b r "d'éTa wéd'Btrijd der steenmachines hoorde men veel over het vormen, drogen en bak ken van steen. Zooals men weet, hangt thans dit vak niet alleen geheel en al van het weer af, maar gaat er ook eene massa hitte bij het bakken der steenen verloren, eensdeels door de slechte ver branding der gassen, anderdeels door verlies van warmte bij het afkoelen der ovens. Niet onwaar schijnlijk echter is het, dat de steenfabricage hier te lande eene belangrijke wijziging te gemoet gaat. De firma Hasselo en Zonen te Zutfen maakt eene inrichting, die ten doel heeft de steenen, onmiddellijk na de vorming, kunstmatig te dro gen. Die droging zal plaats hebben door de warmte, die afkomt van op bijzondere wijze ingerichte bakovens, welke door kooloxydegas verhit worden. Het maken van de steenen wordt dus onaf hanke- lijk van het weder; alleen vorst kan het vormen beletten. Met een vierde van het nu benoodigde aantal arbeiders wordt meer steen gemaakt dan thans met het geheel. Inkrimping van het fabrieks terrein tot op een derde; een minimum van afval; besparing van arbeidsloon en besparing van veel brandstof zijn mede voordeelen van dat systeem. De inrichting zal waarschijnlijk nog dezen herfst werken. Een jeneverstoker van Thienen, de heer Delacroix, begaf zich onlangs naar het Noor- der-statiou te Brussel om huiswaarts te keeren, toen hij bij het binnentreden der wachtzaal van de 1ste klasse twee personen ontmoette, die elkan der ruw tegen het lijf liepen en twistten om het eerst binnen te gaan. Dit tooneel duurde eenige seconden, tot de heer Delacroix, ongeduldig wor dende, tusschen de twisters doordrong en weldra in den waggon stapte. Onder bet rijden wilde hij zijne portefeuille uit den zak halen, ten einde zijne zaken na te zien; doch deze was nergens meer te vinden. Men oordeele over de verslagen- beid van dien reiziger, die met zijne portefeuille 9400 fr. verloor, welke hij te Brussel ontvangen had. De twistende heeren in het station waren waarschijnlijk pick-pockets, die hem op behendige wijze bestolen hebben. Onlangs hield voor de deur van een groot bankiershuis te Londen eene deftige, met adellijk wapen versierde equipage op. De gepoe derde lakei, die naast den koetsier zat, springt van den bok en ontvangt, met den hoed ia de hand, aan het portier van het rijtuig de orders van een ouden gentleman, die bijna geheel in de kussens is weggedoken en zich bijna niet bewegen kan. De lakei neemt van zijn heer een wissel van 5000 gulden en vraagt aan een bediende van de bank, waar hij wezen moet. Deze, verblind door den glans der equipage, biedt aan, het geld te gaan inkasseeren, welk aanbod met dankbaarheid werd aangenomen. Des avonds eerst bespeurde de man, die den wissel, welke zoo gepresenteerd werd, zonder erg betaald had, dal het stuk valsch was. De „Panama Star and Herald" meldt dat den 9den September jl. te Barcaranugna in de provincie Santander een communistische op stand uitgebroken is. De muiters hielden de stad vier dagen in bezit, plunderden de kooplieden en doodden er drie, waaronder twee Duitschers. Zij verwondden ook den Duitschen consul. Ten slotte werden zij met verlies van verscheidene dooden en gevangenen verslagen. In Britsch-Indië heeft zich, op het voorbeeld van de Alpen-clubs in Europa, eene Hiraalaja-club gevormd, welker leden zich het be klimmen van de hoogste toppen van dat gebergte lot taak stellen, en inzonderheid die van den hoogsten berg der aarde, den Mount Everest. Bij gelegenheid van eene te Adrian in Michigan gehouden jaarmarkt stonden verleden Donderdag ongeveer tweeduizend menscheu op eene stellage naar de wedrennen te kijken, teen het middelgedeelte der stellage instortte, waardoor zes personen op de plaats dood bleven en vijftig, som migen doodelijk, gewond werden. De onlangs overleden Hongaarsche graaf George Karolyi heeft een vermogen nagelaten, waarvan het bedrag niet wordt opgegeven, maar dat zeker zeer groot geweest moet zijn, daar zijne