N°. 6017. Maandag 29 September. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 8 maande».1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1regels1.06. Iedere regel meer0.17}. Grootere lettere naar plaatsniimte. Gemengd Nieuws. Vijf Hagenaars, een vader met zijn twaalfjarigen zoon en drie vrienden, waren met elkander uit hengelen gegaanzij hadden gehen geld in eene vaart onder de gemeente Zevenhuizen, zonder dat zij daartoe vergunning hadden van den pachter van het vischwater, terwijl zij, door dien pachter gewaarschuwd, beweerden overal gerust te mogen hengelen. Deswege door een rijksveldwach ter bekeurd, stonden zij voor het kantongerecht te Gouda terecht en werden Woensdag veroordeeld de vader, die zich tegen den rijksveldwachter ver zet had en daarvoor door de rechtbank te Rot terdam reeds met drie dagen cellulaire gevangenis gestraft was, tot eene boete van tachtig gulden of gevangenisstraf van negen dagen, de zoon tot eene boete van zes gulden of gevangenisstraf van één dag, twee der vrienden ieder tot eene boete van veertig gulden of gevangenisstraf van vijf dagen. Op de terechtzitting van het kantongerecht te Gouda bleek het, dat de derde vriend, die zich daarvoor nog wel zal moeten verantwoorden, te Zevenhuizen aan den rijksveldwachter valschelijk niet zijn eigen naam had opgegeven, maar dien van een voornaam scheepsreeder uit Scheveningen, die dientengevolge, ofschoon bij de hengelpartij volstrekt niet tegenwoordig geweest, toch als be klaagde gedagvaard was, maar natuurlijk werd vrijgesproken. Nadat het getuigenverhoor was afge- loopen, wees de president van het gerechtshof te 's-Hage den besch. F. H. J. L. nog op enkele punten van bezwaar en verleende daarna het woord aan den adv.-gen. mr. Gregory, die vooral deed uitkomen, dat de besch. zelf de wapenen voor zijne vervol ging der justitie in handen heeft gegeven door de vele vervalschingen die hij naar zijne meening heeft gepleegd. Hij bracht hulde aan het reuzen werk der deskundigen wat het schrift betreft en tevens aan het prachtig scheikundig rapport, waar door men tot de ontdekking der vervalschingen is kunnen komen. Dit was vooral het geval met de wissels Haarlem-'s-Hage en Gouda-Kampen. De adv.-gen. eischte ten slotte voor den besch. schuldigverklaring en veroordeeling tot zes jaren tuchthuisstraf en vijftien boeten van 50. Volgens den verdediger van besch. mr. M. De Pinto stond vast dat er valsche postwissels zijn vervaardigd, in omloop gebracht en ontvangen; maar dat die schandelijke feiten door besch. waren bedreven, was allerminst duidelijk. VolgeBs pleiters gevoelen had men hier niets dan gissingen, meeningen en ge volgtrekkingen van getuigen en hoogst tegenstrijdige verklaringen, waardoor het kunstig opgetrokken gebouw der beschuldiging met totale instorting wordt bedreigd. De voortzetting van het pleidooi is bepaald op aanstaanden Dinsdag te tien uren. Door den zeekrijgsraad aanboordvan het wachtschip te Hellevoetsluis is Donderdag uit spraak gedaan in zake de desertie van een zestal schepelingen. Elk der beschuldigden werd veroor deeld tot zestig slagen met de „handdagen" of „laarzen" en eenige dagen kromsluiting in de boeien. Met het ten uitvoer leggen der vonnissen was een groot gedeelte van den ochtend en middag gemoeid. Uit Harlingen wordt gemeld dat kapitein Bos, van het Ned. kofschip „Aafke Catha- rina", in de Noordzee overboord geslagen en ver dronken ishet schip is te Marstand binnengeloopen. Een extratrein van Assen naar Gro ningen was tegen Woensdag aangekondigd, maar is niet vertrokken. Dit is geconstateerd door deur- waardersexploit. De exploitatie-maatschappij wordt in rechten vervolgd. Deze teleurstelling is een tegenhanger van het feit, dat de correspondent der „Times" in het begin van dit jaar een vergeefsche reis naar Utrecht maakte, om daar de Uniefeesten bij te wonen. Uit Groningerland meldt men,datde groote vaart met gewone zeilschepen op Oostzee, Middellandsche Zee enz. zoodanig vermindert, dat de gezagvoerders herhaaldelijk aan hunne echt- genooten en familiën schrijven, er geen kans meer op te zien, zich opnieuw als kapiteins en stuurlieden te verbinden, zoodat zij tot het besluit moeten komen hun jarenlangen werkkring te verlaten en te beproeven op andere wijze hun brood te verdienen. Een bewoner van Ile-Longue (Finis- tère) die onlangs met twee knapen, waaronder een regimentskind van het 19de linie-regiment, een zeiltochtje had gedaan, wilde op dertig meter van den wal het anker werpen, toen hij met zijn beenen in den ketting verward raakte, meege sleept werd en in de diepte verdween. Nauwelijks had de toekomstige soldaat het onheil opgemerkt, of hij sprong zijn bejaarde» metgezel na, wist hem den van ketting los te maken en tevens met hem het land te bereiken. De moedige knaap, zoo wordt verder gemeld, verwierf reeds vroeger een medaille, toen hij op dertienjarigen leeftijd ongeveer ter zelfder plaatse een kind uit het water had gered. Omtrent de verwoestingen, door de laatste