Dinsdag 9 September. A°. 1879. N'. 6000. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post.l.AO. Afzonderlijke Mommena 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer9 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. PATEATBLADEX. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevalde patentbladen over het dienstjaar 1879/80, voor de wijken VI, VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de verschillende wijken, hij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhnis dezer gemeente onder overlegging van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie oren, en wel van Dinsdag 9 tot en met Zater dag 13 September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 8 September 1879. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 8 September. Zooals men weet is ten vorigen jare door de Koninklijke Militaire Kapel een zieken- en ondersteuningsfonds opgericht onder den naam van „Onderlinge Hulp." Om dit krachtiger te steunen dan door een maandelijksche contributie der leden, werd het besluit genomen nu en dan een concert te geven, waartoe alle leden, voor zoo verre zij geplaatst kannen worden, gratis moeten medewerken. Deze concerten worden dooT uitge zochte solopartijen opgeluisterd. Niet lang na de oprichting van dit fonds werd verleden jaar hier reeds zulk een groot instrumentaal concert ge geven, en wel met het oog op het seizoen een voor strijk-orkest. Ieder die er bij tegenwoordig was herinnert zich zeer zeker nog den schitterenden uitslag welke toen, zoowel wat de uitvoering als wat de opkomst betreft, werd verkregen. Naar wij vernemen zal tegen het eind van deze maand door leden van het corps onder leiding van den heer J. H. Völlmar met hetzelfde doel op Zoinerzorg weder zulk een uitvoering worden aangeboden. Moge het dan door een niet minder ruime deelneming blijken, dat het hier èn voor het doel èn voor het echt muzikale genot niet aan de noodige belangstelling ontbreekt. Burg. en Weth. raden gunstig op de verzoe ken van T. M. Cornelissen, tot het in eigendom bekomen van 80 a 90 centimeters gemeentegrond in de Scheepmakerssteeg, en van M. P. Ouds hoorn, tot aanplemping van een gedeelte van den Nieuwen Rijn ten einde eenige uitbreiding aan een bestaand plankijs te geven. De commissie van financiën heeft geen bezwaar tegen de voordracht vaB Burg. en Weth. tot den aankoop van eenige voorwerpen, belangrijk voor de oudheidkunde, ten behoeve van het stedelijk museum. Zij stelt voor daartoe de aangevraagde som van f 150 bij af- en overschrijving beschik baar te stellen. Ten gevolge van het groot aantal branden in den loop dezes jaars is het op de begrooting uit getrokken bedrag niet meer toereikende om daar uit de kosten en premiën van den laatsten brand te voldoen. Burg. en Weth. stellen voor, ook met het oog op eventueele meerdere gevallen van brand, den betrekkelijken post met f 2000 te verhoogen. De commissie van financiën vereenigt zich met dat voorstel. Voor de betrekking van leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool wordt door Burg. en Weth. ia overleg met de betrokken autoriteiten aanbevolen de heer D. Gos lings, candidaat in de letteren, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft. Burg. en Weth. stellen op voordracht van com missarissen der gasfabriek voor, den prijs van het gas, thans bedragende acht cents per kubieken meter, te brengen op zeven cents, en zulks met f ingang van 1 Januari 1880, en voorts de jaar wedde van den boekhouder dier fabriek met f 300 te verhoogen, en alzoo vast te stellen op /"1800. Burg en Weth. raden, na ingewonnen advies, aan den heer C. Goedeljee op zijn verzoek een eervol ontslag te verleenen als hulponderwijzer aan de openbare jongensschool 2de kl. met ingang van 1 October e. k. Burg. en Weth. deelen mede dat, blijkens een schrijven van curatoren der rijksnniversiteit, het voornemen bestaat om eerlang over te gaan tot eene verbetering van den afvoer der faecale stof fen uit het Ziekenhuis, waardoor de uitloozing in de Binnenvestgracht zal ophouden. Zij stellen dientengevolge voor, de intrekking van de in het contract met het rijk voorkomende bepaling betrekkelijk de verplichting om het Ziekenhuis aan te sluiten aan een eventueel door de gemeente in die buurt in te voeren stelsel van rioleering, zoodra de afvoer der faecale stoffen ten aauzien van het Ziekenhuis behoorlijk zal zijn geregeld. Burg. en Weth. raden afwijzend op een nader verzoek van W. L. Leget tot het aanplempen van een klein hoekje van het Galgewater. Zij ad- viseeren gunstig op een verzoek van concessiona rissen voor een paardenspoorweg binnen deze ge meente, tot het in erfpacht bekomen van een gedeelte van het plein voorbij de Plantage, ten einde daarop een wagenhuis, paardenstalling enz. te bcuwen. Burg. en Weth. stellen voor den hulponderwijzer N. Van der Walle van de school n°. 