N°. 6015. Vrijdag 26 September. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBAHT: Voor Lolden po 8 moonden.HG- Franco per post.t-40- Atrooderlljko NomiDerao O.0S. Deze Courant wordt dagelyks, met uitzondering van Zou» en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17$. Grootere lettert naar plaatsruimte. De voergenomen beperking dei- preventieve hechtenis. Welkome lijdingbij het departement van justitie is een wetsontwerp tot beperking der preventieve gevangenschap in bewerking. Welkom om meer dan één reden. Of was het in onze academiestad een geheim, hoe het tegen woordige hoofd van dat departement als hoog leeraar sprak en schreef over de voorloopige hechte nis? Zeker niet, maar dat bewustzijn gaf nog geen recht tot de gevolgtrekking dat reeds spoedig het woord van den hoogleeraar tot de daad van den minister zou worden. Immers, we zien het schier dagelijks om ons heen, welk hemelsbreed verschil er bestaat tusschen woorden en werken. Daarom, de ijver om het humaniteitsbegiusel, dat bij den gevierden hoogleeraar aan de beoefening der wetenschap steeds ten grondslag strekte, thans reeds onmiddellijk in toepassing te brengen, maakt een weldadigen indruk. Want een quaestie van humaniteit geldt het hier bij uitnemendheid en ziedaar de tweede of veeleer de voornaamste reden, waarom wij de tijding een welkome noemden. Het onrecht, de schade en het leed, door de preventieve hechtenis in lallooze gevallen veroorzaakt, hier op te sommen, het zou een onbegonnen werk en trouwens vrij over bodig zijn met het oog op zoo meaig feit van derge- lijken aard, nn en dan door de dagbladen meegedeeld. Halen wij slechts een enkel voorbeeld aan de keus is trouwens moeilijk genoeg bij zoo grooten overvloed en zoovele nuances, een voorbeeld van preventieve hechtenis bij vergissing, dat groote sensatie maakte, omdat het slachtoffer van die vergissing den staat een proces aandeed, echter zonder gevolg, daar door den hoogen raad der Nederlanden werd beslist, dat de staat vol gens de bestaande wetgeving niet verantwoor delijk is voor de vergissingen zijner ambtenaren. Het gold een zekeren Salomons, die, den 5den September 1873 te Amsterdam gearresteerd en, dien nacht aan het politiebureel gehouden, den volgenden dag naar het huis van arrest overge bracht en vervolgens geboeid naar 's-Hertogen- bosch vervoerd werd. Daar bleek voor den officier van justitie, dat een ander persoon van denzelf den naam was bedoeldde officier maakte eenige verontschuldigingen en daarmee kon de ten on rechte in arrest gehoudene, nu zonder geleide en ongekneveld, op eigen kosten naar zijn woonplaats terugkeeren. Elders vindt men vermeld een uit spraak van het voormalig provinciaal gerechtshof van Drente, waarbij een beschuldigde werd vrij gesproken van een diefstal van f 17, hem als schipper toevertrouwd, na een preventieve hech tenis van 105 dagen; op een andere plaats wordt gewag gemaakt van personen, die, beschuldigd van brandstichting te Zaandam, na acht maanden voor-arrest zelfs op requisitoir van het openbaar ministerie werden vrijgesproken. Doch zelfs tegenover werkelijk schuldigen is de preventieve gevangenschap lang niet altijd te billijken. Immers zij kan niet worden beschouwd als een gevangenisstraf, dewijl voor straf een ver- oordeelend vonnis noodig is; de delinquent krijgt dus het voorarrest op den koop toe, en nu moge dat door den rechter bij de uitspraak feitelijk als zoogenaamde verzachtende omstandigheid in mindering der straf worden gebracht, wettelijk bestaat er niet de minste waarborg voor zulk een goedgunstige overweging, en dat juist is het vicieuze van den toestand. Doch genoeg reeds om aan te toonen, welke heilzame vruchten van een eventueele beperking der preventieve gevangenschap te wachten zijn. Want dat hier slechts van beperking sprake kan wezen, dat met andere woorden het voorarrest nog altijd een noodzakelijk kwaad zal blijven, ligt voor de hand. Inderdaad, er zouden even eens gevallen zijn te noemen, waarin een tijdige toepassing der preventieve hechtenis hoogst wen- schelijk ware geweest, maar werd nagelaten. Be hoeven wij er bij te voegen, dat wij hier in de eerste plaats op het oog hebben hen, die, niet schromende misbruik te maken van het in hen gestelde vertrouwen, zich met de gelden der door hen misleiden naar een ander werelddeel l egeven, niet zelden om daar ten hunnen koste zich in overvloed en weelde te baden? De enkele naam Pincoffs zegt hier genoeg. Intusschen de bevoegde hand, die het werk onder nam, levert een waarborg dat de dikwijls zoo moei lijk te treffen gulden middelmaat hier niet uit het oog zal worden verloren. Voor wie zich in gissingen mocht willen ver diepen, zou het wellicht zelfs niet moeilijk zijn reeds nu uit de geschriften van den hoogleeraar na te gaan, in welken geest de voorgenomen ar beid zal worden volvoerd. Hij zon daaruit b. v. de gevolgtrekking kunnen maken, dat de borg tocht ten deele in de plaats zal treden der preven tieve hechtenis. Doch gissen doet missenwij zul len ons daaraan dan ook niet wagen, te meer daar wij er alleen de aandacht op wilden vestigen, dat de arbeid, reeds terstond na 's ministers optreden aan het departement van justitie ondernomen, ons aller warme sympathie verdient, voor zooveel wij prijsstellen en wie doet dat niet? op ver hooging der persoonlijke vrijheid van den Neder- landschen burger. LEIDEN, 25 September. Heden is aan de hoogescliool alhier de heer W. Van der Vlugt, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de rechten, met academisch proef schrift, get.