f 30,725. In antwoord hierop heeft het bestuur der academie eene nota ingediend, waarin het uit voerig de noodzakelijkheid van eene verhoogde bijdrage van gemeentewege aantoont, zullende inge val de gemeenteraad hierop afwijzend beschikt niets anders overblijven dan inkrimping van het onder wijs binnen de grenzen der geldelijke middelen, die door de gemeente worden toegestaan, aange zien de academie geen eigen middelen bezit en uit de contributiën der leden met de schoolgelden en de bijdrage der gemeente alle noodige kosten moeten gedekt worden. voorgesteld als Laronder en Crossen, en de „Pas torie van Mastland" heet vervaardigd te zijn door dr. C. E. "Van Kvetsveld (in plaats van Koets veld). Niet minder zonderling heeft de zetter om gesprongen met de titels van sommige aange haalde geschriften. Van een boek van „Jan Waeg- naer" (1751) wordt als titel opgegeven: „Zeven lessa over het verhandele der H. Schrift." Aan H. Ravesteyn (1748) wordt toegeschreven„De Nazireër God tot den heiligen dienst toegereect." De bekende brochure der Leidsche Theologische Eaculteit prijkt met den volgenden titel: „De Theologische Facultiit aan de Neederl. Hoo- geschoole, naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende Outrags on wet op het H.O. door de Godgeleerde Eaculteet an 's Rijchs hoogeschool to Leide." Maar vooral komisch is het, dat wijlen de hoogleeraar Van Hengel schrijver wordt genoemd van een „Korte Schets der Academische lessen over de Evangeliebediening voornemelijk in de Herboomde Herte." Men zal missehien niet zoo terstond begrijpen, dat „de Herboomde Herte" slechts een andere naam is voor de „Hervormde Kerk." De naam van den geachten schrijver zelf behoort tot die weinige, die onverminkt zijn ge bleven. De Dnitsche zetter had best een P r n i s van hem kunnen maken(iv. s. et.) Voor de vrouwelijke handwerken zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 11 candidaten, allen met gnnstigen uitslag, nl.mej. A. M. Van der Beek, Ch. E. Bos, M. E. Haremaker, J. M. Hoo- geboom en A. J. Van Loghem, allen voor smaak E. Boncher, E. A. Lancel en D. W. M. Mulié, voor nut; M. H. H. C. Van Dissel, E. H. Felix en S. Menkhorst, voor nut en smaak. Voor de akte in de wiskunde werden 6 can didaten geëxamineerd 1 trok zich terug, 2 werden afgewezentoegelaten de heeren H. F. Klok, G. J. Nijhuis en F. Wesseling uit 's-Hage. Voor de akte in de Fransche taal werden van de 7 can didaten 3 afgewezentoegelaten de heeren H. Allan, W. F. Golterman, C. M. Schepman en J. W. Van Wettum uit 's-Hage. Gisteren is de tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij van landbouw te Haarlem gesloten, nadat in den voormiddag de ingezonden paarden en het vee ter bezichtiging waren gesteld. Ofschoon het ongunstige weder ongetwijfeld velen teruggehouden had, was het aantal bezoekers toch groot. Men merkte daaronder verscheidene Ameri- kaansche kooplieden op, die aanzienlijke inkoopen moeten hebben gedaan. Onder de bekroonden komt voor P. Ciggaar te Sassenheim, 2de prijs voor eene zeug, geboren 15 Jan. 1878, en 1ste prijs voor een vet varken, geb. 19 Nov. 1878. De voordracht voor hulponderwijzer aan de openbare school te Leimuiden bestaat uit de heeren P. Van der Steeg te Buren, A. C. Boluyt te St.-Filipsland en A. S. Briedé te Rotterdam. Door den raad dier gemeente is besloten, ten einde het veelvuldig schoolverzuim op de openbare school tegen te gaan, om aan de kinderen, die trouw de school bezoeken, spaarbankboekjes uit te reiken. Eene som van f 50 is voor het volgend jaar daartoe beschikbaar gesteld. Dit loffelijk voorbeeld vinde navolging. Tevens is besloten om, in navolging van Papendrecht, den hoofdonderwijzer der open bare school het agentschap voor de aanstaande tienjarige volkstelling op te dragen. Op initiatief van den heer H. Coert, notaris te Molenaarsgraaf, is besloten tot oprichting eener afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. In eene bijeenkomst, welke door belang stellenden uit verschillende gemeenten werd bijge woond, is men overeengekomen, onder nadere goed keuring van het hoofdbestuur, de nieuwe afdeeling te noemen„Molenaarsgraaf en