Zaterdag 4 October. A°. 1879. N°. 6022. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per S luuden......1.10. Franeo per poet.1.40. Afiooderiijke Memmen0.05. De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Vut 16 regel»f 1.05. Ieder» regel meer0.17J. Grooier» letten our plutsrnlmte. LEIDEN, 3 October. De gedenkdag van Leidens ontzet werd door goed weder begunstigd, zoodat er dan ook in den omtrek van de Koorubenrs, waar zich hedenmid dag de stafmuziek van het vierde regiment inf. deed hooren, veel wandelaars op de been waren. De fontein op de Vischmarkt was in werking. De vlaggen wapperden van vele gebouwen en in eenige kerken werd de dag godsdienstig gevierd. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in „de geschiedenis van het christendom" aan de universiteit te Amsterdam worden aan den ge meenteraad aanbevolen de heerendr. J. G. E. Acquoy, hoogleeraar vanwege de synode aan de universiteit te Leiden dr. F. Nippold, hoogleeraar te Bernen dr. J. J. Van Toorenenbergeu, predi kant bij de Nederl. herv. gemeente te Botterdam. De zevende Nederlandsche Protestantendag, die Woensdag 29 October, bij gelegenheid der algemeene vergadering, alhier zal gehouden worden, wordt voorafgegaan door eeno feestelijke gods dienstoefening op den 28sten dezer in de Pieters kerk, waarin dr. J. Hooykaas, predikant te Rot terdam, als spreker zal optreden, de heer Gode- froy het orgel zal bespelen, en een zangkoor, onder leiding van den heer A. J. Wetrems, zich zal doen hooren. Woensdag-avond heeft in de Stadsgehoor zaal eene openbare samenkomst plaats ter bespre king van godsdienstige en kerkelijke vraagpunten. Voor de Fransche taal werden gisteren in Den Haaggeé'x. 10 candidaten toegelaten C. Blom, J. H. Bodegraven, L. A. Jansen, W. Jeuezon nit 's-Hage en K. I. Bazelius nit Rotterdam. Voor de Hoogduitsche taal 9 candidaten; 7 toegelaten: M. Vau der Boon en C. G. Kakebeen uit Leiden, P. G. Kocks uit Leiderdorp, J. J. Herman, R. Luyteu, P. Poot en J. J. Sterkeuburg uit 's-Hage. Voor de Engelsche taal 6 candidaten5 toegelaten F. Van Assendelft, A. M. Van Breen, J. D. Donw, H. W. Hoefsmit en J. Pijl uit Rotterdam. De dag van den lsten October, zoo meldt men ons nog uit Oudshoorn, was voor deze gemeente een feestdag. Onze waardige burgemeester de heer Chr. J. Van Eeghen, door omstandigheden ver hinderd dit vroeger te doen, wilde om zijne ingenomenheid met deze gemeente te betoonea, zijne intrede op eene feestelijke wijze herdenken. Op dien dag verschenen de schoolkinderen vroeg tijdig in het versierde schoollokaal, alwaar de bur gemeester op eene waardige wijze, onder toespraak van den hoofdonderwijzer, ontvangen werd. Nadat de jeugd eenige welkomstliederen had gezongen, begonnen de feestelijkheden, bestaande in mast- klimmen, ring- en balgooien, turftrappen, tombola zonder nieten enz, enz., welke vermakelijkheden gedurig werden afgewisseld door het in zeer ruime mate toedienen vaa verschillende versnaperingen. Ook de eerewacht, die den burgemeester bij de intrede in deze gemeente van het stationsgebouw had afgehaald, was des avonds vertegenwoordigd ter bijwoning van een concert in het logement aan 's-Molenaarsbrug gegeven door de stafmnziek van het vierde regiment infanterie onder directie van den kapelmeester Grentzius, welk feest werd opgeluisterd door de aanwezigheid van den ge meenteraad en secretaris, terwijl alles besloten werd door een prachtig vuurwerk, vervaardigd door den vuurwerkmaker Ruysch te Utrecht. Nog lang zal deze feestviering door de inge zetenen herdacht worden, terwijl zij den wensch daarbij uiten, dat deze waardige man nog veel jaren aan het hoofd dezer gemeente moge staan tot haren bloei en voorspoed en tot vreugde der ingezetenen. De commissie uit de inzenders op r!e Arn- hemsche tentoonstelling heeft thans besloten eene vergadering van bekroonden met diploma van den eersten en tweeden graad op de tentoonstelling van nationale en koloniale nijverheid te Arnhem te houden op Dinsdag den 7den October a. s., 's mid dags te twaalf uren, in het Nutsgebouw, Weerd- jesstraat aldaar, ter bijwoning waarvan zij de ver schillende aldus bekroonden bij circulaire heeft uitgenoodigd. De commissie vertrouwt op eene flinke opkomst te kunnen rekeueD. - In eene algemeene vergadering der kon. zangverecniging „Cecilia" te 's-Hage werd gister avond gekozen tot voorzitter de heer W. A. W. graaf "Van Limburg Stirum. Nog werd o. a. be sloten den componist van het Rotterdamsche concoursnummer, den heer Felix Brandt Buys, het eerelidmsatschap der vereeniging aan te bieden. Tot ridder der orde van de Eikekroon is henoemd Zr. Ms. hofvioloncellist, de heer Jos. Hollman. Deze onderscheiding viel hem ten deel op eene soiree musicale, Woensdag-avond op het Loo gegeven met medewerkiug van de heeren Hollman en J. Stortenbeker. De Koning en Ko ningin onderhielden zich op de meest minzame wijze met beide artisten. Het personeel aan het station van den Holl. Spoorweg te 's-Hage ontving Woensdag een grati ficatie vanwege prins Alexander als belooning van de diensten, bewezen bij de aankomst van het stoffelijk overschot van wijlen den prins van Oranje, op 28 Juni 11. Door