N\ 6027. Vrijdag ÏO October. A®. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1AO. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meert 0.17%- Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeeote Leiden; In aanmerking nemende dat het Roodvonk in deze gemeente epidemisch voorkomt; Acht het noodig de ingezetenen in herinnering te breDgen het voorschrift van art. 19 der wet tot voorziening tegen besmette lijke ziekten van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134), luidende als volgt: Het hoofd van een gezin, de honder of houderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van een in eene gemeente vertoevend vaartuig, de bestuurders van gestichten van weldadig heid in de artt. 1 en 2 der wet van 28 Jnni 1854 (Staatsblad n°. 100) vermeld, van gevangenissen, van bedelaars- en krank zinnigengestichten geven, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binDen 24 uren nadat hun dat feit ter kennis is gekomen, mededeeling aan den burgemeester. Gelijk voorschrift geldt voor de commandanten van leger corpsen of oorlogsschepen in haveDs, voor de onder hnn toezicht staande kazernen, schepen of aDdere lokalen." Zijnde tegen de overtreding straf bedreigd bestaande in eene boete van 10 tot 100 en gevangenis van drie dagen tot eene maand te zamen of afzonderlijk. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 October 1879. V. d. BRAN DELER. LEIDEN, 9 October. Heden herdacht de heer J. C. Kruuk zijn vijfentwintigjarige ambtsbetrekking als bode aan de Haagsche Begrafenisonderneming. Door de directeuren vrerd hem na een hartelijke toespraak een gonden horloge, door zijn mede-ambtgenooten een daarbij beboorende gouden ketting en door den agent der Leidsche afdeeling een prachtig geschenk in zilver aangeboden. Ds. J. D. Sigal, pred. te Lisse, is beroepen te 's-Heer Abts- en Sinoutskerke bij Goes. Het tweetal vooc de predikauts-vacature bij de Ned. Hervormde gemeente van Voorschoten en Veer bestaat uit de heeren M. Hoog te Schie dam e& W. Veen te Holl. De uitslag der gisteren te Lisse gehouden barddraverij met boerenpaarden uit de gemeente is als volet: 1ste prijs, een prachtige pendule, behaald door den heer Riggel; 2de prijs, een tilburytuig, door den heer Son; 3de prijs een dek, door den heer Prins. De harddraverij met paarden van zessen klaar had den volgenden uit slag: 1ste prijs, bestaande uit een prachtig, rijk met zilver versierd pièce de milieu, behaald door de „Pcincesse," pikeur de heer Van Zanten, eige naar de heer Smits, van Slikkerveer; de premie, bestaande uit een zilveren inkttoestel en twee zeer nette vazen met zilveren voet, door de „Emi grant", bereden door den eigenaar, den heer De Graaf, van Watergraafsmeer. Na aflaop der hard draverij trok de muziek der Haarlemeche cavalerie met de overwinnaars, hun prijs in de hand hou dende, dorpwaarts, om een serenade te brengen aan den heer Van Ewijk en den burgemeester. Alles is in de beste orde afgeloopen, en de over winnaars waren blijkbaar met hunne behaalde prijzen zeer ingenomen. De heer C. G. U. W. baron Van Heeckeren van Twickel, ambachtsheer van Wassenaar en Zuidwijk, thans meerderjarig geworden, bereidde den armen en arbeidersstand in die gemeente gisteren een eigenaardig feest. Ieder lid van elk gezin ontving 7'/2 ons vleesch, 1 pond wittebrood, 2'/, ons koffie en een grooten koek. Vele der burgers hebben door het uitsteken der vlaggen bewijs van achting en toegenegenheid gegeven. De commissaris des konings in deze pro vincie bracht gisteren een bezoek aan de gemeenten Wassenaar, Voorschoten, Voorburg en Rijswijk; heden aan Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Sas- senheim en Hillegom. Op de bovenzaal van den Stads-Doelen te Haarlem is de 47ste algemeene vergadering ge houden van de aldaar gevestigde algemeene ver- eeniging voor bloembollencultuur. Deze vergadering was de eerste, welke plaats bad na de reorganisatie der vereeuiging. Alle tien de afdeelingeu der ver- eeniging waren vertegenwoordigd, uitbrengende te zamen voor 363 leden 29 stemmen. Uit het ver slag bleek dat het bezoek der beurs beneden het cijfer der laatste jaren gebleven is, zoodat bij het hoofdbestuur ernstig wordt overwogen, welke voor stellen zullen moeten worden gedaan om in dezen eene gunstiger uitkomst te verkrijgen. De rekening bedroeg f 2530.135 in ontvangsten, f 443.87 in uitgaven, en sloot dus met een batig saldo van f 2086.265, waarvan echter nog zekere som aan de afdeelingen moet worden uitgekeerd, als haar aandeel in de contribution. In 1880 zal te Haarlem de tentoonstelling plaats hebben. Namens de afdeeling Lisse verklaarde haar afge vaardigde, de heer A. De GraafT, dat deze afdee ling hare belofte, om 50 ter beschikking dier tentoonstelling te stellen, gestand zou doen. Hij vestigde de aandacht op de wenschelijkheid om op de tentoonstelling eene vraag uit te schrijven voor eene groep van 25 of minder hyacinten, in vooraf op te geven handelssoorten. Het hoofdbe stuur zal dit punt in overweging nemen. Te Boskoop beeft de proefmaling plaats gehad van het stoomgemaal voor den Vereenigden Polder. De machine werkte uitnemend met een zuinig kolenverbruik en bevrijdde den polder spoe dig van het overtollige water. De werktuigen zijn ontworpen door den heer I. Paul, architect te Zevenhuizen, en vervaardigd in de fabriek der heeren Cosijn