Vrijdag 12 September. N°. 6003. A0. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden,1.10. Franco per post.1.40. Aüonderiijke Nommera0.05. Does Coorant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 rejelaf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letten naar plaatsrnimte. L.2ÏSEÏEX', i 3 Septf-HiSx-v. Naar wij vernemen zal Woensdag a. s., 17 September, van het station Leiden vanwege de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij een pleiziertrein loopen voor reizigers der 1ste, 2de en 3de klasse naar Apeldoorn en Zutfen. Het is het N. v. d. D. gebleken dat er ouders zijn, die meenen dat verandering gebracht is in de wijze van aanneming van jongens ter opleiding voor 's rijks marine. Ten einde alle on juistheden omtrent deze nuttige zaak te voorkomen, worden kortelijk de voornaamste bepalingen voor de aanneming in herinnering gebracht: Evenals vroeger, kannen de jongens zich aan melden bij de commiezen van aanneming te Am sterdam (op 's rijks werf), te Nieuwediep, te Rotterdam, te Hellevoetsluis en te Vlissingen. Zij moeten voorzien zijn van de volgende papieren 1°. geboorteakte; 2°. bevolkingskaart; 3°. schrif telijke verguuning van ouders of voogden, gelega liseerd door den burgemeester; 4®. bewijs van goed gedrag, af te geven door den burgemeester. De leeftijd is bepaald van 14 tot 16 jaar en de lengte op minstens 1.40 meter. Alle jongens, die aangenomen zijn, worden opge nomen aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, blijven daar ongeveer 6 maanden om het eerste onder richt te ontvangen, en gaan dan over op een van de opleidingsschepen, en wel zooveel mogelijk jongens uit Amsterdam en de noordelijke helft van het rijk op de „Wassenaer"; de overige op de „AnDa Paulowna", waar zij nog twee jaar blijven. Niet overbodig is het hier bij te voegen, dat de hulp van wervers, aanbrengers en dergelijke lieden volstrekt onnoodig is. Al de opgegeven papieren zijn kosteloos te krijgen. Ook het geven van fooien door de nieuwelingen behoort aan niemand te geschieden. De jongen, die aangenomen is, krijgt f 30 hand geld, waarover hij beschikken mag ten voordeele van zijne ouders of voogden, maar die hij ook in bewaring kan geven bij den directeur van de Kweekschool te Leiden. Hij ontvangt de voorge schreven kleeding op rekening, wordt goed gevoed en krijgt f 8 's maands traktement, waarvan f 6 wordt ingebonden om zijne schuld te betalen. "Van de 2 die overblijven krijgt hij f 0.25 weekgeld, en de laatste gulden dient om een potje te maken voor reisgeld als bij met verlof gaat, maar ook om moedwillig of door slordigheid ver vuilde kleedingstukken en kleine boeten wegens slordigheid te betalen. Ouders, niet te Leiden of Amsterdam woon achtig, zullen verstandig doen, indien zij hun jongens in de plaats hunner inwoning geneeskundig laten onderzoeken, voordat zij op reis gaan naar de commissie van aanneming. Men is zeer streng bij het geneeskundig onderzoek, en dus, wordt de jongen afgekeurd, dan zouden de reiskosten verloren zijn. Het Rott. Nbl. meldt dat in het begin van December a. s. in het stationskoffiehuis „Zomerzorg" bij Leiden een interessante verkooping zal plaats hebben, welke vooral in de wetenschappelijke wereld zoowel hier te lande als daarbuiten bijzonder de aandacht zal trekken, namelijk de kolossaal rijke verzameling dieren van den beroemden dierkundige dr. P. Bleeker. Het uitgebreidst is die der visscben welke ongeveer 26,500 stuks bevat, beboorende tot 2297 soorten; 25,000 afbeeldingen zijn in 39 trommels gerangschikt, terwijl de verzameling boeken en manuscripten vele hoogst zeldzame nommers bevat. De verkoop zal geschieden door den Leilfschen no'aris, den lieer J. M. E. Dercksen, doch eerst in December, omdat men ook het buitenland, niet enkel Europa, maar ook de landen der overige werelddeelen, er mede in kennis wil stellen, werwaarts dan ook de belangrijke catalogus wordt verzonden, welke is bewerkt door dr. A. A. W. Hubrecht, conservator aan 's rijks museum van natuurlijke historie alhier. Omtrent de gasquaestie alhier schrijft de Arnh. Crt. het volgende: „Te Leiden heeft men eene gasfabriek, die zulke goede zaken doet, dat voorgesteld is om den prijs van het gas, nu reeds 8 cents, op 7 cents te brengen. „De bloei van deze gemeente-nering want het is eene zuivere gemeente-zaak, waarvan de opbrengst in de algemeene kas gestort wordt bevreemdt ons niet. Het gas is zoo slecht, dat de verbruikers veel grooter hoeveelheid moeten ver branden om behoorlijk licht te krijgen, dan wan neer het gas goed ware. Op die wijze kan men het wel goedkoop stellen. „Vele gasverbrnikers zeiven uiten daarom den wensch om liever den prijs te behouden, desnoods te verhoogen, maar in elk geval goed gas te geven. „De directie zal zich wel wachten dien wensch in te willigenmet g"fd gas te leveren zou zij, in strijd met alle economische begrippen, hare affaire benadeelen, daar het verbruik verminde ren zou." Niet de regen, maar de wind was gisteren bij den schietwedstrijd