Ter plaatse waar vroeger teDelfthet Sint Aechten-klooster of convent, ook wel Sint Aechten-zusterhuis genaamd, heeft gestaan (thans Phoenixstraat) zijn bij het uitgraven van grond, ter diepte van ongeveer een meter, vier naast elkaar liggende geraamten gevonden. Het bedoelde kloos ter was volgens de bestaande aanteekeningen om streeks 1894 gesticht ter eere van St.-Agatha. Door de arrondissementsrechtbank te Botterdam is jhr. D. F. v. A„ wegens het als nalatig belastingschuldige niet verschaffen van voeding aan een gamisaire, op rechterlijke mach tiging bij hem ingelegerd tot het bekomen van „huisvesting, nachtleger, voeding en een plaats aan den gemeenen haard", veroordeeld tot een geld boete van f 10 of twee dagen gevangenisstraf. Volgens het Geïll. Politienieuws is op den luchtballon van Damm beslag gelegd door een Kotterdammer, die het touwwerk had geleverd. Te Dordrecht heeft zich Zaterdag morgen te ongeveer tien uren zekere J. L. L., schoenmaker, aan de Marienbornstraat, door wor ging van het leven beroofd. Reeds twee jaren ge leden had hij eene zelfde poging beproefd, doch is toen daarin verhinderd geworden. Uit gesprek ken, die hij in den laatsten tijd met sommige personen had, maakt men op, dat hij het plan daartoe reeds vooruit beraamd had, zoodat men vermoedt, dat hij het gunstige oogenblik heeft afgewacht dat zijne ecbtgenoote afwezig was. Nog weinige oogenblikken vóór de uitvoering van den zelfmoord heeft men hem zingende aan zijne werk tafel bezig gezien. Uit Urk wordt gemeld: Donderdag leed onze visschersvloot een treurig verlies; de nieuwste schuit van den reeder T. De Vries alhier bevond zich des namiddags te vier uren in de nabijheid van het eiland Tessel met nog enkele onzer visschersvaartnigen, toen er eensklaps een hevige wind opkwam, waardoor eerstgenoemde schuit geheel op zijde gegooid werd. Van de drie opvarenden zijn de zoon van genoemden De Vries en de knecht gered, doch de derde vond zijn dood in de golven. Hij laat eene vrouw en kind in kommervolle omstandigheden achter. Een schip van zekeren S. te Kampen, bestemd naar de Oost zee om eene lading hout te halen, is door storm in de Zuiderzee, tusschen Kampen en Urk, geheel vergaan. Gelukkig zijn de opvarenden allen gered en bestond de lading slechts uit ballast. Door den beer C. G. U. W. baron Van Heeckeren van Wassenaer, die Zaterdag, bij het bereiken van zijne meerderjarigheid, eigenaar werd van het landgoed „Twickel", zijn de armen te Delden goed bedacht. Die der Hervormde gemeente ontvingen f 500, die der R.-Kath. f 800 en der Israëlietische f 100, terwijl aan de armen in de buurtschappen Beckum, Woolde en Oele (gemeente Hengeloo) bovendien nog f 160 werd geschonken. Voorts is een niet onaanzienlijk bedrag ter be schikking gesteld van de onderwijzers der tien onder voormeld landgoed gelegen scholen voor lager onderwijs, ten einde op een nader te bepalen dag de schooljeugd te onthalen. Uit de gevangenis van jeugdige ver oordeelden aan den „Kruisberg" is een jeugdige veroordeelde ontvlucht. Terwijl hij met eenige andere gevangenen werkzaam was met het aan- spitten van den grond bij de in aanbouw zijnde bewaarderswoningen, wist hij aan het toezicht van den betrokken bewaarder te ontsnappen. De po gingen, om hem te achterhalen, zijn nog vruch teloos gebleven. Het „Neue Wiener Tagblatt" zegt, dat een Engelschman (natuurlijk) voor 10 pd. st. de pen heeft gekocht, waarvan Von Bismarck zich in het „Hotel Imperial" te Weenen bediende, en dat een ander liefhebber 8 florijnen betaalde voor het glas, waaruit de prins droBkvoorts ver haalt het blad, dat de prins zich te Weenen het haar liet knippen. Vrage: wanneer de pen 10 pd. st. en het glas 8 florijnen opbracht, wat zal een Engelschman dan wel voor de afgeknipte ha ren geven? In December of Januari zal te Milaan een begin worden gemaakt met het proces-Boet. De instructie beslaat tien dikke deelen. Boët houdt vol, dat don Carlos hem gelastte den ket ting van het guldenvlies te verkoopen. Als ge tuige voor don Carlos zal o. a. Rothschild optreden. Jules Renard, een der geamnesti- eerden aan boord van de „Calvados" (dat schip is op weg naar Port-Vendres), deelt in de „Répu- blique