LEIDSCH DAGBLAD. N 6002. Donderdag 11 September. A0. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 8 maandan.1.10. Franco per poaL1.40. AfconJerfijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vu 14 regels...ïi.ï/ 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere lellen nsar plaatsruimte. 6TADS-BERICHTEN. SENNlSGEVINe. Ijk dei* Gasmeters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan BEIDEN, gezien de missive van den Ijker, Chef van den dienst alhier, dd. 8 September 1879 n°. 76; Brengen ter kennis, op verzoek van gemelden ambtenaar, de navolgende aankondiging van d.n Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid: In de in-triictie gegrond op art. 9 van het reglement betref fende de samenetelling, het onderzoek en den ijk der gasmeters, vastgesteld hij Koninklijk beslnit van 12 September 1874 (Staats blad n9. 123), is o. a. bepaald: „Bij de afgifte van eiken geijkten natten gasmeter wordt eene aanwijzing met schets afgegeven, waarnit blykt op welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan honden op het peil, waarbij de meter juist aanwijst. De aanwijzing is bestemd voor den gebruiker van den meter, terwijl door den ijker cene dergelijke aanwijzing op het deortje van de wljzerinricbting ge plakt, en de aandacht der gebruikers steeds zooveel mogelijk daarop gevestigd wordt." Aangezien het gebleken is, dat deze aanwijzingen en schets- teekeningeu niet altijd in handen komen van de gebruiken der gasmeters en niet zelden door overplakking of op andere wijze onleesbaar worden gemaakt, worden belanghebbenden op het bovenstaande opmerkzaam gemaakt en wordt hunne aandacht er op gevestigd dat, ingeval van verliea van de bedoelde aanwijzin gen, exemplaren daarvan aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ijkkantnren kosteloos verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. p. BRANDELER, Burgemeester. 9 September 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, lO September. Aan mr. S Vissering, minister van finan ciën, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en tot die betrekking benoemd mr. J. L. De Bruyn Kops, lid van de Tweede Kamer. Aan mr. C. H. P. Klaverwijden is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein bij de d.d. schutterij alhier. Den lsteu October zal ten behoeve van het leger, voor den dienst van 1879, in bet centraal magazijn van kleeding, uitrusting, enz. te Amster dam, bij inschrijving in het openbaar worden aan besteed de levering van: 30,000 meter donker blauw ordinair laken (nieuw model), in zes per- ceelen, ieder van 5000 meter; 1000 meter lichtblauw onderofficiers-laken (nieuw model), in één perceel en 100 meter lichtblauw uitmonstering-lakeD, in één perceel. Ten behoeve van de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus te Samarang en te Soerabaia worden verlangdvoor de inrichting te Samarang, een leeraar in de natuurlijke historie en in een gedeelte der wiskunde of natuurkundevoor de inrichting te Soerabaia, een leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie. Zij die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekkingen aan 's lands dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot. en met 25 September a. s., aanmelden bij '-en op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan de inspecteurs van het middelbaar onderwijs (adres dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage) in te dienen request, onder overlegging van de noodige stukken. Ter herinnering aan het feit, dat mr. W. H. Dullert gisteren gedurende 25 jaar onafge broken lid van de Tweede Kamer is geweest,, nadat hij reeds vroeger ruim vier jaren daar zit ting had gehad, is hem door een deputatie namens 200 deelnemers ten zijnen huize te Arnhem een souvenir aangeboden, bestaande uit een zwartle deren album, inhoudende de portretten der gevers. De tweede jaarvergadering van het Bond der rustende schutterijen in Zuid-Holland werd Maandag te 's-Hage gehouden. Uit het verslag bleek, dat het bond telt 32 donateurs, 96 gewone en 199 buitengewone leden. De financiën bevin den zich in voldoenden staat, doch zijn ontoe reikend om de kosten van den wedstrijd te be strijden. De bataljons-commandanten hadden daarom besloten, in het belang der zaak, het ontbrekende uit eigen middelen aan te vallen, in het vertrou wen dat ook de regeering het bond haar steun niet zal onthouden. Voor den schietwedstrijd, door het bestuur uitgeschreven, was door het rijk f 500 gegeven, terwijl een aantal belangstellen den vele fraaie prijzen schonken. De eerstvol gende schietwedstrijd, waarbij het schieten met Flaubert-patronen hoofdzaak zal wezen, zal te Hillegersberg worden gebonden. Alle rustende schuiterijen der provincie zullen tot deelneming en tot het inmiddels houden van voorbereidende oefeningen worden uitgeDoodigd. Verder w?rd er een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen omtrent de bezwaren, waarmede de batal jons-commandanten ten gevolge van de onduide lijkheid der schutterswet, met de gemeentebesturen te kampen hebben, en om voorstellen te doen, om langs wettigen w< g die bezwaren te doen ophouden. Het Bond der rustende schutterijen in Zuid- Holland heeft zijn eersten wedstrijd gisteren te Loosdninen geopend. Te