Maandag 6 October. N°. 6023. A0. 1879. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER C0DBA5T: Toot Leid» per 8 mi&aden.1.10. Fnnoo per poet......1*0. ilioodtri^ke Nosuasn0.08. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES i_D VERTES TIEN: ▼ib 16 rebelsf 1.05. Iedere regel meer9 0.171* Grootore letten Mar pleatsnmnte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. 8TADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N®. 184); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door Roodvonk aangetast 64 personen, en aan die ziekte overleden 16. Leiden, De Bnrgeraee»ter voornoemd, 4 October 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van J. KOK en J. BRUYSTEN, beiden wonende alhier, houdende verzoek om varkens ie houden en te mesten, de 1ste in het pand aan de Boom- markt N°. 11 en de 2de in het perceel aan de Korte Haven N°. 16; Gelet op art. 432 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 9den Octo ber aanst., 's voormiddacs te.*//uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tyd in le brengen, terwijl, by verzuim daar van, zij gehouden zullen werden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 4 October 4879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer Ch. C. M. Hubert De Bieherstein Rogalla Zawadzky, geb. te Roermond, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get. „Eenige opmerkingen over art. 407 Burgerlijk Wetboek," en de heer J. W. Lely, geb. te Am sterdam, tot doctor in de elassieke letteren, met academisch proefschrift: „Plutarchus et Appianus de bellis Mithiidaticis." Evenals andere jaren op den Sden October was ook gisteravond de Beestenmarkt de verzamel plaats van honderden Leidenaars. De muziek der schutterij werd bij herhaling afgewisseld door het afsteken van bengaalsch licht, hetgeen een eigen aardig gezicht aanbood. Niettegenstaande de drukte en opgewekte stemming liep alles in de beste orde af. Naar wij vernemen hebben ter vereeniging van krachten op muzikaal gebied en met het oog op de vriendschappelijke verhouding tusschen de Leidsche Zan gvereeniging en de zang vereniging Caecilia, beide gezelschappen be sloten zich tot één te verbinden, dat den naam zal dragen van de „LeidscheZangvereeni- ging Caecilia." In verband met eene vroeger ten gevolge van zekere omstandigheden hier ter stede ontstane verbrokkeling, die by enkelen zelfs tot onverschilligheid aanleiding gaf, is dit besluit zeker alleszins toe te juichen. De leiding der koren blijft aan de tegenwoordige directeuren op gedragen. Blijkens het verslag in de Staatscourant om trent de aanwinsten van het kon. penningkabinet gedurende het jaar 1878 is..die verzameling o. a. vermeerderd met een zilveren penning betrekking hebbende op het ontzet van Leiden, 1574, Van Loon I, 195; doch met andere teekening der bran dende schans te Zoeterwoude. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn deze week nog enkele baden genomen. De ongunstige zomer heeft ook daar zijn invloed doen gelden. Menig liefhebbei of eerstbeginnende wachtte tevergeefs op eenige warme dagen om een begin te maken en bleef alzoo van genot of oefening verstoken. Het aantal baden gedurende het geheele seizoen was 10,979. Dertien personen werden tot geoefende zwemmers gepromoveerd, waaronder een van 9 en een van 10 jaar. Bij de begrooting voor de Staatsspoorwegen, dienst 1880, zijn, evenals gewoonlijk, overgelegd staten van verleende concession en van concessie aanvragen, waaronder ditmaal vele voor stoom tramwegen. Onder de gewone tramwegen komen o. a. voor van H. C. F. Conwenberg te 's-Hage voor de lijn LeidenHaagsche Schouw; van J. L. J. Jansen te Hillegom voor de lyo Haarlem Leiden, alsmede van J. Maarschalk te Boskoop en C. Bok te 's-Hage voor de lijn Leiden Woerden. Alle drie de lijnen zijn in onderzoek. Nadat Donderdag-morgen de jaarlijksche vergadering der Nederlandsche Gustaaf-Adolf- vereeniging in het hotel De zeven Provinciën" te Zwolle was gehouden, traden des avonds te zeven uren in de Grootekerk aldaar als sprekers op: professor Rauwenhoff, dr. Hagen en ds. Van Hamel, allen van Leiden, die vooral aanspoorden zich onder de leden te doen opnemen. Uit de mede- deelingen en het verslag bleek, dat de Duitsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging tijdens haar bestaan vijftien millioen mark of negen millioen galden voor den houw van Protestantsche kerken enz. heeft bijgedragen, en de Ned. Gustaaf-Adolf- Vereeniging gedurende 25 jaren f 170,000 en nu in het 26ste jaar weder f 10,000. Bij het verlaten der kerk ontving ieder de feestrede, uit gesproken door dr. E. Lanrillard in de Pieterskerk te Leiden bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5075 volwas sen personen en van 59 kinderen. Aan de maatschappij van schroefstoomboot- dienst, directeur W. Bus