middag bij het eiland Wight; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Aden. Per stoomschip „Madura" zijn heden be richten uit Batavia, dd. 1 Aug., ontvangen. In het overzicht van het Alg. Dagblad leest men Het laatste gedeelte van den spoorweg Soerabaia- Pasoeroean-Malang is den 25sten Juli geopend. In het bericht daaromtrent, dat in de bladen de ronde gedaan heeft, werd zeer hoog opgegeven van het ijzingwekkende der spoorwegwerken, op sommige plaatsen in het gebergte, doch naar wij vernemen biedt deze lijn niets aan wat in ver gelijking kan komen met de werken die in den Preanger-spoorweg noodig zijn en waaronder een viadnct over een rivier, op 80 M. hoogte boven het water. Er is gemeld, dat te Djambi twee sergeanten zouden vermoord zijn. Dat daarbij tevens sprake was van ongunstige gezindheid van den sultan van Djambi, maakte het bericht niet zeer waar schijnlijk. Waarschijnlijk is het een verbasterde weerklank van het vroegere bericht omtrent een vergeefschen aanval, door een huurling van den verdreven vorigen sultan van Djambi, die zich in de bovenlanden ophoudt, tegen twee sergeants in een schnit te Djambi beproefd. Gemengd Nieuws, Naar „De Katwijker" meldt is bij het gemeentebestuur aldaar een aanvrage ingekomen voor den aanleg van een stoomtram van Leiden via Rijnsburg naar Katwijk aan Zee. Te Oegstgeest is hedenmorgen in eene sloot het lijk gevonden van zekeren S., landbouwer aldaar, die vermoedelijk gisteravond, op weg naar zijn land zijnde, het ongeluk heeft gehad door de gladheid van den grond uit te glijden en zoo te water geraakte en verdronk. De heer Nagtglas, adj.- commies bij de algemeens rekenkamer te 's-Hage, is gister morgen in het ziekenhuis overleden aan de gevol gen van een val, waarbij hij eenige dagen geleden het been brak. Toen Zondag-avond omstreeks tien uren het Haagsche fanfare-corps „Clio en Polyhym nia", dat met vergunning te Delft een optocht door de stad had gehouden, buiten de voormalige Haagpoort aan boord van den gereedliggcnden gondel zou terugkeeren, geraakte een der vele nieuwsgierigen, een jongeling van 23 jaren, in de daar nogal diepe vaart. Ten gevolge der heer- schende duisternis, de hooge walmuren en de menigte, welke zich daar had verzameld, was het moeilijk den drenkeling op het droge te krijgen, en toen dit eindelijk was gelukt, bleek hij reeds dood te zijn. Gisternacht is in het kamp bij Olde- broek de bliksem geslagen in een der bergplaatsen van munitie, op ongeveer vijf pas van het groote kruitmagazijn. Hoewel het gebouwtje geheel van hout was, is er geen brand ontstaan de kap en de zijwanden zijn echter uit elkander geslagen. Zaterdag-middag kwam de gemeente veldwachter van Renswoude bij den rijksveld wachter te Barneveld bericht brengen, dat eenige leden van een troep Zigeuners zich aan mishan deling hadden schuldig gemaakt. Een der mis handelden was met hem medegekomen en ging met beide veldwachters per extra rijtuig naar Voorthuizen, waar zij vernamen dat de Zigeuners één uur te voren waren doorgekomen in de rich ting van Apeldoorn. Aldaar werden zij achterhaald, en laat in den nacht werd de troep met voer tuigen enz. te Barneveld aangebracht, waar de vermoedelijk schuldigen in arrest werden gehouden. Des morgens ging alles naar Renswoude, om aldaar aan den burgemeester te worden overgegeven. Een der gekwetsten bij den brand in het Vrij Entrepot te Dordrecht is als hersteld uit het ziekenhuis ontslagende andere gaat wel steeds vooruit, maar is nog geenszins buiten gevaar. Van Zaterdag o p Z o n d a g h e b b e n 's nachts in het oosten des lands zware ouweders gewoed. Te Doetinchem sloeg de bliksem in den toren der R.