Kapitein Markham, die met de „Iabjom" -• de „Barents" bij Nova-Zembla ontmoette, is in Londen teruggekeerd. Hij had rich voorgesteld naar Amsterdam te komen, om de koene Neder- landsche zeelieden te verwelkomen, die zonder ijsloods ondernamen en volbrachten wat de Noor wegers van de „Isbjorn" niet durfden wagen, doch bij zij» terugkeer in Engeland wachtte hem zijn promotie tot vlagge-kapitein van het admi raalschip in de Stille Zuidzee, en hij kan hel voorgenomen bewijs van hartelijke waardeering dus niet geven aan commandant De Bruyne en zijn wakkere offiieren en matrozen. Het is altijd gewaagd om te voorspellen, wan neer een zeilschip, dat van wind en weer afhan kelijk is, zal aankomen, doch zooals het zich nu laat aanzien, is het niet onwaarschijnlijk, dat de „Barents" den 14den of 15den October te ld mui den zal binnenloopen, en dus nog vroeger in het land zal zijn dan de brieven te Hammerfest met de post verzonden. "Van de Zaterdag per „Conrad" uit Oost- Indië aangebrachte schepelingen is een sergeant- schrijver vddr de aankomst overleden. Het lijk is naar het hospitaal overgebracht en zou op mili taire wijze begraven worden. Twee matroze» waren wegens insubordinatie tot gevangenisstraf veroordeeld en zijn in verzekerde bewaring op het wachtschip overgegaan. Vijf schepelingen zijn tot herstel van gezondheid Daar het hospitaal te Wil lemsoord gedirigeerd, en aan do achttien overigen is verlof verleend om zich, na het verstrijken daarvan, aan te melden aan het wachtschip te Willemsoord. Men verneemt dat de heer L. P. Brandts Buys zijn aanvrage om ontslag als directeur der liedertafel „Rotte's Mannenkoor" heeft ingetrokken. Voor de Engelsche taal werden Zaterdag in Den Haag 5 candidaten geëxamineerdtoegelaten werd H. Siliakus aldaar. Voor hulponderwijzer 12 candidaten; 5 toegelaten: B. Vau den Berg uit Oudewater, W. R. Bouwman uit Reeuwijk, J. De Jong uit Gouda, A. Krul en D. Schilt, heiden uit Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez en zette onmiddellijk de reis voort; de „Celebes" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdamde „Schiedam" kwam Zaterdag te Nieuw-York aan; de „Rotterdam" vertrok dien dag van Nieuw-York naar Rotterdamde „Drente", van Rotterdam naar Java, is 9 dezer te Padang gearriveerd; de „Hampton", van Java naar Rot terdam, is 10 dezer Aden gepasseerd; de „Madura" vertrok Zaterdag van Amsterdam via IJmuiden naar Ned.-lndië; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Napels. Gremengd rStiewwü Te Belgrado werd Zaterdag een he vige aardbeving waargenomen. Te Pest is, volgens de „Presse,"een persoon die zich nu eens Willem Brug, dan weer Willem Van der Sanden of Wunderlich, Karei Vermeulen, Noordhoek Hegt, Christoffel Ahasverus noemde, uit het hotel „1' Europe" gevlucht, schul- den achterlatende. Hij gaf zich uit als hoog leeraar te Leiden, ging te Pest met vele geleerden om en wist van hen gelden te erlangen. Hij maakte dezen zomer in Duitschland vele slachtoffers en is zekere C. A. Wunderlich, oud 35 jaar, geboren te 's-Bosch, vroeger tot tuchthuisstraf veroordeeld en laatstelijk in dienst in den zoülogischen tuin te Amsterdam, waar hij werd weggejaagd. Te Weenen gaf bij zich uit als conservator aan „Artis," en leende van een aantal professoren geld. De man is nu weer verdwenen. Don Carlos, die een proces voert tegen zijn gewezen adjudant, generaal de Bouët, wegens diefstal, gelijk hij voorgeeft, van eenige kostbare steenen uit zijne ridderorde van het Gul den Vlies, is thans opnieuw bestolen, voor eene som van 30,000 fr. Hij had namelijk een zijner dienaren gelast, dit bedrag bij een bankier te Parijs te halen. De dienaar voldeed hieraan, maar toen hij in het bezit vau het geld was, is hij er mede naar zijn club gegaan om zijn fortuin met het