„De rechtstaat, volgens de leer van Rudolf Gneist." Bij besluit van den minister van oorlog zijn na afgelegd examen tot den hoofdcursus toegelaten de sergeanten W. C. Kimmijser, C. Smits, W. Blanken, P. H. J. Van der Drift en H. A. De Graaff, allen van het 4de regiment infanterie. Genoemde onderofficieren zullen op den lsten October a. s. naar Kampen vertrekken. Bij de Tweede Kamer zijn zeven outwer- pen van wet ingeleverd tot naturalisatie, waaronder van E. Gnocchi, logementhouder te Leiden, en H. C. J. Sohlke, directeur van het paleis van volks vlijt te Amsterdam. Men leest in de Haagsche kroniek der N. Gr. Crt.Ik heb er mij dezer dagen eens naar geïnformeerd, of onze tegenwoordige kroon prins het paleis van zijn overleden broeder niet weldra zou betrekken. Daarbij is mij gebleken, dat het paleis van wijlen 's prinsen broeder geheel naar de voorschriften van prins Alexander, met het kostbaar menbilair uit de nalatenschap zijner moeder, is gerestaureerd; maar dat er van een verplaatsing zijner hofhouding naar dat paleis geen sprake isde prins blijft, althans voorloopig nog, in 't huis der De Wittenbehalve de rentmeester en de oude getrouwe portier is dan ook het ge- heele personeel van wijlen den kroonprins tegen 1 Jan. e. k. ontslagen doch prins Alexander heeft in de wijze, waarop dat ontslag is verleend, weder getoond welk edel hart hij bezit. Hij heeft het personeel van zijn broeder in het levenslang bezit gesteld van hnn traktement als pensioende lakeien bijv. zullen f 600 'sjaars genieten. Gisteravond tegen elf uren heerschte in Den Haag eene ongewone drukte en levendigheid. Het Malieveld en de omstreken waren geheel ge vuld met wandelaars, die eene onmetelijke men- schenmassa vormden. Tot sluiting van de grena diersfeesten was eene groote militaire taptoe aan gekondigd, die sedert jaren niet meer tot de garnizoens-gebruiken behoort. De koninklijke kapel, de hoornmuziek, de muziekcorpsen der jagers, de tamboers der schutterij, van de weerbaarheid en van het garnizoen, omsingeld door fakkeldragers, waren in hel midden van het veld opgesteld en bliezen de traditioneele taptoe, begeleid door trommelslag. Het was een krachtig koor van trom petten en trommen, dat diep in de stad weerklonk. Geëscorteerd door cavalerie en tusschen twee rijen gekleurde ballonnen trokken de vereenigde muziek corpsen het Voorhout, den Vijverberg, het Noord- einde en de Oranje-Parkstraat door tot op het Plein 1813, begeleid dooi eene ontelbare menigte^ De stoet werd gesloten door den commandant en alle verdere officieren van het feestvierend regiment. Op verschillende punten ontstak men bengaalsch licht. De stoet defileerde Jangs het paleis des konings, onder uitvoering van den Grenadiers- marsch en het Wilhelmus. Z. M. verscheen echter niet buiten. Vervolgens werd eene serenade ge bracht aan den burgemeester, die voor het monu ment in het Willemspark het regiment grenadiers en jagers met het jubileum gelukwenschte, welke toespraak beantwoord werd door den commandant met een dankbetuiging voor de medewerking van het gemeentebestuur en met eene herinnering aan de goede verstandhouding tusschen burgerij en militairen. „Leve de Burgemeester!" klonk het onder fanfares en gejnich. De optocht werd daar ontbonden. Alles is in de beste orde afgeloopen. De tentoonstelling te Arnhem, afdeeling internationale wedstrijd, wordt gesloten op 1 October a. s.de tentoonstelling van nationale en koloniale nijverheid blijft echter geopend tot 15 October. Worden de voorgestelde ontwerpen tot be krachtiging van provinciale belastingen tot wet verheven, dan zal over 1880 in de verschillende provinciën, behalve in Zuid-Holland, Friesland en Drente, een gelijk getal opcenten worden geheven als voor het loopende jaar. In Znid- Holland wordt het getal opcenten op de grond en personeele belastingen met één verhoogdvoor Friesland op de grondbelasting met 3 en op het personeel met 1 vermeerderd. Voor Drente worden zes opcenten op de grond- en drie opcen ten op de provinciale belasting meer voorgedragen. Door den burgemeester van Amsterdam is bepaald, dat de tooneelvoorstellingen in alle schouw burgen aldaar te middernacht moeten zijn afge loopen en de gebouwen ontruimd. Gisteren is aldaar eene nieuwe lijn van den paardenspoor weg, nl. Dam-Haarlemmerplein, voor het publiek verkeer opengesteld. Die naar het hulpstation van den Hollandschen spoorweg in het Westerdok zal eerstdaags in gebruik worden gesteld. Ter buitengewone vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, gisteren te Amsterdam gehouden, waren 765 aandeelen vertegenwoordigd, uitmakende 78 stemmen. In de plaats van den aftredenden com missaris mr. E. N. Rahusen werd gekozen mr.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1