omstreken", terwijl zij zich zal uitstrekken over de gemeenten Bleskens- graaf. Molenaarsgraaf, Brandwijk, Ottoiand en Goudriaan. Op de begrooting van de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam is door het bestuur gerekend op e ;ne toelage van de gemeente van f 32,500. B. en Ws. bebben naar aanleiding hiervan eene missieve aan het bestuur der academie gericht, waarin zij zeggen met het oog op de aanhangige voorstellen tot reorganisatie van het teekenonderwijs geene vrij heid gevonden te hebben, op de gemeentebegroo- ting, dienst 1880, een hooger subsidie voor te dragen dan over het vorige jaar, ten bedrage van In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is aan mr. J. De Louter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de universiteit aldaar. Verder is ingekomen een adres van de hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen binnen de gemeente, waarin verzocht wordt om op de begrooting voor 1880 de noodige gelden beschikbaar te stellen, ten einde alle open bare scholen van de noodige leerkrachten kunnen worden voorzien en daarvoor niet te wachten op de invoering van de herziene wet op het lager onderwijs. Na langdurige beraadslaging werd be sloten tot het oprichten van een nieuw laborato rium voor de physica, doch omtrent de plaats waar die zal gebouwd worden een nader onder zoek en rapport aan burgemeester en wethouders opgedragen. Aan mevr. de wed. Albregt en hare miuderjarige kinderen is ontheffing verleend van de verplichtingen, die ten opzichte der concessie van den stadsschouwburg aan haren echtgenoot, wijlen den heer J. H. Albregt, waren opgelegd. Er werd besloten de concessie te doen doorioopen met de heeren Van Ollefen, Moor en Veltman. Het Vad. verneemt dat de geruchten omtrent den inhoud van het in te dienen wetsontwerp tot beteugeling van drankmisbruik onjuist zijn. Waar is echter, dat met deze zaak spoed wordt gemaakt. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gisteren het onderzoek der Indische begrooting ten einde gebracht. Heden zijn onderscheidene wets ontwerpen onderzocht, terwijl Maandag met het onderzoek der staatsbegrooting zal worden aan gevangen. Ten einde eenvormigheid te brengen in de wijze van toelating tot de cursussen bij de ver schillende wapens en van verwijdering uit deze inrichtingen van onderwijs, is door den minister van oorlog het volgende bepaald1°. De plaatsing op de hoofdcursussen der infanterie, in de hoogste klasse van den cursus ter opleiding in het vak der militaire administratie, in de hoogste klasse van den cursus voor de cavalerie en in de hoogste klasse van dien voor de artillerie, alsmede de verwijdering van die cursussen of uit die klassen, geschiedt door den minister van oorlog; 2*. de toelating tot de 2de klasse van den cursus bij de corpsen infanterie, tot de 2de klasse van den cursus voor de cavalerie, en tot de drie laagste klassen van dien voor de artillerie, alsmede de verwijdering van dien cursus of uit die klassen, geschiedt op machtiging van den inspecteur van het militair onderwijs, na gehouden overleg met de betrokken divisie-commandanten, den commandant der bere den- of vestingartillerie, of dien van het instructie bataljon. Bij verschil van gevoelen beslist de mi nister. Tevens is een bepaald model vastgesteld, dat moet worden gevolgd bij het doen van de voordrachten tot plaatsing van militairen op de hoofdcursussen of in de klassen der cursussen, hiervoren genoemd. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster- dem naar Batavia, is gisteren van Southampton vertrokken. Z. M. heeft den majoor der cavalerie op nonact. Y. W. R. baron Bentinck tot Schoon heien, op aanvrage, en den ritmeester jhr. H. K. J. Meyer, van het 2de reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald resp. op f 1600 en f 1474; benoemd bij de cavalerie: bij het 2de reg. huzaren, tot majoor, den ritm: C. D. H. Setho van het 3de reg. huzarentot ritm. 2de kl., den lsten luit. P. Vnn Tienhoven, van het lste reg. huzaren; bij het 3de reg. huzaren, tot ritm. 2de kl. den lsten luit. J. H. D. graaf Van Limburg Stirum, van den grooten stafbenoemd tot ordon- nance.