-K. kerk, zonder echter brand te ver oorzaken. Aan de noordoostzijde zijn in de spits drie gaten geslagen en vele leien gevallen. Dikke balken in den toren werden deels gekloofd, deels versplinterd. Te Steenderen en omliggende gemeen ten ging het onweder gepaard met veel regen en wind. Te Baak is de boerenhofstede „De Hoeve" afgebrand. Niets werd gered dan het rundvee. Ook te Nieuwleusen is een huis door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Nuis sloeg in eene woning de bliksem door den zolder, verbrij zelde de klok en andere voorwerpen en nam zijn uitweg door den schoorsteen. In een huis onder Niebert kwam de bliksem door den schoorsteen, terwijl de bewoner met zijn zoontje aan tafel zat. De bliksem doodde den hond, die onder de tafel lag, terwijl vader en zoon eenige lichte kwetsuren bekwamen. Uit Dieren wordt gemeld dat 's nachts te ruim halfdrie de bliksem sloeg in een kuis van mej. de wed. d' Ilerripon aan het oude kerk hof, hetwelk door vier gezinnen bewoond werd. In weinige minuten stond het geheele gebouw in lichterlaaie. Van de inboedels, die alle verzekerd waren, is behalve het vee o»k nog eenig huis raad gered. Ook het verbrande pand was tegen brandschade verzekerd. Gelukkig dat een geweldige regen voorafging en nog steeds aanhield, die de hier en daar nog gedeeltelijk rieten daken voor de in de lucht zwevende vonken onschadelijk maakte. Van het Veerhuis te zien, werden in oostelijke en zuidelijke richting te gelijk ver scheidene branden waargenomen. Drie bedienden uit een hotel te Arn hem gingen Zaterdag-nacht, na afloop der drukte, eene wandeling maken. Onderweg kreeg men woor den, die zoo hoog liepen, dat een der heeren zijn mes trok en een zyner kameraden een steek in den buik toebracht, terwijl de ander door hem over den schouder werd gesneden. Beide patiënten moesten heelkundig behandeld worden. Tegen den vechtersbaas is eene vervolging ingesteld. Gedurende de eerste drie dagen der vorige week werd te Nieuwe Niedorp de tweede of najaars-kermis gehouden. Iu eene der herber gen werd de danslustige jeugd op minder aange name wijze gestoord in haar genot, omdat èn muzikanten èn dansers onophoudelijk moesten niezen. Er was namelijk ongemerkt met volle han den peper gestrooid te midden der vroolijk hup pelende schare, en het laat zich begrijpen, dat ten gevolge daarvan het verblijf in de herberg voor een poos schier onmogelijk was. Tegen de vermoedelijke daders is proces-verbaal opgemaakt. Omtrent de uitlevering van den juweelendief d'Orval, door verschillende vreemde mogendheden gevraagd, schijDt, naar het Pal. v. Just, meldt, de regeeriug nog niet te hebben be slist. Immers, de zich uoemende d'Orval heeft zich tot den hoogen raad gewend, bewerende dat hij Nederlander is, in welk geval geen uitlevering kan plaats hebben. Zoolang de hooge raad daarover geen uitspraak heeft gedaan, kan de regeering over de rechtmatigheid der gevraagde uitlevering niet beslissen. Bij besluit van den prefect van politie te Parijs is aan de schouwburgen vergunning ge geven hunne vertooningen tot des nachts halfeen te doen duren en, op bijzonder voor buitengewone voorstellingen gedaan verzoek, nog langer. Het leven te Parijs wordt hoe langer hoe later. Wie om zeven uren of halfacbt het middagmaal ge bruikt, kan natuurlijk niet voor negenen in den schouwburg zijn. Reeds den vorigen winter had Pranci.-que Sarcey in wanhoop uitgeroepenHet diner doodt den schouwburgen men zal moeten terugkeeren tot de zeden der vaderen, die te twee uren aten. De maire der gemeente Haies nabij Lyon had Vrijdag zijn knecht, die het hof maakte aan de dochter des huizes, om die reden uit zijn dienst ontslagen. De weggezondene zocht zijn troost in een naburige herberg, waar hij zich zoo aan ster kedrank te buiten ging, dat bij alles kort en klein sloeg en zich verwijderde onder de bedrei ging dat dien dag drie of vier personen door zijn hand zouden vallen als wraakoffers voor hetgeen hem in zijn dienst was bejegend. Daarop begaf hij zich naar de woning van zijn vroegeren mees ter, doch onderweg bemerkte hij op het veld diens dochter, maakte zich nu van een geweer meester en schoot haar daarmede tweemaal in de beenen, zoodat zijn slachtoffer op den grond viel. Nu sloeg hij haar zoo geweldig met de kolf van het geweer, dat het wapen brak, waarna hij de