te Loosduinen het struikel blok voor de schutters, die niettemin onversaagd den strijd bleven voortzetten. Het feestterrein was overigens drukker dan den vorigen dag bezocht. Eerst te halfzeven was de uitslag van den strijd bekend en werden de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt door mevr. De Constant Rebecqne. De majoor Jeekel deed dit aan de dames met de door haar behaalde prijzen een album en een néceuaire; gisteren waren er geen dames, die aan het concours deelnamen. Bij den personeelen wedstrijd werd de 16de prijs behaald door jhr. M. Van Reenen, de 20ste door den heer A. Van Thiel, beiden uit Leiden. Te ruim zeven uren ving het gemeen schappelijk diner in de cantine aan, na afloop waarvan bet vuurwerk begon, dal nabij de zee ontstoken een schoon effect maakte. In het geïllu mineerde Loosduinen was het buitengewoon leven dig, welke stemming verhoogd werd door eene openbare muziekuitvoering op straat. Door het bestuur der Arnhemsche tentoon stelling is besloten om den internationalen wed strijd met 1 October a. s. te doen eindigen, terwijl de geheele tentoonstelling den 15den d. a. v. wordt gesloten. Het aantal bezoekers is van de opening af tot heden gemiddeld 1628 per dag, zoodat tot nu toe ruim 140,000 betalende personeu haar bezocht hebben. Men is thans met de 2de serie der loterij begonnen. Tot heden zijn dus ruim 50,000 loten verkocht. In eene opzettelijk daartoe bijeengeroepen vergadering is, meldt de Stand,, Maandag-avond de bekende weeshuiszaak door den algemeenen kerkoraad der Ned. Hervormde gemeente te Am sterdam behandeld. Op verlangen van de vergade ring deelde de president-regent van het weeshuis, zelf lid van den kerkeraad, de feiten mede. Uit het korte, eenvoudige relaas bleek 1". dat de toe gepaste straf volkomen reglementair is waaruit echter, gelijk de verhaler zelf deed uitkomen, nog niet volgt, dat zij voor alle tijden even goed past, zoodat hij voor zich dan ook hoopte, dat zij met het oude huis zal verdwijnen; 2°. dat die straf in casu volkomen verdiend was. Daarop volgde eene gedachtenwisseling, die tot de volgende ver klaring leidde: „De algemeene kerkeraad keurt de wijze, waarop deze zaak door sommigen in het openbaar is besproken en beoordeeld, ten sterkste af en hernieuwt de betuiging zijner waar deering van de diensten, die door de regenten aan de stichting worden bewezen." Deze verklaring werd door de vergadering, waarop 94 leden aan wezig waren, eenstemmig afgelegd, met uitzonde ring van twee leden, die zich om formeele redenen daarvan onthielden. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Woensdag den lsten October a. s. in werke- lijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Het aantal adspiranten voor de akte van lager onderwijs bij de aanstaande najaarsexamens in deze provincie bedraagt 700. Tot opheldering van een bericht in een vorig nommer geplaatst, omtrent het wijzigen van het tarief der telegrammen met ingang van 1 October a. s., dient, dat de bedoeling isdat het recht van seinen wordt betaald met 15 cents en vervolgens per woord 1 cent, zoodat een telegram, b. v. van 6 woorden, 21 cents zou kosten, een gewoon telegram van 20 woorden alzoo 35 ets. en zoo vervolgens met 1 cent ieder woord meer. Voor gewone telegrammen wordt dus het tarief aanmerkelijk verhoogd cu het is alzoo alleen voor- deelig voor telegrammen van uitgebreiden inhoud. De Haarlemscbe gemeenteraad heeft aan den heer P. Van der Eist, hoofdcommies ter gemeente secretarie, die gisteren zijn 50-jarigen dienst als gemeentelijk ambtenaar vierde, eene gratificatie verleend van f 500. De jubilaris is voorts be noemd tot ridder der orde van de Eikekroon en ontving van zijne collega's verschillende geschenken. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Het schroefstoomschip „Alkmaar", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. Doorman, is gistervoormiddag ter reede van Tessel aangekomen. Het stoomschip „Gelderland", 30 Juli van Maassluis naar Java vertrokken, is gisterochtend te Bal avia aangekomende „P. Caland" is eer gisteren van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Gelderland" is gistermorgen van Rotterdam te Batavia aangekomen. Z. M. heeft aan mr. M. S. Pols, op zijn verzoek, met 16 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechts hof, onder dankbetuiging, en tot dat ambt benoemd mr. P. Verloren van Themaat, thans adv.-gen. hij het gerechtshof te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Te een uur hedenmiddag is uiteen sloot in de Aloëlaan aan den Rijnsb. Singel het lijk opgehaald van v. D., wonende op het Leven daal, die reeds sedert Zondag-avond werd vermist en waarschijnlijk door de duisternis misleid te water geraakte. Velen kunnen getuigen hoe nog niet zoo heel lang geleden de ongelukkige, die thans op zoo'n treurige wijze het leven moest verliezen, zich door een humaniteit onderscheidde waardoor hij de achting genoot van allen die hem

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1