LEtDSCH DAGBLAD. Maandag 15 September. A0. 1879. jW G003. PRIJS DEZER COUBUfT: Voor Leidefi per 8 maandea.J 1.10* Franco per post.l-*0» Alionderiyke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYEKTENT1EK: V«n 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17^. Grootere lellen our plaatsruimte. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. DE TROONREDE, welke Maandag-middag om één uur bij de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden uitgesproken, zal zoo spoedig mogelijk na ontvangst, omstreeks halftwee, aan het Bureel van het Leidsch Dagblad worden aangeplakt en daar voor de Abonné's verkrijgbaar worden gesteld. 8TADS-BEBXCHTEN. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS vah LEIDEN bren- gen ter algemeene kenm's dat door hen, naar aanleiding van art 1 in verband met art. 66 der Verordening op het brandwezen, van den 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van 24ste n Augustus den Wethoader, Voorxitter der Commissie van Fabrieage, sijn benoemd tot spuitgasten: aan de stadsspuit n«. 4: I. ROSDORF, G. DÜBBELDEMAN en J. SCHAFT. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 13 September 1879. E. KIST, Secretaris. LElDESfy 13 September. Tot veler genoegen kunnen wij niededeelen dat in den loop der volgende week een merkwaardig kunstgenot ons wacht. De gebroeders Van Thieuen, zoons vau een geacht geneeskuudige in Ned.-Iudië, beiden blind geboren, rullen met medewerking van den heer Godefroy een orgelconcert geven in de Pieterskerk. Na hunne opvoeding in het blindeninstituut ontvangen te hebben, zijn zij onder de voortreffelijke leiding van den heer J. E. Klerk te Delft voor het piano- en orgelspel gevormd en waar zij zich sedert deden hooreu oogstten zij den hoogsten lof in. - Betreffende eene uitvoering in de Parkzaal te Amsterdam getuigde het N. v. d. D.„Het medelij den heeft geen diakendiensten behoeven te bewijzen. Het succes waarvan de herhaalde toejuiching de blijken gaf, was eerlijk verdiend. Nu de jonge kunstenaren zooveel bezwaren overwunnen hebben, kunnen er voor hen nauwelijks meer bestaan. Hun verwonderlijk sterk geheugen en hun fijn bewerktuigd gevoel verleenen hun bij toeneming de hulp die anderen van hun gezichtsorganen ontvangen. Moge daarnevens de liefde voor het ideale hun verbeelding en smaak rein houden." Na deze gunstige critiek hopen wij hartelijk dat Leidens ingezetenen naast het zoo natuurlijk medelijden bovenal van hunne belangstelling in de groote talenten der heeren Van Thienen zullen doen blijken door een groote opkomst. Onze ge achte stadgenoot de heer B. J. De Goey heeft eveneens zijne medewerking toegezegd. Men zie verder achterstaande advertentie. Door de Leidsche Scherpschuttersvereeniging zal den lsten Octoher a. s. in Katwijks duinen een schietwedstrijd worden gehouden. De uitreiking der prijzen is op den gedenkdag van Leidens ontzet ^bepaald. v De gisteren door de roei- en zeilvereeui- ■ing „de Maas" te Botterdam op de Maas gege ven wedstrijd, opgeluisterd door de militaire muziek oit Leiden, had den volgenden uitslag: Tweeriems- éieken, geroeid en gestuurd door leden der ver eniging of genoodigden. Prijs: een paar wijnka- laffen, „Zephyr", van „de Maas". Vierriems- gieken, geroeid door leden der vereeniging of genoodigden, die vóór 1 Januari 1879 nog geen prijs behaald hebben. Prijseene verguld-zilveren medaille voor den stuurman en eiken roeier, „Prins Hendrik", van de vereeniging „Njord te Leiden. Tweeriems-gieken, geroeid en gestuurd door leden der vereeniging of genoodigden, die vóór 1 Januari 1879 nog geen prijs behaald hebben. Prijs: eene verguld-zilveren medaille voor den stuurman en elk.n roeier, „Miuerva" van „Njord". De wed strijd voor vierriems-giekeu, geroeid en gestuurd door leden der vereeniging of genoodigden, waar aan werd deelgenomen door de Kotterdamsche giek „Maas" en de Amsterdamsche giek „Amsterdam", bleef onbeslist. Tusschen deze zou een nieuwe roei- wedvaart gehouden worden. Den 29sten September a. s. zal alhier de jaarlijksche algemeene vergaderiug van het Neder- landsche Protestantenbond plaats hebben, tot in leiding waarvan 's avonds te voren in de Pieters kerk een godsdienstoefening zal worden gehouden. Een aantal dames en heeren hebben zich op uit- noodigiDg bereid verklaard ouder directie van den heer Wetrens die plechtigheid door koorgezang op te luisteren. Volgens een algemeen verspreid gerucht een gerucht, dat ook het Vad. ouder de berichten van zijn Leidschen correspondent meedeeldezou de heer Modderman voor de aanvaarding van zijn portefeuille de voorwaaide gesteld hebben van be houd van het hoogleeraarsambt te gelijk met het ministerschap. Op welke wijze en in welken vorm aan dat verlangen is voldaan, zegt genoemd blad, is ons onbekend. Het komt ons echter niet waar schijnlijk voor, dat het gerucht omtrent de ver vulling van dien wensch zooals het algemeen wordt meegedeeld juist is. Dergelijke oplossing toch zou in strijd met de wet wezen. Een hougleeraar, die minister