ongelukkige nog eenige schoppen en vuistslagen toebracht, en vervolgens de vlucht nam naar het naburige bosch. Het ongelukkige meisje had nog de kracht zich naar huis te sleepen, doch nauwelijks was zij daar gekomen of zij stortte levenloos neder. Te Parijs is de vermaarde caricatuur- teekenaar; die zich achter den naam van Cham verborg en voornamelijk in de „Charivari" aan zijn eigenaardigen geest botvierde, in den leeftijd van zestig jaren overleden. Hij was de derde zoon van den graaf De Noé, pair van Erankrijk onder de Juli-monarchie. Zijne vruchtbaarheid is ongeloof lijk geweest en zijn werk nauwelijks te overzien. Toen hij indertijd aan een tijdschrift arbeidde, waarvoor hij elke week eene plaat met twaalf teekeningen te leveren had, was het zijne gewoonte, den directeur twee platen terkeuzevoorleleggen. De kunstenaar is overleden aan eene borstkwaal, waardoor hij sedert lang geplaagd werd. In het ministerie van financiën te Parijs heeft een onbeschaamde diefstal plaats gehad; 136,665 fr. toch werden uit een cassette wegge nomen bijna onder de oogen van den kassier en op klaarlichten dag. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat de door den storm voortdurend opgejaagde wateren Zaterdag zijn tot staan gekomen. De op eilanden gelegen voorsteden zijn overstroomd. In het groote „Hippodrome" te Pa rijs kan men tegenwoordig eene hoogst lachwek kende vertooning zien. Voor eene slede is een reusachtig omnibnspaard gespannen; in de slede bevindt zich in zittende houding een tweede der gelijk paard en achterop gaan twee andere bij wijze van palfreniers, met de voorpooten op het achterbankje rustende. Het zittende paard heeft een voorkomen van vernedering en werpt afgunstige blikken op zijne medevertooners. BUITENLAND. Prnnkrljk. De „Picardie" is met 485 geamnestiëerden te Port-Vendres aangekomen. Op reis waren drie personen gestorven en hadden er vijfgeboorten plaats. Diiitseliliiiiil. De groote parade bij Koningsbergen van het Duitsche eerste legercorps is met goed weder be gunstigd. 's Avonds was er een parade-diner van 300 couverts. De keizer zat tusschen den bevel voerenden generaal Barnekofl' en den Russischen generaal Skobeleff. Den 24sten dezer heeft de groote parade plaats bij Metz, met een bezoek aan de slagvelden van Gravelotte en St.-Privat. Volgens een bericht uit Rome aan de „Pali Mall Gazette" zou de Paus in een brief aan den Duitschen keizer de resultaten der jongste onderhandelingen geresumeerd hebben, onder op merking dat het eenige tniddel tot. herstel der harmonie tusschen staat en kerk ligt in de recht- streeksche uitoefening van het recht van goeder tierenheid door den keizer. Er wordt bijgevoegd dat Von Bismarck vooraf met dien stap van den Paus zou bekend zijn geweest en dien hebben goed gekeurd. Italië. De landerijen in de provincie Foggia zijn dit jaar geteisterd geworden door eene ontzaglijke menigte ratten, die den oogst bijna geheel hebben vernield. De eigenaars, die het meest daaronder leden, hebben zich tot de regeering gewend om onderstand, en de door verschillende gemeente besturen en den prefect der provincie ondersteunde adressen hebben een goed onthaal gevonden. De minister van landbouw heeft zijn ambtgenoot van financiën op de ellende in de bedoelde streek aandachtig gemaakt en hem uitgenoodigd, de in vordering der belastingen, welke op het mindere volk drukken, te schorsen. Bovendien hoopt men, zegt de „Italië", dat de regeering ook andere maatregelen zal nemen om de beklagenswaardige be volking van Poggia te hulp te komen. Groot-Britannië. Men meldt dat drie der in opstand gekomen Afghaansche regimenten Kaboel zouden hebben verlaten. De plaats hunner besteming is echter onbekend. De houding der stammen aan de gren zen is den Engelschen niet ongunstig. In officiëele kringen wordt vermoed, dat de opstand ten ge volge van aanhitsing van den emir Jakob-Khan en andere Afghaansche legerhoofden is uit gebarsten.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2