erfgenamen 1,100,000 fi. successierecht moeten be talen. Beroemd was zijne verzameling meerschuimen pijpen, die op 11,000 fl. geschat werd. Prévost,~de moordenaar van Lenoble,' den koopman in goud» -en zilverwerk te Parijs, heeft eindelijk bekend, dat hij op vastenavond in 1876 ook Augustine Blondin heeft vermoord en met haar lijk op dezelfde wijze gehandeld als met dat van Lenoble, namelijk aan stukken gesneden en hier en daar in riolen geworpen. Het was hem natuurlijk ook hierbij te doen om zich in het be zit te stellen van haar goud en zilver en hare effecten. Op aanwijzing van den moordenaar heeft men de plaats gevonden waar hij het hoofd dier vrouw had begraven. Volgen s opgave van het bureau „Veri tas" zijn in den loop der maand Augustus 11. vergaan 107 zeilschepen, namelijk: 38 Engelsche, 26 Ame- rikaanscbe, 10 Fransche, 7 Italiaansche, 6 L'uit- sche, 6 Noorweegsche, 2 Oostenrijksche, 2 Neder» laudsche, 2 Portugeesche, 1 Deensch, 1 Grieksch, 1 Zweedsch, 5 onder onbekende vlag. Omtrent 12 van deze vaartuigen wordt het vergaan, bij volkomen- ontstentenis van tijding, slechts onder steld. Verder 10 stoomschepen, namelijk 5 Engelsche, 1 Belgisch, 1 Spaansch, 1 Fransch, 1 Nederlaudsch, 1 Portugeesch. In een goederentrein, die op weg was van het station Vaise naar Lyon, ontdekte men Zaterdag op 500 meter afstands van het punt van aankomst sporen van brand. Weldra bleek het, dat er drie waggons in vlam stonden. Ofschoon de conducteurs zoo snel mogelijk den trein deden doorstoomen tot aan een waterkraan in de nabij heid, kon men van den inhoud der drie door het vuur aangetaste waggons, uit zoogenaamde „arti cles de Paris" bestaande, nagenoeg niets meer red den. Had men den brand wat later ontdekt, de gevolgen waren niet te overzien geweest, daar zich een eind verder in denzelfden trein twee met bus kruit geladen wagens bevonden. Te Septème, een gehucht in het Fran sche departement Isère, heeft zich het vreeselijke geval voorgedaan, dat een zoon zijn vader heeft vermoord, en wel met hulp van zijne moeder. Het slachtoffer werd op den openbaren weg gevonden, op geriugen afstand van zijne woning, geworgd en met verscheiden wonden aan het hoofd. Reeds herhaaldelijk werd de oude man door zijn vrouw en zijn zoon mishandeld, zoodat meermalen de politie moest tusschenbeide komen. Het snoode tweetal werd terstond in verzekerde bewaring genomen. Een vrachtrijder had Maandag, terwijl men bezig was zijn kar te laden in de rue Monceau te Parijs, zijn paard den toom uit den bek ge nomen, om het de gelegenheid te geven zich te goed te doen aan de medegenomen haver. Schichtig geworden, ging het dier op hol en sleepte zijn meester, die het ijlings had vastgegrepen, it zijn vaart mede. De man kwam onder de poolen van het paard en werd daarbij zoo hevig verwond, dat hij reeds een lijk was, eer men hem te hulp kon komen. Smith, de agent vau den markies van Sligo, keerde onlangs met zijn zoon huiswaarts naar Mullraney, dicht bij Westport in Ierland. Hij had de pacht opgehaald van lord Sligo's pach ters en was met zijn zoon in een wagentje geze ten. Eensklaps kwamen vier kerels, met zwart gemaakte gezichten en gewapend met geweren, opdagenzij schoten op Smith en zijn zoon, maar zonder hen te raken. De jonge Smith sprong uit den wagen en doodde een der aanranders met een revolver; de drie anderen zetten het op een loopen. Toen de politie van Westport een poos later kwam opdagen, was het lijk er niet meer; men vond het verderop in de struiken. BUITENLAND. Groot-Hi-i tmmlë. Aan de „Standard" wordt uit Simla gemeld, dat volgens berichten uit Kaboel de sterkte van den vijand in en rondom die stad de volgende is. In de stad of even buiten de muren gelegerd zijn vijf bataljons infanterie en vier batterijen artillerie. In de Bala-Hissar, of citadel, zijn drie bataljons infanterie met zestien opgestelde kanon nen. Waarschijnlijk zijn vier regimenten van die, welke op weg naar Turkestan waren, om