Donderdag IS September. N°. 6008. A0. 1870. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURAJTs T»or LeWen pw 1 LM. Franco per post1-40. Atzo«4eri$fce Ro«idw»tt.05. Den Goarmt wordt dagelijks, met uitzondering van Zoo- etn Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES V«n 1—6 regels fetter* regel meer Grootaw tetter» bmt pfesWrvlntle. 1.05. 0.17*. Met het oog op het groot aantal Abonné's en in het belang eener geregelde toezending, wordt nogmaals dringend verzocht het be drag over het afgeloopen kwartaal op ver toon der quitantie te willen voldoen. LEIDEN, 17 §ept«ml»e». Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskande de heer J. Goddard, geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift get.„Kunstmatig opgewekte gebreken aan het ostium aortae;" tot doctor in de rechtswetenschap de heer P. G. Van Anrooy, geb. te Brummen, met acad. proefschrift: „Des huurders verantwoor delijkheid voor brand," en tot doctor in de plant en dierkunde de heer W. J. Vigelins, geb. te 's-Gravenhage, met acad. proefschrift„Bijdrage tot de kennis van het excretorisch systeem der cephalopoden." Op de 43ste gewestelijke vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap in Zuid-Holland, dat Zaterdag 27 dezer te Delft zal worden gehouden, zullen de volgende onderwerpen behandeld wordenDe voor- en nadeelen der schoolbibliotheken, in te leiden door den heer N. Bfcomans. Wat kan de opvoeding doen om bij de natie geestdrift aan te kweeken? Inleider de heer S. P. Perdijk. Het is noodzakelijk, dat in de lagere school, vooral in hare lagere afdeelingen, geen antwoord van de leerlingen worde goedge keurd, dat niet in den vorm van een volledigen zin is uitgedrukt. Inleider de heer P. Gediking. De leesmethode-Van den Wilk, in te leiden door den ontwerper. Handenarbeid van Hollandsche jongens in vroegere jaren. Inleider de heer W. P. Oostveen. Totleeraarinde natuurkunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool te Delft is benoemd' dr. H. Haga, te Apeldoorntot leeraar in dö reken-, stel- en meetkunde in de 1ste, 2de en 3de klasse der hoogere burgerschool, de heer W. Man tel, en tot adsisteDt-leeraar in het handteekenen aan de burgeravondschool, de heer P. C. Jacobi, beiden te Delft. De Maatschappij tot bevordering der toon kunst heeft aan de heeren Dan. De Lange, H. Bouman, R. Collin. Richard Hol, S. De Lange, A. D. Loman, J. M. Isebree Moens en Herin. Molkenboer opgedragen haar te adviseeren ten ep- zichte der msest geschikte middelen om het volks zangonderwijs hier te lande te verbeteren. Te dien einde hebben genoemde heeren, om met den j.is- ten tegenwoordigen toestand bekend te worden, eene circulaire gericht aan verscheidene gemeente besturen, met het verzoek hun aangaande het zangonderwijs in die gemeenten op de hoogte te stellen. Naar men verneemt zullen door de regee ring ook worden ingetrokken de wetsontwerpen betreffende de belasting op goederen in de doode hand, de schatkistpromessen en de regeling eener vaste bijdrage uit de Indische middelen. Door den minister van marine is bepaald dat aan liet eventueel op te richten weduwenfonds voor enderofficieren bij de marine en bij de mari niers ook zullen kunnen deelnemen de onder officieren bij de marine, die niet tot het vaste corps behooren. De Nederlandsche commissie voor de inter nationale tentoonstelling te Melbourne heeft het plan gevormd, in eenige centra der industrie van ons land vergaderingen te beleggen, ten einde met f de induslriëelen in overleg te treden over de te nemen maatregelen voor de deeluemiug aan die tentoonstelling. Aan de heeren J. S. Van Staveren, pred. te Aalsmeer, en W. Van Marken, pred. te Weesp, is op hun verzoek wegens voortdurende ongesteld heid met 1 November e. k. door het prov. kerk bestuur van Noord-Holland eervol emeritaat ver leend evenzoo en om dezelfde reden aan den heer H. D. Du Saar, pred. te Medemblik, met 15 Oct. e. k. Op grond van het bestaande tractaat van uitlevering heeft de Nederlandsche regeering onlangs verklaard, dat er geen gevolg kon worden gegeven aan aanvragen der Pruisische autoriteiten van justitie en politie, zonder vermelding van redenen, rechtstreeks bij de Nederlandsche politie-autori- teiten gedaan, ter voorloopige inhechtenisneming van naar Nederland gevluchte misdadigers. Naar aanleiding daarvan heeft de Duitsche rijkskan selier de zaak door den Dnitschen gezant te 's-H*ge ter sprake doen brengen, waarop de Neder- laidsche regeering zich bereid heeft verklaard, aan aanvragen om voorloopige aanhouding te voldoen, ingeval de vluchteling zich heeft schuldig gemaakt aan een misdrijf of misdaad waaromtrent in het tractaat is voorzien, mits de aanvraag worde ge daan langs diplomatieken weg. Deze verklaring is nu nader toegelicht in dien zin, dat er tot eene voorloopige arrestatie geen schriftelijk bevel tot inhechtenisneming of iets van dien aard wordt vereischt, maar eene aanvraag van het Duitsche gezantschap voldoende