DAGBLAD. Dinsdag 14 October. A0. 1879. iV. 6030. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAKT: Toor Leiden per 3 maanden.1.10. Franeo per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelyks, met uitzondering van Zou* en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES» Van 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letten neer plaatsruimte. LEIDEN, 13 October. Bij het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1880 wees ia eene sectie eea lid op de aanmer kelijke uitbreiding der kosten van onderwijs in het algemeen, in de laatste jaren. De opbrengst der schoolgelden was daarentegen in datzelfde tijdvak in verhouding niet toegenomen. De kos ten van onderwijs waren van lieverlede zondanig opgevoerd, dat zij nu 2/s van de geheele begroo ting bedragen. Dat gaat te ver, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat daarin evenredig ook wordt bijgedragen door een groot deel der ingezetenen, die van dat ouderwijs, om welke re den dan ook, voor hunne kinderen geen gebruik maken. Ongeveer f 96,000 kost alléén het la ger onderwijs, waaronder ook dat voor meerge- goeiien. Bijzondere scholen verdwenen achtereen volgens, ten gevolge der machtige concurrentie van de gemeente. De uitgaven van Leiden voor het onderwijs zijn bijzonder hoog, ook in verhou ding van andere aanzienlijke gemeenten. Aan zoo danige minder wenschelijke concurrentie moest z. i. een einde worden gemaakt. Zij wekte bij een groot deel der bevolking tegenstand op. Het scheen beter dit te vermijden. Liever moest men, door verhooging van schoolgeld, het ouderwijs meer leeren op prijs stellen. De ouders moesten zich daarvoor eenige meerdere opoffering getroos ten. Kwam in die verhouding geeue verandering, dan zoude bedoeld lid zich genoodzaakt zien, op dien grond, tegen dit hoofdstuk eu ook tegen de geheele begrootiug te stemmen. Een ander lid merkte op dat de verschillen de sommen op de begrooting zijn uitgetrokken overeenkomstig vroeger genomen besluiten eu vast gestelde verordeningen, zoodat daarin bij de be handeling der begrooting, behoudens eerbiediging van ieders persoonlijke zienswijze, geene verande ring kon worden gebracht. Het gold hier eenvou dig de naleving der verordeningen, die ter uit voering van de Wet zijn vastgesteld. Een ander lid weder kon niet toegeven dat eene enkele familie zich hier zou vestigen, uit sluitend met het oog op het lager onderwijs. Wau- neer dit plaats heeft, is dit stellig altijd in ver band met planuen voor de geheele opleiding en dus om later ook het hooger ouderwijs te volgen. Weder een ander lid gaf de behoefte aan mid delbaar onderwijs voor meisjes toe, maar meende dat de kosten daarvan geheel en direct door de ouders moesten worden gedragen, niet door het algemeen. Het is een zéér vicieus stelsel, het algemeen te laten betalen voor datgene waarvan slechts weinigen profiteeren. Het denkbeeld, dat men daardoor meuschen herwaarts zoude trekken, is ongetwijfeld niet geheel juist. Eu al ware dit zoo, dan nog verdient het stelsel geen aanbeve ling. Men zou daartoe dau even goed ook aude- re middelen kuunen aanwenden, die zeker even weinig aanbeveling verdienen. Bijzondere concur rentie ook op het gebied van onderwijs is daaren tegen in alle opzichten aanbevelenswaardig. Men verkrijgt daardoor, gelijk de ondervinding elders leert, althans niet minder goed onderwijs, met veel minder kosten. Een lid verklaarde zich zeer voor goedkoop onderwijs, ook omdat dit veel beter gelegenheid voor controle aanbiedt. Het bevordert de alge- meene ontwikkeling en dus ook het algemeen belang. Ook voor den minder gefortuneerde is daardoor eene wetenschappelijke opleiding bereik baar, die anders alleen het deel van den meer gegoede kan zijn. Daarop antwoordde de vorige spreker dat op het bijzonder onderwijs even goed controle kan worden uitgeoefend. En, wat de algcineene ont wikkeling betreft, toen het ouderwijs meer aan particuliere krachten was overgelaten, was het in dat opzicht stellig niet minder goed gesteld. Het zou niet moeielijk vallen dit met voorbeel den te staven. Op hoevele groote mannen van onzen tijd kan niet worden gewezen, die hunne eerste opleiding ontvingen laDgs den weg van het bijzonder onderwijs! Door concurrentie on mogelijk te maken, wordt van de zijde der ge meente een ongeoorloofde dwang uitgeoefend. Spre ker is tegen staatsalmacht, ook op het gebied van onderwijs. Vroeger heerschte de staatskerk, daarvoor is nu de staatsschool in de plaats ge treden. Bedoeld lid verklaarde zich tegen eiken dwang. Een ander lid was zéér voor het behoud der neutrale school, doch wenschte dat, nevens het openbaar onderwijs, gelegenheid voor het bijzon der onderwijs toegelaten werd. De eerste spre ker resumeerde nog zijn gevoelen, door op te merken dat hij overtuigd was dat art. 194' der Groudwet moest worden nageleefd. Hij wenschte evenwel dat dit van de zijde der gemeente met inachtneming van de meest mogelijke spaarzaam heid geschiede. Men wachte zich voor alle over drijving. Maandag 27 dezer 's morgens te 10 uren zal ih