G. De Vries Az. De beide voorstellen tot wijziging der statuten en de uitgifte eener leening van zes millioen gulden werden, zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. Dientengevolge wordt aan art. 4 toegevoegd de bepaling, dat der Maatschappij de oprichting, het overnemen, uit oefenen, bevorderen van en deelneming in alle zoodanige diensten en ondernemingen vergund is, als waartoe zij krachtens haar overeenkomst met den Staat niet onbevoegd is. Aan art. 6 wordt toegevoegd, dat behoudens de voorkeur door aan deelhouders en oprichters der Maatschappij te genieten, de Maatschappij het recht van voorkeur heeft tot het nemen van zoovele eventueel over blijvende obligatiën, als zij noodig acht, nochtans onder verband der overeenkomst. De leening ad zes millioen zal worden uitgegeven tegen 4 pet. rente, verdeeld in zes seriën elk van duizend obligatiën a f 1000. Aan de lagere school te Koudekerk is be noemd tot hulponderwijzeres mej. C. J. Werst uit Leiden. Uit het verslag omtrent de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het jaar 187879 te Amsterdam blijkt, dat het aantal belastingbiljetten 56,000 bedroeg. Door 26,071 werd de klasse aangegeven, waarin zij meenden te behoorenslechts 339 verzochten ambtshalve gerangschikt te worden. Aan 15,919 belastingschuldigen werd de uitnoodiging toege zonden om hun aangifte mondeling of schriftelijk toe te lichten; 7280 personen voldeden niet aan die uitnoodiging en werden dus ambtshalve ver hoogd. De kohieren, eens vastgesteld, leverden een bedrag van ruim 76 millioen inkomen op. Het getal der aangiften wordt als volgt medege deeld12,753 van 600 tot 1000; 9487 van f 1000 tot f 2000; 6412 van ƒ2000 tot ƒ5000; 1750 van f 5000 tot f 10,000; 791 van f 10,000 tot f 20,000; 481 van 20,000 tot f 106,000 en 18 boven de f 106,000 inkomen. Verscheiden personen hielden op belastingschuldig te ziju door verlies van vermogen of achteruitgang van zaken. Onder hen waren er die het jaar te voren nog in de rnbriek van 20,000 tot 106,000 geplaatst waren. Van hen, die, schoon hun bedrijf te Am sterdam uitoefenende, het domicilie naar een nabu rige gemeente hebben verplaatst en weigerden in de belasting te betalen, is niets gevorderd, daar de gemeentewet geen middelen tot vervol ging in dat geval aan de hand geeft. Geen ge val van executie deed zich voor, ook geen van straf vervolging. Het mag worden gezegd, dat de echte graaf Edzard niet met meer praal Groningen kan zijn binnengetrokken dan gisteren de pseudo-graaf het 373 jaren later heeft gedaan. Alleen zal genen de zon beter beschenen hebben dan zijn dubbelganger. Want het weder was wel niet bepaald slecht, maar liet den geheelen dag te wenschen over. Om één uar maakte de stadsregeering van het raadhuis naar den uitgang der gemeente zich op, om den graaf te verwelkomen en te begeleiden. Voorop de schutterij van Groningen, achter haar de ruiterij van den graaf te paard, door haren hovetman aan gevoerd; dan de stadsregeering, niet minder dan vier burgemeesters, de secretaris, de raadsheeren, tot zelfs de bouwmeesters toe. De geestelijkheid vormde de inleiding tot den grafelijken stoet, de laatste en uit den aard der zaak bij verre de rijkste afdeeling. Het geheel was schitterend en rijk aan verscheidenheid en pracht. Duizenden ook van elders waren getuigen van de maskerade. Behalve de groote massa's die met particuliere rijtuigen, stoombooten, schuiten enz. aankwamen, brachten de verschillende treinen niet minder dan tnsschen de drie en vier duizend personen aan, de extra- trein uit Leeuwarden alleen elfhonderd. Opmerking verdient het feit, dat de tegen woordige réunie van oud-studenten te Groningen bestaat uit studenten van twaalf academische ge slachten en dat de oudste réunist nu juist vóór 76 jaar als student werd ingeschreven. Een enkele réunist, wiens zoon ook réunist en wiens kleinzoon thans student is aan de Groningsche hoogeschool, wordt ook onder de deelnemers aan getroffen. Door de gewezen mr. kleedermakers bij de corpsen van het Nederlandsche leger, aan wie ten gevolge der oprichting van de centrale magazijnen van