te Haarlem, is, met in trekking der vroegere vergunningen, tot weder opzegging vergnnning verleend voor een stoom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, en een stoomsleepdienst tusschen Haarlem-Rot terdam, Haarlem-Leiden, Amsterdam-Leiden, Aals- meer-Purmerend, Leimuiden-Amsterdam-Purmer- end, Leimuiden-Gouda, Nieuwveen-Leiden, Aals- meer-Leiden en Aalsmeer-Amsterdam. Op voorstel van dr. W. H. Kapteyn, waar nemend burgemeester der gemeente Bodegraven, werd in de gisteravond gehouden raadsvergadering besloten f 200 nit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de festiviteiten, die men voor nemens is te houden aanstaanden Vrijdag, zijnde de dag waarop de nieuwbenoemde burgemeester mr. Steenstra Toussaint aldaar zal worden geïnstalleerd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 October, des avonds te tien uren. Voor de akte in de Eransche taal werden gisteren in Den Haag 2 candidaten geëxamineerd, die beiden werden afgewezen. Ook de .te Haarlem voor dezelfde taal opgekomen 6 candidaten slaag den niet. Men meldt uit ScheveningenDe tijdelijke badiniichtiug voor minvermogende kinderen, welke dit jaar ook met groot succes heeft gewerkt, is, deelende in het lot van alle zeebadinrichtingen, thans weder gesloten. Van lieverlede vertrokken uit Scheveaingen de vele badgasten en zoo was ook de tijd gekomen om de kinderen huiswaarts te doen keeren. Het was het vierde badseizoen waarbij deze vereeniging, in de bonten barak, het f groote nut kon bewijzen in haar poging oo> minvermogende kinderen ook het heilzame vap ons zeestraad deelachtig te doen worden. Weder dit jaar kon men, wegens gebrek aan de noo- dige ruimte, niet allen opnemen, wier plaatsing werd gevraagd. Met 49 kinderen, tegen 35 van het vorige jaar, was de barak overvol. Prachtige resultaten, won derbare herstellingen zijn weder geconstateerd. Aandoenlijk was het oogenblik toen de meestal herstelde kinderen de inrichting moesten vaarwel- zeggen; hunne tranen getuigden van dankbaar heid, en dit bleek eveneens bij de onders; allen waren erkentelijk voor de liefdadige hnlp, van hunne weldoeners ondervonden, waaraan zij de her stelling of beterschap hunner kinderen te danken hadden. Na een proeftijd van vier jaren is het bewijs voldoende geleverd, dat de zaak levensvat baarheid bezit, en ziet men deze thans bekroond door het besluit der commissie voor de Sophia- stichtiDg, waarbij de vereeniging bestemd is om, in het daarvoor in aanbouw lijnde doelmatig ge bouw, baar tot dusverre zoo gezegend werk te kunnen voortzetten. Het "Vad. verneemt dat nader gebleken isw dat er te Harmeien in het geheel geen door de bevoegde autoriteit opgemaakte kiezerslijst be staat; zij was eigenmachtig door deu secretaris buiten weten van burgemeester en wethouders op gemaakt. In dat geval wordt de vernietiging der verkiezing van den hser Dn Tour waarschijnlijk. Maandag zal, naar men verzekert, de commissie voor de geloofsbrieven in een openbare zitting con clusie uitbrengen. De Vereeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen van het Nederlandsche leger heeft zich in een adres tot de Kamers gewend ten einde te verkrijgen, dat de wet van Mei '77 ter zake van de militaire pensioenen worde herzien en dat de oud-gepensioneerden gelijkgesteld zullen worden met de nieuwe, onder bovengenoemde wet vallende. Thans toch ziet men zegt het adres zelfs grijsaards, die met het zilveren en het metalen kruis versierd, hun laatste dagen slijten in ellende en gebrek aan het soms hoognoodige, waarvoor een billijke toepassing der meergemelde wet hen beveiligd zou hebben. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van nijverheid heeft aan de departementen der Maatschappij, aan de voor naamste kamers van koophandel en aan eenige groote handelslichamen en vereenigingen een cir culaire gezonden, waarin zij het oordeel vraagt over het plan om een Handelsmuseum te Amster dam of te Rotterdam te vestigen, daar de gevoeiens over het nut en de waarde van zulk een museum op het laatst door de Maatschappij gehouden con gres zeer verdeeld waren. Het maseum zou niet alleen moeten bevatten de producten van invoer, maar ook die van uitvoer in hunne verschillende toestanden van bewerking en met opgaven omtrent ban afkomst en hun meerdere of mindere belang rijkheid voor den handeL Ook scheepvaart en land- en volkenkunde, voor zoover deze met den handel in betrekking staan, zouden moeten ver tegenwoordigd worden. Dr. Max Fiirbringer zal het hoogleeraarsambt in de ontleedkunde aan de universiteit te Amster dam openlijk aanvaarden met eene redevoering in de groote gehoorzaal van Pelix Meritis, op Zater dag 11 October, des namiddags te drie uren. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsch-Indische

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1