franfaise" zijn reisaanteekeningen mede. Hij beschrijft de aankomst te Batavia en zegt, dat er veel modder ligt in de straten van de oude stad en dat, wanneer men de ongelooflijke werk zaamheid der Chineezen ziet, het begrijpelijk is, dat de Amerikanen hun concurrentie duchten. Ook te Batavia staan zij in den handel en de nijverheid bovenaan en bij de jongste prijsuitdeeling aan de „école de droit" kregen drie Chineezen de eerste prijzen. Jules Renard begaf zich naar het bureel van de „Javabode", waar hij zeer beleefd werd ontvangen en hem het Indisch hotel werd aanbe volen, dat onlangs voor 300,000 fr. werd verkocht, een zeer comfortabel hotel, waar ook de officieren van de „Cavaldos" hun intrek namen. De heer Van Daalen deed aan de vreemdelingen eenige interessante mededeelingen over Indië. De reisaan teekeningen loopen tot 4 Sept. „Wij, die terug- keeren", zoo besluit Renard, „vergeten wij niet, dat wij de begunstigden zijn en honderden onge- lukkigen hebben achtergelaten. Bitter is hun lijden, dat wij gedeeld hebben. Laat ons zonder haat en bluf, maar met klem aandringen op een volledige amnestie. Het is al genoeg, dat er gezinnen zijn, waar niemand zal terugkeeren en voor wie de vol ledige amnestie slechts een bittere spotternij kan zijnlaat men met de goedertierenheid niet knib belen jegens hen, die nog niet zijn bezweken." KOLONIËN. BATAVIA, 31 Augustus. De Oostmousson, met zijne aanhoudende regens, die ons in den Westmousson verplaatsen, houdt niet op stof te leveren voor klachten de berichten over koffie- en suikeroogst luiden ongunstig en over den tabak in den Oosthoek loopen zij zeer uiteem; het schijnt echter dat van laatstgenoemd product van uitvoer veel verregend is. Wat de rijst betreft, daarvan is de oogst overvloedig ge weest. De veepest richt in West-Java nog altijd groote verwoestingen aan. Ter bestrijding van de ramp zijn nu reeds kredieten boven de begrooting geopend tot een bedrag van een millioen gulden. Het lot van het wapen der cavalerie van het N.-I. leger is beslist. Per laatst aangekomen mail is het besluit ontvangen, waarbij de cavalerie wordt teruggebracht tot eenige escadrons Europeanen inlanders (die, zegt de „Javabode", het moet erkend worden, als cavalerist niet veel beteekenden) wor den bij het wapen niet meer toegelatendaarmede zijn de djajang sekars, die reeds bij het wapen der cavalerie waren getrokken, beter gezegd daarin op gelost, voorgoed verdwenen. De chef van het wapen blijft, als nu, een luitenant-kolonel. De bezuiniging door de inkrimping verkregen bedraagt f 875,000. Hiervan zal een bedrag van f 300,000 worden gebezigd tot verbetering der bezoldiging van de politie, en f 75,000 tot uitbreiding der politie. Het lot der officieren van de cavalerie, die bij de reorganisatie zullen blijken overcompleet te zijn, is weinig benijdenswaardig. Volgens het besluit moet met zachtzinnigheid tegenover hen worden te werk gegaan, doch tevens zegt het besluit vrij duidelijk, dat zij niet in rang en anciënneteit bij andere wapens kunnen overgaan, daar dit de offi cieren der wapens zou benadeelen in hun ver kregen rechten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië lijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Ken tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den raadsheer in het hooggerechtshof van N.-I. mr. H. N. Grobbée, en aan den Isten comm. bij den dienst der staatsspoorw. op Java C. A. S. Waardenburg. Benoemd: Tot alg. ontv. van 's lands kas te Batavia, mr. F. Van Olden; bij het op. lag. ond. voor Europeanen en met dezen golykgest.tot ond. 2de kl., A. M. Overeynder, H. Sonius, F. J. Hanjoel, A. Boender, M. Nauta, J. J. Vriens en N. G. L. Lambregts. Ontslagen: Eervol, uit 'a lands dienst, met heboid van recht op pensioen, de algemeene ontvanger van 's lands kas te Batavia, J. H. M. Van Slooten, de cipier tij 's lands gevangenis tv Fadang M. Daniels en de gewezen letten, en leerl.-letterz. bij 's landsdrukkerij te Batavia P. A. L. Tencij en G. H. W. Van Maurik; eervol, uit 's lands dienst, de hoofdonderwijzeres aan de o. 1. meisjesschool te Meeater-Cor- nelis Ch. C. Kochnsseu. Benoemd: Tot president van de weeskamer te Batavia, de tolk voor de Chin, taal te Batavia, J. E. Albrechttot commies 3de kl. bij den po9t- en telegraaf dienst de adj.