Co. te Gouda. In de vergadering van het departement Nieuw-Vennep werd dezer dagen door een com missie verslag uitgebracht over de spaarbank voor een paar jaar door dat departement opgericht, waaruit bleek dat van 1 Juli 1878 tot I Juli 1879 was ingebracht f 11S1.69, terwijl was terugbetaald f 516.21, zoodat het totaal der inleggelden was vermeerderd met f 665.48. Als men daarbij na gaat, schrijft men ons, dat de kwijnende toestand van den landbouw zich hier zeer doet gevoelen en dat zulks ook van grooten invloed is op den arbeidenden stand, dan mag die stand der spaar bank zeker alleszins bevredigend genoemd worden. De heer D. G. Bingham, agent der Hiber- uia und Shamrock Bergwerks-Gesellschaft" te Utrecht, heeft zich tot den raad gewend, om het adres te oudersteuneu, dat dc directie van de Rijnspoorwegmaatschappij heeft ingediend, betref fende de voordeelen, die voor de gemeente moe ten voortvloeien uit het gebruik van Duitsche steenkolen, ten behoeve der gemeeutegasfabriek. Breedvoerig wordt in een tweetal bij dit adres gevoegde bijlagen uiteengezet, waarin de voordee len zullen bestaan. De Duitsche kolen leveren 3'/j Ms gas meer per hectoliter dan de Engelsche. Duitsche kolen gebruikende, zou men dus, om dezelfde hoeveelheid gas te verkrijgen, een aan zienlijk geringer hoeveelheid kolen behoeven te gebruiken. Naar den maatstaf van het verbruik in 1S7S, zou die besparing 42,108 hectoliter be dragen, en daar de beste Duitsche gaskolen, met inbegrip van de onkosten binnen de fabriek, om streeks 10 cent per HL. goedkooper zijn dan de Engelsche, zou in het geheel een voordeel voor de gemeente verkregen kunnen worden van f 51,218.SO. Daarentegen moet in mindering gebracht worden de mindere hoeveelheid cokes, die door de verminderde hoeveelheid kolen verkregen wordt. Dit zal ongeveer een bedrag vertegenwoor dig van f 11,430, waardoor de geheele besparing bedragen zou f 39,788.S0. Een niet onaardig sommetje inderdaad, waarvoor men heel wat zou doen. Mocht de Leidsche gas fabriek de Duitsche steenkolen nog niet gebrui ken, dan zou haar kunnen worden aangeraden dit zoo spoedig mogelijk te gaan doen. De reeds niet onbelangrijke overwinst zal dan weder niet onbe langrijk worden vermeerderd. Zijn ze hier echter reeds in gebruik, dan kan der Utrecbtschc fabriek de verzekering gegeven worden dat de aangegeven cijfers geen leugens zijn, ja dat ze zelfs hier verre worden overtroffen. Zij vrage echter niet met welk licht ze zich dan zal moeten tevreden stellen. Men leest in een residentiebrief van het Z. D.: Met betrekking tot prins Alexander (den kroonprins) vernam ik, dat inderdaad in den laat- sten tijd weder ernstig gedacht werd aan zijne benoeming tot stadhouder van Luxemburg. In hoever dat plan in den allerlaatsten tijd meerdere kansen van verwezenlijking erlangde, laat ik liever in het midden. Er worden personen gevonden, die wel het een en ander kunnen weten, die ge- looven dat, in strijd met des prinsen veiklaring, zijne terugkomst in het vaderland niet ver meer zou zijn. Wij zullen moeten afwachteD, wat de toekomst omtrent een en ander leeren zal. In het gebouw van het Nut te Arnhem beeft de samenkomst plaats gehad van de inzen ders der Arnbemsche tentoonstelling, daartoe bij circulaire bijeengeroepen. Ongeveer vijftig heeren waren tegenwoordig en een honderdtal brieven waren ingekomen van industriëelen, die verklaarden met de te nemen besluiten zich te vereenigen. Nu en dan werd er een heftig woord gesproken misschien was dit voor een deel toe te schrijven aan de meening, dat de commissie voor de ten toonstelling tegenover de commissie uitdeinzenders, welke zich met de poging belast had om nog eene verandering in de wijze van bekroning te erlangen, zich niet zoodanig had gedragen als zij oordeelen mocht recht te hebben. Na langdurige overwegingen werd een drievoudig voorstel aangenomen, namelijk om aan de commissie voor de tentoonstelling te verzoeken alsnog de diploma's door medailles te vervangen, en zoo, om financiëele of andere redenen, in dit verzoek niet kon worden getreden, aan de inzenders verlof te geven om voor eigen rekening met den bestaauden stempel gouden of zilveren medailles te doen makenvoorts de bronzen me dailles te doen vergulden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel om bij weigering van elk der vragen de diploma's terug te zenden, werd met zeer groote meerderheid verworpen, op grond vooral van de niet te mis kennen waarde, welke de diploma's bezaten. Daar het voor iedere regeering gemakkelijk is, een voorwendsel te vinden, om iemand tot burgemeester te benoemen die geen ingezeten is, merkt de heer Van Kerkwijk nog op ter toelichting van zijn wetsvoorstel, is het noodzakelijk dat daar tegen die maatregelen worden genomen, die biunen. ons bereik liggen. In landen, waar veel minder vrijheid heerscht en daarenboven minder bezadigd heid wordt aangetroffen, en zeer zeker niet meer gezond verstand, dan in ons vaderland, hebbea de gemeenteraden het recht om eene voordracht voor burgemeester te doen, of wel een burgemees ter te benoemen. Waarom zou men hier te lande niet evenveel vertrouwen schenken aan den ge meenteraad, als bijv. in Pruisen of in Frankrijk? De burgemeester is het hoofd van de gemeente en wordt geheel door de gemeente betaald, zoodat

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1