uitbarsting van den Etna aangericht, wor den thans de volgende cijfers medegedeeld. Op het grondgebied van Castiglione heeft de lava 250 hectaren bouwland vernield, waarvan de schade op 524,250 lira's wordt geschat. De aardbevingen hebben zich binnen een omtrek van 20 kilometer doen gevoelen en 280 gezinnen zagen hunne woningen verwoest, waarvan de schade 1,027,082 lira's bedraagt. In het bosch van Quincé-Brissac is onlangs des nachts een poging gedaan om op de spoorweglijn van Angers naar Montreuil een trein te doen derailleeren. Er waren tien dwarsliggers op de rails geplaatst. Gelukkig echter kon de trein die hinderpalen voorbijkomen, ofschoon niet geheel zonder averij. Door het parket van Angers is onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar den bedrijver van die misdadige poging. Een inwoner van het dorp Etambé (dep. Deux-Sèvres) was Donderdag in een put afgedaald om er een emmer water uit te halen. Toen hij na verloop van eenigen tijd nog niet was te voorschijn gekomen, liet ook zijn vader zich in den put af om hem hulp te verleenen, doch ook deze verscheen niet weder, evenals drie andere personen, die de beide eersten wilden te hulp snellen. De vijf ongelukkigen waren allen ge stikt door gas, dat zich in den pnt schijnt te hebben ontwikkeld. Een gehuwde vrouw te Montmartre, moeder van twee kinderen, een meisje van zeven en een knaapje van vier jaren, was sinds het laatste halfjaar trouweloos door haar man verlaten. Van verdriet ziek geworden en niet in staat in het onderhoud van zich en haar klein gezin te voor zien, besloot zij zich met haar kinderen het leven te benemen. Dinsdag-morgen, toen zij niet als naar gewoonte verscheen, deed de politie op aangifte van eea buurvrouw, die kwaad vermoeden had gekregen, de gesloten deur der woning openen en nu vond men de moeder en de twee arme kinderen, door kolendamp gestikt, te bed liggen. Door de rechtbank te Kleef is een twintigjarig joDgeling tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeld, wegens het ontvreemden van f 32,600 aan Oostenrijksche effecten, zijne moeder en tante, bij wie hij gelogeerd was, toebehoo- rende. Een groot deel der som bracht hij te Parijs door en van daar begaf hij zich naar Metz, waar hij in hechtenis werd genomen. De bekende tooneelspeelster Ristori zal, op weg naar Denemarken en Zweden, te Parijs in de „Maria Stuart" optreden. Zij heeft in geen twaalf of veertien jaren te Parijs gespeeld. Te Lantenburg, in West-Pruisen, heeft een schoenmaker, die zijn dienstmeisje van diefstal verdacht en haar niet tot bekentenis kon brengen, haar onder eiken arm een pas gekookt ei gebonden. Huilende van pijn verklaarde het meisje nu, den diefstal gepleegd te hebben, waarop zij door haar wreeden meester aan de politie werd overgegeven. Toen evenwel de barbaarsche hande ling van den schoenmaker aan het licbt kwam, mocht hij het meisje op de bank der beschuldig den vervangen, en werd hij tot drie jaren gevan genis veroordeeld. Twee duiven, die door de „Trinity Corporation" gebruikt worden voor de gemeenschap tnsschen de lichtschepen en het strand, kwamen WoeDsdag-ochtend te Harwich aan met eene bood schap in cijferschrift op de vleugels, volgens welke een schip ïd de nabijheid in nood verkeerde. Aan stonds werd met goed gevolg de reddingboot uit gezonden. Dit is, naar de Engelsche bladen mel den, de eerste maal, dat de duiven zulk een dienst bewijzen. In Afrika is een wetenschappelijke ex peditie van groot gewicht aangevangen onder de lei ding van den heer Perrier, kapitein bij den generalen staf van het Eransche leger en lid van het bureau voor de graadmetingen. De expeditie heeft ten doel de geodesische verbinding van het Spaansche schiereiland met het vasteland van Afrika door middel van driehoeken, over de Middellandsche Zee te trekken. De zijden van deze driehoeken zullen eene lengte beslaan van niet minder dan 300 kilometer. Tot nog toe werd door graad meters niet over zulke afstanden gewerkt de tot dusver gebezigde werktuigen zijn dan ook geheel onvoldoende bevonden. Daarom moesten nieuwe toestellen worden bedacht, voor welke aan de wetgevende macht eene som van 20,000 fr. is gevraagd. De onderneming is mogelijk geworden door de goede verstandhouding in dit opzicht tnsschen de Eransche en Spaansche regeeringen. De Spaansche regeering heeft den heer Merino, sterrenkundige bij het observatorium te Madrid, belast om, in overleg met den heer Perrier, de noodige beschikkingen voor de expeditie te nemen. Langs dezen weg zal men den grootsten boog van den aardmeridiaan verkrijgen, die gemeten is. Deze boog neemt een aanvang op de Shetlandsche eilan den, ten noorden van Engeland, om te eindigen aan de Sahara. De verkregen getallen zullen voor zeker nieuwe berekeningen aan de hand doen voor het bepalen van de ellipsoïde der aarde, waarvoor Laplace en Bessel slechts benaderende waarden kenden, omdat hun alleen onvoldoende gegevens ten dienste stonden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1