de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens tusschen de 14 en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens onder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Uit Leiden schrijft men aan het Vad.Het zal wellicht uw aandacht getrokken hebben, dat, niettegenstaande het aan mr. Modderman a's hoog leeraar verleende verlof, toch door de benoeming van de heeren Van der Hoeven eu Van der Vlugt definitief in het ouderwijs in al zijn vakken is voorzien. De oplossing van het raadsel is zeer eenvoudig. Terwijl curatoren in de faculteit mr. Modderman als hoogleeraar wenschten te behoudeD, meenden zij toch, dat althans voor strafrecht en strafvor dering een definitief hoogleeraar behoorde te wor den aangesteld. Een ander hoogleeraar, sinds lang voor de bestaande vacature aangewezen, zou dan tijdelijk met het overige zijner taak belast worden. Later kou dan een nadere verdeeling van leervak ken' plaats vinden. Op een academisch standpunt kon tegen der gelijke regeling geen bezwaar bestaan, daar de wet geen maximum van hoogleeraren kent en verwisse ling of splitsing van leervakken toelaat. In het belang van het onderwijs heeft toen mr. Modderman zelf de op zich zelve ook door hem zeer gewensclite benoeming van mrs. Van der Hoeven en Van der Vlugt zooveel mogelijk be vorderd en bespoedigd. Daar hij echter indertijd zijn non-activiteit alleen had aangevraagd in de vooronderstelling dat door tijdelijke maatregelen (zij het dan geenszins door de benoeming van een tijdelijk hoogleeraar bij de wet niet bekend) in het onderwijs in strafrecht en strafvordering kon worden voorzien, heeft hij verzocht en verkregen, dat ook uit de benoeming van mr. Van der Vlugt alles zou worden verwijderd, wat een tijdelijk karakter droeg, en kan men (zoo zij niet reeds geschied is) eerstdaags de aanvrage van den minister Modderman om ontslag als hoogleeraar te gemoet zien. In den Spectator geeft dr. W. N. Dn Rieu een overzicht van den catalogus der boeken van de Hollandsche kerk te Londen, dien de bibliotheek van de Leidsche universiteit ten ge schenke kreeg van „the Consistory of the Dutch Church." Aan dat overzicht laat de schrijver voorafgaan een woord over de geschiedenis dezer stichting, aan de voorrede van den catalogus ontleend. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 41.00, f 20.50, f 4.20 en f 2.20de laagste f 40.00, f 20.00, 3.80 en f 2.10. De commissaris des konings in Zuid-Holland heeft ook een bezoek aan de gemeente Noordwijk gebracht. Onder geleide van den burgemeester be zocht hij de openbare lagere scholen, zoowel te Noordwijk-binnen als te Noordwijk aan Zee, en gaf daarbij zijn ernstige afkeuring te kennen, wat betreft de localiteit der scholen. Hij sprak den wensch uit dat de nu bestaande inrichtingen zeer spoedig door betere en ruimere zouden vervangen worden. Gisteren herdacht mr. J. W. P. Kluit zijn vijfentwintigjarige betrekking als notaris in de gemeente Alphen. Door eenige ingezetenen werd hem een prachtig cadeau in zilver aangeboden. Ds. C. W. Van der Pot, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, heeft gisteren in de voormiddag-godsdienstoefening af scheid van haar genomen. In zijn voorafspraak verklaarde hij, den herderstaf niet willekeurig of overijld neder te leggen. Niet zonder strijd en smart toch had hij daartoe besloten. Bij het ver anderde standpunt der Remonstrantsche Broeder schap, die in den strijd onzer dagen eene keuze heeft gedaan waarmede zijn geweten zich niet kon vereenigen, had hij aanvankelijk gemeend, toch in zijn predikambt te moeten blijven; maar de ervaring der laatste maanden had hem tot de overtuiging gebracht dat het voor hem tijd werd zijne bediening te staken eu het werk aan fris- scher krachten over te laten. Die tijd was nu aangebroken. Geen wonder, dat hij tegen dezen dag had opgezien. Reeds van vroeger toch wist hij wat het zegt, heen te gaan uit een kring, waaraan hij zich door zoo menigen band verknocht gevoelde. Hij had dit ondervonden bij het heen gaan van zijne eerste standplaats, Haarlem, ver volgens bij het afscheid der gemeenfen Leiden en Noordwijk, bij welke hij ruim 14 jaar werkzaam was geweest, maar veel meer nog ondervond hij het te Rotterdam, waar hij 26 jaar het evangelie had verkondigd bij de gemeente die hij te zeer had lief gekregen dan dat hij haar zonder leed vaarwel kon zeggen. Ds. P. Groote, te Edam, heeft het beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente te Bodegraven aau- genomeu. Door het classicaal bestuur is de predikant van Waarder, de heer Groeneveld, voor den tijd van zes weken geschorst. Op de te Rotterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadèring van de Vereeniging van officieren van scherpschutters-corpsen in Neder land werd o. a. een voorstel aangenomen, dat de Vereeniging zich in verbinding zou stellen met de Bonds der rustende schutterijen van Zuid- Holland en Noort-Brabant, ten einde gezamenlijk stappen te doen bij de hooge regeeriug ter ver krijging eener wettelijke regeling der scherpschut ters-corpsen in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1