klecding te Amsterdam, Delft en Woerden ontslag is verleend, is een adres aan den minister van oorlog gezonden, waarin zij de aandacht van het legerbestuur vestigen op de groote bezwaren, die de tegenwoordige regeling aankleven. De 'op richting van die centrale magazijnen heeft eene slechter, onregelmatiger en langzamer kleeding van den troep ten gevolge gehad, en komt financieel het rijk op veel grooter offers te staan. Volgens het adres bedragen de uitgaven van kleeding en onderhond van het leger, bij het tegenwoordige systeem, zelfs nagenoeg het dubbele van vroeger. Adressanten verzoeken daarom, dat de centrale magazijzen van kleeding mogen ophouden te zijn magazijnen waar ook geconfectioneerd wordt, maar uitsluitend worden magazijnen van oplegging en keuring, en dat voortaan de confectie der kleeding en uitrustingstukken voor het leger zal mogen plaat3 hebben bij openbare inschrijving. De Koning en de Koningin zullen Zaterdag a. s. naar het Loo terugkeeren. Door de geneeskundige commissie te Amster dam is tot arts bevorderd de heer A. N. Erkelens, officier van gezondheid 1ste klasse. Volgens de „Times" heeft de Rotterdamsche rechtbank opnieuw vcor twaalf maanden surséance van betaling toegestaan aan de Rotterdamsche Handelsvereeniging. Op de lijst der bekroningen, toegekend door de jury der iuternationale tentoonstelling van kunst te Munchen, vindt men twee Nederland sche schilders vermeldW. H. Mesdag bekroond met de medaille 2de klasse, en Maris met een eere diploma. De heer A. H. Kluytmans, oud-professor aan het seminarie te St.-Michiels-Gestel, gunstig bekend als componist vooral van kerkelijke muziek, sedert 1866 pastoor te Kessel, is aldaar in den ouderdom van 53 jaren overleden. Met den lsten October wordt voor het bin - nenlaudsch telegraphisch verkeer het woordtarief ingevoerd. Voor elk telegram zal alsdan een vast recht van 15 cent geheven worden, en bovendien voor elk woord 1 cent betaald moeten worden. De kaart-telegrammeu zullen vervallen. Een tele gram van b. v. 13 woorden zal alsdan kosten 15 13 28 cent, een van 20 woorden 15 -t- 20 35 cent. Het stoomschip „Wyberton" vertrok gis teren van Rotterdam naar Ned.-Indiëde „Maas" arriveerde gisteren van Nieuw-York via Maassluis te Rotterdam. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingetrokken een wetsvoorstel van den heer Van Houten over de registratiebelasting en het wets ontwerp betreffende de kostelooze overmaking van spaarpenningen door de posterijen. Gehandhaafd is het ontwerp tot instelling van postspaarbanken. Tot leden der huishoudelijke commissie zijn geko zen de heeren Schimmelpenninck van der Oye en Lentiug. In een telegram van kapt. Markham, die met de „IJsbjorn" in dit jaar naar Nova Zembia ging, wordt uit Tromsoe van 22 Sept. getelegra- pheerd, dat hij op 18 Aug. de „Willem Barents" in de Matochkinstraat ontmoet en haar op 8 Sept. 78° tusscheu Spitsbergen en Nova Zembia gezien heeft. Naar men meent waren onze wakkere Neder landsche zeelieden op dien dag bezig met het bepalen van de grens van het pakijs in de Ba- rentszee. Heden is bericht ontvangen, dat de „Willem Barents" te Hammerfest in Noorwegen, bij de Noordkaap, is binnengevallen en dat alles aan boord wel is. De gedenksteen is op Nassau-punt (Nova- Zembla) geplaatst en later is het schip nabij Frans- Jozefsland geweest, boven 80° noorderbreedte, zoodat het een groot succes heeft verkregen. Z. M. heeft aan jhr. W. L. B. Van Pan huis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van betaalmeester te Leeuwarden met 1 October e. k. aan F. M. J. Le Jay, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Assendelft; den schout-bij-nacht J. Van Gogh met den laatsten October a. s. eervol ont slagen uit de betrekking van directeur en com mandant der marine te Amsterdam onder dank betuiging, en daartoe benoemd den schout-bij - nacht W. B. F. Escher; den kapitein G. J. De Jongh, van het corps ingenieurs, mineurs en sap- peurs, op ziju verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemengd Nieuws. Door het gerechtshof te's-Graven- hage is heden aangevangen de behandeling van