directeuren van de vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag is op voorstel van heeren curatoren besloten de vrije universiteit voorloopig te vestigen te Amsterdam. In de gisteren gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad is o. a., na lang durige discussie, met 26 tegen 10 stemmen be sloten, de aangevraagde concessie van een tramlijn naar Ilillegersberg toe te staan en wel op voorwaarde, dat die lijn niet in exploitatie mag worden gebracht, alvorens de lijnen, waarvoor vroeger concessie is verleend, in exploitatie zijn. De betrekking van leeraar in de vaderlandsche geschiedenis en de Nederlandsche taal en letter kunde aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord is vacant. Zij die voor die betrek king in aanmerking wenschen te komen, kunnen, onder overlegging van een geboorte-extract en de hun uitgereikte diploma's, zich bij verzoekschrift, op zegel, tot het departement van marine wenden. De bezoldiging bedraagt voorloopig f 1900 'sjaars, welke geleidelijk zal opklimmen lot een maximum van f 2300 'sjaars. Het stoomschip „P. Galand", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag bij Scilly; de „Hampton", van Java naar Rot terdam, is 22 September van Padang vertrokken de „W. A. Scholten", vertrok 1 October van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuws* Gisteren is te Amsterdam de tram- DamCentraalstation (Westerdok) geopend. Het aantal haltplaatsen voor trams op den Dam is daarmede tot zes gestegen; langs het Damrak loopen thans drie lijnen. Door de Amsterdam- sche Omnibus-Maatschappij werden gedurende het derde kwartaal van 1879 vervoerd: 1,999,761 passagiers, tegen 1,905,437 in hetzelfde tijdvak van 1878. Eiken dag maken dus omstreeks 20,000 personen gebrnik van trams en omnibussen. Woen sdag-n a m i d d ag vo n d e en e vrouw- Ie Charlois haar dertienjarig zoontje dood op den zolder met een touw om den hals. Eenigen tijd te voren had het kind zich naar den zolder be geven om te schommelen. De „Vexin" verhaalt het volgende jicht-avontuur te Routis, bij Condray-Saint-Germer (Frankrijk), weervaren aan een landbouwer op zijn eigen grond. Met verbazing zag deze in een gat, door het weggraven van zand ontstaan, eene wilde zeug met vier jongen, die vruchteloos moeite deden om vrij te komen. De jager kon ze op zijn gemak één voor één doodschieten. In de provincie Melipotamos op Creta heerscht thans eene groote agitatie, waartoe het Idegen van een sluipmoord door een Turk op een Christen aanleiding heeft gegeven. Het heeft den autoriteiteu aldaar veel moeite gekost, een opstand der Christenen te voorkomen. Laatstgenoemden hebben een rijken Turk als gijzelaar medegenomen, totdat de moordenaar door de overheid zal zijn gestraft. Onlangs werd aan de Italiaansche grens bij Studenda een smokkelaar door een gen darme aangehouden. Eene geduchte worsteling begon, daar de eerste weigerde mee te gaan. Beiden vergaten, dat zij aan den rand van een afgrond waren, en spoedig stortten zij er in neder. De gendarme echter had nog even den tijd om een boomwortel te grijpen en de ander klemde zich vast aan de sabel van zijn tegenstander. Zoo hingen zij eene poos, tot de gendarme, na vruch- telooze pogingen om zich met zijn last omhoog te werken, zijn buikband losmaakte en de smokkelaar in de diepte verpletterde. Uit Rio Janeiro wordtgemeld: Het Nederlandsche schoener-brikschip „Maria Beerta", kapt. Kuiper, van Hamburg naar Rio Grande do Sul en Porto Allegro, was genoodzaakt, dewijl er geen water op de baar van Rio Grande was, weder in zee te gaan. Spoedig daarna stak een hevige storm op, waardoor het schip water begon te maken en de pompen door kolengruis verstopt werden. Men besloot toen ia eene noodhaven binnen te loopen, doch het water begon zoo spoedig in het schip toe te nemen, dat men 14 Augustus genood zaakt was om het zinkende schip te Praia Ararangua, bij Laguna, op strand te zetten. Slechts de scheeps jongen G. Biesenbruch werd gered, al de overigen verdronken. Het schip was totaal verloren en van de lading kon slechts weinig geborgen worden. De vijf directeuren van de „City of Glasgow Bank", wier gevangenisstraf van acht maanden Woensdag ten einde was, zijn dien dag ontslagen. Zij werden voorzichtigheidshalve één voor één met tusschenpoozen van een half uur op vrije voeten gesteldde eerste reeds des ochtends te halfzes. Toch was, toen de laatste de gevangenis verliet, reeds eene groote volksmenigte voor de gevangenis bijeen, die het echter, toen de ontsla gene in een zorgvuldig gesloten rijtuig stapte, bij een uitjouwend gesis en gemompel liet. De Amerikaanse he bladen maken mel ding van een feit, dat opnieuw de misdaad van den beruchten Thomas van Bremerhaven in her innering brengt. Brj het lossen van de „Castle- wood" uit Londen, begon een baal lompen te rooken, om kort daarna in brand te geraken. Ne blussching van het vuur vond men tusschen de lompen een doosje lucifers, terwijl de lompen zelve met een zwarte licht ontvlambare stof bedekt wa ren. Ook in andere balen vond men hetzelfde. De kapitein kon niet anders verklaren als dat hij de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1