Dinsdag 16 September. N 6006. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voot Lei dee per S nwnrii»L10. Franco per post1A& ilioedertijlu Nommec.(LOS. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. leder* regel meerB 0.17$. Groolere lellen naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Borgemeeater der Gemeente Leiden Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer Dr. G. D. L. Hoet, Hoogleeraar te Leiden, gebleken ie dat de navolgende goederen, als: 2 katoenen dekens, 2 veeren kasaeus, 1 paardenharen matras, 3 beddelakens, 5 kussensloopen, 3 gevulde etrooiakken, 2 hemden, 1 linnen kiel, 1 nachtjapon en 1 borstrok, toebehoorende aan G. Van Steenbergen, wonende te Leiden, door roodvonk xqn besmet, en oit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, ontei gend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n». 134); besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemeD, te onteigenen en te doen vernietigen. Zollende dit besluit ingevolge gemeld art. 5 der Wet op gebrui kelijke wijze ter openbare kennis wórden gebracht. Loidcn, De Burgemeester voornoemd, 13 September 1879. V. o. BRANDELBR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N®. 85), in zijne vergadering van he den het kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1879 heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedcr- gelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij Gedepateerde Staten dezer provincie kan inbreDgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 15 September 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDER 15 September. Ia de jongste vergadering der commissie voor het gedenkteeken van Leidens Ontzet is het ver blijdende bericht ingekomen, dat het standbeeld ran Van der Werf door den heer Koelman in klei is afgewerkt en gereedstaat om naar de metaalgieterij der heeren Enthoven Co. te wor den overgebracht. Uit het verslag van de heeren C. Vosmaer en A. H. Bakker Korff bleek dat het kunstwerk uitstekend geslaagd is en een waar sieraad van onze stad zal zijn. De commissie be sloot eenparig aan den heer Koelman een adres van gelukwensching en dankbetuiging te richten. Vervolgens werd mededeeling gedaan van eene bijdrage van f 50, ingezonden door hh. dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland. Het bedrag der gel den, onder de commissie berustende, na aftrek van alle onkosten, is tbans tot f 21,292.41 gestegen. Een ingekomen plan om het gedenkteeken te plaatsen op een vijfhoekigen uitbouw in den Rijn bij de Hoog straat werd met belangstelling ontvangen, doch on- moette gewichtige bedenkingen, zoowel om de hooge kosten als om redenen van artistieken aard. Nadat nog verschillende andere plaatsen besproken waren, die in aanmerking konden komen, werd de zaak ten slotte in handen gesteld van eene subcommis sie, die, in overleg met de heeren Koelman en Vogel, de quaestie nader zal overwegen, om dan aan de commissie een bepaald voorstel te doeu. Gisteren werd alhier de vierentwintigste ge boortedag van prinses Hendrik op de gebruike lijke wijze herdacht. - - Op de tentoonstelling van plaimgedierte in den soölogischen tuin te 's-Hage zijn bekroningen toegekend aan de heerenG. S. Van der Spruyt alhier 2de pr. br. med. voor gondlakensche fazant, M. G. Van der Spruyt alhier 1ste pr. z. med. voor kasarka-eend, P. Van Rhijn te Leiderdorp lste pr. z. med. (bij loting) voor karolina-eend, J. C. Smit aldaar lste pr, verg. br. med. voor berg-eend alsmede voor zomertaling, C. M. Van Leeuwen alhier 4de pr. br. med. voor moeielijk in gevangen staat te houden inlandsche vogelsoorten. Aan L. H. Van Esveld te Wassenaar zijn ver schillende bekroningen toegekend. f Maandag 29 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Wij vestigen er de aandacht op dat blijkens achterstaande advertentie Woensdag a. s. op het badhotel „de Zwaan" te Katwijk aan Zee een matinée musicale zal gegeven worden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 49.00, f 25.00, f 4.90 en f 2.50de laagste f 49.00, f 24.00, 4.70 en f 2.50. De jaarlyksche algemeene vergadering van het Nederl. Protestantenbond zal niet den 29sten September maar den 29i)ten October alhier ge houden worden, en wel in het Nutsgebouw. Des avonds van dien dag zal een godsdienstoefening plaats hebben in de Pieterskerk, en den 30sten de openbare vergadering in de gehoorzaal, gevolgd door een diner. Aan den heer C. W. Van der Pot, predi kant der Rem. gemeente te Rotterdam, is op ziju verzoek, na bijna 44-jarige evangeliebediening, om redenen van gezondheid ingediend, eervol emeri taat verleend, ingaande 1 Oct. e. k., onder harte lijke dankzegging voor de vele en gewichtige diensten door hem gedurende dat tijdperk aan de Broederschap en inzonderheid aan hare gemeenten te Haarlem, Leiden en Rotterdam, bewezen. Men meldt ons uit Koudekerk, dat ds. VaD 't Hooft het beroep naar Koudekerke in Zee land heeft aangenomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 17den September, des morgens te zeven uren. De commissie tot het examiueeren van hen die eene akte van bekwaamheid voor het middel baar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Ne- derlandsche taal- en letterkunde en de geschied kundige wetenschappen, de staathuishoudkunde en de levende talen en hare letlerkubde, zal voor het jaar 1879 zitting houden te 's-Gravenhage. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dr. D. J. Steyn Parvé; tot leden: dr. J. Verdam, mr. C. M. J. Willeumier, dr. J. H. H. Hülsman, N. W. Posthu mus, jhr. dr. D. H. Waubert de Puiseau, J. G. Sennett eD E. J. Rode. De commissie tot het examineeren van hen die eene akte van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige weten schappen, handelswetenschappen, gymnastiek en landbouwkunde, zal zitting houden te 's-Graven hage. Benoemd zijntot lid en voorzitter dr. M. Salverda; tot leden: dr. J. M. Van Bemmelen, dr. T. Zaayer, H. J. Rink, dr. J. D. Van der Waals, A. J. Van Pesch, dr. H. Behrens, C. J. M. Jongkindt Coninck, L. Broekema, H. M. Haring, dr. G. J. Legebeke, mr. J. Eortuyn Droogleever, J. H. Dijkman Bzn., C. Knapper Kzn., J. C. E. Prikken en J. S. G. Disse. De commissie tot het examineeren van hen die eene akte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs wen schen te verkrijgen in het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren, zai zitting houden te Delft. Benoemd zijntot lid en voorzitter jhr. mr. V. E. L. De Stuers, E. Gugel, A. Le Comte, W. B. G. Molkenboer, F. Stracké, J. Versluys en dr. Tl Zaayer. De „Liverpool Salvage Association" bericht De gezagvoerder van het Eng. gouvernements stoomschip „Dagmar" meldt, dat de „Overijsel" rondom in de branding zit, doch daar binnenkort eene verandering in de mousson verwacht wordt, hoopt men dat de zee alsdan bedaren zal. Door de Engelsche admiraliteit is aan den oudsten marine officier bevel gegeven den heer Wimshurst in alles te helpen en desnoods een Engelsoh oorlogsschip ter zijner beschikking te stellen om te beproeven het schip af te brengen. De heer Wimshurst zal den sultan der Somalis de bedongen 2400 pd. st. uitbetalen, zoodra hij de lading in zijn bezit heeft, en er zullen binnenkort maatregelen genomen wor den, om die naar Aden te vervoeren. De assuradeuren der „Overijsel", welke te Londen verzekerd is, hebben op de verklaring van den gezagvoerder de assurantiepenningen ten volle uitbetaald. Het Vad. verneemt dat bij het departement van justitie een wetsontwerp tot beperking der preventieve gevangenschap in bewerking is. Aan mr. M. H. Godefroy is Zaterdag door vele kiezers een gouden medaille aangeboden tot aandenken aan zijn dertigjarig lidmaatschap van de Tweede Kamer. De booten van de maatschappij „Nederland" zullen voortaan te tien uren des morgens ver trekken om nog vóór donker in zee te kunnen zijn. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- York Daar Rotterdam, is gisteren te Maassluis aaugekomende „Prins van Oranje", Zaterdag van Amsterdam via IJmuiden naar Batavia vertrokken, is gisteren te Southampton aangekomen de „Ko ningin Emma" vertrok Zaterdag van Batavia via Padang naar Amsterdam. De prins en prinses Von Wied en de vorstin-moeder Von Wied woonden heden in eene der loges de opening van de zitting der Kamers bij. De kroonprins van Zweden en Noorwegen, vergezeld van zijn adjudanten, den Zweedschen minister-resident bij ons hof, Zr. Ms. gezant te Stokholm en den hem heden toegevoegden adju dant des Konings, baron Taets van Amerongen, was er in groot uniform eveneens bij tegenwoor dig. Na het einde der vergadering zagen de vor stelijke personen, gezeten in hofrijtuigen, op de Plaats den koninklijken stoet voorbijtrekken. Bij het passeeren van de militaire liniën werd hun de gebruikelijke eer bewezen. gelden was er langs den weg dien de stoet volgde zulk een groote toevloed van nieuwsgierigen als heden, maar ook zelden beleefde een opening der beide Kamers schooner weder als dezen dag. De Koning werd op zijn tocht naar het Binnen hof en terug met juichkreten ontvangen. Na afloop der plechtigheid verspreidde de menigte zich naar ScheveningeD, den zoölogischen tuin, waar matinee werd gegeven, de wandelplaatsen en de verdere gelegenheden tot uitspanning. De spoortreinen vervoerden den ganschen ochtend talrijke scharen bezoekers derwaarts. Een pleiziertrein uit Arnhem en Utrecht alleen kwam met 1400 personen aan. Tweede Kamer. In de heden te kwart voor vieren gehouden zitting zijn de geloofsbrieven van al de nieuwbenoemde leden in handen gesteld van twee commissiën ten fine van onderzoek. Morgen te één uur zal weder zitting gehouden worden. De Koning heeft hedenmorgen de leden der Staten-Generaal voor zoover zij gekozen of herkozen waren, beëedigd. De kroonprins van Zweden is benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1