een strafzaak ten aanzien van postwissel-verval- scbing. De beschuldigde, F. H. J. L., laatst als tapper woonachtig te Leiden, vervulde eertijds de betrekking van besteller bij de posterijen te Am sterdam, maar was daaruit, na door den minister van financiën eerst te ziju geschorst, later ontslagen. Volgens de akte van beschuldiging wordt hem ten laste gelegd1°. vijf valschheden in authen tieke en publieke geschriften, door het veranderen van geschriften van feiten, die deze akte moesten inhouden of waarvan zij moesten doen blijken, en het verzinnen van verbintenissen2°. vijf valsch heden in authentieke en publieke geschriften door het verzinnen van kwijtingen en het namaken van handteekeningen; 3°. het desbewust gebruik maken van die vijf valsche stukken. Vijftig getuigen zijn gedagvaard, die respect, wonen te Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Amersfoort, Breskens, Gouda, Haarlem, Zwolle, Zandberg (Teteringen), Zoeterwoude, Leiden, Ave- reest, Amsterdam, Apeldoorn, Sloten, Dokkum, Dantumawoude, Metslawier, Kampen en Rijswijk. Uit het kort verhoor dat besch. onderging, bleek dat hij alle schuld ontkent. De president hield hem echter omstandigheden voor, die zijne schuld moesten bewijzen, en om de valschheid te con- stateeren was een scheikundig onderzoek noodig. De deskundigen komen eenparig tot de conclusie dat de geschriften in de wissels, de als vergelij king aanwezige stukken en de registers door besch. gehouden, tijdens hij als sergeant in dienst was bij het 4de reg. infanterie, alle met dezelfde hand waren geschreven. Op dit verhoor gaf besch. steeds ten antwoord dat de heeren zich vergisten. Nadat de Noordwijksche bomschuiten welke ter haringvangst uit waren bijna alle voor de eerste reis met een goede vangst waren aan gekomen, is gisteren voor den tweeden keer ge arriveerd een schuit van den heer P. Van Duyn, welke meebracht 102 ton pekelharing en 52,000 stuks steurharing. De prijs der pekelharing was f 22,40 per ton, die der steurharing f 15 per duizend. Gistermorgen, terwijl een zeventien jarig jongeling eene schuit in de Brouwersvaart bij Haarlem wilde voortduwen en daartoe den stok in het water bracht, werd hierdoor een schuiten voerder in eene andere schuit in het aangezicht bespat. Deze ontstak toen zoodanig in toorn, dat hij een schrapmes met kracht op den jongen wierp, die daardoor eene vrij belangrijke wond in de len denen ontving. Dinsdag-namiddag is door den rijks veldwachter C., gestationeerd te Rijzenburg, ont dekt, aangehouden en te Utrecht binnengebracht de dienstbode Petronella Hoeben, 21 jaren oud, geboren te Sambeek, die sedert vijf weken haren dienst heimelijk hal verlaten en sedertdien tijd zich in de bosschen in de omstreken van Driebergen, Zeist en Rijsenburg had opgehouden. In al dien tijd beweert zij geen voedsel genoten te hebben, slechts enkele teugen water. Zij zag er zeer treurig en vervallen uit. Eenige kleine onaangenaamheden in of over haren dienst, daarbij oudervrees, moeten de oorzaak zijn van haar verdwijnen. In't Politie blad was zij op verzoek van den burgemeester van Sambeek als vermist opgegeven. Haar vader was uit Noord-Brabant te Utrecht gekomen om haar af te halen. Zij was toen echter reeds verdwenen zij heeft een dag of acht gediend bij den heer L. te Utrecht. Men meldt uit Zaandam dat Dinsdag middag brand ontstond in een perceel in den IJpolder, nabij de spoorwegbrug, door het onvoor zichtig omgaan met petroleum. In ongeloofelijk korten tijd waren huis, inboedel, de aanwezige goederen, een varken en de schelfoogst een prooi der vlammen. Huis en goederen waren verzekerd. Het opsporen van den tunnel onder den IJsel, te Gouda, is voorloopig gestaakt. Naar alle. waarschijnlijkheid zal de commissie, welke zich in Augustus jl. gevormd had, eerst in het voorjaar de werkz"amheden hervatten. Het reeds geopende gedeelte blijkt nog stevig metselwerk te zijn; de gang is ongeveer 2,5 ineti r hoog en zoo breed, dat er vier personen naast elkaar door kun nen. De ingang nabij den molen aan den IJsel is thans dichtgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2