1 voor mivermogeuden over te plaatsen naar de jongensschool 2de klasse, en zulks op een jaarwedde van 550 en eene toelage van f 50 voor het geven van onderwijs in het Fransch. Deelden wij in ons vorig nommer mede, dat de Victoria regia dezer dagen in den Amsterdam- schen Hortus hare eerste bloem opende, het is misschien voor belangstellenden niet overbodig er op te wijzen dat die prachtige plant in den academietuin alhier reeds sinds lang bloeit. Den 28sten Jnni toch begon ze te bloeieD, en heden opende ze hare eenentwintigste bloem, die dan ook morgen (Dinsdag) na vier uren open is. De volwassen bladeren hebben eene doorsnede van p. m. 2 meter en van de eerste bloemen verkreeg men vóór ruim acht dagen reeds rijpe zaden. Alleen om al te grooten toeloop op eenmaal te voorkomen, werd hieraan niet op de vroeger wel eens gebruikelijke wijze publiciteit gegeven; dat toch kost het personeel te veel tijd en zou derhalve nadeelig werken op den goeden gang der werk zaamheden. üok kan men rekenen dat die bloei nog vijf a zes weken voortduurt, en er gemiddeld vier dagen 's weeks eene bloem open is, waarbij echter dient opgemerkt te worden, dat ze zich 's morgens tegen negen uren sluit en 's namiddags omstreeks vijf uren opent. De Victoria-kas als geheel levert thans een liefelijker gezicht dan ooit, terwijl in de andere kassen het liefelijke, het zeldzame en grootsche der tropische en sub tropische flora's om het zeerst uitkomt. Aan het „Hotel VerhaafT' is afgestapt de generaal-majoor der tweede militaire divisie F. J. Pfeiffer om de alhier in garnizoen liggende wapens te inspecteeren. In de maand Augustus zijn binnen deze ge meente geboren 111 kinderen, als: 67 zoons en 44 dochters, waaronder zijn begrepen 8 tweelingge boorten; overleden 132 personen, als; 14 mannen, 10 vrouwen, 61 zoons en 47 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 9gehuwd 34 paren. Binnenkort zal, naar men verneemt, te Lei den of te Utrecht (dit is nog niet beslist) eene algemeene vergadering van jong- en oud-studenten gehouden wordenvan jong-studenten, die, door vrijheidsliefde gedreven, zich niet aan den groen tijd wenschen te onderwerpenvan oud-studenten, die, geleid door hunne gevoelens voor recht en billijkheid, het groenwezen onvoorwaardelijk afkeu ren. Het doel, dat met deze vergadering beoogd wordt, is het stichten van eene Nederlandsche stndentenvereeniging, die zich over al de univer siteiten in den lande zal uitstrekken en waarvan de leden zich door hun woord van eer verbinden 1°. om al de aankomenden op den voet van gelijk stelling te behandelen, hun de noodige inlichtin gen te geven en hen met raad en daad krachtig bij te staan2°. om al de middelen in het werk te stellen, die leiden kunnen tot de opheffing van een toestand, strijdig met de humane beginselen van onzen tijd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 49.00, f 24.50, f 4.90 en f 2.50; de laagste f 49.00, f 23.50, f 4.60 en f 2.40. - De heer C. J. Lammerink, candidaat te Doetinchem, is als tweede predikant beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Maandag 15 September zal de vergadering der Staten-generaal geopend worden. De trein zal rijden door het Noordeinde, Hoogstraat, Graven straat, over het Buitenhof naar het Binnenhof; en terng van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, Langen Vijverberg, Plaats, door het Noordeinde, naar het Paleis. Het Rott. Nwbl. verneemt van welingelichte zijde dat de minister van binnenlandsche zaken voornemens is de wet op het lager onderwijs uit te voeren. De kosten daarvoor zijn echter niet op de staatsbegrooting uitgetrokken, doch 't zij bij de memorie van toelichting of in de millioenen- speech zal het uitzicht worden geopend, dat eene verhooging der begrooting daartoe later zal worden voorgedragen. Het wetsontwerp omtrent de vaste bijdrage van N.-Indië wordt door den minister van koloniën ingetrokken. Naar men verneemt heeft de rekenkamer haar beweren, dat de benoeming der ministers on wettig zou zijn, teruggenomen. De directeur van het postkantoor te 's-Hage, mr. B. Van Hasselt, zal met 1 November zijn be trekking nederleggen. Bij gelegenheid van het internationaal congres ter bevordering van de geneeskundige wetenschap t» Amsterdam was gisteren de parkzaal met groen, draperieën en tropeeën getooid, waarvan de kleuren aan alle natiën gewijd. Aan de wanden schilden, de vorige congressen herdenkende en alzoo ten opschrift dragende: Genève 1877, Bmxelles 1875, Vienne 1873, Florence 1869, Paris 1867, Amster dam 1879. Te twee uren was het ruime lokaal geheel gevuld met een talrijken stoet geleerden en aanzienlijke belangstellenden met hunne dames. Professor Donders, president van de commissie van organisatie, riep den aanwezigen het welkom toe. Hij wees op het verleden en de schoone toekomst van Amsterdam en terwijl hij een welwillend oordeel inriep, gaf hij de toezegging dat de hoofdstad al het mogelijke zou doen om hare aanzienlijke gasten waardig te ontvangen. Het voorloopig comité was definitief tot bureau van het congres benoemd, en bestaat dienvolgens nit de heeren professoren Donders, Heynsius, Stokvis, Tilanus, Hertz, Kos ter en de doctoren Guye en De Perrot, terwijl

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1