wordt, kan on mogelijk beide betrekkingen te gelijk waarnemen. Hij zou zijne functiëu als hoogleeraar tijdelijk moeten laten rusten, om dan als non-actief professor zijne miuisteriëele betrekking te ver vullen. Nu kent de wet op het hooger onderwijs slechts één geval, waarin een hoogleeraar, zonder zijn professoraat waar te nemen, omdat de nieuwe betrekking hem daarin verhindert, toch zijn ambt behoudt. Volgens artikel 56 al. 2 name lijk blijven de hoogleeraren, die het lidmaatschap van een der beide Kamers van de Staten-Generaal aanvaardenzoolang hun lidmaatschap duurt hunne betrekking behouden met het genot der helft van hunne jaarwedde als verlofs-lraktement. Zoowel uit de woorden als uit de geschiedenis van deze bepaling blijkt duidelijk, dat meu hier aan een bijzonder geval heeft te deuken, zoodat het niet aangaat de bepaling willekeurig uit te breiden tot openbare betrekkingen. Had de wet gever bedoeld, dat een hoogleeraar, tot eene andere openbare betrekking geroepen, deze zou kunnen aannemen en tevens als non-actief professor zijn ambt blijven behouden, dan zou hij dit zeker bij de aangehaalde bepaling hebben uitgesproken en tevens evenals in het geval bedoeld bij art. 56 al. 1, de gevolgen van dergelijke non-activiteit hebben geregeld. Misschien zullen sommigen het eerste lid van artikel 56: „De hoogleeraren bekleeden geen ambten of bedieningen zonder onze toestemming", aanvoeren als bewijs dat een hoogleeraar nog andere ambten mag bekleeden, en dus ook minis ter mag zijn. Doch de beteekenis dier bepaling is blijkbaar geen andere dan deze, dat de hoog leeraren, om bij hun eigenlijken professoralen werk kring nog ambten of bedieningen te bekleeden, 's konings toestemming behoeven. Door den minister van waterstaat is krach tens art. 25 der wet van 9 April 1875 (Staats blad n°. 67) Zoeterwoude aangewezen als pnnt van den spoorweg LeidenWoerden, waar met den aanvang der aanstaande wiuterdienstregeling een halt moet worden geopend. Aan de zwem- en bad-inrichting Bhynzigt zijn gedurende deze week 821 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5871 volwas sen personen en van 710 kinderen. Naar wij vernemen zal het den 20sten dezer 25 jaar zijn, dat de beer G. Van Egmond de betrekking van secretaris der gemeente Koudekerk vervulde. Na afgelegd examen zijn als candidaten tot den heiligen dienst toegelatendoor het pro vinciaal kerkbestuur van Overijsel de heeren J. H. De Eeuver, C. J. Lammerink en H. H. Barger van de Utrechtsche hoogeschool; door het prov. kerkbestuur van Groningen de heeren J. J. A. Valton van de Groningsche-, G. J. Brutel de la Bivière van de Leidsche en M. J. Buiskool van de Utrechtsche hoogeschool. Naar men verneemt heeft de koning het plan om de feesten van het regiment grenadiers en jagers en zelfs het diner bij te woDen. Tot leeraar in de wiskunde en het boek houden aan de burgeravondschool en de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Haarlem, alsmede aan de aldaar later, ter vervanging van de hoogere burgerschool met driejarigen cursns, in het leven te roepen inrichting is benoemd de heer L. Bouman Jz. te Hoorn. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft zich tot den minister van koloniën gewend met een adres, waarin zij den minister verzoekt, het den 18den Juli 11. bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet tot aanvulling van het tarief vaD uitvoerrecht in Ned.-Indië te willen intrekken. Naar het oordeel der Kamer is de voorgestelde maatregel zeer onstaatkundig en hoogst gevaarlijk voor den Nederlandschen handel. Euim een honderd mannen uit alle oorden des lands, de Unie van Utrecht feestelijk willende herdenken, hebben een groote en fraaie medaille laten slaan, gesneden, wat de voorzijde betreft, door den heer J. Ph. M. Menger, tweeden, en de keerzijde door den heer J. Ph. Menger, eersten stempelsnijder aan onze Munt. De voorzijde stelt voorhet borstbeeld van graaf Jan van Nassau, met het omschrift: graaf Jan van Nassau, stichter der Unie van Utrecht; de keerzijde: een leeuw met opgeheven zwaard en de zeven pijlen, omringd door elf sterren, het zinnebeeld der tegenwoordige elf provinciën, waarboven het Alziend Oog, met het omschrift: Dankbaarheid, Eendracht, "Vrij heid en de jaartallen 15791879. Aan den koning zal een exemplaar in goud, zilver en brons, en aan de leden der vorstelijke familie znllen exemplaren in brons en in zilver wor den aangeboden. Naar men verneemt is er een protest inge diend tegen de verkiezing van mr. Du Tour van Bellinchave tot lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht. Onder de gemeenten, die hij de laatste wijziging der kiestabel bij Utrecht zijn gevoegd, is er een, waar de census 28 gulden bedraagt. Bij het opmaken van de kiezers lijsten is men echter ten onrechte van de onder stelling uitgegaan dat die census 24 gulden be droeg, en dientengevolge zijn er een zevental meer kiezers op de lijst gebracht dan anders het geval

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1