Donderdag 9 October. A'. 1879. N°. 6026. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUBAKT: Voor Leiden per 8 muadea.L10. Fnnco per post......1-40. tiiooderty ke Notunssn(X03. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTESTIEJf Tab 16 regels1.05. Ie4ere regel meer0.17$. Grootere letters oor plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het adres ran C. AUSEMS en ZOON, rijtuigmakers en smeden alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene /toefsmederij in hot perceel aan de Hoogewoerd n®. 167; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad m®. 95); Geven bij deze kennis aan het pobKek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Woensdag 22 October a. s., 'a voormiddags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven «m beswaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoesed. Leiden, V. BRANDELER, Burgemeester. S October 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter algemeene kennis dat exemplaren van den ïieuw be werkten Catalogus van het Stedelijk Museum, tegen betaling van 0.35, zijn te bekomen aan het Museum in de Lakenhal als mede ten Raadhuize. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 8 October 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden; Iu aanmerking nemende dat het Roodvonk in deze gemeente epidemisch voorkomt; Acht het noodig de ingezetenen in herinnering te brengen het voorschrift van art. 19 der wet tot voorziening tegen besmette lijke ziekten van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134), luidende ab volgt: Het hoofd van een gezin, de houder of houderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van een in eene gemeente vertoevend vaartuig, de bestuurders van gestichten van weldadig heid in de artt. 1 en 2 der wet van 28 Joni 1854 (Staatsblad n®. 100) vermeld, van gevangenissen, van bedelaars- en krank zinnigengestichten geven, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hicrvau binnen 24 uren nadat hun dat feit ter kennis is gekomen, mededeeling aan den burgemeester. Gelijk voorschrift geldt voor de commandanten van leger corpsen of oorlogsschepen in havens, voor de onder han toezicht ataande kazernen, schepen of andere lokalen." Zijnde tegen de overtreding straf bedreigd bestaande in eene boete van 10 tot 100 en gevangenis van drie dagen tot eene maand te zamen of afzonderlijk. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 October 1879. Y. d. BRANDELER. LELDEN, 8 October. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, wordt afwijzend geadviseerd op het verzoek van H. J. Hertog c. s., dat een gedeelte der sloot langs den Stationsweg moge worden gedempt of overwnlfd. Naar aanleiding van dat verzoek verklaren Burg. en Weth., dat het ook huns inziens in vele op zichten wenschelijk zou zijn zoo de geheele sloot tot aan den Hollandschen Spoorweg kon worden gedempt, waardoor de Stationsweg aanmer kelijk zou worden verbreed. De commissie van fabricage meent evenwel op den voorgrond te moeten stellen, dat slechts de helft van die vaart in eigendom behoort aan de gemeente Leiden, en de wederhelft aan de eigenaars der daaraan gren zende perceelen. Dientengevolge moet van die eigenaars uitgaan het plan, om hun gedeelte der vaart te dempen en voor de uitloozingen bf een riool te leggen, bf een anderen weg te zoeken, zoodat voor de gemeente Leiden alleen overblijft het dempen van het haar toekomend deel der sloot of vaart. Het dempen van het bedoelde gedeelte staat bovendien in een zeer nauw verband met eene behoorlijke doorstrooming van de Singelsloot, tus- scheD den Stationsweg en de Pesthnislaan, die ge deeltelijk is overwulfd, maar overigens een open sloot gebleven is. Hoezeer dan ook geneigd, om tegemoet te komen aan de wenschen van ecnige stadgenooten, die be woners van de Steenstraat, den Stationsweg of den Singel zijn, mogen de belangen van anderen, die door het gemeentebestuur van Oegstgeest worden genoemd, niet voorbijgezien worden en ligt boven dien de oplossing der bezwaren, welke tegen de inwilliging van het verzoek bestaan, niet bepaal delijk op den weg van de gemeente Leiden, omdat immers niet kan geëischt worden, dat de gemeente worde belast: met de kosten van het dempen van de sloot en het leggen van een riool van 125 metermet het overwulsen van het nog opengebleven gedeelte der Singelslootmet het in orde brengen vau den waterweg langs de nieuwe Haven en de Haverzaklaan tot aan den Stationsweg; alsmede met de bediening en het onderhoud der brug in den Singel, nabij de Pesthuislaan. De aanleg van paardenspoorwegen heeft reeds doen zien, zegt de commissie van fabricage, dat hier en daar binnen de gemeente de klinkerstraat, ten dienste van voetgangers, geen voldoende breedte heeft, om beveiligd te zijn voor het rijden der tramwagens, zoodat de behoefte aan trottoirs of verheven stoepen voor voetgangers zich laat gevoe len op de Hoogewoerd, in de Paardensteeg en op het Kort Rapenburg. Tegen het maken van trottoirs beslaat binnen Leiden geen bezwaar, omdat de openbare straat zich overal uitstrekt tot de rooiing van de gevels der huizen. De vergunningen tot het leggen van stoepen en het plaatsen van palen en hekken wa ren steeds van publiekrechtelijken aard, zoodat de eigenaars der huizen geen titel van eigendom of recht van privaat bezit daarvan hebben. De