Dinsdag 7 October. N\ 6024. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER C0UBA5T: Voor Leiden per 8 nmnden. f 1.10. Fraoeo per posL....^L4& Afzonderlijke Nommers0.05» Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESs V«n 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letter» dut plaatsruimte. LEIOEN, O October. In de tweede helft der maand September zal te VGravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van adspirant-landmeter bij bet kadaster, waarvoor minstens 15 plaatsen ter vervulliug worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wcnschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich vóór 20 November a. s. onder overlegging van de vereischte stukken tot den minister te wenden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 42.00, f 21.50, 4.40 en f 2.15; de laagste 41.00, f 21.00, 4.10 en f 2.05. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand September jl. opgebracht aan reizigers f 7,586, aan goederen f 2,129, te zamen f 9,715. Sedert 1 Mei was de opbrengst van reizigers en goederen 48,846. Dat langs den Nederlandschen Rijnspoorweg heeft gedurende de maand September opgebracht aan reizigers f 244,692, aan goederen f 91,976, aan direct verkeer van reizigers en goederen f 240,294, te zamen f 576,962. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen f 2,685,587. Ds. Zeeps te Enschedee is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Zaterdag zijn in Den Haag toegelaten voor de Engelsche taal 3 candidal en: W. C. Hissink uit Schoonhoven, B. P. Hofstede uit Dordrecht en H. G. Van der Waals uit Lriden. Voor de akte als hulponderwijzeres 8 van de 14 candidaten, nl. mej.: J. J. Van Bemmelen uit Leiden, M. P. Gjreshoü', J. J. H. M. Hissing, C. C. De Roche- mont, O. J. H. Ross, J. S. Snijders, G. A. Visser en J. P. Van Wouw uit 's-IIage. Door het bestuur der Arnhemsche tentoon- stelling-vereeniging is besloten, aan de inzenders kennis te geven, dat het verzoek, door velen hunner gedaan, om voor hunne kosten, in plaats van diploma's van bekroning eerste en tweede graad, gouden en zilveren medailles te verleenen, na het onderzoek en de uitspraak der jury niet kan worden ingewilligd. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot wijziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande en tot wijziging van het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande is van oordeel, dat de openbare beraad slaging over deze ontwerpen genoegzaam is voor bereid. De commissie meent intusscheB eenige wijzigingen alsnog aan de regeering te moeten in overweging geven, o. a. te doeD wegvallen in art. 5, alin. 1, het woord: „geblinddoekt". Wil men, zooals de regeering blijkens de memorie van be- antwo:rding op dit artikel, de wijze waarop de doodstraf wordt voltrokken overlaten aan de rege ling van de uitvoerende macht, dan moet ook dit voorschrift wegvallen. Wat zou bovendien het ge volg zijn indien de veroordeelde weigert zich te doen blinddoeken of het blinddoek afrukt? Ook de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te water en dat tot wijziging van het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te water is van oordeel, dat de openbare beraadsla ging genoegzaam is voorbereid. De commissie geeft echter eenige wijzigingen in de art. 5 al. 1, 13 en 23 in overweging. Er was naar het oordeel der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van mr. M. W. baron Dn Tour van Bellinchave te Harmeien geene kiezerslijst van 1879 in den zin der wet. Derhalve hebben te Harmeien bij de verkiezing, waarover thans moet beslist worden, medegestemd zonder daartoe gerechtigd te zijn, volgens de meening, in de bewaarschriften ontwikkeld en ook in de commissie gedeeld, 80, volgens eene opvatting, in de commissie eveneens besproken, minder dan 80, maar in elk geval minstens 7, en waarschijnlijk meer dan 7 personen.; en dit, terwijl de verkregene meerderheid slechts is vijf stemmen. De onwettigheid, die bij de totstand koming der kiezerslijst begaan is, heeft dus op de verkregen meerderheid van invloed kunnen zijn, waarom de verkiezing die in het kiesdistrict Utrecht heeft plaats gehad, als niet geldig moet worden beschouwd. De kamer van koophandel te Amsterdam en die te Rotterdam hebben besloten, een adres aan de Tweede Kamer te zenden, ten einde hare bezwaren kenbaar te maken tegen de door den vorigen minister van koloniën ingediende en door den tegenwoor- digen niet ingetrokken wet tot aanvulling der uit voerrechten in Ned.