den opstand in Badakshan te bedwingen, naar Kaboel teruggekeerd, om deel te nemen aan de verdedi ging. In dat geval zullen deze zeker trachten om de overige troepen te bewegen, zich te weer te stellen. Maar de correspondent van de „Standard" acht het onwaarschijnlijk, dat de Afghaansche regimenten vechten zullen, daar zij veel door cholera en desertie geleden hebben en geheel ge desorganiseerd zijn. Reeds werd gemeld, dat op 27 September generaal Roberts bij S'iutargardan door de Afghaansche bergstammen is .angevallen. Volgens dat bericht waren er 20 Aighanen ge sneuveld en 6 Engelschen gewond; volgens dat van de „Standard" was het een hevig gevecht- hoeveel er vielen, wordt daarin niet gezegd, maar wel, dat de Afghanen ten slotte met groot ver lies teruggeslagen zijn. De „Times" bevat een telegram uit Kaap stad, volgens hetwelk sir Bartle Frèr«- een bezoek aan Cetawayo, den gewezen koning der Zoeloes, in het kasteel aldaar heeft gebracht. Cetawayo wordt met onderscheiding behandeld Het corps, onder het bevel van den kolonel Baker Russell, zal zich thans meer uitsluitend met de operatiën tegen Secocoeni en andere hoofden bezig houden, die door de nederlaag der Zoeloes nog niet moede loos zijn geworden. Rusland. Omtrent den tocht der Russen tegen de Turko- manen verneemt men nog, dat de aai vallen dezer horden gemakkelijk werden afgeslagen, omdat ze slechts ouderwetsche geweren hadden en geen of althaus weinig achterladers. Generaal Lomakin verloor, volgens zijn telegram aan het ministerie van oorlog, in het gevecht bij Gcok Tepe zeven officieren eu 234 manschappen. Berichten echter in het regeeriDgsblad van Tiflis spreken van 24 officieren en 412 manschappen. Alleen de Russi sche voorhoede was in het gevecht, dat niet be slissend schijnt geweest te zijn, daar het Russi sche hoofdkwartier zes dagen later nog te Benrma was, dat reeds was bezet, voordat Geok Tepe werd genomen. Te St.-Petersburg vleit men zich nu met de hoop, dat de expeditie zich tegen Herat zal wenden. Het zou zeker een zonderling commentaar zijn op de wijsheid der staatkunde van lord Beacons- field. De tocht naar Afghanistan werd ondernomen, om tusschen Rusland en Indië een soort van on zijdig terrein te plaatsen. En misschien zullen nu Kaboel en Herat worden veroverd, het eene door de Engelscheu, het andere door de Russen, zoo dat wat ondernomen werd, om beide natiën in het Oosten nog eenigen tijd te scheiden, hiermede zal eindigen, dat hun gebied onmiddellijk aan elkaar gaat grenzen. De minister der domeinen, de heer "Valouieff, heeft zich naar Baden begeven, om keizer Wilhelm een eigenhandigen brief van den keizer van Rusland te overhandigen. Eene dépêche uit Odessa meldt dat. de groote militaire raad, welke dezer dagen ouder het voorzitterschap des keizers te Livadia is ge houden en door de voornaamste legerhoofden werd bijgewoond, zich hoofdzakelijk met de samen stelling eeaer nieuwe en spoediger werkende mobi lisatie-wet heeft bezig gehouden. Ook is er in dien raad o. a. besloten, tot eene vermeerdering der kaders voor een reserve-leger van 240,000 man. Rnmenië. Het voorstel der regeering tot oplossing van het Israëlielische vraagstuk heeft, volgens een corres pondent der „Polit. Corr.", bij de mogendheden geen onverdeeld gunstig onthaal gevonden. Te Wcenen, te Berlijn en te Rome schijnt het niet geheel onaannemelijk geacht te wordente Parijs en te Londen echter wil men er niets van hooren te St.-Petersburg en te Konstantinopel heeft men zich daarover niet uitgelaten. Vereenigdc Staten. Men ducht een algemecnen opstand der Indianen in Utah. Volgens particuliere berichten zou het geheele personeel van het agentschap aan de Witte Rivier vermoord zijn. Telegi-ammon. NIEUW-YORK, 6 October. Bij een storm, welke te Tabasco, op de Mexicxansche kust, heeft gewoed, zijn de volgende schepen gestrandhet Deensche schip „Heligoland", het Duitscbe „Elisn

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2