosten en er voldoende zekerheid bestond dat het ontbrekende door subsidiën zou worden aangevuld. Op de eerste bestuursvergade ring kozen commissarissen uit hun midden den heer P. E. Tegelberg tot president en den heer A. D. Zur Muhlen tot secretaris-penningmeester. Het huishoudelijk reglement werd vastgesteld en de heer J. W. Visser tot directeur benoemd. Door het gemeentebestuur van Amsterdam werd gunstig beschikt op het verzoek van het bestuur om haar kosteloos het gebruik af te staau van een school gebouw gelegen in de Oostenburger-middenstraat, dat onder de leiding van deH architect G. B. Salm met den meesten spoed voor hare nieuwe bestem ming werd ingericht, zoodat de opening den 19den October kon plaats vinden. De statuten der ver- eeniging werden goedgekeurd bij kon. besluit van IS Augustus 1878. De vereeniging telde bij hare oprichting 121 donateurs, die bijdragen ineens schonken van ƒ100 en meer, en 253 leden met eene jaarlijksche con tributie van minstens 5. In den loop van het jaar bedankten 11 leden voor het lidmaatschap en traden 31 nieuwe leden toe. Het is zeker een ver blijdend verschijnsel dat eene nieuwe onderneming al dadelijk door zulk een betrekkelijk groot leden tal gesteund wordt, en wel een bewijs voor de belangstelling in de zaak. Het bestuur hoopt dat die belangstelling moge blijven toenemen, en een steeds toenemend ledental daarvan het bewijs leveren. Niet alleen worden geldelijke bijdragen, maar ook het schenken van boekwerken, platen, teekeningen, instrumenten en modellen door het bestuur op hoogen prijs gesteld. De lessen zijn aangevangen met 16 leerlingen in afd. B en 22 in afd. A, waarvan de helft met bestemming het volgend jaar in de 1ste klasse van afd. B over te gaan, wanneer zij namelijk door hunne vorderingen daarop aanspraak zouden kunnen maken. De afdeeling A is eigenlijk bestemd om jongelieden tot machinist op te leiden, die alleen scholen voor lager onderwijs bezocht hebben en daarom ook theoretisch niet verder ontwikkeld worden als door ijverige studie in den tijd van twee jaar mogelijk is. Daarom staat er in het huishoudelijk reglement dat deze afdeeling meer bepaald bestemd is voor binnenlandsche' stoom vaart, kleine werkplaatsen, enz. Deze omschrijving geeft echter aanleiding tot de verkeerde opvatting dat voor de leerlingen dezer afdeeling het uitzicht op de betrekking van machinist bij de groote stoomvaart bepaald uitgesloten is. Dit is echter volstrekt het geval niet. Integendeel kunnen de leerlingen, die zich in deze afdeeling onderschei den door geschiktheid, ijver en vorderingen, er zeker van zijn dat zij ook voor de groote stoom vaart in aanmerking zullen komen. De interne-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1