-Indië. Eene commissie, bestaande uit de heeren W. Degenhardt, W. Loman, M. A. Perk, Dan. De Lange, J. A. Böhringeren Herm. Molkenboer, heeft het plan opgevat om de inrichting te be proeven van een knapenkoor, samen te stellen uit de meest muzikale en met stem begaafde knapen van eenige openbare kostelooze en tusschenscholen te Amsterdam. Ter bereiking van dit doel heeft zij reeds van Burg. en Wcth. der hoofdstad ver gunning verkregen om kosteloos gebruik te mogen maken van de lokalen van een openbare koste looze school. De benoeming van den heer Eijnje, thans administrateur van de afdeeling waterstaat en spoorwegen bij het departement van waterstaat enz., tot raadsadviseur voor waterstaat en spoor wegen, maakt uit den aard der zaak eenige wijziging in de organisatie van het departement noodzakelijk. Naar het Yad. verneemt, is dan ooi: reeds met 1 October de heer Koster, tot dusver referendaris bij de afdeeling handel en nijverheid, opgetreden als chef van de afdeeling waterstaat, terwijl de heer Michaëlis chef is geworden van de afdeeling spoorwegen. De directeuren der vrije universiteit op Gereformeerden grondslag hebben tot curatoren be noemd: mr. A. W. Van Beeck Calkoen, lid der provinciale staten van Utrecht, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer en raads heer in het hof van 's-Hertogenbosch, mr. L. W. C. Keucheuius, lid der Tweede Kamer, dr. A. H. De Hartog, predikant te Rotterdam, en ds. J. W. Eelix, predikant te Utrecht, welke laatste voorloopig als voorzitter is opgetreden. De Paus heeft benoemdtot surnumerair geheim kamerheer, den heer P. Hoefnagels, presi dent van het seminarie en kanunnik te Roermond, en tot eere-kamerheer, in violet gewaad, den heer Er. M. Heidens, pastoor en kanunnik der kathedraal te Roermond. De heer D. Rahusen te Amsterdam is tot commandeur der orde van de Eikekroon benoemd. De erfgroothertog van Oldenburg zal met zijne gemalin en hare zuster, prinses Hendrik der Nederlanden, zich voor zijne gezondheid naar Italië begeven. Het is waarschijnlijk minder alge meen bekend, dat de kwaal van den erfgroothertog het gevolg is van eene inwendige beschadiging van het hoofd door een val van zijn paard, vier jaren geleden. Den patiënt is aangeraden, zooveel moge lijk op zee te leven. Daarom bevindt hij zich op dit oogenblik op eigen jacht, met vier man equipage, op zee. De reis gaat van Scharbeutz naar Olden burg, via Kiel, door het kanaal naar Tönning tot de monding van de Weser in de Noordzee en op de Hunte naar Oldenburg. De reis naar Italië zal ook per schip plaats hebben. Naar aanleiding van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje is aan de algemeene armen te Delft eene som van f 1100 geschonken, aan de Hervormde kerkvoogdij 400 en aan de beambten van politie f 100. De Staatscourant bevat het verslag van het examen tot toelating als cadet aan de kon. milit. academie in het jaar 1879. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Roca; de „Rotterdam" is 2 October te Nienw-York aan gekomen de „P. Caland" is Zaterdag van Nienw- York te Maassluis binnengekomen. Z. M. beeft aan dr. Hermann Kornfeld vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuws, Hoe dikwerf gebeurt het niet dat wanneer men een partijtje of eene vergadering ver laat, men tot de ontdekking komt dat zyn hoed is verdwenen, terwijl er een van iemand anders voor in de plaats is achtergebleven. Dat is dan geen bijzonder aangename ontdekking, en daarom verdient bet vermelding dat bij de heeren C. V. Visser cd Zoon, hoedenmakers op de Vischmarkt alhier, een soort machinetje is in den handel ge komen, dat door zijne aardige vinding wel ge schikt is om zulke vergissingen tegen te gaan. De prijs er van is billijk en men heeft er slechts een naamkaartje bij noodig, dat, wanneer men den hoed aan den kapstok hangt, buitenaan zicht baar wordt. Onder Voorschoten is Zaterdag avond het zevenjarig zoontje van den landbouwer A. B. in het water gevallen en verdronken. Weinige oogenblikken geleden nog had men het kind zien spelen, en toen een van de hnisgenooten eenige werkzaamheden aan de stoep ging verrichten, vond men het lijkje in drijvenden toestand. In de afgeloopen week zijn te Kat wijk weder 16 schuiten met mooie vangst aange komen in 2 a 3 weken reis samen met 1860 kantjes pekel- en 425,000 st. steurharing. De laatste schuit voor de eerste reis is ook teruggekeerd. De pekelharing is zeer hoog in prijs: f 25.20 a f 24.50 per ton; volle steurharing f 19 a f 13 per 1000. Te Aarlanderveen trad gistermorgen voor de Hervormde gemeente een rondtrekkend straatprediker op, die o. a. zeide„Gémeente Wat zijt ge toch verzwakt! Uw kerkgebouw is zelfs zwak en bouwvallig." Gisternacht omstreeks halfdrie roei den te Delft drie beschonken werklieden in de gracht aan den Oostsingel. Door het omslaan van het bootje geraakten allen in het wateréén redde zich met zwemmen, de beide anderen verdronken. Beiden waren gehuwd. Zaterdag-middag viel te Zaandijk de schildersknecht G. S. van een zeer hoogen steiger bij de in aanbouw zijnde kerk. Hij werd zwaar gekwetst en was binnen een paar uren een lijk. Hij was 67 jaar en had korten tijd geleden zijn 42-jarig huwelijksfeest gevierd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1