elf uren reeds was de corpswedstrijd geëindigdde omstandigheid, dat slechts 5 van de 12 bataljons in voldoend aantal waren vertegenwoordigd om aan den strijd deel te nemen, bespoedigde den afloop. Terwijl de regen nu en dan bij stroomen neerviel, hadden zich ver schillende dames niet laten weerhouden om het kamp te komen bezoeken. Tegenover die belang stelling was een attentie van de zijde der heeren niet misplaatst, en men kwam op de gedachte om aan den wedstrijd nog een afdeeling te verbinden, nl. een damesconcours met "Flaubert. Een vijftal bezoesters nam daaraan deel. De prijs door den ondervoorzitter van het bond, majoor Jeekel uit Leerdam, uitgeloofd, werd door de echtgenoote van baron De Constant Rebecque, voorzitter van het bond, behaald, met 28 puntende premie door het lid der commissie majoor Van den Berg aangeboden, viel aan freule Ede de Hartich uit Vught, met 26 punten, ten deelwaarin deze prijs en premie zullen bestaan, is nog niet bepaald. Wèl echter dat voor heden, door dezelfde heeren, weder een prijs en premie voor dames is uitgeloofd. De heer J. D. Van Herwerden, oud-resident op Java, is gisteren op 74-jarigen leeftijd in Den Haag overleden. De kroonprins van Zweden met gevolg is gisternamiddag te 4.30 per Rijnspoor van Am sterdam te 's-Hage aangekomen en per stoomtram naar Scheveningen doorgereisd. Op last van den koning is de luit. G. C. Arntzenius Zaterdag gekeurd door de volgende commissie: dr. J. Smith, 1ste ofl. v. gez. lste kl., J. A. Eles, id., en W. K. Dilg, ofl'. v. gez. 2de kl. Unaniem heeft voormelde commissie genoemden luitenant ongeschikt verklaard voor den dienst. Directeuren der Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag hebben aan de eerlang op te richten school, met ingang van 1 November e. k., benoemd tot gewone hoog leeraren dr. A. Kuyper en dr. F. L. Rutgers, wien is opgedragen, de colleges van directeuren en curatoren het eerste jaar als adviseurs ter zijde te staan voor het in gereedheid brengen van de statuten der school, de grondslagen waarop het onderwijs zal rusten, instructiën enz. Zoo spoedig mogelijk zal tot de benoeming der verdere hoog leeraren worden overgegaan. Gelijk men weet, bestaat het voornemen de school met September van het volgend jaar te openen. Omtrent de plaats van vestiging zal eerlang eene beslissing worden genomen. In de gisteren gehouden vergadering der Hollandsche Maatschappij vau landbouw afdeeling Alphen en omstreken zijn gekozen tot vice-presi dent de heer C. J. Van Eeghen en tot afge vaardigden ter algemeene vergadering te Haarlem de heeren C. J. Van Eeghen en A. P. Zaalberg. Het oude gebouw van het departement van justitie te 's Hage, waarvan men verdere verzak king vreesde, is heden voor het grootste gedeelte ontruimd en zal zeer spoedig worden gesloopt. Den ambtenaren is een tijdelijke verblijfplaats aangewezen in het aangekochte perceel op den Korten Vijverberg. Voor de 4-pcts-leening van Amsterdam, eerste gedeelte der leening van 7millioen, waarvoor 3 millioen gevraagd werd, is ingesohreven voor f 10,386,000. De inschrijvingen van 83 inschrijvers zijn voor 98'/, percent en daarbo ven de andere inschrijvingen heneden deze precentage. De gemeenteraad heeft heden besloten de som van f 8,000,000 te gunnen aan die in schrijvers, die voor 98®/, en daarboven hebben ingeschreven, tot den koers van 98®/e. Daardoor moet ééne inschrijving van f 300,000 worden verminderd met f 208,000. De hoogste inschrij ving was voor 102 pet. (een bedrag van ƒ300,000) verder liepen de prijzen 101,100'/JO, 99 met ver schillende breuken, enz. Tot 99 pet. en daarboven bedraagt het ingeschreven bedrag f 1,500,000. Z. M. heeft benoemd bij de artillerie: bij den staf van het wapen, tot kapt., de lste luit. Th. Arens en T. Visser, magazijnm. der art. 2de kl. respect, te Brielle en te Woerden; bij de 2de afdeeling vesting-artillerie, tot kapt. van de 2de kl., den lsten luit. O. A. Van Maanen, van den staf van het wapen, opzichter in 's rijks gieterij van bronzen geschat; tot lsten luit. den 2den luit. C. Hoekwater, van het corps; bij de 3de afd. vesting-art., tot kapt. van de 2de kl., den lsten luit. S. O. Van der Straaten, van het 2de reg. veld-art.; bij de 4de afd. vesting-art., tot lsten luit., den 2den luit. J. J. P. Slinkers van het corpsbij de 8ste afd. vesting-art., tot lsten luit., de 2de luit. E. Boellaard en jhr. P. C. Van der Does de Bye respect, van het corps en van de lste afd. vesting-artillerie; bestemd voor de betrekking van sous-chef der afdeeling art. bij het dep. van oorlog, den kapt. A. Van Kerkwijk, van den staf van het wapen, werkzaam bij genoemd dep.bepaald, dat de kapt. A. Veen Valck, van de 2de afd. vest.-art., in afwachting van nadere beschikking, zal worden gevoerd 5 la suite van de 7de afd. vest.-art. Gemengd Nieuws. Toen hedenmorgen omstreeks half- vijf de vrouw van P. D., wonende in de Gorte straat alhier, gewekt werd, bespeurde zij dat haar man afwezig was, en ontdekte na het huis doorzocht te hebben, dat hij zich op den zolder door ophan ging van het leven had beroofd. De aanleiding tot deze wanhopige daad is onbekend. Een ge neesheer, door de politie gereqnireerd, kon alleen den dood coDstateeren.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1