-comm. G. F. Smeets. Verleend: Een tweej. verlof naar Eoropa, w. ziekte, aan den pres. van de weeskamer te Batavia J. H. Ilckeu; een tweej. verlof naar Europa, w. meer dan Yijftieu jaren onafgebroken dienst, aan den pastoor voor Timor en onderboorigb. te Larentoeka G. Metz. Departement van Oorlog. Vergund: Aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedet. lsten luit. der inf. H. Hering, op aijn verzoek, w. ziekte, naar Nederland terug t keeren. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit.-kwartierm. bij do mil. admin. L. J. A. Verbrugge. Bevorderd: Tot lsten luit.-kwartierm. hij de mil admin, de 2de luit.-kwartierm. P. Gallas. BUITENLAND. Frankrijk, Verleden jaar, zoo wordt in het „Journal Officiel" gemeld, he'oben tien zendelingen, doot msgr. Lavigerie, aartsbisschop van Algiers, uit gezonden, in Afrika twee posten gesticht, een aan het meer Tanganika, te Tdjidji, en een ander aan het meer Victoria, te Uganda, op het gebied van den bekenden koning Mtesa. Nu is onlangs uil Bagamoyo eene nieuwe expeditie vertrokken, be stemd om het personeel op deze posten te verster ken, bestaande uit achttien personen, namelijk negen Fransche priesters, drie ordebroeders en zes leeken. De abbé Guyot staat aan het hoofd. In eene vergadering van aandeelhouders dei Parijsche disconto-bank is met algemeene stemmer besloten tot verdubbeling van het kapitaal, vol gens het voorstel van den raad van administratie. Rusland. De minister van financiën is voornemens ir 1880 eene som van 27,712,000 roebels aan gouder en zilveren munt te laten slaan, waarvan 900,008 aan roebels imperiaal en 19,500,000 aan halve imperialen, alzoo 20,400,000 roebels aan goud ei 7,000,000 aan zilveren mnnt. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 5 October. De berichten ■betreffende de Russische expeditie in Midden-Azit zijn verre van bevredigend. De troepen ontmoe ten ernstige moeilijkhedenmen vreest dat zij genoodzaakt zullen zijn om te Tschikislar te over winteren, uit gebrek aan levensmiddelen en ande ren voorraad. HENDAYE, 5 October. De minister van bui- tenlandsche zaken te Madrid heeft van den Spaan- schen gezant te Weenen een telegram ontvangen, dat de Nationale Bank te Weenen 20 millioen fr heeft ontvangen als huwelijksgift der aanstaande koningin van Spanje. SIMLA, 5 October. De gouverneur van Djel- lalabad heeft aan den generaal Gough mede gedeeld, dat hij zich aan het Britsche gezag onderwerpt. LONDEN, 6 October. De „Standard" verneemt, dat wegens den ernstigen toestand te Mandalay eii het oogenschijnlijk gevaar waarin de Britsche ver tegenwoordiger verkeert, de Engelseh-Indishe re geering tot de admiraliteit het verzoek heeft ge richt, om eenige oorlogschepen te Rangoon tl stationneeren. ST.-PETERSBURG, 6 October. Dezer dager heeft de politie in een huis alhier eene geheimi drnkkerij ontdekt, en de schuldigen op heeterdaac bij het zetten eener verboden brochure betrapt. LKIDEENT, e October. De huishoudelijke wedstrijd van de studenten roeivereeniging „Njord", die morgen zou plaat hebben, is naar wij vernemen tot 18 Octobe uitgesteld. Van de gelegenheid om de Kweekschoo voor Zeevaart te bezichtigen, is gisteren een zee druk gebruik gemaakt. Met gunstig gevolg is heden te Amsterdat het theoretisch apothekers-examen afgelegd doo den heer J. Van Riel, pharm. militair-student. De heer Van Bylandt, benoemd minister resident bij de hoven van Zweden en Noorwege: en Denemarken, zal zich reeds in den loop deze maand naar zijn post begeven. Tweede Kamer. In de zitting van hedei werd de heer Keuchenius beëedigd. Ingekomer zijn en onder geheimhouding voor de leden tei griffie gedeponeerd de stukken betreflende dei loop der ministeriëele crisis. Door den heer Vai Kerkwijk is voorgesteld eene wijziging van art 59 der gemeentewet en wel om den burgemees ter op aanbeveling van drie personen van dei gemeenteraad door den koning te doen benoemei en de zesjarige herbenoeming te doen vervallen. Morgen te elf uren is de discussie over de geloof:-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2