-offic. den lsten luit. E. F. C. H. J. baron Van Tuyl van Serooskerken, van het 3de reg. huzarenden kapt. G. G. G. Canter Cremers van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, op zijn verzoek, met 15 October a. s., een eervol ontslag uit den militairen dienst verleendbij den rijks telegraaf benoemd: tot telegr. 2de kl. A. Wedde- pohi, J. L. Bloemen, H. De Graaff, H. Freie, A. G. Brumsen, N. J. Buwalda, H. F. Oldendorft, W. F. K. Wethmar, F. Armand, A. M. Kok en E. J. Gerritsen. Gemengd Nieuwst Het „Casino" te Scheveningen heeft Dinsdag den laatsten dag van zijn bestaan be leefd. Het is ter afbraak veroordeeld. Maar er zal vermoedelijk een nieuw „Casino" verrijzen met sierlijke vormen en beter tegen den tand destijds bestand dan de nu gesloten tent. Het plan daar toe is vastgesteld door het comité, dat vóór twee jaren de onderneming op touw zette. Volgens dat plan wordt het „Casino" gevestigd in een fraai gebouw, met een flink terrein er voor in het be lang van het verkeer; rechts een overdekte tuin, links een veranda met open tuin. De entrée zou komen tegenover de „Galeries"de rez-de-chaus- sée zou worden ingenomen door een gronte zaal, 25 meter lang en 22 meter diep, met twee neven zalen en een tooneel, 10 meter diep, geschikt voor voorstellingen van allerlei aardeen galerij met ruim 800 zitplaatsen zou als tweede rang worden bestemd. Ter uitvoering van dit plan zal p. m. f 100,000 noodig zijn. Het comité hoopt met den financiëelen steun van alle belangheb benden, ook van het gemeentebestuur, van de tramway-maatschappijen en van de directiën der vooornaamste hotels te Scheveningen, de noodige gelden te zullen vinden. Dinsdag-avond is te Utrecht door een baldadigen jongen aan den goederentrein van den Oosterspoorweg een oponthoud van ruim tien minuten veroorzaakt, doordien hij een uitgehol- den mangelwortel met eene brandende kaars daarin op den weg geplaatst had, waarvoor de machinist stopte. Tegen den jongen is proces-verbaal op gemaakt. Namens den Duitschen opperpost- directeur te Keulen wordt opsporing verzocht van den postconducteur Peter Ehrhardt uit Keulen, die na 25,000 mark ontvreemd te hebben sinds 27 September voortvluchtig is en vermoedellijk over Nederland naar Amerika tracht te ontkomen. Ehrhardt is 42 jaar cud, ongeveer 175 centime ter lang, heeft een langwerpig gezicht, zwaren bruinen knevel, een weinig haar aan de onder lip, bruin haar, donkere oogen, een scherpen blik, draagt een zwarte jas, donkere grijze broek, stij ven vilten hoed en nieuwe laarzen. Bijzondere teekens zijnaan eene hand de nagel van den duim gespleten, op den arm een anker met initia len geprikt. De man was vroeger slotenmaker en machinist op Duitsche stoombooten naar Rotter dam en spreekt ook Engelsch. Onder de ont vreemde waarde zijn twintig biljetten van 1000 mark, die hij zal trachten te wisselen. Voor zijne aanhouding wordt 500 mark belooning toegezegd. Te Zurich heeft de politie dezer dagen eene groote hoeveelheid vervalschten wijn in beslag genomen. Onder luide toejuichingen der menigte liet men geheele vaten in het meer ledig loopen. In de bosschen van Windsor dwaalt een jaguar rond, die aan sir Beaumont Dixie toe behoort. Lady Dixie had hem ten geschenke ont vangen en gepoogd hem te temmen, wat haar echter slechts in zoover gelukte, dat hij jegens haar mak wasvoor vreemden bleef hij ongenaakbaar. Thans heeft hij den ketting, waaraan hij vastlag, gebroken en verspreidt niet weinig schrik en ontsteltenis onder de bevolking der omliggende streek. Volgens berichten nit Lima had de regeering de nationale bank aldaar doen sluiten wegens de ontdekking eener uitgifte van valsche biljetten, ter gezamenlijke waarde van 1,860,000 soles. Be directeuren en andere beambten zijn ge vangengezet en om het publiek gerust te stellen heeft de regeering zich voor het valsche papier aansprakelijk gesteld. Voor het overige is bevolen de bank te liquideeren. In de rivier de Humber, bij Grimsby, zijn zeven walvisschen gevangen, die met den vloed de rivier binnenkwamen. Zij waren allen ongeveer twaalf voet lang,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2