STATEN-GENERAAL. MIJNE EEEREN! Z. M. heeft eervol ontslagen, op zijn ver zoek, mr. H. H. baron Roëll als commissaris des konings in Noord-Holland; benoemd tot com missarissen des konings: in Noord-Holland, jhr. Van Tets; lid van Gedep. Staten dier provincie; in Zeeland, j'nr. mr. Van Kamebeek, minister- resident te Stokholm, en tot lid van den raad yan state, mr. J. Heemskerk At., oud-minister. Gemengd IN ten wau Ter gelegenheid van de opening der Staten zijn heden aan het station alhier 1376 retour- biljetten naar Den Haag afgegeven, te weten 87 1ste kl., 172 2de kl. en 1117 3de kl. Zaterdagmiddag is een kindvantwee en een half jaar van den landbouwer C. W. Den H. aan den Rijndijk onder Voorschoten al spelende in het water gevallen en eenige oogenblikken daarna er levenloos uitgehaald. In de afgeloopen week werd men te Katwijk zeer verblijd door een ruime haringvangst. 29 schuiten kwamen aan, te zamen met 4059 kantjes pekel- en 581,000 stuks steurharing. Er werd besteed voor volle steurharing f 15 a ƒ21, ijle f 12 f a 15 per 1000, volle pekelharing ƒ18,50 a 21,50 per ton. Van 24 Augustus tot 18 Sep tember werd met 47 schuiten aangebracht 5459 kantjes pekelharing. Tot hiertoe kan de visscherij zeer gunstig genoemd worden. Aan het établissement Feienoord" te Rotterdam zijn, wegens slapte in de werk zaamheden, andermaal een 20-tal werklieden ontslagen. Een passagier op de nachtboot van Amsterdam naar Rotterdam is Zaterdag-avond onder Alfen over boord geslagen en verdronken. Het scheen een werkman te zijn, die volgens zijn zeggen aan de passagiers zijne vrouw en drie kinderen ging halen uit Rotterdam. Hij verkeerde in zeer opgewonden toestand, zoodat de kapitein hem al meermalen gewaarschuwd had en den hofmeester verboden hem drank te schenken. Men vond bij den drenkeling niets anders als een flesch jenever en eenig geld. Een gevaarlijk sujet, zekere J. S. uit Bunde, zat te Onderdendam wegens mishandeling van een arbeider preventief gevangen. Vrijdag morgen evenwel wist hij, door verbreking van het slot, zijn kerker te ontvluchten en zette het op een loopen. Men vond hem eindelijk in een markt schip, waar hij zich achter korenzakken ver schanste en een groot mes zwaaide. De woesteling wist iedereen schrik aan te jagen, zoodat zelfs de politie zich op een afstand hield. De burge meester en kantonrechter, die beiden tegenwoordig waren, gaven ten slotte aan de politie-beambtcn vergunning om van hun wapenen gebruik te maken, en nu ging het met. de blanke sabel op den razende los. Nadat hem de armen lam geslagen waren en hij het mes had losgelaten, ken men hem nog niet meester worden en liet hij zich langs het schip in het water glijden. Hier wist men hem echter spoedig te grijpen; op het droge gebracht en stevig geboeid, is hij nog denzelfden avond naar Groningen getransporteerd. De persoon, die verdacht werd mede plichtig te zijn aan den moord op Jan Harizes Boersma, onder Bergum, is weder uit het huis van arrest te Leeuwarden ontslagen. Tegen den dader van het feit, Gosse Pieters Meyer, oud 24 jaar, veedrijver te Rijperkerk, is bevel tot gevan genhouding verleend. Hij zegt noch te kunnen erkennen, noch te kunnen ontkennen, dat hij den manslag gepleegd heeft, wegens de dronkenschap waarin hij tijdens het gebeurde verkeerde, doch dat het wel zoo zal zijn, omdat niemand zijner vier kameraden een mes bij zich had en dit met hem wèl het geval was. Te Bennekom sprong Donderdag een strooper, R. W. genaamd, met een geladen geweer over eene sloot. Plotseling ging het geweer af «n trof hem het volle schot in het been. Voordat hem geneeskundige hulp kon worden verstrekt, was hij door veelvuldig bloedverlies zoodanig ver zwakt, dat hij weldra overleed. Uit Vlissingen meldt men, dat de Eransche bark „Chandernagor" gisterochtend onder Amerikaansche vlag naar zee is gesleept. BUITENLAND. rrankrlj li- De weduwe van Cham, de gravin De Noé, heeft verzocht dat men geen gevolg zou geven aan het plan om een gedenkteeken voor haar man op te richten. Dnitschland. Uit Callao wordt van 6 Augustus gemeld, dat het Duitscbe stoomschip „Luxor" voor wettigen prijs verklaard is, omdat het oorlogsbehoeften van Montevideo naar Valparaiso vervoerd had. Groot-Br-itniiiiiië. Uit Simla wordt bericht dat de emir een brief aan den onderkoning heeft gezonden, welke ge schreven is na de vermoording van het gezant schap en waarin de verzekering gegeven wordt van ware vriendschap en oprechte gezindheid om de Britsch-Iudische regeering te helpen. Aan generaal Roberts is opgedragen den emir bewij zen van zijn oprechtheid te vragen, bestaande in het zenden van een vertrouwelijke deputatie van vertegenwoordigers met volmacht om over de zaken met Roberts te raadplegen. Een bericht van 26 Augustus uit Kaap stad meldt dat sir Garnet Wolseley in eene bij eenkomst met hoofden der Zoeloe-stammen ver klaarde, dat het feit dat Cetawayo nog niet gevangengenomen is, de eenige hinderpaal is voor het sluiten van den vrede. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 14 September. Een ge rucht wil dat Snleiman-pacha te Bagdad ge storven is. WEENEN, 14 September. Het misverstand tusschen Mnstapha-pacha en generaal Killic bij het bezetten van Plevlje is uit den weg geruimd. Eeu Turksch garnizoen van vijfhonderd mau zal voorloopig in die stad blijven, maar langzamer hand verwijderd worden. De moeilijkheid ontstond hierdoor, dat men niet alle garnizoenen tegelijk uit hun verband kon rukken. BORDEAUX, 15 September. Bij de stem ming voor een lid van de Kamer zijn 9350 stemmen uitgebracht. Achard, republikein, is ge kozen met 4698 stemmen, tegen 4440 op Blanqui, den candidaat der radicale partij. SIMLA., 15 September. Gholam-Hussein is in den Shutargardan-pas aangekomen. De stammen van Kojach toonen zich welwillend gezind en hebben besloten de Eugelschen te helpen. De khau van Kelat heeft de hulpbronnen van zijn gebied ten dienste van de Engelsche regeering gesteld. Uit Kharum wordt gemeld, dat de stammen van Alikeyl de Engelsche troepen helpen. Generaal Roberts hoopt een schikking te kunnen treffen met de hoofden der naburige stammen, ten einde zich van den weg van Sbutargardan te verzekeren. LONDEN, 15 September. Aan de „Daily News" wordt uit Fangun gemeld dat het personeel van het Brilsche gezantschap Mandalay nog niet heeft verlaten. Uit Simla meldt men aan de „Daily Telegraph" dat de Afghaansche troepen naar Djellalabad trek ken. Het gros van het, Britsche leger zal over 25 dagen oprukken en waarschijnlijk 20 October Kaboel bereiken. PARIJS, 15 September. Te Guenecamp is tot lid der Kamer de heer Ollivier, Bonapartist, ge kozen; te Valence is de verkiezing van den repu- blikeinschen candidaat, Bizarelli, zoo goed als zeker. Yercenigde Zitting der beide Kamers, Maandag 15 September 1879, ter opening -yan de gewone Yerga. (lering der Staten-Generaal. De heer J. A. G. De Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, besterad voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halféén de vergadering en laat een konink lijk besluit van den 7den September jl., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien derhalve, overeen komstig het voorschrift van art. 103 der Grond wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van 18 leden uit de beide Kamers die Z. M. den Koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, zal ontvangen en in- en uitgeleide doen. De ministers, hoofden van ministeriëele depar tementen, de kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen naast Hoogstdenzelve gezeten is, de volgende openingsrede Het is Mij aangenaam, de Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk weder bijeen te zien. Bij Mijne echtverbintenis ontving Ik door Mij hooggewaardeerde blijken van de algemeene deel neming. Niet minder openbaarde zich opnieuw de liefde van Mijn Volk bij den rouw, waarin Ik met Mijn Huis werd gedompeld. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendhe den zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht Tervullen steeds met toewij ding hare belangrijke plichten. De gedrukte toestand van nijverheid, handel en scheepvaart heeft zich ook hier te lande doen gevoeleB. Maatregelen tot bestrijding van de besmettelijke longziekte zijn met eeu goed gevolg bekroond. Ik vrees daarentegen dat, in onderscheidene dee- len des Lands, de oogst zal lijden onder de gevol gen van de ongunstige weersgesteldheid en van de hooge waterstanden. Onder deze omstandigheden is eene minder ruime opbrengst vau sommige Rijks-belastingen te wachten. Versterking van de inkomsten der schatkist zal op den duur noodzakelijk zijn. Daarbij zal zooveel mogelijk ook op betere verdeeling van lasten moeten worden gelet. Handhaving van de vrijgevige beginselen ten aanzien van handel en nijverheid, waarbij het Vaderland steeds wèl heeft gevaren, blijve, nevens de verbetering onzer handelswegen, het middel om de veerkracht des Volks te steunen en de welvaart te bevorderen. De vaststelling van een nationaal wetboek van strafrecht beschouw Ik als eene zaak, waarbij het belang en ook de eer des Vaderlands in hooge mate zijn betrokken. Inmiddels zal Mijne Regeering aan de herzie ning van andere deelen der wetgeving hare aan dacht blijven wijden. Een ontwerp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank zal U in deze zitting worden aangeboden. Ik stel mij voor de herziene wet op het lager onderwijs zoo spoedig in te voeren als de daartoe nog noodige voorbereiding toelaat. Door den moed en de volharding der krijgs macht zijn in Atjeh belangrijke uitkomsten ver kregen. Ik vlei Mij dat de oorlogstoestand aldaar voor een meer geregelden zal wijken. De overige gedeelten van Nederlandsch-Indië geven over het algemeen stof tot tevredenheid. Krachtige voortzetting der aangevangen werken van openbaar nut zal der volkswelvaart ongetwij feld ten goede komen. Het financieel beheer dier uitgestrekte bezittingen blijft echter veel zorg en omzichtigheid vereischen. Bevordering van den aanvoer van vrije arbei ders in Suriname blijf Ik wenschelijk achten. Aan de kolonie Curasao belooft een ruimer gebruik van de rijkdommen, die haar bodem ople vert, eene bel ere toekomst. Ik wensch, Mijne Heeren, dat onze vereenigde

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2