de gemeente ook het recht wel diende te hebben, den burgemeester te benoemen, evenals de raad den secretaris, ontvanger enz. benoemt. Zijn de keuzen van laatstgenoemde ambtenaren zoo slecht, dat men den raad de benoeming van burgemeester niet durft toe te vertrouwen? De voorsteller zon het ongetwijfeld wenschelijk achten, dat de bur gemeester door den raad werd benoemd, geschorst of ontslagen. Dit kan hij echter niet voorstellen, daar art. 139 der grondwet voorschrijft dat de voorzitter van den gemeenteraad door den Koning wordt benoemd en ontslagen. Hoe optimistisch men ook moge wezen, zoo kan men niet verwach ten dat de grondwet ook in dit opzicht spoedig zal gewijzigd zijn. Met volkomen eerbiediging der grondwet kan er echter toch iets gedaan worden, waardoor eene schrede op denzelfden weg wordt gezet, en althans, zooveel het nu mogelijk is, wordt te gemoet gekomen aan den bestaanden onrecht- vaardigen toestand, dat de gemeente, die het meest belang heeft bij den burgemeester en bem ook bezoldigt, zelfs niet wordt gehoord, maar eenvoudig voorbijgegaan, waar het zijne benoeming betreft. Hierin wordt verandering gebracht, indien de wet slechts aan den gemeenteraad het recht geeft, om eene aanbeveling van drie personen in te dienen, 's Konings recht van vrije benoeming blijft dan geheel onverkortmaar de stem van den grootsten belanghebbende wordt dan toch vernomen en kan niet meer worden gesmoord. De geweren, klein kaliber, bij ons leger in gebruik, zullen eene wijziging van de richtmid- delen ondergaan, regimentsgewijze, te beginnen met het regiment grenadiers en jagers. Behalve de reeds genoemden werden gisteren in Den Haag voor de wiskunde nog toegelaten "W. Lindenberg en W. Van Poeteren uit Delft. De tijd tot het afleggen van het eerste natuurkundig examen is door de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amster dam ditmaal, bij wijze van uitzondering, verlengd tot ultimo October a. s. In een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, van den 6den dezer, wordt bericht, dat in Atjeh alles mstig is, en dat de leger commandant, die zich naar Atjeh had begeven om een inspectie te houden, den toestand gunstig gevonden heeft en weder te Batavia teruggekeerd is. De minister van binnenlandsche zaken heeft, na het besluit der Tweede Kamer om mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave als lid dier Kamer voor het hoofkiesdistrict Utrecht niet toe te laten, bepaald dat de nieuwe verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 4 November. Het Japansch gezantschap, dat sedert eenigen tijd door Europa reist, om in sommige landen verschillende takken van volksbestaan na te gaan, is gisteren in Den Haag aangekomen en afgestapt in het Hotel de Bellevne. Het bestaat uit de heeren S. en T. Hsjaski, Omda en Sawa. De totale opbrengst van de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel is geweest 40,371.94>/j van 413 locale comités. Z. M. heeft den 2dcn luit. M. Verkouteren, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij de infanterie van het leger in Ned.-Indië; den lsten luit. P. L. J. Battaerd, plaatsel. adjudant 2de kl. te Geerlruidenberg, op verzoek, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuwa, Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanW. A. v. d. B. te Leiden, w. verwekken van stoornis in den geregelden gang van de erkende gewapende macht en zonder kenteeken als voerman met een rijtuig een standplaats innemen op het Stations plein te Leiden5 of 2 dagen en 3 of 1 dag F. v. D. te Valkenburg, w. niet tegenwoordig zijn bij het beproeven der brandspuit aldaar: f 1 of I dagA. v. G. te Leiden, w. na gezetten tijd be zoekers in zijn herberg toelaten5 of 2 dagen (tweemaal) J. P. L. en J. H. M. F. te idem, w. idem: 5 of 2 dagen (eenmaal): J. H. M. B. te Leiden, w. zonder kenteeken als voerman met een rijtuig een standplaats innemen op het Stations plein te Leiden: f 3 of 1 dag; A. v. d. H., J. v. d. II., J. K., huisvrouw van A. v. d. H., en L. H. B. R. te