Vrijdag 19 September. N°. 6009. A0. 1879. LEIDSCH DAGrBLAD. PRIJ8 DEZER CO USA KT: Voor Leiden per J mnndea.L10. Franco per post.t 1.40. AfionderHjkc Homme»*0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVERTENTIES: Tan 16 regels..va-..7 1.05. Iedere regel meert 0.17}. Grootere Letters naar plaatsruimte. Het monument op de Hoogstraat? Geduld overwint alles. Dat aloude spreekwoord kwam zeker menig lezer voor den geest bij het vernemen der heuglijke mededeeling dat het ge- denkteeken van Leidens ontzet weldra gereed zal komen. Doch van geen lijdelijk geduld behoeft hier sprake te zijn; er mag ook getuigd worden van daadwerkelijke volharding. Voorzeker, de com missie voor het gedenkteeken mag met zelfvol doening terugzien op den afgelegden weg, nu zij daarop zoover is gevorderd, dat de tijd wanneer en spoedig de plaats waar het langverwachte monument zal worden opgericht, met tamelijke zekerheid zijn te bepalen, en menigeen, die met ons de wordings geschiedenis van het gedenkteeken met belang stelling heeft gevolgd, zal zich herinneren, dat bij meer dan ééue gelegenheid het welsprekende woord van een harer leden voor velen een krach tige opwekking was om bij te dragen tot het fonds, dat langzaam, maar zeker aangroeide. Wat daaraan op heden nog mocht ontbreken zal dan ook wij twijfelen er geen oogenblik aan wel spoedig zijn aangevuld. Eerlang zal dus binnen onze veste een monument verrijzeu, waarvan een bevoegd beoor- deelaar reeds nu kan getuigen, dat het „een waardig kunstwerk" zal worden. Een waardig kunstwerk nn vereischt, zal het tot zijn recht komen, een waardige plaats. Zal echter de plek, waar de commissie in overleg met de stedelijke regeering het kolossale beeld van Van der Werff zou oprichten, een passende om geving opleveren voor het zoo hooggeroemde kunstgewrocht van den heer Koelman, zelfs al zal dat terrein door aanplemping eenige uitbreiding hebben ondergaan? Het antwoord op die vraag laten wij gernste- lijk aan onze stadgenooten over. Veeleer stellen wij een andere vraag, en wel deze: Kan het uit een artistiek oogpunt geen misvatting genoemd worden, dat eerst een gebouw of een monument wordt ontworpen, de afmetingen worden bepaald, stijl of karakter aangegeven, en eerst daarna wordt vastgesteld, waar zulk een gewrocht zal verrijzen Neen, sterker nog: Wat te zeggen van een ge denkteeken, opgericht op een andere plaats dan waarvoor het oorspronkelijk was bestemd? En dat toch is hier werkelijk het geval. Ver keerden wij allen bij de herdenking van het drie honderdjarig bestaan onzer roemruchte hoogeschool niet in de blijde hope, dat weldra de eerste spade in den grond zon gestoken, de eerste steen zon gelegd worden voor het langverwachte nieuwe academiegebouw Waren niet de beroemde geleerden uit het buitenland, die ter viering van het derde eeuwfeest waren opgekomen, als tot getuigen ge roepen van de grootsche plannen, die daar werden voorbereid om der alma mater een waardiger ver blijf te schenken? Werd niet maanden achtereen de Ruïne, het plein bij uitnemendheid onzer goede stad, ontsierd door een onooglijke omheining, op gericht om de ruimte af te perken, binnen welke de nieuwe Minerva-tempel moest verrijzen? Dilr ook, tegenover het nieuwe academiegebouw, had het beeld moeten worden opgericht van Van der Werff, den man, die aan het hoofd stond van een burgerij, wier volharding en trouw aan de goede zaak werden bekroond door de stichting der Leid- sche hoogeschool. Doch de nieuwe tempel der wetenschap bleef tot de vrome wenschen behooren, en de Ruïne F bleef een ruïne, met dit onderscheid, dat het schoone plein intusschen aan het rijk was afgestaan. En de commissie voor het gedenkteeken van Leidens ontzet? Wijselijk ziet zij om Daar een andere plaats voor haar monument. En wanneer dan mannen als Madvig en Renan het uit de dag bladen zullen vernemen, dat binnen de wallen der aloude sleutelstad een gedenkteeken is onthuld ter herinnering aan het ontzet der stad, dan znl- len zij het weten en waardeeren, dat de burgers van Neerlsnds eerste academiestad, gesteund door een wakkere commissie, de nagedachtenis van hnn koenen voorzaat in eere wisten te honden, door binnen hun grijze veste zijn beeld te doen ver- fijzeomaar dan zullen zij zeker ook denken aan dat andere, dat grootschere monument, het nieuwe academiegebouw, waarvan de noodzakelijkheid er kend werd immers reeds vier jaren geleden werden door de hooge regeering ook den buiten- landschen geleerden de toenmalige ontwerpen ter bezichtiging aangeboden doch dat nog steeds tot de vrome wenschen bleef behooren. Het feit der onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet zal een schoone bladzijde te meer toevoegen aan het roemrijke geschiedboek onzer goede stad, maar op die zelfde bladzijde zal het verwijt te lezen staan, dat aan de eerste en oudste hoogeschool in het vaderland datgene werd onthouden, waarop zij aanspraak, waaraan zij be hoefte had; het verwijt dat de grijze Rijn, op wiens golven eenmaal de redding brengende vloot de veste naderde, misschien een deel van zijn stroomge bied moest afstaan om de al te enge plek gronds te vergrooten, waarop het beeld van Van der Werff moest worden opgericht, het beeld, dat eenmaal bestemd was een waardiger plaats in te nemen op het grootste plein onzer stad tegenover een nieuw academiegebouw. Wij meeDen dat de onthulling op 3 Oct. 1881 bepaald is. LEIDEW, IS September. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer W. A. Lehman de Lehnsfeld, geb. te Domburg, met academisch proefschrift, get.: „De oratione ad Demonicnm Isocrati abjudicanda. Heden mocht onze geachte stadgenoot de heer J. J. Hubrechl, sedert 40 jaren bij de registratie werkzaam, van vele zijden blijken van belangstelling ontvangen op den hem zoo heug lijken dag. Den 18den September 1839 werd hij benoemd tot surnumerair bij het vak der registratie en domeinen en snccessierechten, en tot ontvaDger dier mid delen den 22sten Juni 1843, welke betrekking hij bekleedde te Vlaardingen, te Noordwijk, te Utrecht en sedert 25 September 1860 te Leiden. De achting en waardeering der onder zijn kantoor ressorteerende ambtenaren heeft hij in ruime mate verworven en nog steeds is hij met jeugdigen lust en ijver in die betrekking werkzaam, terwijl hij ook tijd en kracht ten beste heeft voor de algemeene helaDgen zijner geboortestad. Mogen tot aan den avond van zijn ambtelijk leven hem die lust en ijver bijblijven om werkzaam te zijn voor de hem toevertrouwde belangen en voor de welvaart en den bloei van vele philanthropische instellingen dezer gemeente, in welker oprichting of instandhouding hij een ruim aandeel heeft volkskeuken, spaarbank en als regent van onder scheidene instellingen. De matinée musicale, gisteren te Katwijk aan het hadhotel „de Zwaan" door de stafmnziek onder directie van den heer Grentzius gegeven, heeft alleszins aan het doel beantwoord. De uit voering der verschillende nummers van het pro gramma liet, zooals te denken was, niets te wen schen over, en het vrij talrijk opgekomen publiek genoot er zoowel van de tonen der muziek als van het prachtig uitzicht op de zee en het schoon strand. Gisteren werd te Rotterdam aanbesteed het maken van een machine- en ketelhnis enz. nabij den Zwaanshalschen weg. Er waren 19 inschrij vers, onder welke de heer G. J. W. Huurman te Leiden voor f 10267. De hoogste inschrijving was van Loderus G. N. Luyke te Rotterdam, f 13489; de laagste van Th. L. Kanters aldaar, f 9547. Te Waddingsveen is aanbesteed de bouw eener nieuwe R.-K. kerk aldaar. Ingekomen waren 16 biljetten; laagste inschrijver was de heer P. VerbrHggen aldaar voor f 45,160. Men verneemt dat de begrooting nog ongeveer f 300 hooger is dan deze som. De termijn van aanmelding om tot de practische examens van apotheker te worden toe gelaten is verlengd tot 15 October e. k. Omtrent de groote revue, aanstaanden Maan dag over het regiment grenadiers en jagers te houden, verneemt men nog dat deze, behalve door de oud-onderofficieren van het regiment, zal worden bijgewoond door de vereeDigingen het „Zilveren Kruis", de afdeeling 's-Gravenhage van het „Metalen Kruis", en het „Eereteeken voor belangrijke krijgs bedrijven." Deze corporatiën zullen zich in het Voorhout vereenigen en van daar naar de Malie baan gaan met de stafmuziek van het 4de regiment infanterie aan het hoofd. Genoemd muziekcorps is voor Maandag a. s. door de feestcommissie geëngageerd en zal zich zoowel bij het feestelijk onthaal der soldaten in de kazerne, als des avonds op de «oirée musicale in den Dierentuin doen hooren. Naar het Vad. verneemt, heeft prins Frederik het voornemen te kennen gegeven om de revue te paard bij te wonen. Met 1 October is aan den heer G. B. Van Duyl op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Delftshaven en daartoe be noemd jhr. F. Van Citters, met toekenning van eervol ontalag als burgemeester van Bodegraven, waartoe de heer J. D. Steenstra Toussaint be noemd is. De Vereeniging tot ondersteuning en zede lijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden" te Utrecht, die op den 13den Januari haar onver- getelijken beschermheer wijlen Prins Hendrik der Nederlanden moest derven, wendt zich opnieuw en meer dan voorheen tot onze landgenooten met een vriendelijk, doch dringend verzoek om onder steuning voor hare inrichting, opdat de vereeniging in den geest van den overleden Prins een toe vluchtsoord voor al degenen, die het edel zintuig des gezichts missen, kan blijven. De hulpbehoe vende blinden worden, na advies der doctoren van het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders en bet overleggen van een bewijs van zedelijk gedrag, uit iedere gemeente van ons vaderland opgenomen. De in het gesticht verpleegd wordende blinden zijn 47 in getal, die onder elkander troost en leniging op hun duister levenspad vinden, en waarvan de meeste met een groot huisgezin zijn belast. Zij verdienen gedeeltelijk door eigen arbeid hun brood. De uitgaven aan arbeidsloon, met inbegrip van ziekengeld, bedrag«n jaarlijks ongeveer f 12,000,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1