eigendomsbewijzen behelzen de werkelijke grootte van het perceel, dat 50 jaren geleden werd opge meten en bij eiken eigendoms-overgang gevolgd. Bovendien zijn de stoepen op openbaren grond gelegd, niet aangeslagen in de grondbelasting der ongebouwde eigendommen en volgens art. 1990 B. W. kan men door verjaring den eigendom niet verkrijgen van zaken, die buiten den handel zijn, waartoe de openbare straat behoort, zoolang zij niet krachtens art. 230 der gemeentewet aan den openbaren dienst zijn onttrokken. De vergunningen kunnen dus worden ingetrok ken, omdat slechts de openbare straat werd inge nomen door het leggen der stoepen, die van ge meentewege door trottoirs worden vervangen. Er wordt voorgesteld om trottoirs te maken voor rekening der gemeente: in de Paardensteeg, p. m. 90 centiaren; op het Kort Rapenburg, 150 cen tiaren op de Hoogewoerd, van de Kraaierstraat tot de Hoogewoerdsburg, aan de eene zijde 340 centiaren en van de Hoogewoerdsburg tot het Watersteegje aan de overzijde, 190 centiaren. De trottoirs zullen 7 a 8 centimeters boven de straat uitsteken en bestaan uit een voorband van blauwen hardsteen en geplaveid met IJselsche gele klinkers. De kosten worden geraamd op f 5000. Aan den heer P. A. Dubuisson de Jonge is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein bij de dd. schutterij alhier. In de maand September zijn binnen deze ge meente geboren 135 kinderen, als: 70 zoons en 59 dochters; overleden 185 personen, als: 20 mannen, 22 vrouwen, 81 zoons en 62 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6gehuwd 15 paren. Naar bet Dagblad verneemt zijn door de rechtsgeleerde faculteit aan de Leidsche hoogeschool aan curatoren dier instelling aanbevolen, om voor de vacature-Vissering, ais professor, in aanmerking te komen mr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer, mr. A. Kerdijk en mr. H. Goeman Borgesius. Gedurende de tweede helft der maand Septem ber zijn aan bet postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: C. Wijckhuizen, Almeloo; W. F. J. Kastele, mevr. wed. Logeman, Pollet en Zonen, Stelling», Aannemer der spoorwegwerken bij het Oosterdok; P. J. Meerburg, F. Van der Woerd, Amsterdam P. Sprenkeling, ArnhemT. Rozendaal, Blaricum M. C. Westerbaan, Bodegraven; A. Van Rooy, 's-Gravenhagemej. M. Van der Veen, Groningen L. Van der Wielen, Kamper-eiland; •ijs, Kouwen- hoven; Vrengdenburg, Leiderdorp; I. De Boer, Oldeboorn; H. Jufl'ermans, Ond-Aa; Larewijn, Rotterdam; J. L. Tresco, H. Roelofsen, Lands bergen, A. Vis, niet vermeld. Briefkaartenmej. G. Timmer, Venings, H. Van Oeien, Van Heek en Co., Krijn, AmsterdamComelis Kuit, Katwijk aan Zee. De examen-commissie voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen is samengesteld uit de heeren G. Oorthuis, hoofdinspecteur aan het departement van financiën, voorzitter; H. J. Moll, controleur der directe belastingen te AmsterdamJ. B. Story van Blokland, controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Utrecht; W. H. Hou wing, idem te Harlingen, en W. Van Gorkom, schoolopziener in het 3de district van Zuid-Hol land, te Leiden. Het examen vangt aan op 24 November e. k. De 1ste luitenants Neeteson, van het 6de reg. infanterie, en Nierstrasz, van het instrnctie- bataljon, overgeplaatst bij het 4de reg. infanterie, zijn ingedeeld bij het 1ste bataljon te Delft. Zondag was het, zoo schrijft men ons uit Voorschoten, voor deze gemeente een smartelijke dag. Ouze veelgeliefde leeraar ds. D. Beeckman, die ruim zes jaren met grooten zegen arbeidde, nam een hartelijk en zegenend afscheid van ons met de woorden„Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus." Een buitengewoon groote schare, ook van elders opgekomen, en vele Katho lieken uit deze gemeente woonden die aandoen lijke plechtigheid bij. Onze beste wenschen vol gen hem dan ook naar zijne nieuwe standplaats te Breda. Ter toelichting van zijn wetsvoorstel ten aanzien van het benoemen der burgemeesters zegt de heer Van Kerkwijk o. a.Vóór de invoering der gemeentewet waren de burgemeesters meestal lieden, die bij hunne benoeming reeds gevestigd waren in of nabij hunne gemeente, bekend waren met den plaatselijken toestand en belang hadden bij den bloei der gemeente en daardoor zeer ijver den voor bare belangen. Velen dier burgemeesters bezaten ook door hunne maatschappelijke positie een grooten invloed, zoodat zij in staat waren belang rijke zaken tot stand te brengen. Na de invoe ring der gemeentewet is hierin eene groote ver andering gekomen. Wel is waar zijn een aantal burgemeesters zeer achtenswaardige lieden, maar het burgemeesterschap wordt door velen niet meer, zooals vroeger, beschouwd als een eerepost, die dikwijls meer uitgaven vordert dan hij inkomsten geeft, maar als een soort van rijksbetrekking, waarbij men geregeld promotie maakt. Tallooze malen zijn lieden tot burgemeester benoemd, die geheel onbekend waren met den toestand der ge meente, aan wier hoofd zij werden geplaatst, ea de betrekking van burgemeester aldaar slechts aannamen in de hoop daardoor spoedig eene betera betrekking te zullen verkrijgen. Bij deze benoe mingen scheen zelfs wel niet altijd in de eerste plaats gelet te zijn op het belaDg der gemeente, maar dikwijls op dat van den benoemde. Vele der ongelukkige benoemingen zouden echter

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1