is, hetwelk zoodanige aan vrage ook rechtstreeks en per telegraaf bij de politie te Amsterdam en Rotterdam zal kunnen doen. De Pruisische autoriteiten van justitie en politie moeten zich in zoodanig geval dns wenden tot den rijkskanselier of tot het genoemde gezantschap. Blijkens het koloniaal verslag van 1879 viel over het algemeen de padi-oogst van 1878 vrij gunstig uit. De tabaksoogst slaagde in het afgeloopen jaar over het algemeen beter dan in 1877. De suikerproductie bleef over het algemeen beneden het cijfer van vorige jaren. De koffieoogst was bevredigend. De vooruitzichten voor 1879 zijn wederom gunstig. Voorts wordt een overzicht ge geven van hetgeen te Atjeh en ondeshoorigheden is voorgevallen. Tot slotsom daarvan wordt gezegd „Geven deze mededeelingen den indruk dat de krachten des vijands door de slagen, hem bij de vermeestering zijner stellingen in Panteh Karang en Redeb toegebracht, aanzienlijk verzwakt waren, zoo mogen zij ook de hoop doen koesteren dat het den gouverneur en militairen bevelhebber ge lukken zal om, in voldoening aan den hem bij een schrijven van 19 April jl. bij vernieuwing te ken nen gegeven aandrang van de Indische regeering, nog gedurende dit goede seizoen met alle krachten op de XXVI Moekim te vallen en aan den oor logstoestand een einde te maken." De koning en de koningin zullen den 26sten dezer naar het Loo terugkeeren. De kroonprins van Zweden en Noorwegen heeft heden de terugreis naar ziju vaderland aan genomen. De directeur van den kon. Pranschen schouwburg te 's-Hage, de heer Voitus van Hamme, zal Zondag tot opening der feesten van het vijf tigjarig jubilé der bataljons grenadiers en jagers eene volksvoorstelling aanbieden aan ongeveer 400 onderofficieren en minderen van het corps, wien bij vrijen toegang zal verleenen. De feestcom missie heeft dit aanbod met erkentelijkheid aan genomen. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal morgen niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southamptonde „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port Saïd en vertrok heden; de Anadyr", van Japan naar Marseille, met de mail van Batavia tot 24 Augus tus, is 12 September te Aden aangekomen; de „Madura", van Batavia, is heden te IJmuiden binnengekomen. Gemengd Nieuwa. Behalve van de Rijnsburgerbrug af is thans ook een tweede ploeg van de Plantage af bezig met het leggen der rails voor den tram way. Deze rails zijn van andere constructie dan die in andere plaatsen van ons land. Ze hebben geen glenf in het midden waarin de wielen sluiten, doch komen overeen met de rails der ge wone spoorbanen, zijn echter niet van zulke breede afmeting. Ook rusten ze niet op dwarsbalken, doch op kleine ijzeren platen, ongeveer een meter van elkaar, welke van onderen hol zijn en daar door steviger op het zand rusten en tegen ver schuiving vrijwaren. Deze constructie moet ook van duurzamer aard zijn en voor gewone rijtuigen geen bezwaar opleveren. Met den pleiziertrein naar Apeldoorn en Zutfen zijn hedenmorgen van hier 140 perso nen vertrokken. In het geheel maakten van deze gelegenheid ongeveer 700 reizigers gebruik. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanW. A. M. te Oegstgeest, J. A. W. en J. B. S. te Leiden, w. het gebruiken van een schakel als keernet8 dagen uitgesteldG. v. N., aan de Kaag, w. bevisschen van eens anders vischwater met dobbers zonder akte en zonder vergunning f 6 of 2 dagen en verbeurte van het vischtnig; E. G. v. W. te Warmond, w. idem: vrijspraak; D. v. d. N. te Gorcnm, w. zoeken van eieren van wild: f 10 of 3 dagen; J. H. H. B., H. T., M. G., J. O., A. E., W. A. v. d. B., J. G. en G. v. D. te Leiden en S. G. te Leiderdorp, w. in draf rijden door „de groote steeg" te Katwijk f 3 of 1 dag; A. S. d. B., te Leiden, w. rijden op de klinkerstraat aldaar: 1 of 1 dag; D. D. en G. v. G. te Leiden, w. los en zonder toe zicht laten van paard en wagen op de openbare straat aldaar, A. K., C. T. en M. K te Scheveningen, w. idem te Katwijk, H. v. T. te Wassenaar, w. idem te Zoeterwoudeallen f 3 of 1 dagP. S. te Sassenheim en J. C. te Leiden, w. zitten op een hondenkar te Sassenheim3 of 1 dag J. A. te Katwijk, w. weiden van vee langs een openbaren weg te Noordwijk: 4 of 2 dagen; G. A. te Katwijk, w. idem, te Katwijk: tot dezelfde straf; W. W. te Leiden, w. werpen van vuil in gemeentewater aldaar1 of 1 dagC. S., W. K. en P. N. te Leiden, w. ruimen van secreetvuil zonder vergunning aldaar: de eerste f 2.50 of 1 dag, de beide anderen 1 of 1 dag. Uit Boskoop wordt gemeld dat de koude en natte zomer ook voor de boomkweekerij niet voordeelig was; de grond was den geheelen groeitijd doorweekt van den regen en belette den geregelden gang van werkzaamheden «iet weinig. Als men echter thans het gewas overziet, staat men verbaasd hoe er nog zooveel gegroeid is, waarop echter de appelboomen eene uitzondering makeD, daar deze over het algemeen slecht ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1