Leiden, w. nachtelijk burenge rucht: f 5.50 of 2 dagen; J. v. B. W., II. M. te Leiden en T. W. v. d. P. te Zoeterwoude, w. idem: f 7.50 of 2 dagen. In de zaken waarvan onlangs de uitspraak werd uitgesteld luidde het vonnisP. v. d. P. te Leiden, w. visschen in eens anders vischwater, zonder akte en zonder vergun ning: tweemaal 3 of 1 dag; S. S. te idem, w. medeplichtigheid daaraan en het visschen zonder vergunning in eens anders vischwater, alles met herhaal van overtredingdriemaal f 6 of 2 dagen A. W. B. te idem, w. verwekken van rumoer aan het station Leidenontslag van rechtsvervolging. De schipper H. R. is gisternamiddag te vijf uren van de loopplank van zijne schuit in den Witten Singel gevallen. Hij werd onmiddel lijk zonder letsel bekomen te hebben door twee politie-agenten gered. In den laatsten tijd hoort men dik werf klagen, dat voor onze gerechtshoven zoovele onbeduidende zaakjes als crimineele processen moe ten berecht worden. Doch zelfs ons hoogste rechts college is dikwijls verplicht, aan nog veel onbe duidender feiten zijn aandacht te wijden. De geringe politie-overtredingen toch, die niet voor hooger beroep vatbaar zijn, worden zeer dikwerf in cassatie aan de beslissing van den hoogen raad onderworpen. Een meer onbeduidend onderwerp heeft gewis zelden aanleiding gegeven tot een breedvoerig gemotiveerd arrest van den hoogen raad, dan dat hetwelk thans ingevolge dit arrest voor de Haagsche rechtbank behandeld werd. Het gold namelijk de vraag, of de weduwe Van B., een eerzame baker in bet dorp Woubrugge, in de maand Januari jl. al dan niet op afdoende wijze haar schoorsteen had geveegd. De gemeente-veldwachter had gemeend dat dit niet het geval was, en deswege proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Intusschen had te kantonrechter te Alphen haar vrijgesproken. Tegen dit vonnis kwam het O. M. in cassatie, en door den hoogen raad werd het vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar de Haagsche rechtbank, ten einde feitelijk uit te maken, of zich in den bewusten schoorsteen, op den bepaalden dag, al dan niet roet had bevonden. Het onderzoek dezer gewichtige vraag werd der rechtbank vrij gemakkelijk gemaakt, doordien onze baker terstond erkende, dat zich in haar schoor steen roet had bevonden. Doch, en dit was haar verdediging, dit roet zat er nu nog in en zou er ook wel altijd in blijven zitten, want. om het er nit te verdrijven, moest de schoorsteen een buitengewone operatie ondergaan, en daartoe had zij geen geld. De voorzitter verklaarde dit zeer te betreuren, maar vond dit geen afdoende verdediging, even min als het O. M., dat tegen den beklaagde een boete van één gulden requireerde. Maandag is door den krijgsraad te Haarlem het vonnis uitgesproken in de zaak van Rudolf Zwaab, den milicien uit het garnizoen te Naarden, die in het laatst van Juli 11. bekend werd door een avontuurlijken tocht over eenige daken en daarop gevolgde inklimming bij nacht in een logement in de Warmoesstraat te Amster dam. Hij is schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede, opgevolgd van arrestatie; ver- waarloozing van militaire kleeding; diefstal met braak in de aanhoorigheid van een bewoond hnis diefstal met braak in een bewoond huis; diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming, driemaal gepleegd, en eenvoudigen diefstalen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zes jaren. De veroordeelde, thans 19 jaren oud, is in Decem ber 1875 door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam wegens diefstal bij nacht in een be woond huis, gepleegd met oordeel des onderscheids, veroordeeld geweest tot eene gevangenzetting van twee jaren en drie maanden; welke straf hij op den Kruisberg heeft ondergaan. Hij is thans overgebracht naar Amsterdam, ten einde zich te verantwoorden wegeis een diefstal, in Februari 11. v<S<5r zijne indiensttreding gepleegd. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Hertogenbosch is W. B„ soldaat-militien bij het 6de reg. infanterie, veroordeeld tot twee maanden detentie wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie, door een schildwacht, die op post stond, door woorden te beleedigen. Te Gen emuiden werden Dinsdag twee landloopers aangehouden. Toen de burgemeester hunne papieren wilde onderzoeken, verzette een hunner zich daartegen, beet den burgemeester in den duim en in het been, en bracht hem eenige slagen toe. De echtgenoote van een voornaam koopman te Pest, vroeger Kramer genaamd, had onlangs eene andere meid in dienst genomen. Toen deze den eersten middag het eten binnen bracht, gaf zij een gil, liet alles uit de handen vallen, snelde naar haar kamertje, pakte haastig haar boeltje bijeen en liep als een gejaagde het huis uit. Wat was er gebeurd? Vijftien jaar gele den was Kramer's vrouw met een officier weg- geloopen. Daarop had hij echtscheiding aangevraagd en verkregen. Vervolgens was hij naar Pest ver huisd, had aldaar zijn naam veranderd (in bet Hongaarsch vertaald), was hertrouwd, had thans met zijn gezin een gelukkig leven, en nu. was de nieuwe meid niemand anders dan zijn eerste vrouw, die hem tot op dat oogenblik niet gezien had, maar hem op den eersten blik herkende. Terwijl de Russische grootvorst Con- stantijn Dinsdag in de Louvre-magazijneu te Parijs was, gleed hij uit, ten gevolge waarvan er eene breuk van de voetzoolspier plaats had. Hij moet nu eenige dagen rust nemen. Men verneemt, dat de Pruisische postconducteur, die 25,000 mark heeft ontvreemd en wiens aanhouding gevraagd is, te Elten is ont dekt en gevat in een herberg, waar hij bezig was kaart te spelen. Herhaalde branden veroorzaken in de beide Pekela's zooveel onrust, dat vele ingezetenen zich reeds verbonden hebben, om door particuliere nachtwachten voor de veiligheid hunner personen en goederen te doen waken. Volgens de „Press Association" heeft de Engelsche regeering aan de firma Neilson te Glasgow 86 locomotieven besteld, waarvan 80 voor Iudië en 6 voor Zuid-Afrika. Een procureursklerk te Here ford, die een blauwtje had geloopen, scheen zich dit zoo te hebben aangetrokken, dat zijn verstand er onder leed. Hij moest zijn betrekking opgevenZondag avond verscheen hij in de kathedraal met een vil ten hoed, waarop een roode muts was geplaatst, en begon schermmanoeuvres te maken. Hij werd uit de kerk gezet en bezocht daarop al de andere kerken, waar hij overal groote opschudding ver oorzaakte. Hij werd ten slotte naar het politie- bureel gebracht, waar hij allerlei wartaal uitkraamde, en daarna naar een gesticht. De nieuwe galerij en van de groote Louvre-magazijnen te Parijs werden Maandag ge opend. Niet minder dan 64,921 personen bezoch ten dien dag de reusachtige inrichting; er werd voor 1,135,372 fr. verkocht: o. a. voor meer dan 400,000 fr. aan zijden stoffen, 7000 fr. aan para plu's, 25,000 fr. aan fichus, 35,000 fr. aan bloemen. Een tante van vorst Alexander van Bulgarije heeft te Warschau een paedagogische courant opgericht in het Poolscb, waarvan zij de hoofdredactrice zal zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Voor een standbeeld der republiek, dat op het plein van het Chateau-d'Eau te Parijs zal worden opgericht, zijn 47 modellen ingezonden, één door den van Numea teruggekeerden Cappellaro. Een der inzenders heeft naast het voetstuk een kleinen Gambetta gemodelleerd, in zwarten rok en met het officierskruis van het legioen van eer, die met bewondering naar de republiek opkijkt. Het voetstuk draagt het opschrift„O, wijze republiek, wees onze poolster en voer ons tot een toekomst van geluk en voorspoed." Volgens een te Hongkong ontvangen bericht, zijn de inboorlingen van Tonquin voornemens hunne provincie van het koninkrijk Annam af te scheiden. Men verwacht de instelling van een Fransch protectoraat over die streek. Portugal. De begrooting sloot in de laatste vier jaar met een deficit van gemiddeld 12 millioen guldende inkomsten van het rijk bedroegen in het afge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2