spel te beproeven. Hij verloor in eenige minuten 6000 fr. Hij ging nu met de overblijvende 24,000 fr. heen en pakte zijne biezen. Men weet niet waar heen hij gevlucht is. Een grondeigenaar in de gemeente Bladier-Bas was in de nabijheid van zijne woning met veldarbeid bezig, toen een landbouwer, in hetzelfde plaatsje woonachtig, uit een nabijgele gen bosch te voorschijn kwam en zijn geladen geweer op den ander loste. Deze, midden in de borst getroffen, viel levenloos neder, waarop de moordenaar op het vijftienjarig dochtertje vau zijn slachtoffer, dat haar vader te hulp snelde, aanlegde en haar ernstig verwondde aan de borst en een der armen. Nadat hij andermaal zijn ge weer had geladen, gaf hij opnieuw vuur op den reeds levenloozen ongelukkige, toen op hetzelfde oogenblik diens vrouw op de piaats der dubbele misdaad verscheen. Op haar werd nu het vierde schot gelost, gelukkig zonder haar te treffen, waar na de booswicht in een kelder vluchtte, waar hij weinige oogenblikken later door de gendarmerie werd gevangengenomen. BUITENLAND. Franlvrijlc. De „Moniteur de l'Armée" deelt mede dat de leden der Eransche militaire commissie, die in Duitschland de legermauoeuvres hebben bijgewoond, door den Duitschen keizer gedecoreerd zijn. Te Koudekerk is een kleine jongen, door het breken van een scharnier, onder een neervallend ijzeren draaihek geraakt. Beide beenen van het kind werden verbrijzeld. Men vreest dat het aan de gevolgen zal bezwijken. De Rotterdamsche diergaarde heeft van den heer A. C. Schepper, laatstelijk adsistcut- resident van Bagelen, thans tijdelijk hier te lande, een prachtigen volwassen panter ten geschenke ontvangen, aangebracht per stoomschip „Tor rington." De dierentuin te. Assen is een beer rijk geworden, afkomstig uit de diergaarde te 's-Gravenhage. Volgens de „Times" heeft de koning van Birmah te Calcutta voor ruim 200,000 fr. Siemensche machiues en Jablochkoffkaarseu laten aankoopen, om zijn paleis en de tuinen van MandaUy met electrisch licht te verlichten. Te Parijs is een der groote omnibus sen, welke dienst doen tusschen „la Madeleine" en het Bastilleplein, op den boulevard „des Ita- liens" plotseling in tweeën gebrokende voorste helft reed met de passagiers, die daar zaten, door, de andere helft bleef staan. Eene dame werd door den schok op den grond geworpen, zonder zich te bezeeren. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van dit zonderling ongeval. Groot-Britanniëi In het noorden van Engeland doen zich weer verschijnselen voor van eene verlevendiging in den handel. De eigenaars van kolenmijnen en cokes ovens sluiten aanzienlijke contracten, waarbij soms eene priisverhooging van 90 ets. per ton wordt bedongen. De aanvragen om ijzer uit Amerika hebben aan de ijzerindustrie een krachligen stoot gegeven. Verscheiden firma's hebben bestellingen ontvangen, die voor den geheelen winter volop werk verzekeren. De verschepingen van ruw ijzer uit Cleveland zijn in de laatste dagen zeer aan zienlijk geweest. Zij bedragen nu gemiddeld dage lijks 5000 ton. Grootendeels gaat dit ijzer naar de Vereenigde Staten. Ook te Middlesborough komt in dc ver: ending van ijzer wat meer leven digheid. Er worden van daar groote hoeveelheden naar Schotland en ook naar Amerika gezonden. Het resultaat hiervan is een snel in de hoogte gaan van de prijzen en eene uitbreiding van de werkzaamheden in de hoogovens. De heer Cross heeft te Leigh eene rede ge houden over de buitenlandschc politiek. Hij be weerde, dat het streven der regeering op de over eenstemming van Europa gericht is. Niemand meer dan hij verafschuwt het Turksche bestuur, en niemand wenscht meer dan hij hervormingen. Hij betoogde voorts, dat alleen de oorlogspartij in Rus land tot den oorlog had aangedreven. De Engelsche politiek heeft niet alleen Engeland, maar ook vrede van Europa gediend. Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat ti honderd Turksche familiën in de Dobrudsja vei hebben gevraagd om op eigen kosten naar Turl te verhuizen. Voorts, dat Midhat-pacha aan Porte heeft bericht, dat de voorgestelde bezuinig: van 10 pet. in de uitgaven der administratie: Syrië onmogelijk is. Telegrammen. PARIJS, 12 October. De heer Humbert, va malig redacteur van de „Père Duchesne" en i langs geamnestieerd, is heden tot lid van d Parijschen gemeenteraad gekozen met 684 sle: men. Op den heeT De Passé waren er 610 o gebracht. Er is eene rechterlijke instructie begom tegen de „Marseillaise" en den heer Humbs wegens beleediging der hoven en rechtbanken. LONDEN, 13 October. Uit Lahore wordt aaD „Daily News" geseind Generaal Roberts beeft 6 Bala-Hissar bezet. De voornaamste koopliedent Kaboel zijn in het Engelsche legerkamp aangekomi Generaal Roberts heeft tot dusver 110 stukl geschut genomen. BADEN-BADEN, 13 October. Gisteren hei. een langdurig onderhoud plaats gehad tusscli den Duit scheu keizer en den heer De Saint V lier, den Eranscheu ambassadeur, Dit bijzon! blijk van verstandhouding en van het besta: der goede betrekkingen is zeer opgemerkt i heeft zoowel het publiek als de staatkuudi; kringen levendig getroffen. LEIDEN, 13 October. In Den Haag is aangekomen de heer Vilal componist en toon eelsch rij ver, die, naar men vt neemt, met den directeur van den Eransck schouwburg iu overleg is getreden omtrent k in studie brengen en opvoeren onder zijne leidii van een door hem vervaardigde opera op het to neel aldaar. Het aantal nieuw aangekomen studenlt aan de rijksuniversiteit te Utrecht bedraagt 9! Hiervan behooren 34 tot de theologische, 28 ti de juridische, 27 tot de medische en 9 tot philosophische faculteit. Van dit getal zijn 6 ingeschreven als leden van het studentencorps. Bij de faculteit der wis- en natuurkunil aan de universiteit te Amsterdam is heden mi gunstig gevolg het theoretisch apnthekers-exame; afgelegd door de heeren G. H. M. Verlinden et P. A. Giltay, studenten in de pbilos. nat. Op de voordracht voor de betrekking vt boekhouder van de stads bank-vau-leeuiug te Leen warden zijn door de commissie van beheer gi plaatst de heeren H. W. De la Bije, boekhoudt bij de stads bank-vau-leening te Leiden, C. V Pruis, zeilmaker te Leeuwarden, en J. A. R Witt, onderdirecteur van de broodfabriek t 's-Gravenhage. Het getal sollicitanten bedroeg 91 Bij den hoogen raad werd beden behandel het beroep van Henri Edmoud d' Orval de Mod tenay, door de rechtbank en het hof te Amsterdai schuldig verklaard aan den veel gerucht makeude diefstal van juweelen ten nadeele van den hee Kluytenaar iu het Bible-hute! te Amsterdam e veroordeeld tot twee jaren celstraf. Ook voor de hoogsten rechter werd de verdediging gevoerd doe mr. S. Katz, advocaat te Amsterdam. Pleiter voerc vijf cassatiemiddelen aan, welke hij hoopte dl tot vernietiging van het arrest van het Arnstei dnmsche hof en verwijzing der zaak naar ee ander college zouden mogen leiden. Het Openl Min. zal den 27sten dezer conclusie nemen. 8TADS-BERICHTEN. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 16 October 1S79, des namiddags te twee nret Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek. (229) 2°. Verzoek van Dr. W. M. S. Junius, om ontslag als coe- missaris der gemeente-apotheek. (211) 3°. Benoeming van een commissaris van voormelde instellioj (211) 4°. Voordracht tot wijziging van de verordening op de invor dering van collegegeld op de gemeente-inrichting voor i' opleiding van Oost-Indische ambtennren. (201 en 225) 5°, Verzoek van J. L. Hoos en Zn., om eene waterloozing t* leggen aan den Zijldijk, (202)

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2